Bamboocha

jak zasiac trawe...

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ASZv3    829

Tak.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Po to co i wiosną aczkolwiek nie ma aż takiego znaczenia jak ta wiosenna i nie można przesadzić z dawką ;)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Jak jeszcze kiedyś siałem wiosna do dawałem westerwoldzka w celu ograniczenia presji chwastów i zwiększenia plonu w pierwszym roku użytkowania. 

Przy siewach jesiennych nigdy nie robiłem osłony, chwasty które zejdą jesienią w większości nie przetrwają normalnej zimy, a te wiosenne z ukorzeniona młoda trawa mają małe szanse. Moim zdaniem pieniądze wydane na jesienna osłonę (o ile ktoś to robi ) lepiej przeznaczyć na zakup markowych mieszanek bądź zwiększone nawożenie pk. 

Co do plonu to pierwszy pokos z takich użytków zawsze jest 👌 

Aszv3 w tym tygodniu planuje siew lucerny, polowa pola 2056, dwa przejazdy lucerna tzw rynkowa i druga połowa barenbrug sanditi. Jaka trawe polecasz do mieszać do sanditi?   Proporcja będzie ta sama co w 2056 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Żyto mocno tłumi otoczenie stąd zastanów się czy chcesz mieć pierwszy pokos dobry a dalej biedę czy też odwrotnie ;)

17 godzin temu, zetorr6441 napisał:

Jak jeszcze kiedyś siałem wiosna do dawałem westerwoldzka w celu ograniczenia presji chwastów i zwiększenia plonu w pierwszym roku użytkowania. 

Przy siewach jesiennych nigdy nie robiłem osłony, chwasty które zejdą jesienią w większości nie przetrwają normalnej zimy, a te wiosenne z ukorzeniona młoda trawa mają małe szanse. Moim zdaniem pieniądze wydane na jesienna osłonę (o ile ktoś to robi ) lepiej przeznaczyć na zakup markowych mieszanek bądź zwiększone nawożenie pk. 

Co do plonu to pierwszy pokos z takich użytków zawsze jest 👌 

Aszv3 w tym tygodniu planuje siew lucerny, polowa pola 2056, dwa przejazdy lucerna tzw rynkowa i druga połowa barenbrug sanditi. Jaka trawe polecasz do mieszać do sanditi?   Proporcja będzie ta sama co w 2056 

Polecam coś na wzór mojej BMA-2  ;) Jeśli słabsza gleba to kupkówka, kostrzewa trzcinowa. Jeśli lepsza ze zwykle dobrym trzymaniem wody to tymotka, kostrzewa łąkowa, życica mieszańcowa.

Z tymi chwastami jesiennymi masz rację ale moim zdaniem warto zawsze dorzucić odrobinę życicy wielokwiatowej czy mieszańcowej.

Ogólnie przeszedłem bardziej na wielokwiatówkę w osłonie wiosennej (z westerwoldzkiej), zwłaszcza w lucernach / mieszankach motylkowych. Lepiej to wychodzi sumarycznie.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karollorak93    117
2 godziny temu, ASZv3 napisał:

Żyto mocno tłumi otoczenie stąd zastanów się czy chcesz mieć pierwszy pokos dobry a dalej biedę czy też odwrotnie ;)

Polecam coś na wzór mojej BMA-2  ;) Jeśli słabsza gleba to kupkówka, kostrzewa trzcinowa. Jeśli lepsza ze zwykle dobrym trzymaniem wody to tymotka, kostrzewa łąkowa, życica mieszańcowa.

Z tymi chwastami jesiennymi masz rację ale moim zdaniem warto zawsze dorzucić odrobinę życicy wielokwiatowej czy mieszańcowej.

Ogólnie przeszedłem bardziej na wielokwiatówkę w osłonie wiosennej (z westerwoldzkiej), zwłaszcza w lucernach / mieszankach motylkowych. Lepiej to wychodzi sumarycznie.

A mogę zapytac jakbyś ty to zrobił? Mam do siania trawę głównie na pastwisko dla krów i lucerne na koszenie. Gleba 3-5 dosć dobrze trzyma wilgoć Teraz dany obornik i zaorane zasobności dobre ph troche lezy. Podpowiesz jak by to mądrze poprowadzić ?  Jakie gatunki terminy itp. ? :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Jasne, postaram się. Tylko pytanie - pH ma jaką wartość? Zaorane kiedy dokładnie?


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Przy 5ph lucernę sobie odpuść. Życice na pewno sobie poradzą          ( widzialem wielokwiatową na 4.2 i rosła jak szalona w tym roku) , kopkowka i kostrzewa też powinny rosnąć. Pomyśl nad wapnem bo szkoda potencjału pola i nawozów. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Można było dać pod te talerzowanie, byłoby wymieszane. Ewentualnie po orce na wierzch druga dawka.

Teraz natomiast sama dawka na wierzch jest lekko ryzykowna w temacie lucerny jeśli jest poniżej 5.

Jeśli ma być lux lucerna to raczej teraz solidne wapnowanie, głębsze zmieszanie gruberem i siew na wiosnę z P i K przedsiewnie.

Ewentualnie na lekkim ryzyku teraz mieszanka motylkowych, czyli lucerna i koniczyna (+trawy), gdyby lucerna miejscami nie dawała rady...

  • Like 1

Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Chciałbym zasiać trawę we wrześniu na gruncie ornym, a wiosną po zbiorze zasiać QQ. Gleba IIIb-V mozaika ale w kulturze, urośnie tam "wszystko" ;) Myślałem nad życicą, ze względu na jakość i obfity plon. Macie sprawdzone jakiś odmiany? Futtertrio jest niepewne ze względu ryzyka wymarznięcia, ale jak to wygląda w praktyce? Płd Wlk.


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Wspomniana mieszanka to życice westerwoldzkie, więc musiałaby być zima bez żadnego większego mrozu.

W tym przypadku polecam trzy możliwości:

- mieszankę gorzowską, czyli życica wielokwiatowa + wyka ozima + inkarnatka.

- życicę wielokwiatową solo, polecam wczesną odmianę BAKUS. Cenowo 9,90, wysiew 45kg/ha

- Gorzowską+, czyli życica wielokwiatowa + wyka + koniczyna czerwona, 12,50, wysiew 40kg/ha.

Opcja nr 2 i 3 może zostać z powodzeniem na dwa lata jakby odwidziała Ci się kukurydza ;)

  • Thanks 1

Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Dzięki, chodzi mi o jeden konkretny pokos ;)  Jeśli chodzi o termin zbioru wszystkie propozycje schodzą z pola w podobnym czasie, czy opcja nr 2 jest "najwcześniejsza"?

Odnośnie Futtertrio to rośnie sobie i czeka na zbiór. W zeszłym roku zasiane po jęczmieniu oz. długo się męczyło przez suszę, ale na końcu oddało 25 bel/ha, więc tragedii nie było ;)

  • Like 1

Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Opcja nr 2 powinna być najwcześniejsza :)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Zależnie od regionu kraju, odmiany i... pogody ;) Ogólnie najlepiej do końca września. Ja na Mazurach rok temu siałem około 10 października i było OK. 


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    569

Chcę na wiosnę posiać lucernę po pastwisku. Na chwilę obecną wygryzione bardzo nisko. Co robić:

1. Spryskać solidną dawką glifo i zaorać na jesień?(nie wiem czy zadziała jak mało liści)

2. odgrodzić, poczekać ze trzy, cztery tygodnie na odrost i wtedy dopiero glifo i późna orka(nie wiem czy nie będzie za zimno na glifosat)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

Teraz ma być ciepło kilka dni, więc zostaw na 2 tygodnie żeby odrosło, glifo 4l/ha plus coś na zakwaszenie i po minimum dwóch tygodniach orka.

1 godzinę temu, soltys48 napisał:

Armand jest jeszcze sens się pchać w lucernę?

Ogólnie czy jest to nie wiem xD ;) A czy siać w tym terminie... myślę, że jak dobrze uprawisz to śmiało do 20.09. aczkolwiek im szybciej tym lepiej.


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj