Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

soltys48    19725

pewnie,ze nie przy moim nawożeniu plon max 4t

w 2017 dochodził na najlepszych działkach i po oborniku do ponad 10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637

No i tak odbywa się szacowanie.

W kukurydzy pewnie też suszę mieliście?

Ciężko było znaleźć po drodze  w Twoim rejonie niższe od 2,5m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
klepka077    6
Powiem Ci ze nie wiem bo nie uprawiam kukurydzy i się tym nie interesowałem po prostu. Za to w rzepaku nie mieliśmy suszy a plony były na raczej niskim poziomie właśnie przez nią i nie u jednego gospodarza. Także tak to właśnie jest z tym szacowaniem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jaki plon można osiągnąć z pszenżyta na IV klasie przy ph w okolicach 5, pytam bo chce ustalić nawożenie na wiosne a nie wiem ile można wyciagnąć max z takiej działki zakładając oczywiście że opady bedą w normie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopin    3791

moje najlepsze ziemie to takie,więc powiem Ci  że 4-7 t zależy od deszczu i jak zadbasz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

Ja mam 3b, ale ph poniżej 5, to przy nawozeniu rzędu 150kg N (w dwóch dawkach - 1wsza jak najwcześniej dało się wjechać, gdzieś połowa marca, dawka koko 250kg saletry, druga też Saletra  +  3cia mała gdzie mijaki jakieś sttzelikem)  jak rok ok, to w granicach 4.5 - 5T. Np  rok temu po zimie lepiej wyglądało niż w tym roku,  więcej opadów, ale ogółem w tym roku samo pszenżyto wyszło lepiej niż rok temu.  W tym roku zero  fungicydow, w tamtym roku tylko T1. Skracanie samym ccc (gdzie mi się nałożył nawóz, to wylozylo) + 2 x mocznik +siarczan + odżywki. 

 

Edit

Ale jak po czytasz więcej forum, to się dowiesz, że wystarczy z 50kg N sypnac i 5 ton owsa masz bez niczego.. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

Wiadomo, pogoda odgrywa główna rolę.  Ale jednak w tym roku była mniej korzystna niż w tamtym roku, ale jednak w tym plon był lepszy, ale tu z kolei działka odegrała duża rolę. Także dużo zmiennych. Wystarczy że pierwsza dawkę się spóźni i już po sprawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@daron64 to ja chyba dam w granicach 120 N  w postaci saletry i mocznika bo na wiecej chyba nie ma co szaleć bo i tak ziemia tyle nie odda, co do fungicydow to moim zdaniem sa dość ważne i przy takim nawożeniu jak ty dajesz ok 150N to pasowałoby zadbać już nawet może o jakies dwa tańsze zabiegi, sprobuje u siebie w tym roku zrobic dwa zabiegi fungi i zoabczymy czy bedzie duża rożnica w plonie bo do tej pory bardzo rzadko były u mnie stosowane, a jeszcze zapytam ile u ciebie wynoszą średnio koszty na ha w pszenzycie  i czy pk dawałes jakies bo nic nie wspominałeś ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

Polifoska 6 w granicach 200-300kg, zależy jak z kasą stoję. A fungi, to zależy od roku ile wilgoci. Wypadałoby zrobić jakieś poletko porównawcze. Ale to musiałaby być porównywalna działka jeśli chodzi o glebę, wszystkie zabiegi w tym samym czasie i wtedy można coś porównywać. 

No bo jak wyjaśnić to, że przy gorszych warunkach,  jeśli chodzi o wilgoć, braku zabiegu na grzyba i minimalnie mniejszej dawce azotu, plon był lepszy? 

Koszty to nie chcę Ci skłamać, ale jak kiedyś liczyłem to coś w granicach 1500zl bez podatku i amortyzacji. 

A ogólnie to w tym roku tne koszty wszędzie i cała kasę  chce ładować w wapno. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19725
22 minuty temu, daron64 napisał:

Wiadomo, pogoda odgrywa główna rolę.  Ale jednak w tym roku była mniej korzystna niż w tamtym roku, ale jednak w tym plon był lepszy, ale tu z kolei działka odegrała duża rolę. Także dużo zmiennych. Wystarczy że pierwsza dawkę się spóźni i już po sprawie

widzisz u mnie plon minimum 60% niższy mimo takiego samego nawożenia jedynie ochrona poszła słaba -nie było co chronić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

U mnie pszenżyto lepiej sypalo, ale owies to już z 4.5 ha zebrałem przyczepę... Takie to interesy ma tym zbożu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19725

u mnie wszystko sypało słabo , ale to już nie ważne .Ważne żeby w 2019 sypało dobrze

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

Ja pszenzyta od oprysku nie widziałem,  ale mrozów dużych nie zapowiadają jak narazie bez okrywy, to nadzieja jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

Heh, moje oko  zboża nie tuczy :)

Mialem jechać, bo jeszcze mam trochę galezi/krzaków do wycięcia i trochę kamieni poskladalem, ale w robocie młyn, w domu też nie wiem w co ręce włożyć, takze niech tam sobie bezstresowo zimuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emix    8

Witam czytam panowie co piszecie i widze ze nie jestem sam  zasiałem na probe 10 h jeczmienia ozimego jak będzie z niego 30 t to będzie dobrze, na około 18 ha dostałem ponad 70% suszowego (inne działki ) denerwują mnie ludzie którzy twierdzą (chwalą sie) ze u nich była susza i siegali po 8-10 t to ja sie pytam jaka SUSZA ??? .Po wykoszeniu u mnie plon o 60 % niższy niz 2017

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

na jasieni pod przenzyto zastosowałem 20 ton obornika krowskiego zasobnosc magnezu jest na    poziomie srednim    licze na plon 4,5 tony czy warto zastosowac siaczan magnezu  czy sobie odpuscic ?  magnez niebył zastosowany z innymi nawozami prócz obornik 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2430

Przy założonym plonie możesz sobie odpuścić siarczan magnezu, chyba że chcesz powalczyć o coś więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Ja zawsze tak skromnie 100kg kizerytu bądź siarczanu mg z siarkopolu na oziminy rzucam wczesną wiosną pomimo stosowania obornika. W sezonie 2019 chcę w zamian sypnać ze 100 kg korn kali na start. Co myślicie o tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396
Ka na start kupiłem saletrosan na drugi rzut saletra amonowa. Dawki jeszcze do ogarnięcia. Moje nie pryskane od zielska jaki herbicyd polecacie wiosną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj