Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
daron64    4258
Napisano (edytowany)

Popadało ostatnie dni trochę, zobaczymy czy zboże coś ruszy, czy tylko zielsko i grzyb odżyją. Poniżej najładniejsze miejsce z lepszego kawałka, w rzeczywistości może jest ciemniejsze trochę, zależy jak światło pada. Generalnie tam gdzie ładniejsze, to jest do połowy łydki. Gdzie słabsze, to idąc w gumakach nogawki spodni miałem suche. Ogólnie jeśli chodzi o samo N, to okrojone względem normalnego roku u mnie o 25%. Cały czas się przekonuje, że bez sensu taka robota - albo wszystko jak należy dawać, albo dać sobie spokój.

Co do siania nawozów w suszę - przed urlopem rozsialem bo zapowiadali deszcz. Deszcz oczywiście nie spadł. W zbożu nawozy się rozpuściły z rosa, ale już koło domu, gdzie mi się z rozsiewacza rozsypało, to leżały na piasku ponad tydzień. No ale tak czy siak - napewno podziałały. Nie wiem ile było strat, ale wizualnie jest różnica. Tzn taka, że N1 jechałem ze zmienionym ustawieniem łopatek i miałem nakładki - między ścieżkami czarne pasy, a za rozsiewaczem bledsze. N2 pojechałem tymi czarnymi pasami i widać, że kolor się podrownal. Jeszcze ciemniejsze jest widoczne delikatnie, ale nie tak jak było. Ciekaw jestem jak to procentowo wygląda - rozsianie przed deszczem, a rozsianie gdy deszcz nie przychodzi. Jaka część nawozu idzie na straty.

 

IMG_20220514_111912_copy_1600x900.jpg

Edytowano przez daron64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 9.05.2022 o 15:32, michaszko napisał:

U mnie będzie cztery tygodnie w czwartek jak pryskałem żyto Axialem w dawce 0,7 litra na hektar. Żyto dopiero dochodzi do siebie. Przed pryskaniem było pięknie ciemno zielone. Po zabiegu zjaśniało dość mocno. No i tak jeden liść na niektórych roślinach padł. Jak na moje to jakiś spadek plonu będzie. Nie tego się spodziewalem po środku z tej półki cenowej. 

Co jeszcze dałeś za dużo azotu ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszkos    18
Dnia 13.05.2022 o 20:00, tytanowyJanusz napisał:

Nic nie będę mówił tylko wam to pokaże...

Najgorsze miejsce 

IMG_20220513_195814_HDR.jpg

U mnie na najsłabszych ziemiach to samo (woj.łódzkie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2429

Zacytuję Wam ministra Kowalczyka - "rolnik może spać spokojnie"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sim95    373

Co sprawdzonego polecicie na chwasty jedno i dwuliścienne w pszenżycie jarym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k16mk    94

Nie martwcie się w agrobiznesie powiedzieli że w tym roku będą rekordowe plony ponoć nawet o 10% więcej , ponoć dzięki dopłatą nawozowym więc śpimy spokojnie !!!

  • Haha 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavvek    66

Chyba Jak się uprawia tylko dopłaty, to można spać spokojnie. U mnie na VI już dawno rośnie drewno na opał. A w niektórych miejscach, to nawet i sosna nie bardzo, więc po co się było kopać z koniem. Toż to musiałoby kwiecień/maj padać co 3 dni, a tak to nigdy nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12380
7 godzin temu, k16mk napisał:

Nie martwcie się w agrobiznesie powiedzieli że w tym roku będą rekordowe plony ponoć nawet o 10% więcej , ponoć dzięki dopłatą nawozowym więc śpimy spokojnie !!!

No te 10% to zasługa jaśnie rządzących.🤦

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol6130    7374

No nie, inflacja większa, chociaż z drugiej strony może być większa o 10%😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25628

Chyba że kwartalną inflacją realną, nie gusowską, bo roczną na pewno nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12380

Będą pier**lić że dzięki PiS i dopłatą nawozowym zapobiegli w Polsce i Europie wielkiemu głodowi.  A w temacie po wiela idzie pszenżyto sprzedać? Zostało mi z 5t.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VonVegans    1276

A niech sobie gadają.po żniwach się zesraja wszyscy.i PiS i miasto zobaczy jak żywność yebnie do góry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147
4 minuty temu, 6465 napisał:

Będą pier**lić że dzięki PiS i dopłatą nawozowym zapobiegli w Polsce i Europie wielkiemu głodowi.  A w temacie po wiela idzie pszenżyto sprzedać? Zostało mi z 5t.

u nas powiat kaliski, 1200-1400 + baty.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Młody1997    48
9 godzin temu, Zbyszkos napisał:

U mnie na najsłabszych ziemiach to samo (woj.łódzkie)

Też łódzkie i w najsłabszych miejscach pszenżyto i owies więdną. Jeszcze jest do uratowania, ale niestety w najbliższych dniach padać nie będzie.

Co można ewentualnie posiać po pszenżycie potraktowanym Axial Komplett Pak? Bo jak uschnie do reszty, a np. w czerwcu zacznie padać to chciałbym coś posiać dla krów w tym miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romanzio    32

Powiem Wam że dawno nie było tak jak w tym roku, ostatni desz 25 kwietnia około 4 litrów, cały marzec bez wody, na razie się nie zanosi na żaden opad.. Wszytako siada na polu, nawet te jare 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavvek    66

Patrząc na to co dzieje się na V klasie we wsi, mimo wszystko przemogłem się dziś i pojechałem zajrzeć na Melomana 4km dalej. Tam większość V trochę IV i VI. Na VI siada, ale piątka przywitała mnię takim widokiem. Drugi rok uprawiam po ugorze, pH jeszcze kuleje, więc małonakładowa uprawa: 150kg ultry, 300kg saletry w dwóch dawkach, żadnych grzybówek, tylko pryśnięte od chwasta jesienią i jakoś jeszcze wygląda, a tu dmuchaj, chuchaj i rób za deszcz, żeby coś urosło na tej V.

IMG_20220515_meloman.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavvek    66

W ogóle Meloman mnie zaskoczył w tym roku. Miałem go już nie siać, ale obraziłem się na owies, a nic innego nie miałem ;) Coś mi się zdaje że na IV klasie przy identycznej agrotechnice  przykryje czapką Tadeusa. O ile się nie powali, bo Moddus stoi w szafie i się ze mnie śmieje.  Wielki, gęsty i wiotki jakiś. Wystarczyłoby 300szt na m2, a nie 350. Tylko że w tamtym roku było za rzadko te 350. A teraz to będzie 1400 kłosa na metrze. .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k16mk    94

I dziś Tadeus na razie od miedzy pokazał kłosy 😀 

Ale zboża przez suszę na słabszych stanowiskach to już chyba  nie do uratowania🤔 smutny widok !

IMG_20220514_171849.jpg

IMG_20220514_171914.jpg

IMG_20220514_174738.jpg

IMG_20220514_174757.jpg

IMG_20220514_175000.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
huzieba    34

Jak opryskam chwasty Majorem 300 w pszenżycie to nie zaszkodzę mu? Nie ma rejstracji a przedstawiciel mówi że będzie okej. Sa. chlopyralid rejsyracja w pszenicy i rzepaku

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwekbarca2    147

meloman jest typem zytnim jesli chodzi o pszenzyta, moze plonem i jakoscią nie powala, za to na te piochy nadaje sie jak inne, u mnie przez to ze ziarno wyglada jak czerwone zyto, dałem się namówić na trapero, braklo materiału i dosiałem melomana to jest dzień do nocy.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavvek    66

Z kolei ziarno Tadeusa wygląda jak pszenica koloru żyta ;)

Śpieszno jemu pod cepy bizona. Cała 5 klasa tak wygląda. Zredukowało się, a to co zostało po 12 pięterek.

 

IMG_20220516_tadeus.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorzc360    24

Pany i panewki, mogę wjechac z grzybowka i odżywka w pszenżyto teraz, nadają deszcz jakiś na piątek. Odżywkę mam naturvital plus a od grzyba ambrosio


ursus c 360 moc i potega...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2263
Dnia 15.05.2022 o 14:08, huzieba napisał:

Jak opryskam chwasty Majorem 300 w pszenżycie to nie zaszkodzę mu? Nie ma rejstracji a przedstawiciel mówi że będzie okej. Sa. chlopyralid rejsyracja w pszenicy i rzepaku

 

Możesz śmiało. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj