Polecane posty

koniu    842

widzisz, u mnie 3 klasa i było 8t z czego można być zadowolonym. A faktycznie, czytając forum, kto jakie plony zbiera na IV-V klasie to człowiek się czasami zastanawia co może być nie tak, może od nadmiaru PK w glebie i wysokim nawożeniu NPK? xD

A nie lepiej jak na N1 dam 250kg a na N2 300?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9246

Sam juz nie wiem, ja daję 250kgN zazwyczaj w pierwszym tygodniu marca, potem II dawkę wychodzi mi po 20 kwietnia. Max sypałem 250 + 250 + 60 w ubiegłym roku w celach testowych, a tak normalnie nie wychodze poza 250 + 250 i widac, że czegoś jeszcze brakuje poza azotem. Stąd ten siarczan magnezu, wcześniej porządne wapnowanie. Ja bym się cieszył z 7t w tym roku, bo na razie odpukać kataklizmów pogodowych nie było, a raczej z ostrogi więcej się nie spodziewam, zas na jakościową nie mam zamiaru się wysilać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    842

z ostrogi raz wyciągłem 9,4t. Ale to było kilka lat temu. Zaś 2 lata temu po rzepaku ostroga N1 280kg saletry, N2 220kg i białko od 13 w górę, gęstość na poziomie 80. Także sami byliśmy w szoku że przy dwóch dawkach były takie parametry. Plon juz był bodajrze 7-7,5t ziemia niby 3-4 klasa miejscami piach, miejscami cięzki ił. W tym roku może na małym kawałku 3ha zrobię N1 saletrosan i N2 saletra, tylko ile to nie wiem. Po rzepaku. Zobaczymy na próbe co to bedzie. Bo reszta jest na kawałku 10 i 22ha także tam nie będziemy sie bawic

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23
41 minut temu, jahooo napisał:

Co rozumiesz "rozkrzewi nadmiernie" ?

One są w różnych fazach rozwojowych, ta co ma 2 rozkrzewienia będzie jeszcze podatna na krzewienie, ta co ma 3-4 już mniej. Szansa, że nadmiernie się rozkrzewi jest znikoma, bardziej szkodliwe jest to, że dobrze odżywionej i rozkrzewionej pszenicy może zabraknąć azotu w fazie nalewania ziarna. Stąd moim zdaniem przy planowanym plonie wyższym niż 6t/ha pasowałoby jednak coś dać na kłos, ponieważ w czasie 2 miesięcy wystąpi migracja azotu w glebie oraz jego naturalne straty (2 dawka pójdzie w okolicach pierwszej dekady maja tak na oko a nalewanie ziarna to koniec czerwca) , sporo czasu. Nawet jak przyjąć, że azot jest dostępny dla roślin w 100% po 10-14 dniach od wykonania zabiegu. to od połowy maja do połowy lipca musi roślinom wystarczyć ta druga dawka na wykształcenie ziarna.  Pasowałoby ją lekko opóźnić, ale wówczas między 1 a 2 dawką może wystąpić głód azotowy i redukcja pędów. Każda z opcji jest niekorzystna. Może wypowie się ktoś o większej wiedzy i doświadczeniu niż ja, bo ja to powyżej 6,5t raczej nie wychodzę i pewnie jakieś błędy w agrotechnice popełniam, bo ludzie piszą o 10t/ha na IV klasie, a ja tak nie mam.

Od 3 lat stosuję na I dawkę około 90kgN a resztę na drugą i sam się zastanawiam, czy robię dobrze.

być może podanie drugiej dawki w RSM nawet w RSMS spowoduje wydłużenie pobierania azotu w dłuższym czasie z uwagi na występowanie różnych form azotu w RSM , niby przemiana formy azotu w okresie maja  może być szybka z uwagi na wyższe temperatury ale może to być jakieś wyjście

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889
1 godzinę temu, koniu napisał:

w zeszłym roku przy 180-190N pszenica po rzepaku 8t, pszenica po pszenicy 7t. 

@jahooo pytanie czy 100N na pierwszą dawkę nie rozkrzewi nadmiernie pszenicy, mimo że teraz ma na jednym polu 2-3 a na drugim 3-4 rozkrzewienia? Niby mówią że pierwsza dawka ma być mała żeby rośliny ruszyły, a druga jest na plon. Tylko nie wiem jakiej pszenicy to dotyczy, w jakiej fazie.

Ja w tamtym roku dałem na ostroge sianą 30.09 100N w postaci rsms na pierwszy strzał. Zaraz na początku marca. Drugą po miesiącu. 70N też rsms.  Na klos 80 kg saletry. Plon do 8 ton dochidzil. Gdyby nie śnieg w kwietniu i maju to by było więcej bo zredukowala piętra 

Siana w połowie listopada w zamarzniętą gline też dostała taka dawkę i tam gdzie była obsada to dała ładny plon. Niestety sporo ziarna zostało na wierzchu bo już siewnik nie chciał wchodzić w ziemię a wcześniej to wiadomo jaka była pogoda. Na wiosnę zanim wjechałem z azotem to grzebałem w ziemi czy wogole kiełkuje  ;)

Edytowano przez Taurus83

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Na Polach Klasy S Syngenta w niektórych przypadkach stosowała na pszenice siane końcem września dawki startowe od 90÷120N. I byla to zazwyczaj połowa całkowitego azotu. Reszte podawali w kolejnych N2 i N3. Stanowiska po rzepaku.

Edytowano przez loquito

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9246

Ciekawe w jakich terminach stosowali te dawki. Masz może te dane albo jakiś link ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

https://www.syngenta.pl/news/newsy/zobacz-wyniki-plonowania-na-polach-klasy-s

Klikasz na miejscowość i masz pełen opis co i kiedy stosowali w rzepaku pszenicy jęczmieniu. Tylko nie wiem dlaczego w pszenicy czasami jest mikro a czasami nie ma, albo zapomnieli napisać albo nie stosowali. Czasami jakieś drobne błędy w przeliczeniach sie zdarzają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889
1 godzinę temu, loquito napisał:

https://www.syngenta.pl/news/newsy/zobacz-wyniki-plonowania-na-polach-klasy-s

Klikasz na miejscowość i masz pełen opis co i kiedy stosowali w rzepaku pszenicy jęczmieniu. Tylko nie wiem dlaczego w pszenicy czasami jest mikro a czasami nie ma, albo zapomnieli napisać albo nie stosowali. Czasami jakieś drobne błędy w przeliczeniach sie zdarzają.

ktoś już przytaczał te wyniki. spojżałem na gniechowice. plon pszenicy na poziomie 5 ton, koszty na poziomie 2,5k w górę....także ten 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Tytanit jest tańszy a też po nim efekt jest choć słabszy niż po asashi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9246

Na I/II kl ziemi plon 8t/ha jakoś mnie nie poraził. Albo jest po prostu "normalny" jak na te warunki , a bajarze piszą o 10t na IV klasie, albo w agrotechnice były jakies błędy. Przeanalizowałem i nawozenie, i ochronę,  i sam stosuję podobną. Tak że w sumie nie odkryłem niczego nowego w tych ich doświadczeniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

Jahoo z tego co pamiętam to jesteś ze wschodu i u was warunki są trudniejsze niż w wlkp. Na IV klasie można zebrać 10+ z ha w sprzyjającym roku u nas 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7589
Napisano (edytowany)
3 godziny temu, jahooo napisał:

Na I/II kl ziemi plon 8t/ha jakoś mnie nie poraził. Albo jest po prostu "normalny" jak na te warunki , a bajarze piszą o 10t na IV klasie, albo w agrotechnice były jakies błędy. Przeanalizowałem i nawozenie, i ochronę,  i sam stosuję podobną. Tak że w sumie nie odkryłem niczego nowego w tych ich doświadczeniach.

Jak akie plony zbierają to jest wydajność .

https://www.agrofoto.pl/articles/top-uprawa/kolejny-rekord-plonu-pszenicy/

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn
Napisano (edytowany)

wyciaganie takich plonów to żaden zysk, bo jak odliczysz koszty to zostanie tyle co kot napłakał 

ten co ma 4 t z ha bez jezdzenia opryskiwaczem jak debil, bedzie miał ten sam zysk :D

zresztą tylko w europie jest parcie na takie wyniki, w usa czy kanadzie wolą zrobic uprawe uproszczoną, zebrac 3-4 tony i nadrobic to areałem, po co sie spinac i chemie walic ?

do tego jeszcze przy takiej intensywnej uprawie gleba poprostu sie wyeksploatowywuje, a wtedy znowu jedyna rada to chemia ....

najwiecej chemii na ha walimy my, europejczycy a potem to żremy ....

Edytowano przez ozzborn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Gdybyś był instytucją finansową typu bank czy fundusz inwestycyjny i posiadał tysiące ha to inaczej by to się opłacało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163
1 godzinę temu, ozzborn napisał:

wyciaganie takich plonów to żaden zysk, bo jak odliczysz koszty to zostanie tyle co kot napłakał 

ten co ma 4 t z ha bez jezdzenia opryskiwaczem jak debil, bedzie miał ten sam zysk :D

zresztą tylko w europie jest parcie na takie wyniki, w usa czy kanadzie wolą zrobic uprawe uproszczoną, zebrac 3-4 tony i nadrobic to areałem, po co sie spinac i chemie walic ?

do tego jeszcze przy takiej intensywnej uprawie gleba poprostu sie wyeksploatowywuje, a wtedy znowu jedyna rada to chemia ....

najwiecej chemii na ha walimy my, europejczycy a potem to żremy ....

Ale głupoty piszesz.

 

Masz taki areał żeby zbierać 4t/ha i mieć odpowiedni zysk? 

Ci którzy zbierają 10+ to nie są bezmózgi. W mojej okolicy są tacy rolnicy, wielu z nich stosuje nawozy naturalne (wiem nie każdy ma hodowlę ale z drugiej strony nikt nikomu nie zabrania jej mieć), odpowiednio bilansuje nawożenie, chemie i są tego efekty. A ich zyski wielu z Nas by chciało mieć.

  • Like 2

Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDRIUROL    39

popieram, przy 4t zha to moze na 0 sie wychodzi, a zeby te 4t miec to tez trzeba na pole wjechac pare razy

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82
1 godzinę temu, ozzborn napisał:

wyciaganie takich plonów to żaden zysk, bo jak odliczysz koszty to zostanie tyle co kot napłakał 

ten co ma 4 t z ha bez jezdzenia opryskiwaczem jak debil, bedzie miał ten sam zysk :D

zresztą tylko w europie jest parcie na takie wyniki, w usa czy kanadzie wolą zrobic uprawe uproszczoną, zebrac 3-4 tony i nadrobic to areałem, po co sie spinac i chemie walic ?

do tego jeszcze przy takiej intensywnej uprawie gleba poprostu sie wyeksploatowywuje, a wtedy znowu jedyna rada to chemia ....

najwiecej chemii na ha walimy my, europejczycy a potem to żremy ....

Tylko żeby rolnik w USA lub Kanadzie utrzymał się na ekstensywnej uprawie to musi obrabiać co najmniej 5-6 krotnie większy areał niż rolnik w  Polsce. Druga sprawa to często ich gleby nie pozwalają nawet na inną uprawę. 

Wszystko rozchodzi się do zysku ekonomicznego gwarantuje ci że lepiej jeździć opryskiwaczem stosując "tańszą" chemie lub mieszanki/generyki niż nic nie robić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9246

Dodaj do tego ceny paliw i SOR w USA , to tam 4-5t z ha spokojnie wystarczy żeby mieć przyzwoity zysk. Większość z was patrzy przez pryzmat wysokoopodatkowanych cen w Europie. Nigdzie na świecie nie ma takiego narzutu na paliwa i środki do produkcji rolnej jak w ZSRU

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcę się poradzić Was w jednej sprawie. Trafiła mi się dzierżwa 4ha. Klasa ziemi 4 kawałkiem 5. Przez trzy ostatnie lata był siany jęczmień, ale rewelacyjnego plonu nie było bo zawsze zarósło chwastem, wiem bo wykonywałem usługę kombajnem. Gnojone nie było, tylko słoma była cięta. Teraz myślałem żeby na wiosne zasiać pszenice jarą. Jak myślicie czy to dobry pomysł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek63zmc    1049

Kolega Ozzborn ma sporo racji .Zrobić na 4 klasie 8 ton to tylko zostaje satysakcja nie zysk .to samo zarobi na 6 tonach Plony w bardzo dużym stopniu nie zależą od nas tylko od warunków atmosferycznych.Co roku stosuję podobną uprawę a średni plon wacha się od 5 do 7 ton i niema powtarzalnosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
king12    233
Dnia 30.01.2018 o 18:45, kamilc017 napisał:

No u mnie 3xSiarczan magnezu po 12.5kg/ha daje razem na 1ha około 40kg Siarczany magnezu koszt niby około 40zł na ha to nie dużo a pszenica lepiej pobiera azot i ciemniejsza jesst. Przy okazji aplikowania ŚOR ogrzewa wodę i gdy dodajemy przy okazji mocznik nie ma obaw o poparzenie roślin.

To jakiś tani kolego masz ten siarczan  .gdzie kupujesz jeśli można wiedzieć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637
3 minuty temu, agrosebastian95 napisał:

Chcę się poradzić Was w jednej sprawie. Trafiła mi się dzierżwa 4ha. Klasa ziemi 4 kawałkiem 5. Przez trzy ostatnie lata był siany jęczmień, ale rewelacyjnego plonu nie było bo zawsze zarósło chwastem, wiem bo wykonywałem usługę kombajnem. Gnojone nie było, tylko słoma była cięta. Teraz myślałem żeby na wiosne zasiać pszenice jarą. Jak myślicie czy to dobry pomysł?

Ja bym nie siał mowisz że pole zapuszczone to i plonu nie bedzie tym bardzej z jarej.Zasiej jak masz możliwość kukurydze lub jakiegoś strączka co by troche pole do kultury przywrócił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj