Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

karolr2    767

Kolego wyżej nie mowa tu o jarych.

Pewnie że się rozpuści, roślina pobierze w późniejszym okresie składnik na ile go potrzebuje, ale są inne powody przemawiajace za stosowaniem P i K jesienią. Sypiąc pogłównie ponosimy ryzyko zmycia nawozu z ulewnym deszczem. Fosfor i Potas wolno przemieszcza się i będzie dostepny w górnych warstwach gleby, przez co roślina nie będzie "chciała" budować systemu korzeniowego w głąb, co zwiększa skutki suszy. I najważniejsze wg. mnie, to to że roślina bardzo potrzebuje tych składników jesienią w szczególności fosforu który wpływa na krzewienie i przezimowanie roślin.

Dlatego jak już trzeba to trzeba, ale jak ktoś pisze że stosuje P i K wiosną i ma lepsze efekty to sam siebie oszukuje bo mówi że ma lepsze plony od czasu stosowania wiosną? A tak naprawdę Wasz nawóz dany wiosną roślina pobrała w części, a kolejną część pobierze kolejna uprawa. I tak w kółko. U mnie też z perspektywy lat plony wzrosły drastycznie, ale składa się na to wiele czynników. A przede wszystkim zasobnosc gleby, gdzie wcześniej wszystko było na poziomie "bardzo niski", włącznie z Ph.

 

Czy ten fosfor dany przedsiewnie oby będzie dla rośliny dostępny jesienią? Sam stosuje nawożenie pk zawsze przedsiewnie czy to pod jare czy ozime,obornik już rozwieziony i zaorane tylko pogoda nie pozwala na dalsze działanie. Na działkach na których będzie teraz pszenżyto wiosną było już rozsiane pk pod owies teraz obornik poszedł  i się zastanawiam czy nie odpuścić nawożenia pk jesienią a dać wczesną wiosną gleba to przeważnie 5.6 klasa trochę 4

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Nawoz daj koniecznie przed siewem, ten zastosowany na wiosne bedzie dostepny dopiero dla nastepnej uprawy a nawet jak zacznie go pobierac obecna roslina to nie rozwinie systemu korzeniowego w glab gleby. Ale mowimy oczywiscie o pszenzycie ozimym?

Dzis po 22 skonczylem siewy, kilka arów musialem pominąć bo zalane wodą ale wolalem tak niz czekac nie wiadomo na co - moze kolejne deszcze spadna, te prognozy to loteria.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

mam takie pytanie na kwasnej ziemi lepiej dac wapno granulowane a nawozy pk odpuscic bo przy niskim ph nie sa dostepne nawozy . i czy te nawozy co poszly wczesniej na kwasna ziemie i teraz jakbym ziemei odkwasil to tamte nawozy beda dostapne czy juz przepadły ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

mam takie pytanie na kwasnej ziemi lepiej dac wapno granulowane a nawozy pk odpuscic bo przy niskim ph nie sa dostepne nawozy . i czy te nawozy co poszly wczesniej na kwasna ziemie i teraz jakbym ziemei odkwasil to tamte nawozy beda dostapne czy juz przepadły ?

Ja w tym daje 300 poli6 i 300 koszelowskie razem pod agregat. Taka ilosc wapna nie odkwasi, ale zawsze uzupelni braki. Kupione lezy to dam ale za dwa lata konkretnie kreda sypka pojade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

razem nie powinno sie dawac wapna z polifoska bo fosfor sie uwsteczni u nas kiedys jak tak dawalismy to szlo najpierw kreda granulowana agregat lezalo to sobie i pozniej za ok 2 tyg lepszy wiekszy odstep czasu szlo nawozy .

a ty jaka krede sypka kupujesz ? całymi tirami ? z jakiej firmy i jak to skladujesz bo caly samochod na dworzu i przykrywasz to czy jak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

ponawiam pytanie

czy jest sens dodawac cos do bizona  np glen lub chloroturulon zeby poprawic jego działanie,bo opinie o nim niezbyt pochlebne,a juz go kupilem, teraz trzeba tylko go wzmocnic :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Panowie optymalne terminy siewu pszenzyta mijaja a w polach mokro do kiedy warto siac pszenzyto do jakiego terminu chodzi mi głowie o centrum (Lódź) wiadomo ze siac mozna i w listopadzie ale bardziej chodzi mi zeby zboze sie zdazył rozkrzewic przed zima i dało w miare plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

teraz na cerntrum nadaja pogode u nas czesc pszenzyta zdazy sie zasiac teraz we wrzesniu a reszte w pazdzierniku na poczatku pazdziernika warto jeszcze zasiac pszenzyto pozniej to juz pszenice

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    734

W zeszlym roku z powodu suszy pszenżyto w okres zimowy weszło zaledwie z trzema liśćmi. Pszenżyta dokrzewily się wiosną i były imponująco dobre jak nie najlepsze porównując do poprzednich lat. Także nie ma co się zbytnio przejmować że już późno. Wilgoć jest, trochę ciepła, to nadrobią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Dokladnie w zeszlym sezonieRotondo c1 wzeszlo masakrycznie na poziomie 60% do tego pozno i na wiosne wygladalo masakrycznie ale dobra dawka saletry poczynila cuda, nawet dobrze ze wszystko nie wzeszlo bo juz i tak zrobilo sie gesto a plon zakrecil sie kolo 8t. Takze nie jest pozno a w tych warunkach pszenzyto wzejdzie po kilku dniach a nie miesiacu jak rok temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Rozumiem ze okolo 20 wrzesnia bo pozniej to na początku października to padalo
A w tym roku masz juz posiane ?? I z jakich okolic jestes jesli to nie tajemnica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Gmina czarnocin. W zeszly wtorek posialem jeczmien i zyto a teraz w bagnie wszystko siedzi. Reszta pewnie czwartek piatek jak obeschnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    734

Siałem Gringo i Rotondo. Każde oczywiście inne mtz norma wysiewu i siła kiełkowania. Wyliczyłem i posialem tak by było w górnej zalecanej dawce jaką proponuje właściciel odmiany. Dodałem jeszcze 5% przez lekko opóźniony siew. Wyszło jak napisałem w poprzednim poście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
schabomił42    93

koledzy , posiałem pszenżyto Rotondo c2 w ilości 190kg na ha. Siła kiełkowania była 80%. Troszkę porosło przez deszcze. Czy będzie coś z tego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

Pogoda niby jest ale o siewach można narazie zapomnieć bo na polach bagno, nie wiem kiedy ja to posieje


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolnikTivi    50

Witam. Planuje dzis zasiac pszenżyto odmiana Borowik i pytanie jaką obsede mogę przyjąć do wyliczenia normy wysiewu ? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj