kissmy...

kontraktacja rzepaku

Polecane posty

Gość lukejro   
Gość lukejro

Grad ma to do siebie, że występuje lokalnie... W obrębie jednej wsi część zniszczy w 50% a drugą część nawet nie muśnie...Także nie licz, że w skali kraju narobi jakichś istotnych szkód. W tym roku nie ma co liczyć na cenę w żniwa. Rzepaku jest od groma i to w dodatku ładnego. Kontrakty już spadły poniżej 1400zł także w żniwa trzeba się liczyć, że zaczną kupować koło 1300zł a potem z dnia na dzień w dół... Ja pomału zaczynam myśleć o magazynowaniu rzepaku i sprzedaży na wiosnę, bo utarło się rzepak trzeba sprzedać prosto z pola i właśnie na tym zarabiają kupujący...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

no masz racje i na tym oni zarabiają bo musisz sprzedać ale jak sami wiecie ile % może przetrzymać bardzo mało i handlarze to wiedzą i nas biją w d*pę

rzepaku fakt jest od groma dziś jeździliśmy po terenie motorami to rzepaku gdzie nie popatrzyć od cholery tak że nasz rząd i tak nas załatwi bo jeszcze z ukrainy naciągną szajsu a niedługo koło mnie otwierają przejście to już będą targać do woli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

dobrze mówicie, a co do przetrzymania-jaka wilgotność musi być najlepiej? Słyszałem też, że lepiej go grubo nie sypać np na spichlerzu i co jakiś czas ruszyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebciu    3

widzicie co sie dzieje z cenami rzepaku ??? masakra na matif cena juz dawno nie byla tak niska :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
typoli    2

środki do produkcji wysokie a cena leci ostro w dół co dzień, pozostaje tylko przetrzymanie, jak zwykle rolnik dostaje w d...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

zgadza się! Jak kontraktowali po 1450 (najwyższa jak do tej pory) za tonę to mówiłem sobie, że jak będzie po 1600 to podpisuje umowę, a dzisiaj cena w okolicach 1350.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    628

A dzisiaj czytałem na forum że ludzie po 180tys/ha ziemi płacą i dzierżawy po 2,5tys plus dopłata i podatek...:-) jak ludzie na to patrzą to widzą że u rolnika poważne pieniądze drzemią to po co płacić stawki za ich płody rolne:-) a tak poważnie-podpisujecie kontrakty czy nie? Wiadomo kto ma możliwość przetrzyma ale raczej większość takich możliwości nie ma...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crystalzts    14

Podpisałem po 1320 netto , w marcu proponowali 1490 liczyłem na więcej i nie podpisałem , a teraz lipa .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

to i tak dobrze macie, że w ogóle ktoś podpisuje kontrakt z ceną, u mnie w okolicy kontraktują jedynie odbiór z ceną dnia, czyli mogą zaproponować najniższą cenę w okolicy a i tak trzeba im odwieść...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zostaje przechowanie i czekanie na lepszą cenę.


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    628

jeśli ma się do tego warunki.... ehhhh a miało być tak pięknie w tym roku..

a tu ostra jazda w dół z cenami bez trzymanki!!!! a do żniw prawie 2m-ce....:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Czy miało być tak pięknie? Z tym się akurat nie zgodzę, już w tamtym roku mieliśmy nauczkę i wiedziałem że jeśli nie będzie jakiegoś światowego kataklizmu to sytuacja sie powtórzy przeliczcie ile kasy na nas zarobili i tak łatwo z tego patentu nie zrezygnują, toteż rzepaku zasiałem mniej, przy minimalnych kosztach. Czytając posty dziwiłem sie, że ludzie którzy mają możliwość kontraktacji z ceną np 1450 netto się jeszcze zastanawiali licząc na większą cenę. Przez zimę nie było większych strat na świecie więc cena mogła tylko i wyłącznie spadać bo rzepaku będzie dużo, poza tym jest dość niejasna sytuacja z biopaliwem w sumie to nie wiem na czym stanęło raz mieli sie całkowicie wycofać z biopaliw potem nawet chodziły słuchy że mają wręcz zwiększyć udział... Zresztą na cene w żniwa to i tak bedzie miało niewielki wpływ bo pośrednicy bedą obniżać ceny bo rolnik i tak musi sie rzepaku pozbyć (duża większość). Moim zdaniem ceny będą podobne jak w tamtym roku ~1200zł

 

Szkoda, że wszystkie państwowe elewatory poszły w ręce "zasłużonych" zamiast stworzyć spółki z udziałem rolników to by nas tak teraz nie wykorzystywali, ja spokojnie mógłbym czekac na kase ale do przechowania rzepaku trzeba mieć warunki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    628

to na ile podpisałeś i za jaką cenę?

wszystko co piszesz jest prawdą niestety...

tylko na co sie teraz nastawić skoro środki do produkcji idą z ceną tylko w jedną stronę a zboża i rzepak potrafią mieć niezłe zawirowania...

uprawiać żeby się odkuć przy kataklizmach raz na 4 lata to też przecież nie o to chodzi...

wszędzie wyzyskiwacze, a uczciwą pracą to garba można się dorobić..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Nic nie podpisałem, bo w okolicy nikt nie kontraktuje z ceną - sami pośrednicy, a przechować nie mam gdzie i będe sprzedawał z "ceną dnia" zapewne z każdym dniem niższą. Napisałem tylko , że gdybym miał możliwość zakontraktowania z taką ceną jak tu niektórym wiosną proponowano to nie zastanawiałbym się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jak to w opolskim nie ma gdzie zakontraktowac?

kruszwica brzeg, polskie młyny komagra, agro as, gawor i pewnie jeszcze kilka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

u mnie w okolicy już szykują magazyny na rzepak, pszenice skupują ostatni tydzień. masakra a o cenie słyszałem coś około 1300zł z tendencją spadkową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

jak to w opolskim nie ma gdzie zakontraktowac?

kruszwica brzeg, polskie młyny komagra, agro as, gawor i pewnie jeszcze kilka

 

Ja jestem z okolic Kluczborka i zakontraktować się oczywiście da tylko, że większość z ceną dnia i np. Polskie Młyny ceny ci nie zagwarantują i codziennie będę obniżać jak zawsze zresztą tyle że muszą wziąć. Kilku największych rolników w tamtym roku miało prawdziwe kontrakty ale to były firmy gdzieś z wielkopolski. Oczywiście rolnicy musieli najpierw zmagazynować rzepak u siebie i przetrzymać go do września czy nawet października. A do zmagazynowania rzepaku trzeba mieć warunki i wiem, że niektórzy dosuszali. Zresztą nawet nie mam gdzie trzymać bo musze mieć miejsce na zboże, bo w żniwa ani grama nie sprzedaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    151

Przerób jakiś garaż na przechowanie rzepaku, po desykacji idzie osiągnąć spokojnie wilgotność która pozwoli Ci przechować bez dosuszania. Jakieś miejsce napewno znajdziesz by przechować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    151
Napisano (edytowany)

Płaski magazyn, w środek można dać rurki drenażowe. Oczywiście izolacja w podłodze musi być, wilgotność 5 % i może leżeć wtedy rok w pryzmie nawet 4 metrowej. Silos nie wiem jak ale napewno musisz przedmuchac z dwa razy.

Edytowano przez krychu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115

9% -przeleżał na pryzmie ok. 1,8m 9 miesięcy bez strat i żadnego przedmuchiwania.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

ja słyszałem, a żeby było bezpiecznie musiałby mieć max 7 wilgotności i może leżeć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    151

Miałem tylko raz i było 5 % ale 9 to chyba za dużo. Biały Ci się nie zrobił?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115

Jak pisałem nie było żadnych strat, też po części się tego obawiałem czy to nie za dużo bo wiele osób twierdziło że rzepaku nie da się przetrzymać (rzepak młócony bez desykacji).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

 

Ja jestem z okolic Kluczborka i zakontraktować się oczywiście da tylko, że większość z ceną dnia i np. Polskie Młyny ceny ci nie zagwarantują i codziennie będę obniżać jak zawsze zresztą tyle że muszą wziąć. Kilku największych rolników w tamtym roku miało prawdziwe kontrakty ale to były firmy gdzieś z wielkopolski. Oczywiście rolnicy musieli najpierw zmagazynować rzepak u siebie i przetrzymać go do września czy nawet października. A do zmagazynowania rzepaku trzeba mieć warunki i wiem, że niektórzy dosuszali. Zresztą nawet nie mam gdzie trzymać bo musze mieć miejsce na zboże, bo w żniwa ani grama nie sprzedaje.

przedstawiciel polskich młynów kontraktował rzepak z ceną, odbiór z gospodarstwa. a przy kontraktacji z ceną albo umawiasz termin i oddajesz bezpośrednio do zakładu prosto z pola albo na magazyn i w jakimś innym terminie może to być sierpień wrzesień albo inny miesiąc.

jedna ważna rzecz rzepak musi być suchy maksymalnie 10 % jeśli jedzie prosto z pola na zakłady,

najlepsza opcja w tamtym roku to było oddanie rzpepaku na skład i sprzedanie w marcu tego roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
    • Przez bortys2001
      Witam, chce ze względu na prowadzona pasiekę przeznaczyć 3 ha na rzepak ozimy, na jakie odmiany zwracać uwagę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj