Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

SawekBraczyk    480
21 godzin temu, robertrolnik27 napisał:

Azot na wiosnę jaki dajecie na zboża? Saletrosan, saletrzak czy saletra?

Saletra 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3624
5 godzin temu, 6465 napisał:

Kurde a ja nigdy nie dawałem saletry. Kiedyś saletrzak po tem mocznik teraz saletrosan.🤔

Saletrzaki zawsze miały droższy azot to raz, a dwa podoba mi się wystrzałowe działanie saletry🔥

Według mnie saletrosan na zboża jest taki see, siarka podana przed azotem zrobi robotę, ale czy rzucona wraz z azotem wystarczająco go wspomoże to chyba tak średnio. To tylko moje zdanie

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3231

Działa,właśnie takie nawozy a to z siarką czy z magnezem jak saletrzak na pierwszy strzał dobre są.

Droższy to fakt ale z cenami kiedyś było rozmaicie czasem saletrzak był tańszy w przeliczeniu na 1kg N bo powiedźmy nikt niebrał a brał saletrę a nowy transport saletry przyszedł już droższy a ten był z starszej dostawy tańszy.

Edytowano przez Strongman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavvek    66

Takie tam z wycieczki po polach. Oset po ctu i dff. Podoba mnię się to. Ognichy nie uświadczy, a na działki z tym  dziadostwem dołożyłem tribenuron - jak się okazuje zbędnie. Bylica ino przy miedzach dffem jakby niewzruszona.

IMG_20231110.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25696

Wydaje mi się że przedwczesna euforia.

Ten się wychylił i wyszedł za wcześnie. Zbielał ale czy uszkodzi korzeń nie wiem.

Natomiast większość wyjdzie wiosną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavvek    66

No ciekawe. Robiłem test tą miksturą na łące, Jak to z łące - szczaw, mniszki itd. Białe to było jeszcze w kwietniu, ale w końcu zdechło. Aż nowe wyrosło z nasion.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7244

Nie z nasion, a z korzenia. Siewki z nasion łatwo zniszczyć. 

Ostrożeń albo mlecz polny. Miałem kilka ognisk, załatwiłem ręcznym opryskiwaczem i glifo. Orka, talerzowka, rozciąganie po polu i gówno z kawałka korzonka odbije. Albo lucerna, muszą być naprawdę dobre warunki (nie późna jesień) żeby ją glifo spalić. Po oprysku i przeoraniu w qq lucerna rządziła. 

Edytowano przez pedro2
  • Like 1

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25696

Ostrożeń to inteligentne bydlę.

Na polu tworzy skupiska kolonie. Łączą się korzeniami i grają do jednej bramki. Wszystkie zewnętrzne osobniki kolonii asymilują składniki na rzecz tych w środku. Osobniki wewnątrz koloni przechodzą rozwój generatywny. Bo celem nadrzędnym jest wydanie nasion i przetrwanie gatunku. Rośliny zewnętrzne mają za zadanie nie tylko odżywiać odobniki generatywne ale i chronić je przed zwierzyną.  Ta nim skubnie rośliny ze środka, skutecznie zniechęci się już kłując się tymi z zewnątrz.

 

I jak Pedro pisze z kawałka kłącza rośnie, jak hydra. Urwiesz część nadziemną, wyrośnie trzy nowe

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7244

Bylica też cholera chyba nie do zwalczenia. Kupiłem 0.7 ha przez miedzę, już przy sadzeniu kartofli karpy dosłownie wychodziły, zbierałem za sadzarką. Zanim ziemniaki wyszły ręczny opryskiwacz i każda indywidualnie dostała glifo. I tak odbijała. Po kopaniu raz przy razie chodziliśmy zbieraliśmy na szuflę i do lasu. W pszenżycie nie było widać, ale po ściernisku już tak 😉 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25696

Glifo solo może coraz mniej. Dodać 2,4d  lub mcpa, fluroksypyr i siarczan amonu i wówczas jest moc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Turok    80

stosował ktoś srodek kier 450sc lub GAVIAL 375 SC na zabieg T2 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Franklin328    9

Panowie podzieliłby się ktoś doświadczeniami z pszenżytem jarym? Mało u mnie popularne-praktycznie nikt nie sieje. Doszły mi nowe dzierżawy i akurat pszenżyto najbardziej by mi pasowało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Franklin328    9

A z odmian coś polecacie? Słyszałem, że niektóre ciężko dojrzewają (nierówno)

 

5 minut temu, tytanowyJanusz napisał:

Jare nigdy nie odda tyle co ozime, no ale jak mus to mus. Wiem że @WitekRolnik siał jare 

Ja z jarych to nic nie sieję, wiadomo jak to wychodzi. Posiałbym tam kukurydze ale dziki by ją zeżniwowały 😅

Edytowano przez Franklin328

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2440

Z odmian mogę polecić Sopot, w tym roku miałem na próbę odmianę Hugo ale jakoś nie jestem z niej zadowolony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam1984    25

chlorotoluron i dff chciałem teraz wyjechać ale rośliny są jeszcze trochę wilgotne odpuścić czy nie ma to większego znaczenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cotamjaktam    47

 

Pryskalem 3 tygodnie temu pszenżyto trinity 2,5 l/ha, od oprysku spadło łącznie 150 litrów opadu, środek w 95% podziałał, ale gdzieniegdzie poprzepuszczał teraz ma być pogoda bez deszczu i czy jest sens poprawić już jesienią 1 litr tolurexu czyli 500 g chlorotoluronu, w trinity było łącznie 750 g teraz dorzucę 500 g czyli wyjdzie łącznie 1250 g dawka chyba bezpieczna, ważne żeby niedobitki dopaliło bo są ruszone już trochę ale widzę, że to nie wystarczy i wiosną będą rosły. Jak myślicie?spacer.png

Przenieś do galerii

Edytowano przez cotamjaktam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k16mk    94
6 godzin temu, Franklin328 napisał:

Panowie podzieliłby się ktoś doświadczeniami z pszenżytem jarym? Mało u mnie popularne-praktycznie nikt nie sieje. Doszły mi nowe dzierżawy i akurat pszenżyto najbardziej by mi pasowało.

jak chcesz szybko kosić z ozimym to polecam Milewo , a jak żeby było takie grubsze pszeniczne ale późniejsze to Mamut.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25696
6 godzin temu, Franklin328 napisał:

Panowie podzieliłby się ktoś doświadczeniami z pszenżytem jarym? Mało u mnie popularne-praktycznie nikt nie sieje. Doszły mi nowe dzierżawy i akurat pszenżyto najbardziej by mi pasowało.

Jak kolega @krilan06 radzi siej przewódkę, bodaj w grudniu7 ale przewódkę

4 godziny temu, adam1984 napisał:

chlorotoluron i dff chciałem teraz wyjechać ale rośliny są jeszcze trochę wilgotne odpuścić czy nie ma to większego znaczenia?

Pryskaj

1 godzinę temu, cotamjaktam napisał:

 

Pryskalem 3 tygodnie temu pszenżyto trinity 2,5 l/ha, od oprysku spadło łącznie 150 litrów opadu, środek w 95% podziałał, ale gdzieniegdzie poprzepuszczał teraz ma być pogoda bez deszczu i czy jest sens poprawić już jesienią 1 litr tolurexu czyli 500 g chlorotoluronu, w trinity było łącznie 750 g teraz dorzucę 500 g czyli wyjdzie łącznie 1250 g dawka chyba bezpieczna, ważne żeby niedobitki dopaliło bo są ruszone już trochę ale widzę, że to nie wystarczy i wiosną będą rosły. Jak myślicie?spacer.png

Przenieś do galerii

Odpuść. Za krótki czas. Ewentualną poprawkę zostaw na wiosnę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25696

Środki działają.  To nie jest czas na poprawki bo łagoda jesień i zima sprzyjają rozwojowi chwastów,  zrobisz lustrację końcem marca i podejmiesz decyzję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cotamjaktam    47

A co polecacie na wiosnę na 1 i 2 liścienne czym można pryskać jęczmień, pszenżyto, żyto w niedużej cenie. Presji wielkiej nie ma trinity dobrze podziałało większość chwastów wykończyło gdyby nie te opady co raczej nie jest normą 150 litrów na przełomie października i listopada to pewnie by była skuteczność 100% ale na pogodę wpływu nie mamy. Dlatego szukam czegoś taniego bo zielnika na polu nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25696

To zadaj to pytanie końcem marca jak będzie wiadomo co zostało i w jakiej skali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj