Narko

Zakup ziemi od 2016r... co myslicie o zmianie przepisow?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

No umowę to sobie możesz spisać ale akt notarialny jest podstawą do  wpisu w księdze wieczystej po uprawomocnieniu oczywiście ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolq1660    189

chodzi mi o to czy jeszcze przed zmianą tych przepisów można sobie jakoś zaklepać zakup po starych zasadach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie bo do 1 maja notariusze mają wszystkie terminy zajęte  po 1 maja to notariussz musi powiadaomić ANR  o takiej transakccji Ty składasz oświadczenie że kupujesz nieruchomość na powiększenie gospodarstwa i że nie przekracza ono 300 ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SteelProfil    0

chodzi mi o to czy jeszcze przed zmianą tych przepisów można sobie jakoś zaklepać zakup po starych zasadach?

 

Można - ale trzeba znaleźć termin u notariusza.

Wszystkie rozpoczęte transakcje będą dokończone w/g starej ustawy.

Więc należy podpisać umowę _notarialną_ przed wejściem w życie ustawy.


Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo ! Tanie Blachy i Płyty Warstwowe SteelProfil Dzierżenin

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kbagro    2

a jak jest teraz z dzierżawą gruntów od ANR? czy faktycznie chcąc wydzierżawić grunty od agencji jestem z góry skazany na przegraną bo nie prowadzę samodzielnie gosp. 5 lat bo jestem młodym rolnikiem z zeszłego roku czy tak jest faktycznie czy moża na to jakoś ominąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaqbi    0

Posiadam 60 ha gospodarstwo rolne, ojciec posiada 340 ha gosp. rolne moje pytanie brzmi czy ojciec będzie mógł mi przepisać swoje gospodarstwo ?? wtedy łącznie miałbym 400 ha czyli więcej niż 300 ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bora2334    0

W sumie to chore bardzo nie jest. U nas leży dużo ugorow wuj sprzedawał po ha lebkom z miasta ci biorą sobie dopłaty (ARiMR do nich nie zajrzy) i płacą krus na działalność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz1995    111

Mój tato ma 60 lat i jak nie ma szkoły rolniczej nie kupi ziemi,gdzieś słyszałem w TV,że nie trzeba będzie mieć kwalifikacji rolniczej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Kwalifikacje rolnicze to nie tylko szkoła rolnicza - to także inna szkoła i odpowiedni staż pracy w rolnictwie

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaqbi    0

Podbijam pytanie czy jak posiadam już gospodarstwo to ojciec może mi przepisać swoją ziemię powyżej 300 ha skoro ja też posiadam własne grunty ?? proszę o odpowiedź 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

A jakie to ma znaczenie ile masz ha? Jeśli nie kupujesz tej ziemi tylko otrzymujesz darowiznę to wielkość gospodarstwa nie ma najmniejszego znaczenia przynajmniej jeśli chodzi o osoby bliskie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaqbi    0

Czyli teoretycznie jest możliwość obejścia przepisów zakładając sytuacje że ojciec kupuje ziemie i przekazuję ją synowi a syn gromadzi hektary a ojciec nie przekracza 300ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Ciężko powiedzieć bo wg nowych przepisów kupujący czyli ojciec zobowiązuje się że przez 10 lat będzie osobiście uprawiał tą ziemię Być może są gdzieś przepisy które pozwalają scedować to zobowiązanie w przypadku darowizny na osobę bliską ale nie sądzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SteelProfil    0

 

 

Nabywcami nieruchomości rolnych będą mogli być co do zasady tylko rolnicy indywidualni. Zgodnie z definicją są to rolnicy posiadający kwalifikacje rolnicze,  prowadzący osobiście co najmniej przez 5 lat gospodarstwo rolne o powierzchni nie przekraczającej 300 ha użytków rolnych i zamieszkujący w tym gospodarstwie, a także podlegający ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie w przypadku, jeżeli powierzchnia gospodarstwa przekracza 20 ha użytków rolnych.

 

 

 

Jeszcze w trakcie prac sejmowych do ustawy dodano zezwolenie na zakup i sprzedaż ziemi przez związki wyznaniowe i Kościoły.

 

 

 

Spod rygorów ustawy będą wyłączone działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara (30 arów).

 

 

Kwalifikacje rolnicze:

 

 


  • wykształcenie rolnicze wyższe – pierwszego lub drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie lub studia magisterskie na kierunkach: rolnictwo, ogrodnictwo, weterynaria (w przypadku, gdy w gospodarstwie są prowadzone chów lub hodowla zwierząt), technika rolnicza i leśna, zootechnika,
  • wykształcenie wyższe, inne niż rolnicze – pierwszego lub drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie lub studia magisterskie, w ramach których zakres kształcenia albo standardy kształcenia obejmują treści związane z działalnością rolniczą, w wymiarze łącznym co najmniej 200 godzin lub co najmniej 30 punktów uzyskanych w ramach Europejskiego Systemu Transferu i Akumulacji Punktów Zaliczonych (European Credit Transfer System) i co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie,
  • wykształcenie wyższe, inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe o profilu związanym z rolnictwem, których program obejmuje treści związane z działalnością rolniczą w wymiarze co najmniej 150 godzin,
  • średnie na poziomie kwalifikacji technika (technik ‒ rolnik, ogrodnik, architektury krajobrazu, hodowca koni, pszczelarz, weterynarii – w przypadku, gdy w gospodarstwie są prowadzone chów lub hodowla zwierząt), agrobiznesu, mechanizacji rolnictwa, turystyki wiejskiej,
  • zasadnicze zawodowe (rolnik, ogrodnik, pszczelarz, mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych),
  • średnie, inne niż rolnicze oraz co najmniej 4-letni staż pracy w rolnictwie,
  • tytuł kwalifikujący lub tytuł zawodowy, lub tytuł mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie.

 

W ustawie jest też wymóg osobistego prowadzenia gospodarstwa

 

 

 

Wymóg osobistego prowadzenia gospodarstwa spełnia osoba, która (oprócz pracy i podejmowania decyzji, jak jest i teraz) „podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników jako rolnik w pełnym zakresie z mocy ustawy, chyba że powierzchnia prowadzonego przez nią gospodarstwa rolnego nie przekracza 20 ha użytków rolnych."

 

 

 


Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo ! Tanie Blachy i Płyty Warstwowe SteelProfil Dzierżenin

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czyli teoretycznie jest możliwość obejścia przepisów zakładając sytuacje że ojciec kupuje ziemie i przekazuję ją synowi a syn gromadzi hektary a ojciec nie przekracza 300ha 

 

Nie Agenccja będzie informowana o wszystkich transakcjach i w takiej sytuacji będzie miała prawo odkupić nieruchomość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

no dobra powiedzmy ze anr ma prawo pierwokupu, wpiernicza sie miedzy wódke a zakaske i oferuje powiedzmy 30 tys za ha bo niby tyle wynosi srednia cena wg. ich wyliczen, no ale własciciel stwierdza ze ma klienta który daje po 50 tys za ha i  mówi ze po 30 to nie sprzeda i co ? jak rozwiazac ten problem ?

Edytowano przez ozzborn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magic88    9

Najpierw zbywca podpisuje umowę wstępną przed notariuszem, gdzie jest podana cena. Notariusz ma obowiazek, pod rygorem nieważności przedstawienia jej anr, gdy zachodzą takie przesłanki. Wtedy anr decyduje, czy kupi lub nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

no dobra powiedzmy ze anr ma prawo pierwokupu, wpiernicza sie miedzy wódke a zakaske i oferuje powiedzmy 30 tys za ha bo niby tyle wynosi srednia cena wg. ich wyliczen, no ale własciciel stwierdza ze ma klienta który daje po 50 tys za ha i  mówi ze po 30 to nie sprzeda i co ? jak rozwiazac ten problem ?

 

Możesz sprzedać za 50 jeśli nabywca jest rolnikiem i jego gospodarstwo nie przekracza 300 ha agencja jest tylko informowana o tej transakcji i czuwa nad tym czy wszystko jest zgodniue z prawem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lolq1660    189

chodzi mi o to czy dzierżawa będzie na tych samych zasadach co teraz czy trzeba będzie coś dodatkowo spełniać jakieś warunki itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

A co ma piernik do wiatraka? Nowa ustawa dotyczy obrotu ziemią a dzierżawa to nie obrót bo właściciel się nie zmienia tylko użytkownik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj