Narko

Z ugoru piekne pole-porady

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Narko    224

Witam.

Mam okazje kupic 1ha ugoru,ziemia 3kl. Na powierzchni 1/3 grunt porosniety jest mlodymi krzakami,chaszczami. Drzewa w pniu maja srednice okolo 15cm jest ich kilka reszta do jeszcze mlode pedy. W maju po zakupie chcialbym to jakos doprowadzic do stanu uzytkowania pytanie jak? Czy uda sie to odratowac i jak zabrac sie za uprawe takiej ziemi po wykarczowaniu? Jakis poplon,nawozy mineralne/organiczne? Porady,sugestie mile widziane. W rzeczywistosci nie wyglada to tak tragicznie jak na fotkach,robione w czerwcu ubieglego roku.

post-70385-0-76739000-1394568735.jpg

post-70385-0-87394200-1394568752.jpg

post-70385-0-12432700-1394568757.jpg

post-70385-0-28818800-1394568771.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zimnyt    3

Ja też doprowadzam kawałek "pola" - ugoru do stanu urzywalności :) W moim przypadku nie było chaszczy tylko sam chwast na 70 cm wysokości i jakieś pojedyncze badyle. M maju spryskałem TAJFUNEM 0,5 l / 200 l wody kawałek około 10 arów, przed żniwami poprawiłem tak samo a w sierpniu talerzowałem i zostawiłem do października i zaorałem. To tak w skrócie :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Narko    224

Mnie czeka troche wieksze wyzwanie. Mysle to potraktowac pila motorowa grubsze drzewa i jakims "zlotym srodkiem" opryskac no ale co z korzeniami bo pewnie male nie beda. Czy od razu po scieciu w miare mozliwosci powyrywac ciagnikiem czy zostawic az oprysk troche przezre korzenie? Sam nie wiem jak sie za to zabrac.Podpalenie nie wchodzi w rachube-szkoda zwierzatek :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariusz b    22

Ja własnie kończę czyścić 2 ha takich zarośli, wszystko zostało wycięte, potem talerzówka 2 razy , następnie orka ( jeśli można tak to nazwać, skończyło sie tym że pługi poszły na złom) czego się nie udało wyrwać ciągnikiem załatwi koparka. Prace zaczęte w grudniu , za tydzień liczę zasiać owies.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Narko    224

Dzieki za szybkie info :). Nie pomyslalem nawet o tym,ze moze byc potrzebne pozwolenie na wyciecie tego badziewia/samosiejek. Zapytam dla swietego spokoju. Widze,ze bede musial wynajac ciezki sprzet z kolka rolniczego :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kogut    1

Wyrwij ciagnikiem te drzewa. Talerzowa ze 2 razy,potem jak ziele zacznie ladnie odbijac(10-15cm) oprysk glifosatem5 litrow na hektar,potem orka na 15cm i jakis poplon. No a pozniej juz normalna uprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CIAPEK1981    8

Talerzówka to dwa razy zrobić najlepiej na krzyż, zeby pociąć te chwasty na mniejsze kawałki, bo jak sie tego nie zrobi to później przy orce skiby nie obróci. I np. jezeli będzie orane C-360 z pługiem 3 skibowym to lepiej odkręcić ostatnią skibe i 3 biegiem orać. Przy orce ugoru najlepiej jak sie szybko jeździ, bo jak sie wolno jeździ to może nie obrócić skiby. I najlepiej orać na jedną strone, bez zagnania itp. Ale to sa tylko moje spostrzeżenia z orania ugoru. Może ktoś ma jakieś inne pomysły - wskazówki.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FRIDO    0

Najlepiej wyrwac drzewa jak sa cale wysoko czepiasz (2-3 m a jak duze to i wyzej) i leca smiechem i nietrzeba duzych maszyn korzenie w wiekszosci masz juz wyciagniete a to co zostanie to zwykly plug poradzi tylko wczesniej potalezowac

Edytowano przez FRIDO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Narko    224

Minelo sporo czasu ale w koncu sie udalo zapanowac nad zielenia. Rekultywacja na glebokosc 30cm. Teraz pytanie co dalej… pozwolic aby zeszly chwasty i oprysk? Posiac cos ozimego. Zrobie probki gleby,wapnowanie dopiero w przyszlym roku.

38812283_662486850801375_2291507503596306432_n.jpg?_nc_cat=0&oh=e255ad847db4d291f964113832a961dc&oe=5C08270238754989_273427416779861_427242236841820160_n.jpg?_nc_cat=0&oh=88d89ecd99a67756b0b5084b3706d84b&oe=5BCDDF86
38749824_2010219899010606_21131490652554

 

Edytowano przez Narko
zle wkleilem zdjecia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damiandg    21

Ja w tym roku wziołem około 5h ugorów i pierwsze co zrobiłem to powyrywałem drzewa potem skosiłem to i w następnej kolejności odczekałem aż trawa odbije potem orka głęboka uprawa siew gorczycy po gorczycy talerzówka po dwóch tygodniach oprysk glifosatem i orka na koniec już pod siew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Narko    224

Ciagne temat dalej.

Na owym ugorze porosla trawa z cala gama chwastow. Mam czasu dwa tygodnie by to zniszczyc i zasiac wyke kosmata z zytem. Jak to najlepiej zrobic?

Wariant pierwszy: podlac to kwasami huminowymi badz jakimis bakteriami na rozklad masy zielonej,orka na 30cm i siew.

Wariant drugi: opryskac glifosatem, odczekac 4 dni,gleboka orka a nastepnie siew.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    268

4dni na glifosat to mało. Orka głęboko, najlepiej z przedpluzkiem.

Ja zawsze oralem ugór na raz, głęboko z przedpluzkiem żeby przykryć ziele, siew żyta, tylko gęściej, oprysk po żniwach. Żyto najmniej boi się chwastów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dsbh    1274

Z tego co obserwowałem u siebie ,po oprysku Klinikiem ,trawy i perz zaczęły żółknąć po dwóch tygodniach a najdłużej się trzymały rumiany i osty.Wydaje mi się ,że te dwa tygodnie to jest minimum na działanie oprysku, dopiero potem orka i siew. Ale wiosną i tak chyba trzeba czymś prysnąć chwasta ,tylko nie wiem jak z wyką pod tym względem ,nigdy jej nie siałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mateuszrol1990
      Witam.Wczoraj pojechalem na poletko dokladnie lake oddalona o jakies 4km od gospodarstwa, chcialem posiac nawoz lecz okazalo sie ze laka jest zaorana i zasiane sa buraki. Co moge zrobic gdzie sie udac jak walczyc ze zlodziejem. Dzwonilem do niego ale on ma to w d... dodam ze choduje cieleta i zostaje bez laki na zime
    • Przez bugiursus
      Witam  mam problem z chwastami w ziemniakach na dzień dzisiejszy czyli 16 lipiec zarosły już sporo; gorczyca polna i innymi chwastami i mam pytanie czym to opryskać żeby nie spalić ziemniaków ??.Po sadzeniu były opryskane randapem ale później przeszły ulewy i trzeba było podsypać .
    • Przez dawidursus323
      Gdzie mam się udać aby dowiedzieć się czy w mojej gminie są jakieś grunty do dzierżawy?
    • Przez dawidursus323
      Co posadzić żeby zwierzyną leśna mi tego nie zjadła? Fasolki szparagowej się chycą?
    • Przez dawidursus323
      Witam. Przyjmę w dzierżawę każdy grunt, może być ugór jak i pole uprawiane w okolicy Ostrężnicy, Lgoty, Łan, Paryża, Nowej Góry, Olkusza, Krzeszowic, Trzebini. Płacę za dzierżawę, około 600 zł za ha w zależności od pola. Możemy spisać umowę dzierżawy. Zapraszam do współpracy.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj