lusssak

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Polecane posty

pawelol111    1342
sony87 napisał:

Jeśli masz zamiar kupić sobie coś do gospodarstwa i nie liczysz na żadne wpływy z dzialalnosci to lepiej odpuść. ZUS będzie coraz wyższy, możesz mieć kłopoty z rozliczeniem się. 

 

No nie do końca. Załóżmy że udaje sie zakupić ciągnik z zamiatarką i pługiem do śniegu. Koszt wniosku, księgowej, dodatkowego krusu i zusu preferencyjnego nawet po podwyżkach to max 50k. Robimy zakup jakiegoś Farmtraka za 200 brutto z osprzętem. Vat odliczamy, dokładamy ze swojej kieszeni reszte. Mija 5 lat, przerzucamy maszynę na gospodarstwo lub sprzedajemy jako uszkodzoną. Klient płaci i uwalnia nam kase z dotacji.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sony87    47

Żeby odzyskać VAT trzeba go jakoś płacić, inaczej masz US na głowie. 

50 tys kosztów to nierealne tym bardziej że firma bez dodatkowych etatów to już nie przejdzie na 99 % w Nowym naborze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342
sony87 napisał:

Żeby odzyskać VAT trzeba go jakoś płacić, inaczej masz US na głowie. 

50 tys kosztów to nierealne tym bardziej że firma bez dodatkowych etatów to już nie przejdzie na 99 % w Nowym naborze 

Wystawiasz faktur na 10k i masz vat. Myslisz ze wszyscy po poł miliona o obrotu robią?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
psz93    0

Witam wszystkich forumowiczów

W przyszłym roku chciałbym założyć jdg związana z oprogramowaniem kod pkd 62.01.Z, forma opodatkowania ryczałt 12% oraz VAT23%. Z racji że niedługo nowy nabór i że jestem na KRUSie od ponad 5 lat szkoda by nie było skorzystać z premii. Czytając ten temat znalazłem wiele pożytecznych informacji, ale i również wiele nie do końca wyjaśnionych spraw o które chciałbym się Was wszystkich spytać, a w szczególności osoby które dostały już pozytywną decyzję.

Oto lista moich pytań:

1. Kwestia samochodu osobowego, ogólnie czytałem że z tym mogą być problemy, czy jest szansa na dofinansowanie samochodu, jak zastosowanie tego samochodu to tylko dojazd do klienta raz na dłuższy czas np. 3 miesiące ?

2. Pytanie dla praktyków😁, jeżeli mamy w biznesplanie samochód osobowy to czy można zastosować użytek mieszany ?

3. Czytałem na forum że cena samochodu nie może stanowić 50% kwoty dofinansowania, czy mogę w biznesplanie wziąć np. 50 tyś zł dofinansowania na samochód warty 100 tyś, a resztę drugie 50 tyś zł dorzucić z własnej kieszeni ? Czy może lepiej zostawić sobie Fiata Pande czy Dacię Sandero

4. Z racji że prawie nie będę miał kosztów, czyli na podwójnym KRUSie będę co najwyżej rok, czy te 30% kwoty dofinansowania czyli 45 000 zł dla jdg mogę przeznaczyć na ZUS ze składką zdrowotną ? Jak się ma sprawa że trzeba 100% dofinansowania wydać przed otrzymaniem drugiej raty, a ZUSu raczej się nie nadpłaci ?

5. Kwestia sprzętu, chciałbym tworzyć oprogramowanie na różne platformy, czy nie będzie problemu jak w biznesplanie będzie po kilka sztuk tych samych elementów np. 2 telefony (Android i IOS), 2 komputery PC Windows i MacBook itd. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim. Kiedy rusza nabór wniosków i do kiedy trwa ? Bo nigdzie nie mogę znaleźć w Internecie. Czyżby jeszcze nie było informacji ze strony agencji?

Dzięki z góry za odpowiedź.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
psz93    0
5 godzin temu, krzysiek4796 napisał:

Cześć wszystkim. Kiedy rusza nabór wniosków i do kiedy trwa ? Bo nigdzie nie mogę znaleźć w Internecie. Czyżby jeszcze nie było informacji ze strony agencji?

Dzięki z góry za odpowiedź.

 

Kilka stron do tyłu było napisane że przełom grudnia i stycznia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Natt88    4
21 godzin temu, psz93 napisał:

Witam wszystkich forumowiczów

W przyszłym roku chciałbym założyć jdg związana z oprogramowaniem kod pkd 62.01.Z, forma opodatkowania ryczałt 12% oraz VAT23%. Z racji że niedługo nowy nabór i że jestem na KRUSie od ponad 5 lat szkoda by nie było skorzystać z premii. Czytając ten temat znalazłem wiele pożytecznych informacji, ale i również wiele nie do końca wyjaśnionych spraw o które chciałbym się Was wszystkich spytać, a w szczególności osoby które dostały już pozytywną decyzję.

Oto lista moich pytań:

1. Kwestia samochodu osobowego, ogólnie czytałem że z tym mogą być problemy, czy jest szansa na dofinansowanie samochodu, jak zastosowanie tego samochodu to tylko dojazd do klienta raz na dłuższy czas np. 3 miesiące ?

2. Pytanie dla praktyków😁, jeżeli mamy w biznesplanie samochód osobowy to czy można zastosować użytek mieszany ?

3. Czytałem na forum że cena samochodu nie może stanowić 50% kwoty dofinansowania, czy mogę w biznesplanie wziąć np. 50 tyś zł dofinansowania na samochód warty 100 tyś, a resztę drugie 50 tyś zł dorzucić z własnej kieszeni ? Czy może lepiej zostawić sobie Fiata Pande czy Dacię Sandero

4. Z racji że prawie nie będę miał kosztów, czyli na podwójnym KRUSie będę co najwyżej rok, czy te 30% kwoty dofinansowania czyli 45 000 zł dla jdg mogę przeznaczyć na ZUS ze składką zdrowotną ? Jak się ma sprawa że trzeba 100% dofinansowania wydać przed otrzymaniem drugiej raty, a ZUSu raczej się nie nadpłaci ?

5. Kwestia sprzętu, chciałbym tworzyć oprogramowanie na różne platformy, czy nie będzie problemu jak w biznesplanie będzie po kilka sztuk tych samych elementów np. 2 telefony (Android i IOS), 2 komputery PC Windows i MacBook itd. 

 

 

Z z tego Ca ja się orientuję odnośnie

pyt 2

użytek mieszany nie może być . Wszystko co chcesz wziąć z dofinansowania musisz uzasadnić że jest to ci potrzebne niezbędne i nie będzie wykorzystywane do innych celów niż w biznesplanie . No i wydatki muszą być  ekonomiczne . 

Pyt 4 

Możesz wrzucić ZUS w koszty do momentu wypłaty 2 raty

( Chyba że cos podkręciła 🤔

Pyt 5

Raczej nie może być kilka sztuk tego samego . Chyba że dobrze uzasadnisz że to co będziesz robił na android nie da się zrobić na IOS i odwrotnie . Ja musiałam zrezygnować z telefonu bo miałam jeszcze wpisany tablet ( który też ma wejście na kartę SIM ) musiałam wybrać jedno .

Ogólnie patrząc na to co działo się podczas tego naboru , odpuściłabym samochód .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomczers87    2

Czy do wniosku o I płatność może być faktura proforma i potwierdzenie przelewu czy musi być normalna faktura 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
psz93    0

Dzięki Natt88 za odpowiedź, w takim razie będę musiał porozmawiać z doradcą i z ludźmi z arimr czy w moim wypadku ma to sens. Największym problemem dla mnie (pewnie dla znacznej części chętnych) jest że za bardzo nie będę miał czym nabić te 70% w środki trwałe. Komputery póki co jeszcze nie są tak drogie, a licencja na oprogramowanie nie jest środkiem trwałym :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TheEnd    13
49 minut temu, tomczers87 napisał:

Czy do wniosku o I płatność może być faktura proforma i potwierdzenie przelewu czy musi być normalna faktura 

U mnie do faktury też chcieli potwierdzenie. proforma z tego co wiem też może być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radian123    25

Witam kolegów, mam pytanie czy za premię mozna otworzyc wypożyczalnie sprzętu? Chodzi mi o to czy kazde pkd oprócz rolnictwa wchodzi w grę czy jest jakas specjalna lista ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

jest list pod na stronie ARiMR


pkd


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mk012    0

Wie ktoś jak jest z amortyzacja sprzętu? Czy kupując np. komputer z premii musi on pozostać w niezmienionej konfiguracji przez 5 lat, czy po jakimś okresie można wymieniać zespoły? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam do Was pytanie. Interesuje mnie skorzystanie z dofinansowania, czekam na nabór. Chciałbym otworzyć działalność zajmująca się sodowaniem. Sprzęt musiałbym kupić nowy, koszt 250 tys. Chciałbym zatrudnić 2 osoby plus moja osoba. Czy mam szanse na otrzymanie dotacji ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomczers87    2

Jak to wkoncu z tym prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów osobno dla gospodarstwa rolnego jeśli wybiorę w działalności gospodarczej ryczałt? Trzeba prowadzić? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
javorskyp    8

Pytanko o auto, czy z braku dostępności danego auta z wyposażeniem potrafią w agencji robić problemy jeśli kupi się droższą wersję z innym wyposażeniem. Marka i model auta ten sam co w biznesplanie tylko wersja wyposażenia inna hmm?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Lepiej zrobić zmianę przez zakupem i poczekać na decyzję o zmianie. 

  • Like 1

Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342
freetaxi napisał:

Lepiej zrobić zmianę przez zakupem i poczekać na decyzję o zmianie. 

Decyzje spływają czy zastój?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Spływają powoli. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

do was tez wydzwaniaja przy okazji zlozenia wniosku  o platnosc i chca zeby robic zmiany w ramach autokorekty? zmiany w biznesplanie , nie wniosku o platnosc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

Tak. Dokładnie :) 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342
masa24 napisał:

do was tez wydzwaniaja przy okazji zlozenia wniosku  o platnosc i chca zeby robic zmiany w ramach autokorekty? zmiany w biznesplanie , nie wniosku o platnosc

Czyli na czym to polega? Jakie chcą poprawki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
freetaxi    947

To już zależy od wniosku. Generalnie więcej pisania, dużo więcej. 


Wypełniam wnioski w ramach PROW. Doradzam w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych. Współpracuję z klientami z całego kraju. 

Tel: 511-293-290

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kratka16
      Witam jestem nowy na forum.Mam pytanie odnosnie mojego taty gospodarstwa z tego wzgledu ze juz sami nie wiemy co robic.Do tej pory mamy okolo 4ha ziemi chdujemy krowy 3szt swin 20 tucznikow rocznie.Myslelismy nad uprawa warzyw ale nasza gleba to IV,V i VI.Mam pomysl odnosnie obory ma ona wymiary szer 9m a dlugosc 7m mam zamiar tam wstawic dwa rzedy po 7 krow czyli razem 14.Byly by to krowy rasy simental.Mam zamiar od tych krow odchowywac byki okolo 20-30 bylyby w stodole i troche wybiegu okolo 0,5 ha.Czy zabrac sie za chodowle trzody chlewnej okolo 30 macior i 100 tucznikow na rzut odchowac a prosieta sprzedac.Sprzet jaki dysponuje to ursus 360 plug 3,siewnik,sadzarka,przyczepa 4,5t,kosiarka rotacyja,przewracarka,brony,kultywator,cyklop.Mam do was prozbe poniewaz nie wiem za co sie zabrac tata jest za krowami a ja jestem za trzoda.Z gory dzieki za odp.
    • Przez ranczerka
      Witam serdecznie , ostatnio zrobiło się głośno w związku w ryczałtem w gospodarstwach a vatem na działalność pozarolniczą .
      Opiszę może sytuację :
      gospodarstwo jest na ryczałcie , ja prowadzę działalnośc pozarolniczą i rozliczam się z vat , mąż rózniez prowadzi działalność i rozlicza się z vat . obydwoje mamy inne numer Nip .
      Chcemy przejść z gospodarstwem na Vat .
      W związku z tym iż maż planuje rozszerzyć swoja działalnośc ( nie związaną z rolnictwem ) planowaliśmy gospodarstwo dopisać do mojej działalności . czy jest to możliwe??? urząd skarbowy mówi że ... nie ponieważ decyzje o dopłatach dostaje mój mąż ( ja jestem pełnomocnikiem )
      ewentualnie czy istnieje mozliwośc przepisania w agencji numeru gospodarstwa na mnie?
    • Przez murarzxd
      Witam jestem w trakcie przejmowania gospodarstwa od wujka gospodarstwo około 10 h + zabudowa i dom ale mniejsza o to dokładniej chodzi mi o to czy dostane jakiś kredyt na modernizacje a dokładnie zakup lepszego sprzętu ponieważ mam okazję zgarnąć około 20 h w dzierżawę na dość dogodnych warunkach tylko problem leży w tym że na stanie mam jeden ciągnik (ursus C-30). No a więc pytanko był ktoś z was w takiej sytuacji już czy jest jakaś szansa na wyciągnięcie kasy z uni bądź jakiś kredyt na dogodnych warunkach ? Z góry dzięki i pozdrawiam
    • Przez Misiek55
      Witam.!
      Chciałbym się spytać czy ktoś z użytkowników otrzymał dofinansowanie "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" w roku 2012 i kupuje sprzęt rolniczy z tego właśnie dofinansowania. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda wystawianie faktur VAT, założenie firmy oraz wypłata pieniędzy przez ARMiR
    • Przez bartlomiejstanek
      Witam od dzieciaka interesuję się rolnictwem zawsze chciałem mieć kawałek pola i coś na nim uprawiać mięć ciągnik i kilka maszyn i coś u hodowanego dla siebie np świnkę, króliki, kurki,kaczki i naszła teraz dla mnie nadzieja sąsiad ma do sprzedania gospodarstwo ponad 2 ha+ las z domem stodołą sporym ogródkiem chciałbym to kupić ale jest jeden spory problem pole jest na strasznym ugorze nieuprawianym wieki kiedyś tam były porzeczki jest jeszcze ok 40 arów pola takiego bardziej równego tam były ziemniaki i zboże całe pole jest na stronę północną myślałem aby na górze uprawiać kawałem zboża i ziemniaków a co z tym hektarem przeszło ugoru hodowla osłów / danieli /koni doradzicie co z tym zrobić czy opłaca się wydać na to ze 150 tysięcy na pewno czy lepiej szukać gospodarstwa w tej samej cenie na prostym gdzieś dodam że klasa ziemi jest tu 6 sam kamień z jakimś iłem i glinom dołaczam zdjęcia tego ugoru. z góry dzięki za pomoc




×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj