Skocz do zawartości
mantas

czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
maromar    13

hehe:) chciałem poczytać coś mądrego, otwieram, i patrzę że kilku gości kłóci się jak dzieci w piaskownicy:) dajcie sobie spokój i piszcie do rzeczy. Apropos żywieniem kukurydzą i śrutą rzepakową, kukurydza ma mało białka i trzeba ją uzupełnić sianem albo sianokiszonką, obojętnie czy to krowa mleczna czy opas, tylko ilości się zmienią, radzę wam pójść do jakiejkolwiek szkoły rolniczej tam was nauczą układać dawki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

kolo bajdurzy o 30 szt  ;)

 

zawsze mozna zrobic dwa waskie kopce, dobrze ugniesc i nie ma problemu, nie widze tu jakiegos problemu

 

kolo, kolo, kolo...

fafa rafa sie znalazł  :D

Edytowano przez odwajler

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    9

Moderator może z powodzeniem ostatnie 10 stron usunąć ;)

Z tego co ja się nauczyłem to tak jak kolega wyżej. QQ dużo energii mało białka. podobnie GPS. Słoma siano albo sianokiszonka i ewentualnie treściwe pasze. Do tego stały dostęp do wody i lizawek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

marko-kolo    220

jak chcesz się czegoś nauczyć to cofnij się o kilkadziesiąt stron w każdym temacie  bo wszystko już zostało opisane

byli już tu ludzie mądrzejsi od nas i to napisali  

 

zawsze mozna zrobic dwa waskie kopce, dobrze ugniesc i nie ma problemu, nie widze tu jakiegos problemu

 

kolo, kolo, kolo...

fafa rafa sie znalazł  :D

 wszystko można,  tylko trzeba robić a nie marzyć i pisać co u sąsiada  ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

sianokiszonka to najtańsza pasza objętościowy która zawiera sporo białka 

przy poziomie 15 % białka jest to białko bardzo tanie 

co z tego że śruta rzepakowa ma 35 % białka jak ono kosztuje 1 tys zł  - czyli 350 kg białka 

tyle białka będzie w 4 balotach ( 2,5 tony )  sianokiszonki - przy kosztach około 600 zł w cenie rynkowej która jest spora jak na ten rok 

tu karzy zrobi to taniej i lepiej bo nie pisze już o dobrych mieszankach traw z motylkowymi czy same motylkowe gdzie te białko naprawdę bardzo tanie 

 

bilansowanie kukurydzy śrutą rzepakową wcale nie jest tanie 

mało tego, przechowanie całoroczne dużej  ilości kiszonek z kukurydzy  to problem i spore straty 

tu sprawdza się rękaw ale to sporo winduje koszty 

 

 

pewnie że taki system karmienia pozwala na zwiększenie obsady na ha - ale nie jest to taka bajka jak się wydaje

 

 

 

jezeli chodzi o białko w sianokiszonce to jest tam 15-20% białka ale w suchej masie specjalisto od żywienia  :D

a suchej masy tam jest 30-40% i w tym jest 15-20% białka  :D

 

a wiec powiedzmy ze bela ma 600 kg z zawartoscia 40% suchej masy w której jest 18% białka

 

600 x 0.4 x 0.18 = 43.2 kg białka 

bela dzisiaj kosztuje 120-150zł za 43 kg białka co daje 2.8-3.5 zł za kg białka

 

sruta rzepakowa kosztuje 1100zł za tone co daje 300 kg białka co daje 3.6 zł za kg białka

 

 

z tym ze w srucie rzepakowej parametry sa duzo stabilniejsze jak w sianokiszonce, ten przykład który podałem to przykład naprawde dobrej sianokiszonki, w przypadku słabej sianokiszonki przyswajalne białko moze wyjsc drozej jak sruta rzepakowa, np

 

bela 600kg x 0.3 x 0.15 = 27 kg białka co daje 4.44 zł za kg białka przy cenie 120 zł za bele z zakupu a wiec drozej niz sruta rzepakowa

 

i co cfffaniaki ?  :D

 

 

Edytowano przez odwajler

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maromar    13

teraz tak, ale inne lata sprzyjające, gdzie wyprodukowanie beli kosztuje kilkadziesiąt zł (20-50zł) no to jest nieporównywalne, a cena śruty rzepakowej nie bardzo się zmienia, a jeżeli ktoś dysponuje łąkami i słabej jakości glebami to nie ma nawet o czym dyskutować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

zgadza sie tylko ze ja nie mam łak, mam same pola i tak działam, obecnie to zwijam same kiszonki GPS w bele i wsio idzie na handel 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    220

 

 

 

600 x 0.4 x 0.18 = 43.2 kg białka 

bela dzisiaj kosztuje 120-150zł za 43 kg białka

 

 

 

 

ok mój błąd, ale i tak nie zmienia to faktu że jest o 50% tańsza 

zastosuj tu swoja teorię kosztów poniesionych a nie rynkowych

mnie kiszonka nie kosztuje więcej jak 50 zł bela a nawet mniej 

 

czym tam zwijasz rękoma ? zapłacisz za robotę i co ci zostanie ? 

 

w mojej okolicy nikt nie żywi samą kukurydzą - tu nie twierdze że nie można przy opasie 

powody są bardzo proste - dziki i jeszcze raz dziki 

sam miałem po 10 ha kuki a teraz tylko 5 ha - bo tyle jestem w stanie skutecznie ogrodzić w jednym kawałku 

teoria teorią a w praktyce każdy robi jak mu pasuje  ;)

 

Edytowano przez marko-kolo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

zgadza sie

ale ja nie mam łak, same pola i co w takim przypadku bedzie lepsze od sruty rzepakowej ?

lepiej chyba opierniczyc bele GPS i za to kupic srute rzepakową 

taki przykład

 

pytasz ile mi zostaje na beli GPS ?

odpowiadam 

100% zarabiam na kazdej, pokaz mi lepszy interes w rolnictwie 

 

koszt wyprodukowania to 50zł a biore 100zł

Edytowano przez odwajler

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

co ci znowu nie pasuje ?  :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    41

Widzę, że z ekonomią u Pana Odwajlera jest problem. Koszt wyprodukowania 1 beli GPS to jest około 80zł, mogę dokładnie policzyć, ale średnio mi się chce, bo choruje na posobotnią migrene ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jak masz 10 beli z ha to moze tak byc  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maromar    13

a kolega ODWAJLER ma jakieś fobie chyba zdaje się, Wszystkich nowych zaczepiasz na priw czy tylko ja sobie zasłużyłem przez przypadkową zbieżność nicków z twoim rozmówcą? a jeśli masz problemy emocjonalne to są inne metody i nie trzeba tu się wyżywać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

maromar

czyżby nowe wcielenie marko-kolo ?  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

nie ja jeden na tym forum  :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

moze nie wszyscy ale ty na 100%  :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bbewski    0

Witam jestem z Warmińsko-Mazurskiego i poszukuję cieląt nie chcę od handlarzy bo sprzedają z chorobami .Jak ktoś ma niedaleko możemy się dogadać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Widzę, że z ekonomią u Pana Odwajlera jest problem. Koszt wyprodukowania 1 beli GPS to jest około 80zł, mogę dokładnie policzyć, ale średnio mi się chce, bo choruje na posobotnią migrene ;)

 

no i jak tam ? migrena przeszła ? no to zapodaj te wyliczenia  ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    220

a te  50 zł belka  to już były koszty  po wynajęciu prasy i owijarki + folia ? 

czy może miałeś robotę  w gratisie  :D  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

w gratisie  :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    345

o kuwa odwjler od nas odszedł????

Ciekawe pod jaka nową ksywą powróci i z jakimi nowymi pomysłami no i nowymi teoriami.....a może teraz przeżuci się na np strusie :D  :D  :D  :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


  • Podobna zawartość

    • Przez Mariusz_836
      Sprzedam jałówkę rasy mieszana miesna (matka simentaler)wiek 18 miesięcy

    • Przez matingus
      Nowy Rok,miejmy nadzieję że nie będzie gorszy od tego co był.
      komentujcie dodawajcie ceny...
      Wszystkiego Najlepszego i aby ceny były lepsze..
       
      kontynuacja wątku http://www.agrofoto.pl/forum/topic/87893-cena-byd%C5%82a-w-2016/page-154?do=findComment&comment=1998698
    • Przez Adrian321321
      Witam jak rozpoznać krzyżówki ras mięsnych ze by były mięsne jako powinno mieć sierść długość kolor proszę o szybko odpowiedź
    • Przez KacperBade
      Witam ja mam pytanie odnośnie kilku kwesti.(pozwolę je sb zawrzeć w podpunktach)
      1.posiadam mf255 i ursus c-360 z turem i się zastanawiam nad wymianą mf 255 na mtz 82 (ogólnie posiadam 10 ha)
      2.Z czego najlepiej jest wykonać koryto dla bydła mięsnego w bramie wjazdowej .
      3.jaki poidło najlepiej zamontować dla bydła opasowego.
      Myślę że to tyle z moich pytań prosił bym o odp w podpunktach.
      Z góry serdecznie dziękuję za odp.
    • Przez Mateusz2121
      Witam chciałbym zacząć robić sianokiszonke dla byków i ma do was takie pytanie czy 6-7 byków da rade zjeść taką bele zanim zacznie sie psuć ? ważne!!!
×