adammo

Budowa obory, hodowla opasów, proszę o porady.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
dawidg2    31

a to spoko, mozesz postawić halę i zbiornik bez problemów.

 

A teraz jaki macie system chowu? gdzie krowy i inny inwentaż?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adammo    0

Od tamtego roku nie wyganialiśmy krów na pastwisko tylko cały czas na oborze wolnostanowiskowej z halą udojową bok bok 4 stanowiska, zresztą wrzucę zdjęcie jestem w trakcie nauki to będę miał mniej pisania;p

po lewej krowy dojne 1 korytarz zgarniacz drugi wygarnywanie ciągnikiem łyżką, po prawej młodzież i byki a obecnie krowy cielne i jałówki również zgarniacz tylko taki z łopatkami.

 

w tym roku młodzież w ciągu wakacji była na wiacie ale że było ryzyko zamarzania wody no i brak zabudowanej ściany to wróciły na inny obiekt, wrzuce jutro obrazek z painta bo się możecie pogubić z tymi budynkami;p

post-146164-0-52037900-1421099977_thumb.jpg

post-146164-0-98719100-1421100158_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Jak wyrzucacie obornik z obory wolostanowiskowej? Wyganiacie bydło i wtedy na spokojnie wjeżdżacie ładowaczem/ładowarką?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Ja u mnie mam zrobione w stodole. A obornik usuwam co 1.5 miesiąca. Byki przeganiam na stół paszowy a następnie wyrzuczam obornik na spokojnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

panowie dołącze sie do tematu mianowicie ostatnio na allegro widzialem mase ogloszen ze firmy stawiaja wiaty od koloru do wyboru .pomyslalem o takim czyms w moim gospodarstwie do hodowli bydła opasowego.  mianowicie potrzebuje takiej wiatylub budynku ktory nie bedzie zbyt drogi w budowie . myslalem ze stawiajac taka wiate i robiac szkielet metalowy w srodku czyli rury stol paszowy itd moglbym rozwiazac swoj problem . co o tym myslicie panowie moze ktos widzial kiedys lub zna jakis tani projekt ktory moglbym wykonac. potrzebuje miejsce na 50 opasow od 150kg do konca opasu .pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Idź do jakiegoś projektanta w okolicy u siebie i powiedz żeby Ci wyrysował, wziął pod uwagę halę łukowa krytą blachą i tyle. NApewno coś Ci wyrysuje. Nie wiem jak z tą wiatą ale ona nie jest na stałe z gruntem na fundamentach, więc nawet powinna być uproszczona procedura, ale trzeba popytać bo ja do końca nie wiem. Podałem ten przykład swój bo właśnie to tanie rozwiązanie. Ale robiąc zbiorniki pod rusztami i tak trzeba pozwolenie na budowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam. planuje budowe obory wolnostanowiskowej na glebokiej sciolce na 100sztuk bydla opasowego najprawdopodobniej rasy limuze. po jednej stronie planuje trzymac byczki takie od 100-500kg w rownym wieku, po srodku stol paszowy a po drugiej stronie powyzej 500kg. panowie jaka powinna byc dlugosc i szerokosc obory uwzgledniajac ze stol paszowy bedzie okolo 2,5-3m a byczki beda mogly wychodzic na przydomowa lake. dziekuje za pomoc. wiem ze na dorslego byka trzeba okolo 2m kwadratowych ale nie wiem jak to rozplanowac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

4. W systemie utrzymywania bydła, o którym mowa, powierzchnia kojca powinna, w przeliczeniu na jedną sztukę, wynosić:
1) krów i jałówek powyżej 7. miesiąca ciąży i o masie ciała do 500 kg - co najmniej 4,5 m2;
2) krów i jałówek powyżej 7. miesiąca ciąży i o masie ciała powyżej 500 kg - co najmniej 5 m2;
3) jałówek powyżej 19. miesiąca życia do 7. miesiąca ciąży - co najmniej 2,5 m2;
4) jałówek powyżej 6. do 19. miesiąca życia - co najmniej 2 m2;
5) bydła opasowego o masie ciała do 300 kg - co najmniej 1,6 m2;
 6) bydła opasowego o masie ciała powyżej 300 do 450 kg - co najmniej 2 m2;
7) bydła opasowego o masie ciała powyżej 450 kg - co najmniej 2,5 m2;
 8) buhajów - co najmniej 9 m2.

 

Jeśli stół paszowy miałby 3m szerokości to obora mogła mieć by wymiary w środku: szerokość       boksy5m+stół3m+boksy4m czyli razem 12m szerokości i w takim wypadku po obliczeniu 25m długości.

 

Lub drugi wariant:             szerokość:    boksy6.25m+stół3m+boksy5m    razem 14.25m szerokości co daje nam po obliczeniu 20 m długości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arturmen    3

ale musisz jeszcze uwzględnić szerokość stanowiska żywieniowego, dla bydła chyba około 0,65 - 0,7m na sztukę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzieki michal1014. teraz mam przyblizone wymiary, chociarz kolega arturmen podal ze na 1 sztuke do karmienia ptrzeba okolo 0,7m x 50 to wychodzi 35m dlugosci ale zanim zaczne budowe to  i tak wezme projektanta. po przeczytaniu wielu tematow na forum to stwierdzilem ze bede budowal obore na rusztach bo nie bede musial martwic sie o slome i moge wiecej kukurydzy wsiac a slome jeczmienna dodac do jadlospisu opasow , drozej ale wygodniej. czy takie wymiary tez sa przyblizone przy budowie obory na rusztach?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Planuje przerobic oborę z krów mlecznych na opasy. Chce wszystko zrobić na uwięzi i na kratach. Młode cialki stałyby na plastykowych rusztach. Czy ma ktoś Z Was takie obory??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Ja jestem na etapie projektu i mam pytanie jedno albo dwa. Obora ma być na głębokiej ściółce na bydło opasowe. Konstrukcja hala stalowa. Ściany do 1.5m z bloczków a powyżej prawdopodobnie będzie blacha, na dach by poszła również blacha bez ocieplenia i świetlik. Czy przy takim rozwiązaniu w zimę nie będzie przy zimno. U mnie w rejonie nigdzie nie spotkałem takiego rozwiązania a nie chcę budować całej murowanej. posadzka planowana około 0.5m poniżej ziemi w części dla bydła. Jeszcze przeliczamy koszt ścian z blachy i moze wtedy by były kurtyny w to miejsce ale zależnie jak cenowo wyjdzie. Chodzi mi tylko jaka temp by panowała mniej więcej w zimie w takim budynku. Obsada 60+

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawidg2    31

Wszystko zależy od zimy. Napewno cieplej niż na zewnątrz ale rewelacji nie będzie. Poza tym na samej blasze będzie się para skraplać i poleci na głowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

właśnie czytałem  że są takie blachy z powłoką antyroszeniową. Po za tym przy dobrej wentylacji skraplanie nie powinno występować tak mi się wydaję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziom5    9

panowie a co powiecie na modernizacje stodoły na opasy 

http://zapodaj.net/de0b3d739a573.png.html

tylko już z tyłu były by 3 pary drzwi tak samo z przodu 

jak rozwiązać wodę i ile cm wylewać betony (nie znam się na tym ale by był chudziak z 10 cm i z 15 cm B20 nie za mało ?)

koszty jakie wyliczyłem to ok 15 tyś zł jak można o jakieś oceny porady to poproszę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciek21    50

witam mam problem otóż chciałbym przerobić stodoła na oborę dla byków otóz stodoła ma wymiary 11 m szr i 15 długości wrota sa szerokie na 4 m 2 pary jedne koło drugich i nie wiem jak by było najlepiej zrobić żeby było jak najmniej roboty otóż jak je utrzymywać na wolnym wybiegu czy na uwięzi no i żeby z obornikiem nie było problemu do wybierania myślałem  nad rusztami ale trochę się obawiam no i koszty duże i czy opłaca sie tam zalewać strop     czy lepiej zostawić tak goła konstrukcje tzn chodzi oto żeby nie wganiać się w niepotrzebne koszty serdecznie prosił bym o jakieś rady i z góry dziki za zainteresowanie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

ja też planuję przerobić część stodoły  na bydło opasowe, pod ścianą szczytową byłby stół paszowy 2 m x  8,5m i stanowisko na bydło 6m x 8,5m. Część stodoły ma wymiary  8,5m x 9m  wysokość  w szczycie to ok 6,5m, wrota przejazdowe 4m i w tym miejscu było by zagłębienie ok 30cm na obornik i wywalał bym go turem. i tak zastanawiam się czy zrobić jakiś lekki strop czy ocieplić dach lub zrobić nową konstrukcję dachu i położyć płytę obornicką. Czy tak było by dobrze  i ile szt. mogę wstawić na taką powierzchnię ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
    • Przez Mateusz221
      Witam 
      Miejsce do zagosporarowania to obora 11x5,5 myślałem nad obora na głebokiej sciułce. 1,5m korytarz od sciany i boks 11x4 podzielony na pół. Czy to dobre rozwiązanie?
       
    • Przez Kamilek1
      witam, prowadze hodowole opasow ok 50 sztuk chce rowniez zajac sie bydlem mlecznym ok 30 krow ze wzgledu na hodowle opasow posiadam budynki przystosowane pod nie czyli np lekkie kontrukcje wiaty itp planuje krowy trzymac pod jedną z  takich wiat odpowednio do tego przystosowana a dojarke zrobic w pomieszczeniu w odleglosci ok 20 m od tej wiaty ze wzgledu ze jest to pomieszczenie murowane itp  i latwo je adoptuje na dojarke zeby spelniala odpowiednie wymogi, moje pytanie jest tego typu zakladajac ze bede mial dojarke przewodową, jak poprowadzic rurociag mleczny zeby nic sie nie dzialo podczas mrozow? i zeby po prostu funkcjonowal czy np mozna jakos to dac pod ziemia? nie mam pojecia jak to rozwiazac... czy polecacie inne rozwiazanie? dodam ze dzwigane kanwi odpada dlatego sklaniam sie ku przewodowce. pozdrawiam i prosze o sensowne odpowiedzi tylko na to pytanie a nie np rady typu ,, lepiej dostaw wiecej opasow ''  czy ,,postaw nowa obore''
    • Przez Janbrach1
      Witam, zastanawiam się nad chowem byczków około 20 sztuk na świeżym powietrzu tj. pastwisko obok domu powierzchnia około 2 ha, wiem mało ale oczywiście robił bym sianokiszonke i siano oraz śrute. Postawił bym wiate około 70m2. Byczki stały by cały rok pod wiatą i na pastwisku. Co o tym myślicie, jak podawać im wodę w zimie? Szukał bym byczków Limuse i Simetal. Do tej pory chowam 5 sztuk w stajni ale chcailbym powiększyć stado tanim kosztem, a na rozbudowę obory potrzeba dżych funduszy.
    • Przez Przemoooo
      Siema nie wiem czy był temat o tej rasie ale nie znalazłem proszę o odpowiedzi i opinie o tej rasie jakieś zdjęcia itp pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj