W
pełni elektryczna kosiarka o zerowym promieniu skrętu stanowi rozszerzenie oferty firmy John Deere w zakresie innowacyjnych rozwiązań do pielęgnacji trawników. Ten model pozwala skosić nawet 8000 m² trawnika na jednym ładowaniu. W konstrukcji kosiarki priorytetowo potraktowano wygodę użytkownika, zapewniając cichą i komfortową jazdę przy obniżonym poziomie hałasu oraz drgań.
Wysoka wydajność koszenia, niski poziom hałasu, zerowy poziom e
K
ukurydza kiszonkowa na większości pól w Polsce jest już zebrana. To dobry czas na podsumowania i wyciągnięcie wniosków na przyszłość.
Czego nauczył nas sezon 2024?
Z pewnością tego, że zbioru kukurydzy kiszonkowej nie da się zaplanować posługując się wyłącznie kalendarzem. Niezbędny jest ciągły monitoring uprawy, tak by rozpocząć żniwa, gdy sucha masa całej rośliny znajdzie się w przedziale 32-38%. Jest to kluczowe do przygotowania kiszonki o wyso
Przymrozki w zbożach
Wobliczu nieprzewidywalnych warunków atmosferycznych i wzrastającej liczby zagrożeń dla rolnictwa, ubezpieczenie upraw staje się kluczowym elementem zabezpieczającym przyszłość finansową każdego gospodarstwa. Podpowiadamy, dlaczego warto już teraz pomyśleć o ubezpieczeniu upraw na jesień, jakie opcje ubezpieczeń są dostępne oraz jak wybrać najlepszy pakiet, aby spać spokojnie.
Generali Agro już od ponad 20 lat wspiera rolników w zarządzaniu ryzykiem
W
zależności od wybranych upraw i warunków pogodowych, kombajny wymagają odpowiednich ustawień oraz akcesoriów, które zapewnią efektywną pracę.
Kombajny serii T, S i X oferują liczne ułatwienia przy zbiorze konkretnych plonów, dzięki którym rolnicy utrzymują niski poziom strat ziarna oraz jak najwyższą jakością plonów.
Zbliżający się sezon zbiorów roślin gruboziarnistych, takich jak: kukurydza, sorgo, słonecznik, groch czy fasola, wymaga właściwej organi
P
óźny siew pszenicy ozimej, choć często wynika z niesprzyjających warunków pogodowych lub przesunięcia terminu siewów po innych uprawach, ma swoje specyficzne wymagania agrotechniczne. Kluczowe w takich sytuacjach jest właściwe przygotowanie gleby oraz dobór odpowiedniej odmiany, która poradzi sobie w mniej sprzyjających warunkach jesiennych.
fot.: pszenica persona
Jednym z najważniejszych aspektów późnego siewu jest odpow
T
rwają siewy zbóż ozimych. To odpowiedni moment, by podjąć ostateczne decyzje dotyczące kolejnych zabiegów agrotechnicznych. Doświadczenia z kilku ostatnich lat pokazują, iż jesienne trudne warunki – okresowe susze, wahania temperatury, wpływają niekorzystnie na ogólna kondycję roślin. Na plantacjach zakładanych w opóźnionych terminach, zwłaszcza po burakach czy kukurydzy na ziarno, problem ten jest jeszcze większy. Wschody i prawidłowy rozwój są utrudnione. Sporo roślin nie osiąga f
P
rzed nami 25 edycja największej plenerowej wystawy rolniczej w Europie, czyli AGRO SHOW, organizowanej przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Tradycyjnie odbędzie się ona w Bednarach, a zaplanowano ją w dniach 20-22 września br.
Od samego początku celem imprezy było stworzenie przestrzeni gdzie polscy rolnicy będą mogli zapoznać się osobiście z najnowocześniejszymi technologiami w branży rolniczej, a producenci i importerzy
fot.: kontrola vs zaprawa (prawa strona)
N
Nawozy donasienne to wciąż przez część producentów rolnych produkty postrzegane jako zbędne. Czy są chętnie włączane do standardowej agrotechniki?
fot.: kontrola vs zaprawa (prawa strona)
Według niektórych nawożenie donasienne to zabieg kosztowny. Jednak, według użytkowników jest to najtańszy i najefektywniejszy sposób zabezpieczenia nowej plantacji. Jest to gwarant optymalnego rozwoju. N
M
Międzynarodowa firma badawczo-rozwojowa Corteva Agriscience wykazała się odpornością i przewidywaniem strategicznym, co znalazło odzwierciedlenie w jej ogólnych wynikach w Polsce w pierwszym półroczu 2024 r. Zdolność firmy do łagodzenia trudnych warunków rynkowych w połączeniu z wprowadzaniem produktów na rynek w kluczowych segmentach pozwoliła jej skutecznie zwiększyć swój udział w segmencie środków ochrony roślin z 11,4% w pierwszej połowie 2023 r. do 11,9% w pierwszej połowie 202
J
John Deere wprowadza dzisiaj pakiet „rolnictwa precyzyjnego” Essentials, który stanowi ekonomiczny i elastyczny sposób na wykorzystanie najnowszych rozwiązań Rolnictwa Precyzyjnego do każdego rodzaju działalności rolniczej. Ten innowacyjny pakiet składa się z podstawowego zestawu sprzętowego i jednej z dwóch możliwych do wyboru licencji czasowych na korzystanie z różnych funkcji, dzięki czemu rolnicy zyskują większą kontrolę nad przebiegiem swojej przygody z rolnictwem precyzyjnym.
Z
komunikatu IUNG-PIB wydanego w sierpniu 2024 roku wynika, iż susza rolnicza występowała na terenie dziesięciu województw. Największy jej zasięg występował wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Odnotowano ją w 436 gminach. W tych regionach rolnicy będą mogli mieć problem z przygotowaniem odpowiedniej ilości kiszonki o wysokiej wartości pokarmowej.
Dostępność paszy objętościowej jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania gospodarstw specja
L
Lovol, a właściwie Weichai Lovol Intelligent Agricultural Technology to potężna chińska firma produkująca m.in. sprzęt rolniczy. Niekwestionowany numer 1 na rodzimym rynku, jeśli chodzi o sprzedaż ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych, sieczkarni oraz kombajnów do zbioru ryżu.
Ostatnimi czasy coraz więcej słyszymy o dalekosiężnych planach rozwoju różnorakich firm ze wschodu w kontekście wejścia na rynki w Europie. Taka sytuacja ma także m
P
rzygotowując jesienią strategię odżywiania rzepaku, nie potrafimy przewidzieć ilości opadów czy długości wegetacji. Jak zatem ustalić dawkę azotu, by w pełni pokryć zapotrzebowanie pokarmowe, a jednocześnie ustrzec się przed ryzykiem nadmiernego wybujania czy obniżenia zimnotrwałości?
Ciepła, sucha, a przede wszystkim długa jesień, zmusza rolników do nowego podejścia w planowaniu nawożenia. Z taką aurą mierzymy się już od wielu lat. Wraz ze zmieniającym się klimatem oraz
C
iągnik Valtra T235 Active trafił do stacji badawczej norweskiego instytutu polarnego w Troll na Antarktydzie. Stacja badawcza jest punktem wyjścia dla badań terenowych i obserwacji w zakresie biologii, glacjologii, atmosfery, zanieczyszczeń i sejsmologii. Ciągnik Valtra został wyposażony w kruszarkę Meri Crusher do kruszenia lodu i przygotowywania dróg wokół stacji badawczej. Maszyna Valtra została wybrana ze względu na niezawodność w niskich temperaturach i łatwość obsługi.
P
recyzyjne określenie optymalnego terminu zbioru kukurydzy nie należy do najprostszych zadań. Gotowość roślin do zbioru determinuje przede wszystkim kierunek użytkowania. Zależy też od odmiany, jej wczesności, przebiegu wegetacji, aury czy rejonu uprawy.
W przypadku kukurydzy uprawianej na ziarno termin żniw wyznacza wilgotność ziarniaków. Nie można przyspieszać zbiorów, ponieważ narazimy się wówczas na wysokie koszty suszenia ziarn
N
ajwiększe targi rolnicze w tej części Europy odbędą się w Bednarach już 20-22 września br. Zarówno sama impreza, jak i obecny na niej John Deere Polska, obchodzą w tym roku 25-lecie.
Marka zaprezentuje szereg maszyn i rozwiązań, a odwiedzający będą mogli na własne oczy przekonać się, dlaczego warto wdrożyć te innowacje w swoim gospodarstwie. Impreza odbędzie się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. John Deere zaprez
K
rzewienie się kukurydzy, czyli wytwarzanie przez rośliny odrostów bocznych, jest zjawiskiem występującym co roku w różnym nasileniu. W obecnym sezonie było ono jednak znacznie bardziej widoczne niż w latach poprzednich, co wzbudziło większe niż zazwyczaj zaniepokojenie wśród rolników. Czy jednak słusznie?
Krzewienie się kukurydzy jest tradycyjnie dla wielu rolników jednym z największych powodów do zmartwień w początkowym okresie roz
Różnice w budowie korzenia przy różnym odżywieniu fosforem
C
oraz więcej rolników bardzo negatywnie ocenia opłacalność prowadzonej działalności. Mało który zadowolony jest z uzyskiwanej rentowności. Ich zdaniem, od kilku lat ceny środków produkcji są zbyt wysokie. Zwłaszcza nawozów.
W ubiegłym roku sytuacja w miarę się unormowała. Wtedy odnotowano spadek ich cen. Średnioroczne ceny nawozów mineralnych w handlu światowym zmalały o blisko 35% w porównaniu z 202
H
Hodowla Roślin Smolice zaprasza na kolejny Narodowy Dzień Kukurydzy oraz Regionalne Dni Kukurydzy.
IV Narodowy Dzień Kukurydzy odbędzie się 29 sierpnia 2024 (czwartek), w Rogożewie k. Smolic. Wydarzenie standardowo objęte będzie patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Start imprezy o godzinie 11.00, a w programie imprezy organizatorzy przewidują:
- 11.00 - rejestracja uczestników,
- 11.30 – 12.00 – prezentacja od
O
becnie większość upraw kukurydzy w Polsce znajduje się w fazie kwitnienia. To doskonały czas, by przeprowadzić lustrację pól i wyciągnąć pierwsze wnioski dotyczące przebiegu wegetacji.
Warunki atmosferyczne wczesną wiosną nie ułatwiały rolnikom podjęcia decyzji o terminie siewu. Pierwsze dwa tygodnie kwietnia z wysoką średnią dobową temperaturą wskazywały na to, że siewy rozpoczną się wcześniej niż w zeszłym roku. Tym bardziej, że zasobność wody w glebie po d
F
irmy hodowlane zajmują się udoskonalaniem odmian w sposób zapewniający rolnikowi uzyskanie satysfakcjonujących plonów. Nadrzędnym celem jest stworzenie odmian o bardzo dobrej wartości gospodarczej. Wysokoplennych i posiadających doskonałe parametry jakościowe. Dodatkowo hodowcy koncentrują swe wysiłki na pożądanych reakcjach roślin na określone warunki, zarówno przyrodnicze, jak i agrotechniczne.
Rynek rzepaku zdominowały mieszańce. Jednak odmiany liniowe wciąż mają swoi
Szybkie importowanie granic, efektywne planowanie w oparciu o historyczne dane, łatwe użytkowanie w jednym widoku – to tylko jedne z wielu przydatnych funkcji Go Operations Center, jakie zaprezentował w ostatnim czasie John Deere.
Go Operations Center pozwala oszczędzić czas, lepiej zarządzać maszynami i podejmować trafniejsze decyzje. Inteligentne rozwiązanie od John Deere to jedno z najbardziej znaczących na rynku rozwiązań z obszaru rolnictwa precyzyjnego.
Marka prezentuje liczne nowo
S
tandardowo, zgodnie ze sztuką pod wysiew rzepaku rezerwuje się lepsze stanowiska. Rzepak to wymagająca roślina, której uprawa dobrze się sprawdza na żyznych, utrzymanych w wysokiej kulturze glebach. Zasobnych w próchnicę, o uregulowanym pH. Wielu rolników wprowadza rzepak na gorsze, mozaikowate stanowiska. Jednak decydując się na takie rozwiązanie, trzeba zachować niebywałą staranność. Uprawa wymaga wysokiego poziomu agrotechniki. Kluczowy jest też wybór odmiany. Nie wszystkie porad
J
John Deere ogłasza wprowadzenie nowej serii ciągników 6M ze znacznie rozszerzoną gamą modeli. Teraz obejmuje ona łącznie 17 modeli*, w tym 10 o mocy powyżej 150 KM, odpowiednich do najbardziej zróżnicowanych potrzeb gospodarstw rolnych.
Oferta zapewnia jeszcze większy wybór rolnikom poszukującym ciągników o wysokich osiągach i niewielkiej złożoności obsługi — od kompaktowego modelu 6M 95 do potężnego 6M 250, obejmujących różne segmenty ciągników o określonej wielkości ra
A
ADM (NYSE: ADM) i Bayer ogłosiły dziś rozszerzenie współpracy przewidującej wspólne działanie z rolnikami w celu dalszego rozwoju stosowania regeneratywnych praktyk rolniczych w Europie.
W zeszłym roku firmy przeprowadziły badanie wykonalności, by ocenić wpływ praktyk rolnictwa regeneratywnego na ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, zwiększanie bioróżnorodności oraz poprawę zdrowia gleby. Do badania zaangażowano rolników uprawiających rzepak ozimy na powierzchni okoł