Kamilwierzbiski

Budowa wału strunowego do kultywatora

Polecane posty

Witam!

Chciałbym zbudować wał strunowy do kultywatora 2.8m.

Kupno nie wchodzi w grę gdyż mam tylko 3ha i o wiele bardziej opłaca mi się go wykonać :)

Mam czas i chęci do wykonania takiego wału, tylko myślę jak do tego się zabrać. Co dokładnie mi będzie potrzebne, z czego najlepiej to wykonać, i może jeżeli ktoś się orientuje ile by to mniej więcej wyniosło? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
peny259    11

kolego jeśli chcesz kupić nowy materiał i policzysz swój czas i koszt choćby prądu to cie wyniesie wnet tyle co nowy. taniej by cię wyniosło kupić uzywke. wystarczy poczekać pooglądać ogłoszenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Kolego jeśli masz chęci to podpowiem Tobie ,musisz zrobić ramke ,najlepiej z profila 50/50 /3mm koszt ok 10zl mb do tego płaskownik 10/100 z metr 18zł, na mocowanie osi wałka i  uchwyty,musisz mieć oś na środku bo jako laik nie pospawasz prosto więc pret ciągniony fi 25 ok 60zł za 3m do tego łożyska z obudową 2szt 50zl ,6 kułek wyciętych plazmowo z nacieciamu do płaskownika ok 100zł (nie rób samemu nie warto )i na koniec płaskownik 10/2 8szt (ceny za metr nie znam )+elektrody Tarcze prąd ,licz chociaz 100zl, dobrze by byo zamocowac na cięgnie górnym jakąś sprężynę aby amortyzowała drgania i kamienie ,ale to ze złomu coś uskrobiesz .Powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KacperTylka    0

Ja polecam tuleje mosiężne i na to osłona z rury. Jak zapchasz smarem to glina nie będzie ci się tam dostawać. A wymienić tuleje jest taniej niż łożyska. Tylko w tulejach musisz mieć smarowniczki. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    513

Zajrzyj do mojej galerii mam tam własnej roboty wał robiony około 7 lat temu wtedy podobne wały tylko że pojedyńcze robiłem za 500-600 zł tego z galerii sprzedałem w 2014r za 900 zł 

Moja podpowiedź , poszukaj gotowca używanego , a jeżeli koniecznie zechcesz zbudować sam to mogę co nieco podpowiedzieć 

Doświadczenia przy budowie takiego wału i innych podobnych pracach są bezcenne dlatego warto to robić

Powodzenia


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

Cześ chcę zrobić wał strunowy do kultywatora 2.1m . Wiem że jest kilka takich tematów ale w żadnym nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania. A więc:
1. Jakiej średnicy mają być te kółka do których spawa się struny i jakiej grubości.
2. Jakiej grybości i szerokości mają być te płaskowniki na struny.
3. Jakiej grubości i szerokości profil na rame.
4. Jakiej grubości i szerokości płaskowniki na mocowanie wału i wierzyczkę.
5. Wał o szerokości 2.1m lepiej dzielony czy cały.
6. Lepiej na łożyskach czy tulejkach.
7. Ile tych kółek muszę kupić.
Sory że taka litania pytań ale chcę zrobić ten wał dobrze. Najlepiej jak ktoś robił taki wał lub posiada mógł pomierzyć wszystkie wymiary i napisać mi.
Przez wał będzie przechodzić rura 2cale i do niej będą spawane te kółka.
Z góry dzięki wszystkim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Napisz jeszcze jaki ciągnik ma z nim współpracować oraz jakie masz ziemie i przybliżony areał. Do czego ma służyć? Czy wykonywałbyś pracę nim podczas znacznej wilgotności gleby?

 

Zazwyczaj robi się go na wzór jakiegoś gotowego, który mam się podoba lub został przez nas sprawdzony w skrajnych sytuacjach, dodatkowo można go unowocześnić lub poprawić mankamenty. Robienie wszystkiego na "jedno kopyto" było modne za komuny, dziś mamy większe możliwości i perspektywy.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

Ciągnik t25 ziemie to lekkie 4 i 5 klasa areał 5ha ornego. Służyć ma do uprawy przedsiewnej.chce zrobić go na osi z rury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

hehe czyli masz rurę i nie masz co z nia zrobic  :P to tak zartem

a teraz poważnie ,ta rurę wykorzystaj na łącznik górny z dociskiem ,oczywiście zabezpiecz sprężyna

wiekszość informacji masz w moim poście wyżej  wieżyczkę zrób z profila ,estetyczniej wygląda a cena porównywalna ,dzielic go nie musisz na całość wystarczy 5 kólek o średnicy 27 cm zakładając że plaskownik będzie wystawal 1-1.5 cm z koła ,czyli średnica całego ok 30cm

mocowanie - hmm ja jestem zwolennikiem łożysk w wahliwej obudowie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

A mógłbyś wstawić link do tych łożysk ale i tak mysze mieć rurę żeby do niej przyspawać kółka pełne. Z jakiej grubości blachy te kółka kupić 5mm wystarczy?
Za jedno kółko 270mm z blach 5mm pełne 20zł to dobra cena.
A ten profil na wierzyczke to jakich wymiarów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

grubość kółka ok  ,cena tez ,jak masz cięte plazmowo karz sobie wyciąć w nich wpusty na płaskownik i otwór na środku na oś , piszesz kółka pełne odwierć w nich otwór  fi 26 w to oś fi 25 i bez kombinowania dopasujesz łozyska z obudową  ,w twoim przypadku łozyska wystarcza najtańsze np UCF 205 

profil np 40/40/3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

A struny z jakich płaskowników 50x5 wystarczy.
A czy się różni w uprawie wałek dzielony na pół od całego? Nie lepiej zrobić dzielony ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

na struny daj 30 /8

przy Twojej szerokości dzielenie go mija sie z celem ,takie rzeczy robi sie w szerszych ,dodatkowa podpora wspomaga go aby sie nie naprężał(zwiększa jego żywotność) zwlaszcza przy mniejszych srednicach i jesli idzie jako pierwszy przed kultywatorem albo agregatem o dużej wadze wlasnej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

Na alegro wszystkie 2.1m sądzielone. A ten płaskownik 30x8 to nie zawąski i za gruby chce zrobić nacięcia na płaskownikach i przyspawać je spiralnie a taki gruby to będzie ciężko skręcić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

Jeśli ciągnik T25 to z wagą wału nie można szaleć. Dokonaj obliczeń, jaką wagę będzie miał wał, bo jeśli wyjdzie więcej niż 200kg to raczej widok z przodu będziesz miał na niebo. Dla tego ciągnika im mniejsza masa własna wału tym lepiej.

Tak, jak pisze kolega @Tomasz78 dzielenie go przy takiej szerokości roboczej nie ma sensu, przyczyni się tylko do wzrostu wagi.

Twój pomysł ze spiralnym ustawnieniem strun to podstawa.


"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

Ja myśle że taki 50x5 to da rade skręcić.
O przud jestem spokojny teraz do kultywatora podpinam brone 3 ciężką i nie ma problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

Ładny agregacik jaka szerokość i czym go ciągasz?
Ja zrobie nacięcia na płaskowniku 50x5 więc powinno dać się mocno skręcić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Najpierw skrec później nacinaj
Dobre imadlo najlepiej kowalske i metrowy przyzad i nie ma plaskownika który by się nie poddał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

Ja miałem plan scisnąć kilka płaskowników ściskami i nacinać razem bo tak osobno to długo zejdzie. A jakiej grubości płaskownik na mocowanie wału do ramy też 50x5 czy grubszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

100/5  tylko dlatego żeby obudowe łożyska swobodnie zamontować .Płaskowniki gni osobno każdy to nie zajmuje wiele czasu ,,wyjasniam ,najprostszy sposób to wkręć w imadło płaskownik na środku jego długości ,nastepnie przyrząd (inny mocny płaskownik z nacięciem o dopasowanej szczelinie do giętego )wsuń na niego i w odstepach co 30cm przeginaj stopniowo az uzyskasz zamierzony skręt ,jak nie masz podpórki na końcu płaskownika ,podtrzymuj go drugą ręką aby sie nie wyginał na bok,i ot cała filozofia ;)

 

2,5m massey 80KM

?

Edytowano przez Tomasz78

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnikt25    1

Ok a co do łożysk to kupie takie na dwie śruby i dam płaskownik 50x5 bo nie będzie potrzebny taki szeroki.Za dwa tygodni w ferie ruszam z pracami. Dzięki za wszystkie wskazówki;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez fliegl
      Jaki jest kod RAL lub nazwa tego koloru?
       



    • Przez luki987654321
      Witam, chce zamontować halogeny led na tyle beczkowozu forschrit. czy można je podłączyć pod złącze trzy pinowe w ciągniku lub ewentualnie pod co innego można podłączyć? dodam że mam zamiar w kabinie zrobić włącznik aby się cały czas nie świeciły tylko na czas pracy.
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, 
      Koledzy poszukuje kogoś z użytkowników kombajnów Jarek lub Arek celem wsparcie wymiarowego.
      Buduje kombajn do porzeczek i potrzebuje informacji jaka powinna być odległość miedzy podajnikiem taśmowym szerokim a profilem podtrzymującym wał otrząsacza, będę wdzięczny za zdjęcie z przyłożoną metrówką. 
      Wymiary jakie poszukuje to te zaznaczone na jednym ze zdjęć,, nie chciałbym połamać  krzaków przy pierwszej próbie jeśli do niej dojdzie :) 
      Zdjęcia z budowy w załączniku, dziękuje za pomoc:) 











    • Przez wojciechowski89
      Cześć Panowie potrzebuje dojarkę pod traktor i znalazłem taką pompę u siebie. Ktoś może kojarzy bo ja nie mogę znaleźć nic na jej temat po wpisaniu nazwy wyskakuje land niemiecki. Z tego co się orientuje brakuje tutaj zbiornika od oleju który smaruje łopatki które są metalowe nie z tworzywa. I tutaj też mam pytanie ten czarny wężyk po zamontowaniu w zbiorniku z olejem nie będzie podawal oleju na łopatki tylko wylot powietrza ta jakby ,,satelita" a powinien być jak się nie mylę obieg powietrza, że powietrze jest wpychane do zbiornika z olejem i przy wyjściu z niego zabiera olej na łopatki i tak w kółko. A przy tej rurce którą jest wypychane zassne powietrze jest korek jakby do dolewania oleju z tyłu pompy jest rurka wychodząca i wziernik jak w kompresorze żeby widzieć poziom oleju. Dodam że sam ją postawilem na podstawkę wom więc proszę się nią nie sugerować.




    • Przez KamilKarwowski
      Cześć wszystkim. Czy ktoś wymieniał oryginalne głośniki w MF seri 57m? Próbowałem zdjąć ich maskownice, ale siedzą na tyle mocno, że nie wiem czy robię to dobrze, a nie chciałbym ich połamać. Czy ktoś ma z tym jakies doświadczenia?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj