AKS

dynia jako pasza

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
AKS    2

slyszalem ze niektózy podaja dynie jako pasze cz ktos wie - jak podawać zwierzętą , jakie odmiany najlepiej ,i czy jest to dobra pasza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

To jest bardzo dobra pasza. Ale mokro jest pod świniami. Ja dawałem ją z 15 lat temu. Gotowałem w parniku, ale sasiady kroiły takim jemiołem i dawały surową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

my dynie dajemy krowom lub jałówkom, po prostu rozdrabniamy na mniejsze kawałki bo z całymi krowy mają problemy i na surowo zadajemy, nie uprawiamy dyń dużo więc mamy je tylko na czas jesienny, ale krowy bardzo dobrze je jedzą.


KPK Kumurun Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174

Czy jest taka dobra,trudno powiedzieć, dostarcza zwierzętom dużo witamin-gdzieś czytałem. Przez wiele lat rodzice się z tym bawili ,było tego nawet z 2-3tony. Nikt się nie bawił w krojenie-dla bydła. Żucało się całą dynie o tok-korytarz paszowy tak aby rozwaliła się na kilka części,a dalej bydło ją rozpracowało.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniana    7

ja daje dynie świniom (mam mały kawałek pola za stodołą i coś trzeba było tam zasiać). pasza bardzo dobra świnki szaleją za tym i oczywiście zmniejsza to troszkę zużycie paszy.. daje surową i nic nie rozdrabniam jak wrzucam do kojca do koryta to staram się tak trzasnąć aby pękła przynajmniej na pół resztą zwierzęta się same zajmą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondziu1832    202

ja panowie robię wręcz identycznie jak kolega @wojtekpodkaracie, gadać nie gadać ale bydło ma problem z rozparcelowaniem takiej dyni, a jak jest rozdrobniona na mniejsze kawałki to jednak nie jest to takie problemowe :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanRol95    2

Ja w tym roku pierwszy raz uprawiałem dynie tak na pasze miałem tego z 4,5 tony. Moim zdaniem pasza bardzo dobra i bardzo chętnie pobierana prze bydło jak i świnie. Ja ją rozdrabniam lekko przerobioną szatkownicą do kapusty heh :lol: i wychodzą ładne plasterki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Risto    62

Fakt dynia to dobra pasza dla bydła ale trzeba ostrożnie dawać dawki na głowę bo odrazu zapalenie będzie jak za dużo na dzień. Tylko to pracochłonne jest jak burak. A najprościej to buraczarko szatkować ręczno czy mechaniczno, tylko w pierw połamać o podłogę na małe kawałki. Dla mnie była najlepsza o kolorku pomarańczowym i blady błekit bo najdłużej można ją przechować w stodole. Inne kolory szybciej gniły mi. Jak ktoś ma cierpliwość i czas to polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

My dawaliśmy krowie i kilku bykom przez kilka ładnych lat. Byki wpierniczały aż miło, krowa też tylko mleko miało niedobry smak nie wiem dlaczego <_< .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Podnosze ten temat.

Jestem ciekaw co myslicie o dyni w zywieniu krow mamek miesnych, tak dla oszczednosci. Mysle ze dynia jest bardziej oplacalna niz buraki czy ziemniaki. Przynajmniej na mala skale (do tej pory tak ja uprawiam) mozna skarmic i dynie i lecine ze tak powiem. Po za tym przynajmniej u mnie jest to bardzo tania uprawa i ladnie rosnie. Co wy sadzicie na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibi116    0

ja chowam bydlo miesne i uprawiam okolq 1h dyni pastewnej super pasza i na surowo i na kiszonke tania wuprawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibi116    0

jesli chodzi o sucha mase to zalezy od odmiany ale napewno jest bardzo smaczna bydlo bardzo ja lubi trzeba tylko dodawac cos suchego i taniego siano lub bykom gnieciony owies umnie bez koncentratowiladnie rosna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo24    70

A jak długo ja trzymacie w magazynie? Bo mi pod koniec stycznia już się psuje. Ja głównie sadzę ją dla królików i kur bo to na małym areale, ale może kiedyś wsadzę więcej dla bydła.

I jeszcze pytanie do tych co sadzą dynie. Jaki plon uzyskujecie z waszej powierzchni ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibi116    0

plony dyni moga byc bardzo wysokie zalezy od pogody nawozenia gestosci siewu i odmiany ja surowa spasam do stycznia a potem kiszonka do wiosny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibi116    0

jesli chodzi o zakiszanie to w moim wypadku kisze w silosie betonowym rozdrabniam rozdrabniaczem palcowym wlasnej konstrukcji przesypuje gniecionym owsem i zytem ugniatam po napelnieniu folia i ziemia 6 tygodni i gotowe znajomy kisi w dole wykopanym w ziemi i karmi swinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja chowam bydlo miesne i uprawiam okolq 1h dyni pastewnej super pasza i na surowo i na kiszonke tania wuprawie

Ile sztuk trzymasz i na ile ci dyni starcza? Ile mniej wiecej dajesz na sztuke dziennie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
orkidea    0

Witam,

 

W zeszłym roku siałem pierwszy raz dynię pastewną (ok. 5 arów) i wydaje mi się, że jest to rewelacyjna pasza na okres jesienny. Byki i świnie jadły ją z wielkim apetytem. Wystarczyło im tylko rzucić o posadzkę albo o brzeg koryta, tak aby rozpadła się na dwie części i nie maiały najmniejszych problemów ze zjedzeniem jej.

 

Próbowałem też z kilku dyń zrobić kiszonkę, ale nie wyszło mi to najlepiej, bo nie miałem czym rozdrobnić, a potem z beczki wypłynęły wszystkie soki. Słyszałem też, że niektórzy rozdrabniają dynie na kiszonkę w bąku.

 

Jeśli chodzi o wartość dyni jako paszy to w dużej mierze zależy ona od odmiany. Dobre odmiany dyni pastewnej zawierają do 30% suchej masy. Natomiast większość odmian dyni jadalnej posiada zawartość suchej masy nie przekraczającą 10%. Z tego wynika, że dobra dynia pastewna jest naprawdę pożywną paszą, tym bardziej, że jest również bogata w białko i tłuszcze. Dla porównania sucha masa buraka pastewnego to ok 15%, a o tym jak ciężki jest zbiór tej paszy to chyba nie muszę pisać. Zbiór dyni może też nie należy do najłatwiejszych, ale w porównaniu do buraków jest o wiele lżejszy. Dlatego w małych gospodarstwach bazujących do tej pory na buraku pastewnym warto częściowo (jesień) zastąpić go dynią pastewną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja w tym sezonie obornik plus unifoska przed sadzeniem. Zobaczymy co to wyjdzie narazie jest super.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
orkidea    0
Napisano (edytowany)

U mnie jesienią poszedł obornik, wczesną wiosną polifoska, a przed posianiem mocznik ok 100 kg/ha N w czystym składniku. W zeszłym roku dawałem azot jak już rośliny były dość spore, ale trochę mi poprzypalało liście mimo, że podczas rozsiewania rośliny były suche.

 

@vbox33

Co masz na myśli pisząc, ze jest super?

Edytowano przez orkidea

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
orkidea    0

Ja wiele na temat zwalczania chwastów powiedzieć nie mogę. W zeszłym roku raz przejechałem kultywatorem (zęby poprzesuwane tak aby dopasować do rządków), a z tyłu lekka bronka i po jakimś czasie raz haczka, a w tym roku jeszcze nie wiem dokładnie jak będę robił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj