leszek1000

Brak ruji, wysoki mocznik,słabe zacielenia

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
leszek1000    1816

Witam wszystkich, mam duży problem z rujami i zacieleniami. Zauważyłem że stadzie jest wysoki mocznik który wynosi 300mg. Aktualnie podaje rano żyto plus słowa a wieczorem kukurydza,siano i słowa.Do tego pasza treściwa w ilości 4 kg dziennie.Przyjeżdża do mnie osoba z Federacji która twierdzi, że mocznik nie jest zły. Średnia wydajność to 20l dziennie. Chce poprawić ruje u krów które wo gule jest nie pokazują i zacielenie które jest słabe. Inseminator którym  jest  mój brat jest dobry ponieważ u innych jego skuteczność jest bardzo wysoka. Podam wam skład paszy na 1 tonę

10% jęczmień

10% przenica

15%kukurydza

30%śruta rzepakowa

3%kreda

0,5% sól

15% otręby przenne

15%śruta sojowa

3% lidermix active selen

Białko w mleku 3,0%-3,1%

Tłuszcz 4.1%-4,2%

Szukam pomocy mleko kosztuje u mnie 78gr.Somatyka i bakternie w normie. Krowy od kilki dni chodzą na pastwisko. Ruje u mnie występują rzadko a jak są to skuteczność jest bardzo niska.Jestem załamany chciałbym zostać przy produkcji ale jak krowy nie będą zachodzić to będę musiał zrezygnować.Hormony były stosowane 5 sztuk dostało 2 dawki ale ani jedna nie zaszła 

czekam na odpowiedz która zmieni tą zła sytuacje

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

nie żebym się jakoś mega na tym znał ale zmień żywieniowca. Mleka nie ma,  jego skład jest kiepski a jak widzę te śrutę sojową która za darmo nie jest przy wydajności 20 litr to już sam nie wiem co myśleć przy wspomnianej cenie mleka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046

Po pierwsze Ocena po drugie dobry żywieniowiec !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gofiaczek    83

Za dużo białka (o czym świadczy wysoki mocznik), za mało energii. bo ruja i jej okazywanie to przede wszystkim energia. Ważne są kwasy tłuszczowe n-3 (zielonka pastwiskowa, siemię lniane) i n-6 (słonecznik, kukurydza). Kwasy te zwiększają produkcję progesteronu, a co za tym idzie zwiększają przeżywalność zarodków. Dawka lnu na krowę, na dzień: 1,5kg (w 1kg lnu znajduję się ok.140-150g kw n-3). Dodatkowo minerały: selen, jod, cynk oraz witamina A,E (też są w tłuszczach) i karoten (marchewka).

Hormony to nie wyjście, bo jak krowa zajdzie w ciążę, to i tak z braku energii może dojść do zamarcia zarodka.

Myślę, że skoro krowy chodzą teraz po pastwisku sytuacja powinna się poprawić za jakiś czas, ale i z lnem nie zaszkodzi spróbować.  ;) 

 


 

"Nie porzucaj nadzieje,

Jakoć sie kolwiek dzieje:

Bo nie już słońce ostatnie zachodzi,

A po złej chwili piękny dzień przychodzi." J.K.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez piter8
      Witam mam ok 10 ha III kl ziemi miejscami II, 3,70 ha IV i V kl ziemi (przeważa IV), 1,60 VI kl 2 ha łąk koszone 2 razy w roku i moje pytanie brzmi ile bym był w stanie utrzymać Krów Mlecznych na takim areale ? prosze o odpowiedz.
    • Przez tomasz38
      witam. O jakiegoś czasu urozmaiciłem swoim opasom dietę. Wprowadziłem suche wysłodki / tofii. Lepiej nieco jedzą, i wydaje mi się że bardziej im przybywa na wadze, szybciej. Oprócz tego daję ospę własną, ziemniaki i dodatki paszowe dla opasów. Ciekaw jestem jakie są wasze spostrzeżenia w tym temacie ???
    • Przez PatrycjaFrelek
      Witam.
      Mam problem.
      Wydoilem rano krowe, która się po tym położyła i nie chce się podnieść.
      Lekarz był i dał wapno bo stwierdził że jest odwapniona.
      Ale nadal do tego czasu się nie podniosła.
      Czy ktoś miał takie doświadczenie ?
      Co można by było jeszcze coś zrobić, podać jej.
      Proszę o pomoc.
    • Przez leszek1000
      Witam jak prawidłowo zasuszać krowy.U nas doi się najpierw raz dziennie później raz na dwa dni i na końcu raz na 3 dni.Chciałem teraz zmienić zasuszanie, na dojenie raz dziennie przez tydzień i zasuszenie z antybiotykami. Jak wy zasuszacie.Oczywiście zmieniam dawkę pokarmową na słomę  i trochę sianokiszonki.
    • Przez leszek1000
      Witam nie mogę wyleczyć jednej ćwiartki. Dostałą już pełno antybiotyków masti jet i inny.Dostała też domięśniowo i nic nie pomogło.pierwsze strudzi jest kilka serków później mleko czyste ale na pewno ma dużą somatyke. Jak mogę  prawidłowo zasuszyć ćwiartkę. Krowa daje 30l dziennie.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj