Polecane posty

solek01    210
21 godzin temu, Murphys napisał:

Skupowali rzepak w te zniwa w Zarzeczu i prawdopodobnie tam ma byc tez skup kukurydzy. Z tego co wiem to za rzepak na pewno nie zalegali z platnosciami. Mam blisko wiec bym tam wozil, ale nie podpisuje nic na razie

Dzwoniłem do przedstawiciela to faktycznie jest to duża grupa kapitałowa. Możliwy ich odbiór z pola, zobaczę bliżej żniw co się będzie lepiej kalkulowało.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Pln wlkp srednia 5t/ha mokrej qq  

Na piachu nie było nic, z kolei na dobrej ziemi chwilowe 9-10ton. Mokrej

Wilgotność 26-30% siew 15kwietnia fao 230. Cena 500 +-8 netto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

na podlasiu tez 500 netto, wczoraj badana kolby od 28 do 38 

powiat wys-maz mysle ze powinno byc pow 10t, na najslabszej polskiej odmianie . Pierwszy i ostatni raz zasialem polska kolby do du.. i polamana jak cholera i uschnieta a fao 240.  obok kws figaro piekne zielone rosliny a fao 230 . Ta sama klasa ziemi te samo nawozenie a dzien do nocy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom50    69

Polskie odmiany nigdy nie sypały nawet w dobrym roku a co dopiero w takim jak ten.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Bajki piszesz w ubiegłym  roku miałem 11 ton z ha w tym roku plony nie najgorsze zależy od regionu

54 minuty temu, damianzetor9540 napisał:

Od 2 do 16 ton, przeważnie 26-29% 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dddpp    2

Wawrzyniak w Lubczynie płaci 520netto 6zł +-wilg w okolicy 19-32%

 

 

Cytat

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek12345    21
Dnia 7.09.2018 o 13:14, janczar810 napisał:

Wilgotność 26-30% siew 15kwietnia fao 230. Cena 500 +-8 netto

Nie lepiej poczekać jeszcze 2-3 tygodnie aż wilgotność spadnie jeszcze o kilka %?

 

Na stronie Top Agrar: agrofoto.pl/notowania/zboza/

napisali: "Rozpoczęte już u nas żniwa kukurydziane nie będą należeć do najbardziej udanych pod względem plonowania, przynajmniej dla części kraju położonej na zachód od Wisły. Susza mocno zredukowała plony ziarna, które na słabszych stanowiskach wynoszą 3–4 t/ha. Plusem jest fakt, że wilgotność zbieranego ziarna to nawet 16%, zatem koszty dosuszenia do wymaganych 14% będą niskie. Nie mamy jednak jeszcze informacji, jak w tym roku skupy podejdą do dopłaty za ziarno o wilgotności poniżej 30%. Raczej na pewno jednak nie należy się spodziewać dopłaty za całą różnicę, jeśli zbierzemy ziarno o wspomnianej wilgotności 16%."

Czy tak niska wilgotność jest realna? Czy może ktoś sobie to wymyślił.

I jeszcze jedno pytanie: niektóre skupy stosują dopłaty, ale np. tylko do poziomu wilgotności 25%. Z czego to wynika? Czy może koszt wysuszenia np. z 16% do 14% jest znacznie wyższy w przeliczeniu na 1% wilgotności niż koszt wysuszenia z 30% do 14% w przeliczeniu na 1% wilgotności? Podejrzewam, że tak, bo niezależnie od poziomu wilgotności zawsze trzeba ziarno na koniec schłodzić. Chciałbym jednak się upewnić. Może ktoś testował to na własnej suszarni.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Musisz znacznie nagrzać ziarno, nie zależnie czy ma 35% czy 25 %. Cykl nagrzewania ziarna to 70 % czasu suszenia. A później już tylko czym mokrzejsza tym trochę dłuższe suszenie. Więc jest to w pewnym sensie usprawiedliwione, a na ile i u kogo jest sprawiedliwe podejście nie wyczujesz tego. Jednak 25 % to moim zdaniem jeszcze zbyt wysoko aby już przestać dopłacać. Myślę że bardziej racjonalne jest 22  -23 %.

 

Poniżej 20% wilgotności jest do uzyskania jak najbardziej, a czy aż 16%, pewnie też kwestia odmiany i warunków.

 

Czy czekać? Tak teraz wilgotność jeszcze spada, ale kiedyś nadejdzie taki etap (wegetacji kukurydzy) że wilgotność nie spada albo spada zdecydowanie wolniej. Jakoś na październik to przypada chyba..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90210grzesiu    167

W ubiegłym roku koło 20 października kukurydza miała ok 28%, a ta sama odmiana koszona w ostatnich dniach listopada miała 18%. Przypomnę tylko, że jesień była bardzo mokra. wg mnie warto poczekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522

to ciekawe bo u mnie koszona w końcu listopada ta sama odmiana miała od 26 do 29 %

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522

a nie wiem bo była młócona na raz wszystko , dent DKC 36 coś tamO.o dent

Edytowano przez witejus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522

to dokąd miałem czekać do kwietnia? a nie mówię że nie warto

Edytowano przez witejus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

No jeden mocniejszy deszcz z wiatrem i warto czekać aż się połamie. W okolicy dwa skupy płacą po 6 zł za tono procent więc absolutnie nie warto bo dopłacają za ubytek wagi z małą nawiązką. Przy 10 zł to można czekać, ale ryzyko jest. Porażenie omacnicą dość duże w tym roku, tylko przez brak jakichkolwiek deszczy większości się wydaje że nie ma omacnicy w tym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To ile % ma bo się zastanawiam czy kosiś do kiszenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 godziny temu, 90210grzesiu napisał:

W ubiegłym roku koło 20 października kukurydza miała ok 28%, a ta sama odmiana koszona w ostatnich dniach listopada miała 18%. Przypomnę tylko, że jesień była bardzo mokra. wg mnie warto poczekać.

Jakie FAO? Bo w tamtym roku miałem takie odmiany które w październiku nie nadawały się jeszcze do koszenia. Powód długie FAO, późny siew (koniec maja mokra wiosna nie dało się wcześniej) mokry/ciepły rok. I w efekcie kukurydza w październiku była nie dojrzała i tak też było że dopiero w listopadzie wilgotność zaczęła spadać.

Więc nie ma na to reguły, jednak że ten rok jest zdecydowanie inny, myślę że w całej PL kukurydze wysiane do 20 maja są już dojrzałe lub na końcowym etapie dojrzewania.

Czyli zamiast stwierdzenia październik można użyć określenia że wilgotność najbardziej spada w pierwszym okresie (może miesiącu) od zakończenia wegetacji. Później dzieje się to w mniejszym stopniu.

Ja bym na waszym miejscu jeszcze czekał z 2 tyg. chociaż, jeśli wszystko sprzedajecie na mokro. U siebie będę zaczynał nie długo ale tylko dlatego że suszę około 24t/dobę a hektarów trochę jest do wysuszenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek12345    21
14 godzin temu, damianzbr napisał:

Musisz znacznie nagrzać ziarno, nie zależnie czy ma 35% czy 25 %. Cykl nagrzewania ziarna to 70 % czasu suszenia. A później już tylko czym mokrzejsza tym trochę dłuższe suszenie. Więc jest to w pewnym sensie usprawiedliwione, a na ile i u kogo jest sprawiedliwe podejście nie wyczujesz tego. Jednak 25 % to moim zdaniem jeszcze zbyt wysoko aby już przestać dopłacać. Myślę że bardziej racjonalne jest 22  -23 %.

 

Poniżej 20% wilgotności jest do uzyskania jak najbardziej, a czy aż 16%, pewnie też kwestia odmiany i warunków.

Dzięki za odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie. Czy gdyby zebrana kukurydza miała około 16% to da się ją dosuszyć w silosie przedmuchując powietrzem bez podgrzewania? W przypadku pszenicy nie jest to problemem żeby zejść z 16% do poniżej 14. Tylko to robię w środku lata, tak więc temperatura powietrza jest wyższa. Poza tym nie wiem, czy z ziarnem kukurydzy nie jest trudniej, bo jest przecież znacznie większe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A to dziwne. Bo mi np. nigdy nie udało się samą dmuchawą  podsuszyć pszenicy. Więc i z kukurydzą nie próbowałem. Fakt że próbowałem może tak ze 3 razy i zawsze robiłem to niestarannie. Bo np. włączyłem w upał dmuchawę i zapomniałem wyłączyć a przyszedł wieczór i wilgotniejsze powietrze dmuchało. Może dlatego.

A 16% to jak będziesz przerzucał w silosie co jakiś czas i dmuchał nie powinno się w ogóle popsuć. A ty chcesz to na paszę dla siebie czy na handel?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek12345    21
11 minut temu, damianzbr napisał:

A to dziwne. Bo mi np. nigdy nie udało się samą dmuchawą  podsuszyć pszenicy. Więc i z kukurydzą nie próbowałem. Fakt że próbowałem może tak ze 3 razy i zawsze robiłem to niestarannie. Bo np. włączyłem w upał dmuchawę i zapomniałem wyłączyć a przyszedł wieczór i wilgotniejsze powietrze dmuchało. Może dlatego.

A 16% to jak będziesz przerzucał w silosie co jakiś czas i dmuchał nie powinno się w ogóle popsuć. A ty chcesz to na paszę dla siebie czy na handel?

W przypadku pszenicy to było przedmuchiwanie kilka razy po 2-3 h. Zazwyczaj w czasie upału, ale patrzyłem na meteo.pl, żeby to było w czasie gdy wilgotność powietrza jest dość niska, tzn. około 50-60% lub mniej. W tym roku trzeba było uważać, bo były dni, gdzie wilgotność powietrza była w czasie upałów czasami blisko 100%.

 

Kukurydza będzie na handel, ale nie chciałbym jej sprzedawać np. po około 550 zł za tonę, jak będzie miała wilgotność np. 16%. Nie wiem ile teraz ma, ale na oko pewnie około 25% (rośliny już prawie zaschnely, FAO 230). Zamierzam poczekać jeszcze 3-4 tygodnie, jak pogoda będzie taka ciepła jak do tej pory to myślę, że ta wiadomość ziarna będzie bardzo niska.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Romek3249
      Witam. Czy w jednym zabiegu można połączyć Tilt Turbo 0,8, Faxer(prochloraz) 0,8 , Stabilan 0,8, Moddus 0,24, Plonvit Opty 2,4 kg i siarczan magnezu 3 % ? Bo zdania są podzielone. Kolejność mieszania zachowana oczywiście, tylko kwestia czy to nie uszkodzi pszenżyta czy pszenicy ?
    • Przez armin089
      Witam,czy orientuje się ktoś na jakiej zasadzie działa wieloprogowy czujnik poziomu nasion w siewnikach firmy Agro masz?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj