Skocz do zawartości

Zdjęcie

czy ktoś w polsce uprawial już soję

3050 odpowiedzi na ten temat

#1121 Share matttic

matttic

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 13 maj 2015 - 12:55

Jak pierwszy raz to tylko z Merlin :)) Więc tak nasiona ładne od rolnika. Ani Nitraginy ani Vitawaxu nie udało mi się zdobyć może i by się dało ale nie ma sensu wg mnie przepłacać w tym roku bo dopłatowcy się rozbrykali wiec postanowiłem odmienić i nie generować kosztów których i tak było sporo w innych uprawach.Od lat sialiśmy prócz zbóż także bobik i śladowe ilości peluszki lub łubinu ze względu na stanowisko pod oziminy. teraz do rzeczy......

Areał około 1,4ha przedplon jęczmień jary bardzo kiepsko plonujący bez ochrony fungi.. może dlatego :/.... 300 kg polifoski 6, 300 kg dolokorn (profilaktycznie miałem takie wapno z mikroelementami więc nie zaszkodzi) , pod agregat siew Merlin 125kg/ha co każdą redlice talerzową z kołami dogniatającymi Pottinger Vitasem 302 lecz bez zagarniaczy i trochę zostały koleiny po ciągniku wiec może być cyrk ze zbiorem ponadto pole koło górki dobrze nasłonecznione.

PH 6,5. Opryskane zaraz po siewie Harrierem 1,5l/ha ale jak widać chwasty się trafiają rzadko ale przepuściło gdzie nie gdzie  skrzyp i inne sucho było bardzo długo po siewie i może dlatego.. zdjęcia robione 2 dni temu dziś jest większy bo w końcu jest wilgoć i słoneczko... zobaczymy jak będzie dalej...

Oby zimna Zośka bardzo nie rozrabiała

aaa siew był 24.04.2015

aa i posiałem około 35arów bo mi nasion zostało na takim wydojonym polu o niskim PH 1,5 tyg później wiec zobaczymy co tam się wykluje

tam też polifoska 6 300kg/ha i dolokorn 300kg/ha przedplonem również dziad jęczmień jary bez fungicydów.

Pozdrawiam 

Mateusz

Załączone miniaturki

• S1.jpg
  • S2.jpg
  • S3.jpg
  • S4.jpg
  • S5.jpg

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
czy ktoś w polsce uprawial już soję Dzisiaj, 01:45
  •  

#1122 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 13 maj 2015 - 17:32

matttic

Dobrze na razie wygląda, więc niema się, co martwić

A u mnie dzisiaj Amandine tak wygląda

oczywiście przed nami zimna Zośka 15go więc wszystko jeszcze może się zmienić

Edytowany przez pstaszek, 26 maj 2015 - 16:43.

#1123 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 13 maj 2015 - 19:59

Pstaszek

Piwo jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziło, ale z umiarem............

Na razie nie widzę różnicy między odmianami, na oko jest tak samo, ale wiecie na oko chłop w szpitalu umarł....

w niedziele pyknę fotki jednej i drugiej w tej samej perspektywie to może coś ocenisz, dodam dla przypomnienie że moje nasiona to nie kwalifikat.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1124 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 13 maj 2015 - 21:33

No niby nie, ale osobiście alkoholu nie pijam taką mam zasadę w każdym bądź razie do niczego on nie jest mi potrzebny

Więc jak siałeś nie kwalifikat to osoby, które zadawały pytanie odnośnie czy można siać swoje nasiona czy też kupione od sąsiada możecie obserwować jak u EKO-ENERGIA taka soja rośnie i sami zdecydujcie czy warto kupować kwalifikat

Fajnie by było porównać te dwie odmiany Merlin i Anushka

Jak wstawisz zdjęcia to sobie pooglądamy

U mnie na razie nie widzę żadnej różnicy pomiędzy Merlinem a Amandine po za tym ze Amandine 1-2 dni później powschodziła i jest troszkę mniejsza

Zobaczymy jak się obydwie odmiany będą rozwijać czy będzie jakaś zauważalna różnica

No i u mnie mogłoby popadać, bo po ostatnim deszczu ani śladu a jeszcze 100% soi nie powschodziło, więc deszcz mile widziany

#1125 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 14 maj 2015 - 11:03

no właśnie, z alkoholem ostrożnie, lubię piwko ale po pracy bo w trakcie to mi się spać chce .....a nie robić.

a coś wiem na te temat bo mam brata alkoholika..............

co do soii to po raz pierwszy uprawiam i postanowiłem nie ryzykować i kupować drogi materiał siewny więc posiałem nawet nie własne, ale kupione od 2 rolników, wierząc im na słowo co do odmiany i nie desykacji rundupem, o ile ona szkodzi.....

Na chwilę obecną ładnie wzeszła, sprawdziłem siłę kiełkowania i była na 95-99% poszło w ilości ok 130 kg/ha ( w tym troszkę polówek, nie miałem pomysłu jak to doczyścić więc poszło w całości na pole) ale na pewno było to 120 kg/ha, połówki sprawdziłem nie kiełkują.

co dalej czas pokaże, jak tylko zrobię fotki 2 odmian to wstawię

Pozdrawiam :P

#1126 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 14 maj 2015 - 12:50

No właśnie pytanie czy to są odmiany, które chciałeś kupić powiem tylko, że Merlin ma ciemny znaczek a Anushka jasny, więc jak tak miałeś to miałeś dwie różne odmiany a jak był jednakowy to albo była jedna odmiana albo nie to, co chciałeś

Sam się zastanawiam nad wysiewem własnych nasion soi

O ile nie uda mi się zejść z normą wysiewu o połowę mniej tak jak Włosi sieją to będę zmuszony kupować kwalifikat tylko na rozmnożenie a później własną będę siał, bo oni już niewiedzą ile brać za materiał siewny

#1127 Share EKO-ENERGIA

EKO-ENERGIA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 424 postów

Napisany 14 maj 2015 - 13:14

pstaszek

odmiany to sa te na 99%

widziałem faktury zakupu, więc było by to straszną mistyfikacją by podmienić odmianę i oszukać mnie, pytanie też po co????

zakładam że jet jak jest, jak mi wyjdzie, a plan to osiągnąć 1,5 tony z ha, jeżeli utnę powyżej 2 ton z 1,5 ha każdej odmiany, będę zadowolony i będę próbował dalej.

wówczas cały plon czyli ok 4 ton przeznaczę na nasienie na przyszły rok, lub tez tylko jedna odmianę zostawię, pożyjemy zobaczymy

.... pogoda pokaże

#1128 Share dyga25

dyga25

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 14 maj 2015 - 14:07

http://www.fotosik.p...edebc2f601.html                    http://www.fotosik.p...82f7fe349b.html

#1129 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 14 maj 2015 - 15:08

EKO-ENERGIA

Powodów może być wiele o ile na opakowaniu niema odpowiedniej informacji o odmianie to można sprzedać jedną odmianę, jako każdą a dlaczego a no, dlatego ze masz jedną odmianę a ludzie chcą różne wiec skąd je wziąć  

Tak było z ziemniakami kupowanymi z samochodu na handlu albo od obwoźnych sprzedawców zawsze mieli takie odmiany, jakich ludzie chcieli jak ktoś się znał to się nie dał oszukać, ale jak ktoś niemiał zielonego pojęcia a takich było zawsze więcej to sprzedali jedną czy góra dwie odmiany, jako wszystko, co chcieli ludzie kupić

Dlatego ci napisałem, czym się różni Merlin od Anushki jak była ta różnica to już większe prawdopodobieństwo, że były to różne odmiany a jeśli nie to nawet jak ci pokazał faktury to i tak mógł ci sprzedać jedną, bo niczym się nie różniły wiec ważne jest, aby zwracać uwagę na szczegóły a nie na to, co mówi sprzedający

Czyli jak jedna odmiana miała ciemny znaczek to był to prawdopodobnie Merlin a druga jasny znaczek to była to prawdopodobnie Anushka a jak obydwie odmiany miały taki sam znaczek to już możesz się sam domyślić jak było

Ale mniejsza z tym jak jesteś pewny to niema sprawy

dyga25

No teraz to dopiero widać efekt jest świetna oby tak dalej i żeby zośka jej nie dopadła

#1130 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1061 postów

Napisany 14 maj 2015 - 19:29

kiedy mozna pryskac soje na jednoliścienne?

Rolnik z powołania :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1131 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 14 maj 2015 - 20:13

Chwasty jednoliścienne i samosiewy zbóż zwalcza się w fazie 2-4 liści chwastów dowolnym graminicydem np. Agil 100 EC, Fusilade Forte 150 EC, Targa Super 05 EC.

#1132 Share Tomek90

Tomek90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3194 postów

Napisany 14 maj 2015 - 20:36

Pstaszek

Piwo jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziło, ale z umiarem............

Na razie nie widzę różnicy między odmianami, na oko jest tak samo, ale wiecie na oko chłop w szpitalu umarł....

w niedziele pyknę fotki jednej i drugiej w tej samej perspektywie to może coś ocenisz, dodam dla przypomnienie że moje nasiona to nie kwalifikat.

Jakby od tego że równiutko posiane zależał plon to można cyrklować, a tak to wiesz.

#1133 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 15 maj 2015 - 05:19

Równe rzędy miały by znaczenie w uprawie między rzędowej wtedy lepiej jak rządki są równe, ale tak to niema większego znaczenia, choć jak się komuś chce to, czemu nie można równo posiać wizualnie zawsze to lepiej się prezentuje

#1134 Share Pajej

Pajej

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1061 postów

Napisany 15 maj 2015 - 11:38

Chwasty jednoliścienne i samosiewy zbóż zwalcza się w fazie 2-4 liści chwastów dowolnym graminicydem np. Agil 100 EC, Fusilade Forte 150 EC, Targa Super 05 EC.

mi chodzi o to w jakiej fazie musi byc soja zeby jej nie uszkodzic, bo w mojej jest sporo perzu i juz chciałbym pryskac ale boje sie ze soja jest jeszcze za młoda

Rolnik z powołania :-)

#1135 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 15 maj 2015 - 14:22

Musisz sam zdecydować, ponieważ niema zarejestrowanego żadnego środka na jednoliścienne w soi to sugeruj się tym jak dany środek stosowany jest w innych strączkowych

Ja w zeszłym roku pryskałem jak soja miała około 15 cm 

#1136 Share tomaszek83

tomaszek83

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 15 maj 2015 - 18:35

W mojej również perz wyskoczył, chciałem go zwalczyć przed siewem ale się nie udało. 

#1137 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 15 maj 2015 - 19:04

Tabela chwastów najczęściej występujących w uprawie soi

Zwróćcie szczególną uwagę na perz kolor pomarańczowy i pod spodem objaśnienie kolor pomarańczowy *Efekt allelopatyczny

Więc niema, na co czekać tylko jak najszybciej zlikwidujcie perzu

Tabela 2. Chwasty najczęściej występujące w uprawie soi i ich szkodliwość

Gatunek chwastu Rodzaj zagrożenia

Chwastnica jednostronna                            Ze względu na swoją ciepłolubność stanowi

[Echinochloa crus-galli (L.) P. Beauv.]           szczególne zagrożenie przy późnym siewie.

Komosa biała                                                Gatunek szybko rosnący o wysokiej konkurencyjności

(Chenopodium album L.)                                   w stosunku do wody i składników pokarmowych,

a także silnie zacieniający z powodu osiąganej

wysokości (czasem do 150 cm).

Ostrożeń polny                                             Gatunek bardzo konkurencyjny w stosunku do wody,

[Cirsium arvense (L.) Scop]                                składników pokarmowych i światła; utrudnia zbiór.

Perz właściwy                                                Długie, podziemne rozłogi utrudniają rozwój systemowi

[Elymus repens (L.)]                                           korzeniowemu soi; silny efekt allelopatyczny*.

Rdestówka powojowata                              Gatunek dobrze znoszący suszę; groźny podczas

[Fallopia convolvulus (L.) A. Löve]                      masowego występowania w czasie wschodów.

Szarłat szorstki                                          Gatunek wybitnie ciepłolubny, jego kiełkowanie przypada

(Amaranthus retroflexus L.)                           na późną wiosnę lub lato; niebezpieczny dla plantacji

zakładanych z późnego siewu; stanowi zagrożenie zarówno                            

przy dużym, jak i średnim poziomie wilgotności.

*Efekt allelopatyczny – wydzielanie do gleby substancji czynnych, tzw. allelopatyn, działających

niekorzystnie na roślinę uprawną.

#1138 Share JacoVR6

JacoVR6

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 16 maj 2015 - 08:29

U mnie dopiero ziemie przebija odmiana Mavka siana 25 kwietnia.

A czy ktoś ma sprawdzony sposób na ostrożnia polnego , bo powyłaził mi po zasiewie.

#1139 Share pstaszek

pstaszek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1196 postów

Napisany 16 maj 2015 - 08:58

Ja mam dwie sprawdzone metody pierwsza stara i niezawodna trzeba zrobić sobie ostrze na kiju patyku tak żeby się nie trzeba było schylać ostrze powinno wyglądać jak szpachla jakieś 5cm szerokości i naostrzone takim ostrzem wycinasz osty przy samej ziemi jest dobrą metoda jak nie masz wiele ostów jak jest go dużo to trzeba się troszkę napracować, ale efekt bardzo dobry

Druga metoda to bierzesz LONTREL 300 SL rozrabiasz z wodą w opryskiwaczu plecakowym i spryskujesz miejsca gdzie jest ostrożeń niestety soja też padnie można użyć każdego środka, który zwalcza ostrzenia włącznie z glifosatami

Druga metoda jest mniej pracochłonna i też bardzo skuteczna, ale niestety soi w tych miejscach też nie będzie

Też mam place z ostrożniem wiec będę pryskał tak jak w zeszłym roku LONTREL 300 SL

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1140 Share tomaszek83

tomaszek83

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 16 maj 2015 - 14:22

Panowie zostało wam może z 2 kg  Merlina ?

​Chętnie odkupie, mam kawałek niedosiany i chce to poprawić ręcznym siewnikiem.