Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
k16mk    94
5 godzin temu, sebe1033 napisał:

Wczoraj byłem z azotem i dziś , wczoraj lepszy mróz , ale i tak gdzie dren popsuty koleiny ,  wegetacja dopiero "raczkuje" ,  tak zimno że miejscami śnieg leży😄  , śladowe ilości ale zawsze , nawet na jednej dróżce na pole

U mnie za stodołą śniegu już nie ma , Tadeusowi widać że śnieg mróz ani nawóz dany 2 marca nie zaszkodził , zastanawiam się nad jakimś godnym następcą , ma ktoś może ATLETUSA ?

IMG_20230228_154954.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
1 godzinę temu, k16mk napisał:

U mnie za stodołą śniegu już nie ma , Tadeusowi widać że śnieg mróz ani nawóz dany 2 marca nie zaszkodził , zastanawiam się nad jakimś godnym następcą , ma ktoś może ATLETUSA ?

IMG_20230228_154954.jpg

😄. Zawału Byś dostał w moich stronach , nie mów że to z teraz Masz ten busz . U nas nigdzie takiego nie znajdziesz w okolicy . Wstawie zdjęcie (nowy tel to jeszcze zdjęć nie przerzucam) to zobaczysz jaka gruba pokrywa leży dziś . 

20230316_080306.jpg

Edytowano przez sebe1033

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4271
7 godzin temu, sebe1033 napisał:

Wczoraj byłem z azotem i dziś , wczoraj lepszy mróz , ale i tak gdzie dren popsuty koleiny ,  wegetacja dopiero "raczkuje" ,  tak zimno że miejscami śnieg leży😄  , śladowe ilości ale zawsze , nawet na jednej dróżce na pole

To u Was tam koło Lidzbarka lepsza zima jak u nas. Dziś to tylko w jakichś miejscach osłoniętych śnieg leżał.  A mróz to dziś zdecydowanie lepszy bo to u nas niż wczoraj. Ale i zdaje mi się, że szybciej puściło. 

Nie zapominaj, że jednak inny region kraju to duża różnica. Zobacz kiedy na południu zaczynają zniwowac, to u nas jeszcze kombajnów większość nie odpala nawet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

Ja to tak z przekąsem bo nie mogę pojąć jak inni nie mogą tego pojąć 😵😃.

Po prostu wegetacja . Na zdjęciu ładnie widać te Nasze zboża a u k16mk . 

A co do żniw parę lat temu byłem w Bydgoszczy początek lipca a tam pełnia żniw wszędzie kombajny . Upał jak niewiem co , ja tu już u siebie nakręcony na planowałem za tydzień , dwa .

A tu wróciłem do domu odrazu lepiej bo tak nie grzeje . Najlepsze że u nas pełnia żniw była za miesiąc 😮.

Ok 200 kilometrów a jakby inna strefa czasowa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253
Dnia 16.03.2023 o 10:27, daron64 napisał:

Nie ma jak zapach saletry o poranku

Może późno, czy jak niektórzy piszą - za późno. No ale trudno, będę musial z tym żyć. Swoją drogą, chyba prawie wszyscy rolnicy, w tym większość obszarników lokalnych będzie musiał się zawijać po tym sezonie - w gminie nie widziałem nikogo, kto by rozsial azot. Chyba, że faktycznie - doszli do wniosku, że jest już za późno i szkoda go w ogóle dawac 🤔🤔 dwie gminy obok najwięksi ruszyli przed tym ostatnim śniegiem. Ja jakoś zawsze 10-20 marca ruszałem, w zależności od pogody. Miałem teraz przed tym śniegiem, no ale jak to zwykle - coś się musiało sp***dolic.

-2 nad ranem - jakbym załatwił to na raz, to praktycznie wszędzie po wierzchu, ale że nowy rozsiewacz i dość ciężko było mniej więcej wyjść z dawką, to na części musiałem zrobić poprawkę - wtedy już koła się odciskały mocno, ale bez kolein. Tzn w suchych miejscach, bo w mokrych to po pierwszym przejeździe wiadomo jak. Siadlbym tylko w jednym miejscu, dużo nie brakowało, ale jakoś sie wydrapał i tam największą koleina. Reszte mokrych miejsc mijałem w miarę bezpiecznej odległości.  W ogóle na dużej skrzyni uja widać ile tego nawozu idzie, to na pierwszy hektar poszło mi..no dużo mi poszło. Zboże miejscami też duże i z mrozem ciężko było ocenić dobrze, czy równi rozsiany. No nic - za parę tygodni się okaże. Jak nie wrzucę żadnego zdjęcia do czerwca, tzn że ch*jowo się rozsialo 😅

 

IMG_20230316_085350222_copy_3060x1722_copy_1530x861.jpg

IMG_20230316_085849365_copy_1632x918.jpg

IMG_20230316_085856252_copy_1632x918.jpg

IMG_20230316_081836402_HDR_copy_1632x918.jpg

wyczyśc skrzynke bo tez mam podobny rozsiewacz co ty to bysmy sie wymienili informacjami , jak go ustawiac i wgl 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4271

Już tam do Ciebie pisze - ale tak jak tam pisałem - mam wątpliwości czy dobrze rozsialo.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k16mk    94
Dnia 17.03.2023 o 20:59, sebe1033 napisał:

To też z dzisiaj 

20230317_083349.jpg

tylko w niedzielę zrobić dzieciom kulig z kiełbaskami 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

Marne szanse za mało śniegu , dziś już pewnie się rozpuścił .Ale na drodze ze zdjecia jeszcze resztki są . 

Wczoraj to jeszcze lód był na stawie rano taki grubszy , dziś już nie było wcale 😃

Rano ile stopni Miałeś bo u mnie 1 n plusie ale jakiś tam przymrozek na kałużach lekki lód . A w dzieñ było z 12 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janeczko    67

Wczoraj leciałem z siarka i jednak dałem saletrę na start a za tydzień może dwa sypne mącznik. Powiem wam tragedia mokro, koleiny zdjęć nie będę wrzucał bo to wstyd 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25724

A U mnie sucho. I tak patrzę w te prognozy, jakieś 5mm widziane na piątek/sobotę.

I tak myślę czy nie zrobić N2.

N1 było 7 marca. Niby za krótki odstęp, ale konkretny opad dopiero po 20 kwietnia widziany.

W jęczmieniu zrobiłem szybkie N2 przed spodziewanym deszczem 14 marca I oczywiście do tej pory ten deszcz nie przyszedł, bo 0.5mm jest bez znaczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr19973    92

Korzystając dzis z pięknej niedzielnej pogody postanowiłem wybrać się na objazd po polach. I tu miałem nie miłe zaskocznie. Na jednej działce której nie byłem pewny dałem teraz na wiosnę ok 1 marca krede wapniak koszelowski. I tu problem ona w dużym stopniu się jeszcze nie rozpuściła. Mimo że leżała ok tydzień pod śniegiem. Jutro rano chciałem sypać saletrę i tu moje pytanie czy ta kredy nie spowoduje start azotu? Czy narazie odpuścić sobie saletrę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gromi    80
Dnia 16.03.2023 o 20:39, daron64 napisał:

To u mnie wtedy najlepsze kawałki oddaly koło tych 6t, ale te słabsze to tam miejscami to po 2 pewnie wyszło. Ja osobiście dwa razy przejechalem się na tym, że zostawiłem słabo wyglądające zboże. To co u Ciebie na pierwszym zdjęciu to dobrze wygląda. U mnie te gorsze, to było po prostu siwo 

Jak tyle - na 8ha myślę, że z 10 kawałków 10-20 metrowych, gdzie koleiny wyrabiałem - ale to wszystko koło stojącej wody. Przed tym ostatnim śniegiem było luks - sucho, a po śniegu masakra - każdy dołek z wodą.

Ale, że to do mnie? Ja uważam, że u każdego jest inna sytuacja. Inny termin będzie dla kogoś z Wielkopolski i z Podlasia, ktoś sial we wrześniu, ktoś w listopadzie, ktoś ma większe zasobności, ktoś mniejsze, w jednym miejscu jest inny przebieg pogody niż u w drugim, do tego zawsze może coś wyskoczyć. Ciężko, moim zdaniem, tak arbitralnie komuś powiedzieć, kiedy dla niego jest odpowiedni termin.

Zgadzam sie w 100%. W ubieglym roku mój sąsiad posiał 1 dawkę w połowie kwietnia. Dał ok 150 kg saletry na hektar a mimo ogromnej suszy zboża dały mu ponad 5,5 tony z hektara. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2508

Kiedy dajecie druga dawkę azotu w pszenżycie i życie? Teraz nadają kilka dni deszczowych i zastanawiam się czy nie jechać z drugą dawka N gdzie pójdzie mocznik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2447

Mocznik większość ludzi na N2 już wysiało lub wysiewa bo trochę minie zanim zacznie działać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4271
12 godzin temu, Gromi napisał:

 Dał ok 150 kg saletry na hektar 

Jeśli to jedyne nawożenie jakie zastosował, to ciężko mi uwierzyć w to 

12 godzin temu, Gromi napisał:

mimo ogromnej suszy zboża dały mu ponad 5,5 tony z hektara. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janeczko    67
44 minuty temu, krilan06 napisał:

Mocznik większość ludzi na N2 już wysiało lub wysiewa bo trochę minie zanim zacznie działać 

Ile z 3-4 tygodnie zanim zacznie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2508

Przy tych temperaturach jakie nadaja w ty tygodniu to 5 dni i bedzie właśnie działał mocznik. Przy czym później nadają troche zimna więc myśle się wstrzymać do końca tygodnia z tym mocznikiem może będzie jakieś okienko bez deszczu chociaż pogode głównie nadaja deszczowo na cały tydzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    795

Z mocznikiem nie należy się wstrzymywać 

1 godzinę temu, Agrest napisał:

Zapomniał o 80t obornika🤣🤣🤣

 

W takiej sytuacji jeszcze bym uwierzył w te 5,5 tony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj