Ursussss

Uprawa pola

Polecane posty

radek1299    1

Klasa słaba głównie V I VI. Sprzęt mają dziadkowie ale nie mam problemów z jego użytkowaniem więc traktuje go jako swój: Ursus 2812, płóg 2 skiby, brony, siewnik, rozsiewacz do nawozu, sporą przyczepę, zgrabiarke, przetrząsacz, kosiarke. Posiadam również sieczkarnie do kukurydzy Fortshritt. Sprzęt starej daty ale mały areał można uprawiać. Mam starą szope i stodołe ale na to się nie nastawiam bo rodzice chcą to zagospodarować w inny sposób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrCzesio123    3

ja miałem pole wilgotne wręcz bagniste to zasiałem łąkę zakorzeniło się i jest bardziej twardo od czasu do czasu się zakopie a tak to jest bardzo dobrze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Pytanie jak w temacie. Pola mam proste ale nie bardzo wiem jak je uprawić żeby było jak na stole. W tej chwili są koleiny jakieś pozostałości po bruzdach, nasypana ziemia efekt taki że jak jadę np. opryskiwaczem to jest tragedia. Może ja źle ustawiam narzędzia uprawowe.

Robię najpierw orkę, później agregat x2, siew i wałowanie. Zastanawiam się żeby dorobić do agregatu uprawowego Bomet listwę równającą z przodu. Myślicie że to pomoże wyrównać pola?

Jeszcze pytanie o ustawienie agregatu czy wałki tylne strunowe muszą być zawieszone na uchwycie i swobodnie toczyć się po polu czy muszą być dociśnięte do ziemi? Inaczej czy agregat musi opierać się o tylne wałki i wałkami reguluję głębokość jego pracy?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaschels    130

A jaka klasa ziemi bo to też ma znaczenie.

Z opisu wynika że masz dość lekką ziemie, i te wałki powinny trochę utrzymywać agregat a trochę podnosnik. Mozliwe że masz za wąskie koła w ciągniku i zostawia koleiny.

Ja próbowałbym załozyć bliźniaki z tyłu, napewno rozwiąże problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

Spulchniacze za za koła do agregatu czy siewnika, wału i sporo się wyrówna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Ziemia lekka, III, IV klasa. A z tą listwą to mówicie żeby głowy sobie nie zawracać?


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxima100    73

A do traktora można przyczepic: kultywator, talerzówkę, pług, agregat ścierniskowy ;) O czymś mogłem zapomnieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czym pryskać ścierniska jakimi opryskami czym nawozić przed siewem w miarę tanio a i mam jednoroczny ugór myślę go opryskać rundapem i zasiać pszenżyto ozime co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vademecum    25

troche późno jak na rekóltywacje ugoru i siew pszenżyta, a może być marne pszenżyto, na ugorze sieje się z reguły owies, a później wapnuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kali828    15

ja w zeszłym roku miałem podobnie opryskalem jakiś glifosadem a puzniej posialem przenzyto tylko ze zrobiłem to wcześniej bo lipcu wyszła podoorywka i orka siewna co do nawożenia to nie oszukujmy się jak sypniesz to coś urosnie ale nawoz to nie wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vademecum    25

dobrze jest też coś wapna dać. ale to już późno, a glifosat na te temperatury nie zadziała jak należy. Jeśli masz dobre pole to ziemia przyjmie i te,500 kg polifoski 6 na ha. Jeśli przeraża cię ilość to daj 300 kg po ruszeniu wegetacji w zależności od gęstości 100-200 kg na ha saletry, a po cherbicydach 150-200 kg ha mocznika nawozowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vademecum    25

zobacz na zapotrzebowanie przez roślinę. Policoska 6 ma w składzie NPK 6:20:30 podaje z pamięci. Pszenica przez korzeń jest wstanie przyjąć 150 N, 120 P 150 K . Pod pszenżyto daj 20% mniej. W imię zasady zbierasz ile chcesz poprzez dawkę nawozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekSzulc    11

Witam. Mam pytanie mam ciągnik c330M i chciałbym sie zapytać jaka uprawa pożniwna była by najlepsza żeby można było wykonać później orkę siewną w wrześniu? Podorywka czy kultywator? Bo w tym roku zrobiłem podorywkę i orałem teraz pod siew i słoma nie przegniła dobrze i się wywala na wierzch po bronowaniu. Może lepiej by było po żniwach zrobić kultywatorem a później zorać na raz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

Słoma została zabrana z pola i zostało trochę ścierniska czy pocięta i pozostawiona ? Jak tniesz słomę rotorem to lepiej dawać coś ułatwi jej rozkład. Najprostszym sposobem jest mocznik. Zoś co do tej podorywki(której  jakoś nigdy nie lubiłem) to osobiście bym się skłaniał do kultywatorowania. Resztki pożniwne zostaną tylko lekko przemieszana z ziemią a jak trochę poleży to słoma szybciej krachcieje. Ja zawsze po żniwach robię agregatem ścierniskowym, wyrastają wszelkie samosiejki i potem dopiero je przyoruje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

Wszyscy twierdzą że kultywator likwiduje zaperzenie. Zaś ja używając agregatu talerzowego też  na zachwaszczenie nie narzekam. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik90_01    5

do ciapka to chyba lepiej talerzówkę

 

najważniejsze to aby przerwać parowanie i wymieszać trochę górną warstwę ziemi. Teoretycznie lepiej chłonie wodę i szybciej się rozkładają wszelkie pozostałości na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

Twój problem polega na tym że z głęboko podorałeś , tą czynność wykonuje się do 7cm ,same ciernie powinny skruszeć bez problemu ,ale rada kolegi z zastosowaniem mocznika tez dużo pomoże ,ten rok nie sprzyja  ,bo jest sucho i trzeba dobrze ustawić pług na głęboka orkę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BartekSzulc    11

Dzięki koledzy za rady. W przyszłym roku spróbuję z kultywatorem. A pług 2 skibowy ustawić na 7 cm w taką suszę jeszcze na moich polach to też problem. Nawet obciążenie i dłuta nie pomagały za wiele.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj