Skocz do zawartości

Zdjęcie

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

655 odpowiedzi na ten temat

#201 Share Pitekk

Pitekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, sprzęt rolniczy, wszystko po troszku:)

Napisany 31 marzec 2009 - 18:40

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? @rataj dzieki za odpowiedz...

Zastanawiam sie co lepiej zastosowac czy mocznik czy saletre amonowa tzn. chodzi mi o to co bedzie mialo lepszy wplyw
na plony uprawa dotyczy pszenzyta ozimego (odmiana todan)

chcialbym zrobić tak, że saletre zastosować w 2 lub 3 dawkach (pierwsza niestety bedzie dopiero w tym tygodniu gdyz nie mialem mozliwosci wjazdu na pole (zbyt mokro) czy dawki podzielic sobie tak ze w kazdym miesiacu zalozmy po 100kg/ha i tak jedna teraz w kwietniu druga jakos w maju a trzecia w czerwcu
czy moze inna kombinacja bedzie lepsza
"Każdy istniejący porządek ma to do siebie, że trzeba go bez przerwy robić."

@Pitekk All right reserved.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Dzisiaj, 15:14
  •  

#202 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, komputery, muzyka, motoryzacja

Napisany 31 marzec 2009 - 18:46

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? ja bym dał na twoim miejscu teraz 200kg saletry, drugą dawkę w połowiestrzelania w żdżbło 100kg i jeżeli chcesz możesz sypnąć jeszcze w fazie początku kłoszenia, ale nie zaduzo

#203 Share rataj

rataj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisany 31 marzec 2009 - 19:38

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? teraz dalbym 150-200 kg saletry ze wzgledu na szybkosc dzialania, bo zaraz ruszy wegetacja i bedzie jak znalazl nastepnie ok 100-150 kg mocznika a na koncu w fazie strzelania w zdzbło cos bym dolistnie zastosował;)
Claas Dominator 98sl classic, Zetor Forterra 12441, Zetor Proxima 85 plus, Zetor 7211, Ursus c330

AgroFoto -----> najlepsza stronka w sieci;]

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#204 Share Pitekk

Pitekk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, sprzęt rolniczy, wszystko po troszku:)

Napisany 31 marzec 2009 - 22:47

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? @ rataj biorąc pod uwagę dawki najwyższe jakie proponujesz czyli 200 kg saletry i 150 kg mocznika i jeszcze cos dolistnie uważam, że przy takiej dawce musiałbym zastosowac skracanie gdyz zboze moze to wylegnac...
jesienia pod korzen dalem jeszcze dodatkowo lubofoskę (w celu wzbogacenia gleby w fosfor i potas) i mysle że ewentualnme dawki moge dac troche mniejsze
Do tej pory szlo wszystko w jednej dawce a wzrost byl zbyt intensywny i i czesto zdarzalo sie ze zboze wylegalo w wczesnej gfazie rozwojowej dlatego chce podzielic nawozenie
"Każdy istniejący porządek ma to do siebie, że trzeba go bez przerwy robić."

@Pitekk All right reserved.

#205 Share rataj

rataj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 522 postów

Napisany 01 kwiecień 2009 - 06:49

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? no ja myslałem ze antywylegacz to oczywistosc...;] bez tego to zapomnij o stojącym łanie przy takim nawożeniu;P
Claas Dominator 98sl classic, Zetor Forterra 12441, Zetor Proxima 85 plus, Zetor 7211, Ursus c330

AgroFoto -----> najlepsza stronka w sieci;]

#206 Share gigix

gigix

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 244 postów

Napisany 01 kwiecień 2009 - 09:33

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Własnie miałem o to samo zapytać ale deer mnie ubiegł. U mnie porównując mocznik saletre i saletrzak to pomijając dodatki które według vvojtasa1 są odpadem produkcyjnym ceny azotu wynoszą odpowiednio 3.1, 3.5, 4 zł za kg. Z tym wolniejszym działąniem saletrzaka to wiedza akademicka, nabyta, czy ojcowa? Ponawiam pytanie czy ktoś robił test czasu rozpuszczania saletry i saletrzaku, najlepiej w roztworze glebowym? Sam bym zrobił ale aktualnie nie posiadam saletrzaku. Oczekuje znaczącej różnicy czasu rozpuszczania

#207 Share amd

amd

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 02 kwiecień 2009 - 16:34

Piszę rano bo teraz mam czasu chwilę. Ujme to tak to zależy jaki kto ma areał do zasilenia nawozem jeżeli ma kilkadziesiąt hektarów do zasilenia do się nie cyka tylko rozsiewa, żeby zdążyć z innymi uprawami. Co do załamania pogody i rozsianych nawozów, przyroda jest mądrzejsza niż myślimy, rośliny przyhamowują rozwój i czekają na ciepło, ale jak wraca pogoda muszą mieć pokarm w postaci azotu, pszenica po jesieni ma rozwinięty system korzeniowy i wytworzone małe pędy boczne z liściami i bardzo szybko rośnie dlatego trzeba szybko po zimie jak tylko da się wjechać na pole trzeba zasilić azotem, opóźnianie zasilania i czekanie na lepszą pogodę odbija się niekorzystnie na roslinach, wyhamowują wzrost, redukują liczbę bocznych pędów, które tworzą właściwą gęstość łanu co rzutuje na plon a skupjają się na przeżyciu wzmacniając tylko jeden pęd. Pszenica znosi przymrozki do -10 i ma na to systemy obronne bez szkody dla siebie, pszenica od początku wegetacji do końca krzewienia potrzebuje najwięcej azotu bo wtedy kształtuje się plon i wtedy właśnie należy ją intensywnie odżywiać azotem magnezem i odżywkami, potem to już tylko już się sypie na jakość ziarna, ponieważ plon w fazie strzelania w źdbło do kłoszenia plon jest praktycznie ustalony. Także koledzy siać azot i nie zastanawiać się łączna dawka od ruszenia wegetacji do końca krzewienia musi wynieść w okolicach 120 kg azotu na ha aby myśleć o przyzwoitych plonach, najlepiej w formie amonowej. pozdrawiam jerzy

A twoim zdaniem 120 kg N na ha w jednej dawce na start to nie zaduzo dla pszenzyta , bo tyle posypalem i sie boje czy nie bedzie negatywnych slutkow

#208 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów

Napisany 02 kwiecień 2009 - 17:58

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Ale Jerzy nie napisał że ten azot ma byc w jednej dawce, tylko ma byc dostarczony w dawkach do końca krzewienia. A na raz to za dużo troczę

#209 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 02 kwiecień 2009 - 18:15

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? 120 kg N w czystym składniku pod pszenżyto w pierwszej dawce to zdecydowanie za dużo będą duże straty N, pierwsza dawka ok.50-60kg

#210 Share Daniel215

Daniel215

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 02 kwiecień 2009 - 18:22

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? A jak wy roskładacie dawki nawozu na pszenice i rzepak??? podam przykład jak ja to robie

PSZENICA:
I dawka-280kg saletry (ok.90kg N)
II dawka-200kg saletry lub 150kg mocznika (ok.60kg N)
III dawka-120kg saletry (ok.40kg N)
+ w międzyczasie dokarmianie dolistne

RZEPAK:
Jesienią pod korzeń ok 200kg siarczanu amonu
I dawka: 300kg saletry (100kg N)
II dawka: 200kg siarczanu amonu (ok.40kg N)
III dawka: 200kg saletry (ok 60kg N)
+w międzyczasie dokarmianie dolistne

Proszę o wypowiedzi i podawanie swoich dawek/wysiewów nawozów w taki sposób jak ja to zrobiłem (wtedy jest wszystko czytelne i wyraźne)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#211 Share amd

amd

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 02 kwiecień 2009 - 19:06

120 kg N w czystym składniku pod pszenżyto w pierwszej dawce to zdecydowanie za dużo będą duże straty N, pierwsza dawka ok.50-60kg

Poprawaka - po dokladnym wylicznieniu wyszlo mi troche ponad 105kg N na ha , w tamtym roku dalem 70 kg N/ha a na kawalku pola posypalem okolo 100 , to powiem ci , ze tam gdzie dalem 100 bylo duzo ladniejsze , gestsze zboże i dlatego postanoiwilem w tym roku to uskutecznic

#212 Share ursus1991

ursus1991

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 842 postów

Napisany 02 kwiecień 2009 - 19:22

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Daniel215
Dlaczego dajesz siarczan amonu pod pszenice, przecież on ma odczyn kwasowy, a pszeica go nie lubi

#213 Share Daniel215

Daniel215

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 03 kwiecień 2009 - 19:47

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? popientroliło mi sie... źle napisałem ;) miało być pod rzepak, a na pszenice nic pod korzeń nie daje, bo przeważnie jest po rzepaku i dodatkowy nawóz jest zbędny ;) (zaraz poprawie poprzedni post)
A swoją drogą to ale sie rozpisaliście :D
chciałem tylko wiedzieć i porównać z naszą "techniką"

#214 Share bimladentoja bimladentoja

bimladentoja
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 03 kwiecień 2009 - 22:38

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? U mnie saletra pogłównie w jednej dawce -ziemia ciężka ,podglebie gliniaste,nieprzepuszczalne,dobrze się spisuje.W tym roku mocznik pszenica 300kg,pozostałe zboża 250kg zastosowany ze względu na cenę zakupu-1200 zł\t już działa i to widać jak,Dlaczego w jednej dawce?Ponieważ w naszym rejonie przy niedostatku opadów każda póżniejsza dawka azotu pogłównie lub dolistnie powoduje susze fizjologiczną(sól zawarta w nawozach)powodująca zasychanie roślin lub słabe wykształcenie ziaren w kłosie,nie wiem jak u innych ale u nas się taka technologia sprawdza od lat.A jak pogoda dopisze-znaczy deszczyk i roślinki zaszaleją to na grzybki oprysk i regulator modus ;)

#215 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 05 kwiecień 2009 - 10:26

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? deer
w przeliczeniu na N zawsze rsm wychodził najtaniej później mocznik, saletra - saletrzak (kiedyś cena była podobna teraz saletra jest tańsza) i azotowe typu CAN
niestety patrząc na to co kupują Polscy rolnicy jak inaczej wytłumaczyć taki duży udział saletrzaku. tona nawozu jest tańsza więc ją biorę a niestety bo nie liczy się nawet po cenie kg czystego składnika tak jak to zrobił gigix

gigix
ja i jerzy napisaliśmy coś w podobnym tonie. Zrób sobie sam doświadczenia najlepiej polowe - zobaczysz - uwierzysz - przekonasz się sam na własne oczy.

#216 Share sydney

sydney

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 05 kwiecień 2009 - 11:21

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? To i ja się wtrącę, kiedyś ktoś napisał w temacie, że nawożenie dolistne jest tylko uzupełnieniem doglebowego. i tu się nie zgodzę znam kilka przypadków i to dotyczy dużych gospodarstw osiągających bardzo dobre wyniki produkcyjne , które całkowicie zrezygnowały z nawożenia doglebowego. Oczywiście zostały tam takie zabiegi jak wapnowanie i w niektórych przypadkach obornik, ale poza tym to azot i npk jest tam podawany roślinom tylko w formie roztworów wodnych. Właściciele tych gospodarstw mówią iż jest to dużo bardziej oszczędna forma nawożenia a patrząc na wyniki dużo lepsza.
A co do saletrzaku to jest on tańszy od saletry przynajmniej u mnie.

#217 Share Grzenio

Grzenio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 08 kwiecień 2009 - 22:06

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? @Daniel215 to jakie masz plony jak tyle sypiesz tego nawozu?
Jaka wydajność pszenicy z ha i ile rzepaku i jakie ziemie przeważają?
Bierzcie pieniądze póki dają bo długo to nie potrwa!!!

#218 Share Daniel215

Daniel215

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1075 postów

Napisany 09 kwiecień 2009 - 20:57

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Ziemie mamy nie za ciekawe... 4, 5 , 6 klasa... pszenicy zbieramy tak ok 8 ton, a rzepaku 3,3-3,5 tony... (w tym roku tak było)
Może plony nie są jakieś tam nadzwyczajne, ale ziemia mówi sama za siebie-dość słaba, miejscami nawet potrafi wyginąc/wypalić lub woda zaleje (a licze oczywiście średnią, z całoście nie miejscami jak to niektorzy potrafią :) ) i nie daje obornika, bo nie mamy żadnej hodowli...
A czemu napisałeś "tyle...nawozu" wg Ciebie to dużo??? dodam że w międzyczasie dość intensywnie dokarmiamy ekolistami itp, oraz rozpuszczanym mocznikiem, siarczanem magnezu, mikroelementy itp... (to co się powinno dawać... każdy wie :) )
Pozdrawiam :P

#219 Share specjalista specjalista

specjalista
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 kwiecień 2009 - 18:28

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? Drodzy Koledzy
posiadam pewne doświadczenie w uprawach polowych i muszę Was zapewnić, że na pierwszą dawkę startową na pszenicę ozimą, najlepsza jest saletra amonowa 34% i to w dawce ok 200 kg na hektar, nawet jak macie po rzepaku czy na oborniku na drugą dawkę może być saletrzak ale musi być wysiany przed spodziewanymi opadami deszczu bo jak będzie sucho to nici z działania, lepiej zastosować saletrę która rozpuści się przy większej rosie a dawka ok 150 kg na hektar a trzecia dawka to saletra w dawce ok 150 kg, a jeśli chodzi o mocznik to może być wysiany po saletrze jako druga dawka w ilości ok 180-200 k na hektar mocznik nie ulega szybkiemu wymywaniu z gleby a cechuje się powolnym ale skutecznym działaniem i wtedy pomijamy trzecią dawkę azotu
w moim gospodarstwie stosuje sprawdzone techniki nawożenia, ale wprowadzam coraz to nowsze i analizuje wyniki
w razie jakichkolwiek pytań piszcie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#220 Share specjalista specjalista

specjalista
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 10 kwiecień 2009 - 18:44

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra??? aha i przyłączam się do wypowiedzi sydneya, że można pominąć nawożenie dolistne jak stosuje się obornik
a kto chce przeczytać wyniki mojego eksperymentu z obornikiem to proszę czytać w temacie obornik