Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
hodowca94    168

KACZOR12 Z lektury wiem że pierwszy pokos lucerny powinno kosić się w czasie zawiązywania pąków 2 pokos w czasie kwitnienia i trzeci podobnie. Siano najlepiej robić z drugiego pokosu lucerna w czystym siewie nie potrzebuje dużo azotu (a nawet go nie lubi)gdyż wytwarza ona bakterie które wiążą azot z powietrzem i sama go sobie pobiera. Jak nie masz prasy z rotorem i nożami to krowy będą miały spory problemy z jej pobieraniem. Info o nawożeniu masz wyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

hodowca94 - lucerna nie wytwarza bakterii one po prostu są w glebie a lucerna tylko wchodzi z nimi z symbioze. Najlepiej robić kiszonki z mieszanek motylkowatych z trawami ponieważ trawy mają dużo cukrów które są potrzebne dla bakterii które przeprowadzają proces zakiszania. Do kiszonek z samej lucerny można by dodać jakiś zakiszacz na pewno nie zaszkodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lawa3p    8

mam problem ponieważ teraz były przymrozki i mi lucerna zmarzła zrobiła się lekko biała jak myślicie odbije czy ją teraz skosić żeby liści nie zgubiła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

Jeśli są uszkodzone rośliny na czubkach to zostaw je do zbioru w zaplanowanym terminie a jeśli mróz weszedł głęboko w łan to należy rozważyć przyśpieszenie zbioru.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Czy po przeoraniu lucerny ,oprysku od drutowców i innego robactwa nie zniszczę bakterii brodawkowych? Czcialbym w tym samym roku zasiać od nowa lucerkę i czy będzie konieczne zaprawianie nitraginą? Jeszcze jedno -gdzie kupujecie nitraginę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Sianie lucerny po lucernie która była już na tym stanowisku od kilku lat pewnie to nie jest dobry pomysł może dojść już do wylucernienia najlepiej odczekać trochę żeby ziemia odpoczęła od lucerny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Mam to pole wpisane jako TUZ, więc mieszankę traw zasiać?Mogłaby być kukurydza,bo pole wynawożone ,ale co na to agencja i mój portfel?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PK007    28

Można wystąpić z pismem do agencji i oni wyrażają zgodę na likwidację tylko teraz to już chyba trochę za późno bo chyba na samą decyzje czeka się 30 dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel675    0

Witam !

 

Mam okazję wydzierżawić 40a ugoru gleba IV klasa .Chciałbym tam na próbę zasiać lucerny z domieszką traw. Myślałem żeby nie użytek najpierw ściąć orkanem , następnie przeorać , rozsiać wapno , uprawić i zasiać . Jakbym tak zrobił urosło bo mi jeszcze aby na jesień zrobić z tego kiszonkę ?

 

Jakie gatunki traw ,oraz w jakich ilościach musiałbym zasiać ? Jaka dawkę wapna dać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Mój wujek ma mieszankę koniczyna czerwona+lucerna+kupkówka i chwali sobie to rozwiązanie. A co do wapna to najlepiej zrób badanie gleby i będzie wszystko wiadomo ;)


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vojt4s    3

Witam mam male pytanko odnosnie uprawy po lucernie uzytkuje lucerne juz piaty rok i czas na zmiany

- czy proby gleby zrobic przed orka czy po ?

- lepiej podorac tak na 10 cm i potem orke gleboka czy talerzowanie wystarczy i potem na gleboko ?

(ziemia dosc gliniasta)

- wapno rozsiac przed orka czy po

- oprysk na chwasty przed orka czy po ?

 

dzieki z gory za odpowiedz

 

pozdrawiam Wojtek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

HEY

Wyczytałem na necie, że nie stosuję się obornika jednocześnie z wapnem, ponieważ wpływa to niekorzystnie na roślinę. Postanowiłem to sprawdzić na całości posiałem wapno i poprószyłem obornikiem, a w jednym miejscu doładowałem na maksa obornika, a co do czego to dużo ładniejsza jest ta lucerna gdzie było więcej obornika, niż ta z małą ilością.

A co Wy o tym sądzicie. Proszę o wyrażanie swoich opinii. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Nie stosuje się razem ze względu na straty azotu. A lucerna sama pobiera azot z powietrza więc azot z obornika jej niepotrzebny.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matus951    6

Chciałbym zasięgnąć informacji na temat lucerny.

Czy opłaca się zasiać lucernę jako poplon, od razu po zbiorach zbóż, w okolicach lipca-sierpnia, w wrześniu-październiku zebrać na siano lub sianokiszonkę, zaorać i znów posiać zboże? Zależy mi żeby co roku na całym areale było zboże, jednak zawsze można na poplon zasiać lucernę, zebrać i sprzedać i na dodatek mieć dopłaty :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

Zamierzam zasiać w tym roku (tzn. wiosną 2012) 3 ha lucerny i tutaj mam pytania:

1. Jaka najlepiej odmiana ?

2. Czy na polu które wcześniej było łaka (tzn. teren blisko rzeki, obfity w wodę) bedzie dobra lucerna ?

3. Inne dwa kawałki są na polu III kl. cięzkie ziemie ale chodzi mi o to że pryskałem tam wszystko po żniwach randapem na chwasty a pózniej wywiozłem (po ok. 2 m-cach) obornik. Czy to będzie dobre pole pod nią ?

4. Niestety nie mam (mam nadzieje że będę miał) prasy rolującej (z tego co czytałem lucerna na siano to zero w waszych wypowiedziach) pozostaje mi zbiór orkanem na sianokiszonkę i tutaj moje pytanie czy od razu kosić orkanem czy lepiej rotacyjną a póżniej z pokosów okranem (tzn czy od razu czy zaczekać ? ile ? Nie mam przyczepy zebirającej).

5. Co uważacie nt. siewu ręcznego lucerny (rodzice chcą zasiać ręcznie)

 

Z góry dziekuję za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

1. Ja używam polskiej odmiany Ulstar, godna polecenia http://www.rolnas.co...2&idm=27&id=176

2. Lucerna nie lubi takich terenów, na łąki to lepiej koniczynę (czerwoną lub szwedzką)

3. stanowisko jest dobre tylko że obornik może sprawić problem z zachwaszczeniem lucerny

4. skoś rotacyjną a po dniu zbierz orkanem ( lucerna nielubi być koszona orkanem ponieważ może on przy zbiorze uszkadzać szyjkę korzeniową, podsuszona lucerna lepiej się zakisi-osiągnie tzw. minimum cukrowe)

5. odradzam, przy braku opadów lucerna będzie wschodziła przez miesiąc. Jepiej płytko uprawić i zasiać siewnikiem (max.2cm)


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

U nas lucerna była siana w czystym siewie zwykłym lejkiem. Co roku jesienią obornik. Wychodziu srednio 4 pokosy w roku (posiana na 5-6kl, miejscami 4)- jesli lato bardzo upalne to tak 3 pokosy, jesli bardzo deszczowe, jak w tym roku to 5.

 

Lucerna lubi wapno. I w czystym siewie zdecydowanie woli nawożenie fosforem i potasem, niż azotem. Czyli sama lucerna- więcej P i K. W mieszance z trawą- zrównoważyć N, P, K. Co do gleby woli jakieś żwiry, piachy, a nie zimnice.

Lucerna na siano zbytnio sie nie nadaje, bo po wyschnieciu oapdną jej listki, a z calej rosliny, to wlasnie one mają najwieksza zawartosc białka.

@aster453 jesli chcesz kosic orkanem taka zielona to warto dac jakiś plyn do zakiszania lucerny, bo ze wzgledu na dużą zawartość wody i białka może plesnieć. U nas lucerna po skoszeniu kosiarką jest zbierana na drugi dzien, szybko wiednie- co zalezy jeszcze od pogody.

Edytowano przez Indiana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

Wałowaliśmy. Wał "made in garaż", czepiany na TUZ ciągnika- średnica jakieś 50cm, z pelnej blachy z poprzecznymi plaskownikami, szerokość 2,6m. Przy siewie rzutowym ważne jest żeby dzień był bezwietrzny. I lucerne powinno siać się na wiosnę. Młode rośliny mają płytko szyjkę, przez co są wrażliwe na wymarzanie. Wiosną najbezpieczniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez maksymilionlubelkie
      Witam mam 5 sztuk bydła z czego połowa to młodziez i chciałbym zrobić sianokiszonkę z lucerny gdyż słyszałem że siano z niej to lipa . Kto mi powie od początku jak ją zrobić ? Chodfzi o pryzme bo silosa brak a belka ponoć szybko się psuje. prosze o rade !
    • Przez aster453
      Chodzi mi o to czy i w jaki sposób można wyegzekwować od sprzedającego jakiegoś zadośćuczynienia za wadliwe ziarno lucerny które kupiłem.
      Czy są jakieś kroki prawne ? Pewnie tak ale od czego zacząć.
      Pole było przygotowane do uprawy jak wyżej rok wcześniej był jęczmień, środki wiadomo jak na zboże jare. Teraz siew na początku maja i do dziś zieleni się niecałe 10 % lucerny plus niestety chwasty i trawy. Mam mieć niby wizytę producenta tejże lucerny na moim polu jednak nie wiem co to da ponad 2 koła wyrzucone w błoto nie mówię już o nawozach (p,k) i wcześniej wapno. Rok wcześniej Radnap po żniwach i obornik.
      Nie zamierzam tego tak zostawić jak dealer i producent nie poczują się do winy ujawnię ich nazwy tu na forum w celu przestrogi.
    • Przez damianoooo
      Witam do końca tygodnia muszę  zasiać lucernę 1h sieję ją pierwszy rok na 4 klasie gleby. Nie mam o niej żadnego pojęcia, w  okolicy też nikt  nie sieje. Jak nawozić jakie dawaki ? ile czasu schodzi ? Kiedy kosić mniej więcej ile dni od zasiewu. ile bel z 1 h ? na jeden pokos. Czy lucerna na słabszych klasach ziemi ma sens ?
    • Przez Kamil9717
      Mam pszenicę i chce zasiać po niej lucernę na wiosnę z jęczmieniem i zebrać w okolicy mają na kiszonkę i zastanawiam się czy nie było by dobrze żeby zaraz po żniwach wywieźć obornik po niej i zasiać lubisz z gorczyca i na jesień to przuorac żeby zrobić dobrą pruchnice co o tym myślicie? Ktoś tak kiedy robił? 
    • Przez pynia93
      Szanowni Państwo,
      Mam do sprzedania kiszonkę z lucerny z pierwszego pokosu z 2017 roku. Cena 49 zł/ balot.
      Parametry kiszonki / kg s. m.:
      sucha masa - 28,23
      popiół surowy - 4,96
      białko surowe - 18,56
      tłuszcz surowy - 2,80
      włókno surowe - 31,31
      NDF - 50,44
      ADF - 36,03
      skrobia - X
      pH - 4,99
      Możliwości odbioru:
      - odbiór osobisty w miejscowości Nowy Secymin
      - dowóz w dowolne miejsce Polski za dodatkową opłatą
      Prośba o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
      +48 883-975-751
      +48 604-959-888
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj