Ziemniaczane warsztaty polowe PROCAM

28 sierpnia w miejscowości Szelków odbyło się pierwsze z cyklu szkoleń przeznaczonych dla producentów ziemniaka - „Ziemniaczane Warsztaty Polowe 2013”. Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie przez ProCam Polska oddział Ciechanów (Region Warmia i Mazury), Siedlce (Region Południowo-Wschodni) i firmę PEPEES z Łomży. Zaproszonym gościem i współorganizatorem była firma Belchim Crop Protection.

5.JPG



Warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej, która odbyła się na plantacjach ziemniaków Pana Sławomira Piekarskiego producenta surowca dla zakładów skrobiowych PEPEES w Łomży. Obydwie części warsztatów spotkały się z dużym zainteresowaniem zaproszonych plantatorów ziemniaka.

Spotkanie otworzył doradca Marcin Szymański, który przedstawił firmę PROCAM, omówił jej kierunki działania i rozwoju. Dalsza część szkolenia teoretycznego obejmowała zagadnienia z zakresu ochrony ziemniaka, przede wszystkim ochronę przed patogenami grzybowymi (zaraza ziemniaka i alternaria). Piotr Pańczak przedstawił proponowane przez PROCAM autorskie programy ochrony ziemniaka. Zaprezentował również pierwsze wyniki z oceny doświadczeń jakie założone zostały na plantacjach Pana Piekarskiego. Doświadczenia w założeniu miały na celu wykazanie skuteczności zastosowanych programów na zwiększenie plonowania ziemniaka i zawartość skrobi w plonie. Programy oparte były na stymulatorze wzrostu ImPROver+ i oferowanych przez PROCAM nawozach dolistnych. Przedstawione został wyniki po pierwszej ocenie. Dodatkowo oceniana była efektywność działania preparatu REWITAL Pro+.

Jędrzej Pytkowski z firmy Belchim Crop Protection omówił problem występowania alternariozy w Polsce oraz programy ochrony proponowane przez firmę BELCHIM w uprawie ziemniaka.
Szkolenie teoretyczne zakończył Grzegorz Malesiński – Główny Specjalista Agronomii PROCAM omawiając znaczenie nawożenia mikroelementowego w uprawie zbóż i rzepaku.
Następną i najważniejszą częścią szkolenia były praktyczne warsztaty polowe. Odbyły się one na plantacji ziemniaka obsadzonych takimi odmianami jak Ikar, Hinga, Pasat. Goście w praktyce mogli się przekonać o efektywności proponowanych przez PROCAM rozwiązań. W trakcie zwiedzania plantacji omawiane były również, inne aspekty uprawy ziemniaka począwszy od sadzenia poprzez ochronę plantacji, dokarmianie dolistne na desykacji i przechowalnictwie kończąc.

Firma PROCAM składa szczególne podziękowania panu Sławomirowi Piekarskiemu i Sylwestrowi Trochimiukowi, którzy udostępnili i zajęli się aplikacją niezbędnych preparatów w trakcie sezonu wegetacyjnego. Dziękuje również wszystkim zaangażowanym w organizację kolegom z firmy PEPEES w Łomży.
W związku z pozytywnym odbiorem i dużym zainteresowaniem zaproszonych gości, spotkania tego typu będą odbywały się cyklicznie i obejmować będą różne aspekty uprawy ziemniaka.

Zaloguj się, aby obserwować  
agrofoto
Zaloguj się, aby obserwować  


0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj