lusssak

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Lukasz1601    1

Mam jedno pytanienktore mnie nurtuje jeśli będę miał wpisany tez handel elektronika tzn czy moge kupie z dotacji towar na sprzedaż  i sprzedac go? I mam rozliczone to 30%?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Petitka_02    0

Poddziałanie 6.2 "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" (nie ASF)

Mam pytanie, czy ten zapis na końcu "(nie ASF)", oznacza że jak jestem mieszkańcem strefy niebieskie/czerwonej ASF to premia nie jest dla mnie? Pół kraju jest teraz w jakiejś strefie ASF!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348
3 godziny temu, Lukasz1601 napisał:

Mam jedno pytanienktore mnie nurtuje jeśli będę miał wpisany tez handel elektronika tzn czy moge kupie z dotacji towar na sprzedaż  i sprzedac go? I mam rozliczone to 30%?

Możesz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
easierone    0

Wygląda na to, że projekt ze zniesieniem wymogu otrzymania JPO nie wszedł w życie. A jak to wygląda w tym roku? Nabór ma być do 28 kwietnia więc wezwania do poprawy pewnie maj / czerwiec. Jest szansa na taki myk, żeby złożyć wniosek niepełny a na wezwaniu dosłać JPO z tego roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Najważniejsze zmiany, jakie wprowadza ww. nowelizacją:

ETAP WNIOSKU O PRZYZNANIE POMOCY:

a)    Zniesienie warunku dotyczącego przyznania jednolitej płatności obszarowej do użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa. 

Powyższe ma na celu umożliwienie objęcia wsparciem na rozwój działalności pozarolniczej również operacji realizowanych przez wnioskodawców, którym z różnych powodów nie zostały przyznane płatności obszarowe.

Dodano zapis, iż w przypadku nieubiegania się o jednolitą płatność obszarową, gminę tę ustala się  na podstawie miejsca zamieszkania osoby fizycznej, na terenie gminy, na obszarze, której jest położona  co najmniej część gruntów rolnych wchodzących w skąd gospodarstwa rolnego, w którym pracuje; 

b)    Doprecyzowanie i jednoznacznie uregulowanie kwestii dotyczącej przypadków, gdy wnioskujący o przyznanie pomocy zawiesili albo zakończyli prowadzenie działalności pozarolniczej w okresie krótszym niż 24 miesiące poprzedzające dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy i ubiegają się o podjęcie działalności ponownie, ale w innym przedmiocie działalności gospodarczej wg PKD na poziomie podklasy niż ten, który poprzednio prowadzili.

Znowelizowane brzmienie przepisu:

Przez podejmowanie działalności pozarolniczej rozumie się:

1)       podejmowanie działalności pozarolniczej po raz pierwszy albo

2)       podejmowanie działalności pozarolniczej ponownie po upływie co najmniej 24 miesięcy od dnia  jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia, poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy, albo

3)       rozszerzenie przedmiotu prowadzonej działalności pozarolniczej o rodzaj działalności określony

kodem Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) na poziomie podklasy podejmowany po raz pierwszy albo ponownie po upływie co najmniej 24 miesięcy od dnia wykreślenia kodu PKD na poziomie podklasy określającego dany rodzaj działalności z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności

Gospodarczej, poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy;

c) BIZNESPLAN:

      Doprecyzowano zapis, iż biznesplan ma zawierać uzasadnienie ekonomiczne operacji, w tym racjonalność i efektywność kosztową;

      Wydatki na środki trwałe mają stanowić 70% kwoty pomocy, które zapewnią uzyskanie najlepszych efektów z danych nakładów;

      Ograniczenie możliwości zakupu samochodu osobowego:

Planowane wydatki na zakup samochodu osobowego nie będą mogły stanowić więcej niż 50% kwoty pomocy. 

Powyższa zmiana zapewni, że wnioskodawcy potrzebujący do prowadzenia swojej działalności m.in. samochodu osobowego będą przedkładali do finansowania bardziej kompleksowe operacje, uwzględniające różne potrzeby związane z podejmowaniem danej działalności pozarolniczej;

      Doprecyzowano, iż utworzenie co najmnjej jednego pracy musi być związane bezpośrednio  z podejmowaną działalnością pozarolniczą;

      Działalność ma być dochodowa;

      Dodano zapis, iż biznesplan „uwzględnia działania, o których mowa w ust. 1 pkt 4, i ich szacunkową wartość, niezbędne do osiągnięcia celów pośrednich i końcowych operacji oraz racjonalnie powiązane z podejmowaną działalnością pozarolniczą oraz z miejscami pracy, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. d.”;

d)    Wprowadzono możliwość składania biznesplanu w formie nośnika USB;

e)    Zmiana podejścia w zakresie ustalania kolejności przysługiwania pomocy – określono jeden wspólny limit dla całego kraju (1 lista rankingowa);

f)     Umożliwiono ubieganie się o wsparcie przez beneficjentów działania „Różnicowanie w kierunku działalności pozarolniczej” PROW 2007-2013 oraz działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności pozarolniczej” PROW 2007-2013;

g)    Dodano warunek do decyzji: uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – w przypadku,  gdy w związku z realizacją biznesplanu jest wymagane uzyskanie takiej decyzji zgodnie z przepisami  o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz  o ocenach oddziaływania na środowisko;

h)    Zmiana w zakresie kodów PKD:

-usunięciu kodu PKD: 49.32.Z Działalność taksówek osobowych,

-rozdzielenie kodu PKD 93.29 Z Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna na dwie podklasy:

      93.29A Działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni,

      93.29 B Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana, - dodanie kodu 74.10.Z Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania.

Edytowano przez robert55555

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    57

Jeśli ja wziąłem pieniądze z restrukturyzacji małych gospodarstw to czy żona może startować w programie rozpoczęcie działalności pozarolniczej?Czy jedno drugie wyklucza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Żona może startować na poza rolnicza. Ty już nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
easierone    0

"Dodano zapis, iż w przypadku nieubiegania się o jednolitą płatność obszarową, gminę tę ustala się  na podstawie miejsca zamieszkania osoby fizycznej, na terenie gminy, na obszarze, której jest położona  co najmniej część gruntów rolnych wchodzących w skąd gospodarstwa rolnego, w którym pracuje;"

czyli zameldowanie musi być w tej samej gminie w której leżą grunty? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopmandos    0

Składając wniosek o zamianie biznesplanu muszę agencji wysłać sam biznesplan i tabelkę z exela czy cały wniosek o przyznanie pomocy plus biznesplan .

Pozdrawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PROMO86    5

Biznes planem też nie rozpieścili wnioskodawców tegorocznego naboru... Sto pytań o to samo zadanych na różne sposoby :).. Jakaś drama.. Ciekawe czy obecny biznes plan przełoży się na zmianę cen za opracowanie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agata1977    0

Witam czy jak założę działalność, korzystając z tej premii to mogę normalnie pracować ? Jestem kierowcą i 2 tygodnie mogła bym jeździć a 2 tygodnie zajmować się założona działalnością. ZUS opłacał by mi pracodawca. Do tej pory byłam na umowie o dzieło i płaciłam KRUS za siebie sama. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PEZU11    2

Czy ktoś się orientuje, jaka jest kara za to, że w rzeczywistości nie będzie się na plusie w poszczególnych latach (chodzi o dochód) ? Bo wg mnie nic na ten temat nie ma w rozporządzeniu

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
javorskyp    8

A to jest jakaś kara? Według mnie to jest tylko prognoza Twoich potencjalnych dochodów, nie można tego odwzorować w rzeczywistości. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PEZU11    2

przez karę rozumiem konieczność zwrotu całości albo jakiej części premii, tak jak w przypadku gdy nie wykonania się obowiązku prowadzenia działaloności przez 5 lat - wtedy należy zwrócić 100 % kwoty I raty.

Nowy nabór już będzie miał ten warunek (10% zwrotu za każdy rok niespełnienia warunku przychodów wyższych niż kosztów),

więc Ci który brali udział w poprzednich naborach nie mają tego obowiązku ?

Edytowano przez PEZU11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PEZU11    2
50 minut temu, pedro2 napisał:

O proszę jak się zmądrzyli cwaniaczki

te "cwaniaczki" to o kim ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7227

O tych, którzy to wymyślili... Teraz jest czarno na białym to i nie będzie wymówek.

Edytowano przez pedro2

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Do tej pory w drugim pełnym roku po rozpoczęciu działalnosci trzeba było być na plusie.


Co wpisujecie w oswiadczenie dla skarbówki przy zakupach przed otrzymaniem srodkow z UE? Srodki własne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PEZU11    2
7 godzin temu, pawelol111 napisał:

Do tej pory w drugim pełnym roku po rozpoczęciu działalnosci trzeba było być na plusie.

 

Co wpisujecie w oswiadczenie dla skarbówki przy zakupach przed otrzymaniem srodkow z UE? Srodki własne?

a z czego to wynikało, bo podobna informacja o której piszesz była na pierwszej stronie BP ale dotyczyło to tylko spełnienia przez prognozy w nim zawarte warunków formalnych

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomczers87    2
9 godzin temu, pawelol111 napisał:

Do tej pory w drugim pełnym roku po rozpoczęciu działalnosci trzeba było być na plusie.

 

Co wpisujecie w oswiadczenie dla skarbówki przy zakupach przed otrzymaniem srodkow z UE? Srodki własne?

 

A trzeba takie oświadczenie składać? Ja jeszcze nie wybrałem formy opodatkowania nawet, bo przychodu nie było do tej pory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kratka16
      Witam jestem nowy na forum.Mam pytanie odnosnie mojego taty gospodarstwa z tego wzgledu ze juz sami nie wiemy co robic.Do tej pory mamy okolo 4ha ziemi chdujemy krowy 3szt swin 20 tucznikow rocznie.Myslelismy nad uprawa warzyw ale nasza gleba to IV,V i VI.Mam pomysl odnosnie obory ma ona wymiary szer 9m a dlugosc 7m mam zamiar tam wstawic dwa rzedy po 7 krow czyli razem 14.Byly by to krowy rasy simental.Mam zamiar od tych krow odchowywac byki okolo 20-30 bylyby w stodole i troche wybiegu okolo 0,5 ha.Czy zabrac sie za chodowle trzody chlewnej okolo 30 macior i 100 tucznikow na rzut odchowac a prosieta sprzedac.Sprzet jaki dysponuje to ursus 360 plug 3,siewnik,sadzarka,przyczepa 4,5t,kosiarka rotacyja,przewracarka,brony,kultywator,cyklop.Mam do was prozbe poniewaz nie wiem za co sie zabrac tata jest za krowami a ja jestem za trzoda.Z gory dzieki za odp.
    • Przez ranczerka
      Witam serdecznie , ostatnio zrobiło się głośno w związku w ryczałtem w gospodarstwach a vatem na działalność pozarolniczą .
      Opiszę może sytuację :
      gospodarstwo jest na ryczałcie , ja prowadzę działalnośc pozarolniczą i rozliczam się z vat , mąż rózniez prowadzi działalność i rozlicza się z vat . obydwoje mamy inne numer Nip .
      Chcemy przejść z gospodarstwem na Vat .
      W związku z tym iż maż planuje rozszerzyć swoja działalnośc ( nie związaną z rolnictwem ) planowaliśmy gospodarstwo dopisać do mojej działalności . czy jest to możliwe??? urząd skarbowy mówi że ... nie ponieważ decyzje o dopłatach dostaje mój mąż ( ja jestem pełnomocnikiem )
      ewentualnie czy istnieje mozliwośc przepisania w agencji numeru gospodarstwa na mnie?
    • Przez murarzxd
      Witam jestem w trakcie przejmowania gospodarstwa od wujka gospodarstwo około 10 h + zabudowa i dom ale mniejsza o to dokładniej chodzi mi o to czy dostane jakiś kredyt na modernizacje a dokładnie zakup lepszego sprzętu ponieważ mam okazję zgarnąć około 20 h w dzierżawę na dość dogodnych warunkach tylko problem leży w tym że na stanie mam jeden ciągnik (ursus C-30). No a więc pytanko był ktoś z was w takiej sytuacji już czy jest jakaś szansa na wyciągnięcie kasy z uni bądź jakiś kredyt na dogodnych warunkach ? Z góry dzięki i pozdrawiam
    • Przez Misiek55
      Witam.!
      Chciałbym się spytać czy ktoś z użytkowników otrzymał dofinansowanie "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" w roku 2012 i kupuje sprzęt rolniczy z tego właśnie dofinansowania. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda wystawianie faktur VAT, założenie firmy oraz wypłata pieniędzy przez ARMiR
    • Przez bartlomiejstanek
      Witam od dzieciaka interesuję się rolnictwem zawsze chciałem mieć kawałek pola i coś na nim uprawiać mięć ciągnik i kilka maszyn i coś u hodowanego dla siebie np świnkę, króliki, kurki,kaczki i naszła teraz dla mnie nadzieja sąsiad ma do sprzedania gospodarstwo ponad 2 ha+ las z domem stodołą sporym ogródkiem chciałbym to kupić ale jest jeden spory problem pole jest na strasznym ugorze nieuprawianym wieki kiedyś tam były porzeczki jest jeszcze ok 40 arów pola takiego bardziej równego tam były ziemniaki i zboże całe pole jest na stronę północną myślałem aby na górze uprawiać kawałem zboża i ziemniaków a co z tym hektarem przeszło ugoru hodowla osłów / danieli /koni doradzicie co z tym zrobić czy opłaca się wydać na to ze 150 tysięcy na pewno czy lepiej szukać gospodarstwa w tej samej cenie na prostym gdzieś dodam że klasa ziemi jest tu 6 sam kamień z jakimś iłem i glinom dołaczam zdjęcia tego ugoru. z góry dzięki za pomoc




×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj