Polecane posty

BENNY82    242

Witam. wczoraj zaaplikowałem t3 w pszenicy poszło 0,35syrius; 0,8 topsin; 0,25leander i 0,1 nurelle i na pszenżyto które własnie sie kłosi 1ltopsin 0,35 gwarant. pogoda słoneczna wilgotno. moje pytanie czy było za goraco?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Pytanie o ktorej godzinie pryskales? Jesli po 20 to ok. Dzis polecam nie wczesniej jak o 21 wykonywacc zabiegi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Pytanie o ktorej godzinie pryskales? Jesli po 20 to ok. Dzis polecam nie wczesniej jak o 21 wykonywacc zabiegi.

 

zaczełem około 10 rano. wczoraj było chłodniej i to sporo dzisiaj parzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Lepiej pryskać wieczorem. Teraz już nie ma znaczenia, tylko zwróć uwagę, że o 10 rano to już słońce ładnie "pali" a po 20 to jednak słońce już zachodzi i jest nisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Deerf    5

ja też się zastanawiam czy jutro rano nie jechać, ale tak między 8-9, o ile rosy nie będzie,

dzisiaj już o 9 były 23 stopnie w cieniu, a po 10 ponad 25, a w godzinach południowych ponad 30.

a pełnym słonku termometr metr od ściany pokazał 48

 

teraz jest 23 więc można jechać, i chyba zaraz pojadę, bo przy takiej pogodzie to trzeba działać, w okolicy chopy jeżdżą już od 20 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie lepiej pryskać na rosę czy wcześniej jak jest 25 stopni , jeśli na rosę to dajecie coś na przyczepność , bo wiadomo nie każdy się wyrobi w 2 h jak ma większy areał. :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    33

Kolego Marcin, Ty sie cieszysz, ze trafiłeś idealnie, ze udało ci sie pryskac w pełni kwitnienia, inni z kolei piszą, zeby nie robić zadnych zabiegów jak pszencia kwitnie...jak to w końcu jest?

 

Już ktoś o to pytał kilkanascie postów wcześniej, ale odpowiedzis nie nie doczekał, wiec sa nie wiem co o tym myslec.

 

Ja pryskałem wczoraj 0,6 sokołem (falconem) chyba po raz pierwszyw życiu na kwitnącą przenice, bo i czas i pogoda podpasowała. Zobaczę co z tego bedzie.

 

 

Ten moment jest najodpowiedniejszy do zwalczania fuzariozy, żyta czy pszenżyta nie wolno pryskać podczas kwitnienia bo jest obcopylne a pszenica jest samopylna. Wolno pryskać własnie tylko fungicydami i insektycydami. Zresztą było już kilka razy wspominane o tym każdy inaczej pisał. Są też różne publikacje na ten temat w necie.

 

Co do zwalczania fuzariozy po kwitnieniu czytałem, że skuteczność jest niska i to by się zgadzało, pryskałem po kwitnieiu w zeszłym roku i fuzarioza wystapiła, zobaczymy co będzie w tym roku.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacoVR6    1

Witam mam zamiar robić T3 w przenicy ozimej( ostroga,muza,natula,tonacja) preparatem Topsin na etykiecie zalecają 1,4l /ha czy można zmniejszyć dawke, przenica już po przekwitnięciu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Wlasnie. Jesli pszenica jest juz po kwitnieniu to mamy juz pozamiatane?

Skuteczność słaba na fuzariozy (kłos).

Jesli chodzi o liście to chyba nie ma tego problemu. Ale w zabiegu 3T chyba mało kto zaczyna ochronę liscia flagowego i podflagowego?

 

Konkretnie mam kupiony Menara (0,5) + Tebu (0,8) na kłos w T3 w pszenicy ozimej. Poprzednio był Soligor+Gwarant.

I czy nie odlożyc sobie na nastepny rok

 

Jaka jest oznaka zakończenia fazy kwitnienia w pszenicy. Brak pylników na kłosach?

Z tego co wiem kwitnienie trwa 2-5 dni w optymalnej temperaturze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2429

Nie jest za późno na pryskanie pszenżyta tebukonazolem? Stosowałem tylko 1 zabieg fungicydowy propico+corbel i widze że już przestało działać. Pszenżyto jest w końcowej fazie kwitnienia. Co robić?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja bym nie zmniejszał, tiofanat to słaba substancja w ochronie kłosa wiec tym bardziej nie powinno się zmniejszać dawki

  • Like 1

Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tropt    3

panowie nie stosowałem ochrony w ogóle czy jest sens teraz wjeżdżać z opryskiwaczem, ? rdza opanowała ok 50% liscia flagowego i pod flagowego, nie wiem czy to coś pomoże czy tylko kasa w błoto ? to jest końcówka kwitnienia

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

panowie nie stosowałem ochrony w ogóle czy jest sens teraz wjeżdżać z opryskiwaczem, ? rdza opanowała ok 50% liscia flagowego i pod flagowego, nie wiem czy to coś pomoże czy tylko kasa w błoto ? to jest końcówka kwitnienia

jak podstawy dziabnięte o nie ma sensu. a jak nie wdarło się do srodka to ratuj kłosa choc troche . to co ty przespałeś wiosne? :D

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Deerf    5

dokładnie jeszcze możesz uratować kłos i podratować resztę liści.

na to co masz chyba tylko tebukonazol za jakieś 30 zł /ha, przy takim stanie plantacji wydaje mi się że dokładanie na droższy środek mija się z celem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tropt    3

polecili mi na to ARTEA 330 EC bo chroni jeszcze przed fuzariozą kłosów koszt ok 80 zł / ha zastanawiam się czy zamawiać czy nie, szczerze wam powiem że pszenżyta nigdy nie pryskałem fungicydami i nawet było, w tym roku coś ten grzyb szaleje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Artea za słaba, pojedź Tebu 0,8+ epoksykonazol 0,8


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

polecili mi na to ARTEA 330 EC bo chroni jeszcze przed fuzariozą kłosów koszt ok 80 zł / ha zastanawiam się czy zamawiać czy nie, szczerze wam powiem że pszenżyta nigdy nie pryskałem fungicydami i nawet było, w tym roku coś ten grzyb szaleje

 

mam sasiada dokładnie takiego samego jak ty.

Nigdy a grzyba nie pryskał (nie skracał itp) bo nie potrzeba.

Aż w tym roku tak mu sie choroby wdały, ze pszenica już ma nawet liscie flagowe mocno zainfekowane.

 

przyszedł do mnie po rade, odsprzedałem mu bańke tebu (to było jakies tydzien temu) i dzis do mnie dzwoni, że mi chyba flaszke postawi, bo widzi, ze pole troszke sie zazieleniło i juz tak z dnia na dzien nie robi sie coraz bardziej czerwone.

 

także daj dobrego litra tebukonazolu i mysle troszke to uratuje pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tropt    3

dzięki panowie za rady, jutro wjeżdżam z opryskiem a za tydzień dam znać jakie były tego efekty. Po tym co zobaczyłem w tym roku zaczynam pełną ochronę zbóż

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

pojechałem, jeszcze nie po całości ale część już załatwiłem.

Wprawdzie zabieg troche po kosztach bo samym Tebu ale zrobiony, fusarium napewno "nie zawiedzie" i w tym roku

 

Do arti możesz dodac amistar 0.25 i też bedzie ok

na T3 nie koniecznie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Deerf    5

Był ktoś wczoraj u mnie w Stodole jak Siano zwoziliśmy? ja byłem

 

przepraszam, że tak piszę, ale może jakieś szczegóły ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj