Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Za to salto co roku ma straszna septorioze plew, mimo dawki tebu ponad 1l i idzie na out. W zeszłym roku było podobnie 

Rotondo u mnie na rekord ale to jak będę sprzedawał to będę wiedział ile sypalo

Edytowano przez robert123farmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariu    44

Ja sieje Salto już 3 rok bardzo mi się podoba ta odmiana. Rotondo zasiałem z centrali i ziarno grube ładne i jeszcze miałem Porto i jak kosilismy to jakieś kawałeczki kłosa były po wykoszeniu, co w innych odmianach tego nie było, i nie możemy dojść dlaczego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KamilSokoowski    109

Sąsiad miał w tamtym roku Rotondo rok po centrali, na piachu oddało mu spokojnie 6t/ha( nawożenie 250kg saletry od grzyba nie pryskał) było naprawdę piękne. Wziąłem od niego na kawałek 1.2ha. Z zimy było bardzo słabe dałem saletry 250ha trochę się poprawiło pozniej znowu wyglądało słabo później jeszcze lipcowe deszcze nie za bardzo jej pomogły.... grzyb, kłos czarny oddało niecałe 2.5 t/ha dramat. On zasiał u siebie było jeszcze gorzej z 2.7 ha uciął 2.5t. Chyba zależy od roku ale ta odmianę bardzo lubi grzyb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7622

Materiał siewny z centrali ok gdzie rosło to zboże dla centrali i kto uprawia dla centrali Marsjanie .

Kup zboże na siew od siebie przynajmniej 100 km z innych ziem oczyść i zasiej  a będzie ogromna różnica niby to samo ziarno ale inne ziemie .

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9015
2 godziny temu, Mariusz2903 napisał:

Myślę że Rotondo się strasznie zagrzybia , wypełnione było super w czerwcu zanosiło się na 10 ton, później mączniak , dostało oprysk chyba za późno , ulewy cały lipiec i sierpień doszła czerń kłosów . Znajomy mi podpowiada  że od grzyba pryskać 3 razy albo wcale no i zaprawa ważna , także jestem w punkcie wyjścia , jedno wiem azot nie pomógł mi  w rekordzie . A może przedplon jest najważniejszy ?

Jedno jest pewne, dajesz azot na bogato żeby był większy plon to i ochronę musisz robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1294
2 godziny temu, galan99 napisał:

Materiał siewny z centrali ok gdzie rosło to zboże dla centrali i kto uprawia dla centrali Marsjanie .

Kup zboże na siew od siebie przynajmniej 100 km z innych ziem oczyść i zasiej  a będzie ogromna różnica niby to samo ziarno ale inne ziemie .

 

Wiem że to dobra praktyka ale też od roku zależy .

 

1 godzinę temu, GRZES1545 napisał:

Jedno jest pewne, dajesz azot na bogato żeby był większy plon to i ochronę musisz robić.

Rezygnuje z dawek ponad 150 N czystego i oczywiście z mocznika , zastanawiam się nad jedną dawką w całości .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

U mnie meloman 6t niecałe.. a wyglądał mega dobrze. Trochę leżał ale to przed samym zbiorem. Azotu 35kg plus obornik na jesieni kurzy. Borowika ten sam plon. Z obu słomy w ryj a plon bez szału.


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7622

Czy zastanawiałeś się czemu tak wyszło gdzie jest problem że tak wyszło z plonem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

suchy czerwiec. może słaba ochrona. no i na pewno odmiana. Meloman za dużo słomy za mało i za drobne ziarno.

  • Like 1

czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9015
40 minut temu, czesio200 napisał:

suchy czerwiec. może słaba ochrona. no i na pewno odmiana. Meloman za dużo słomy za mało i za drobne ziarno.

U mnie podobnie słomy dużo bo nie skracane, chociaż  z plonu jestem zadowolony bo te 5t u nas to można było pomarzyć . Orinoko fajne grube ziarno i trochę lepiej sypnęło jak meloman.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio200    3400

Moje skracane. Ale zimna wiosna nie roslo a później szalało fest. Plon 6t przez wagę bo na oko wydawało się lepiej też jest spoko choć wizualnie to było bajka i po cichu liczyłem na 7 plus. Najlepszy plon jęczmień ozimy w tym roku.


czesio200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafiozo    31

Kolego tego tadeusa miałeś na słabej ziemi, widzę że rośnie podobnie jak trismart.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarcinC360    33

U mnie Rotondo 6t/ha na samej gnojowicy 50m3/ha pod orkę. Dużo azotu wypłukało przez zimę. Uważam to za dobry wynik.

Teraz będzie pod orkę 250kg/ha Poli 6 a na wiosnę 1 dawka 68 N, 2 dawka 102 N. W inne lata szło N 50/50 ale jak jest dobrze pokrzewiona uprawa to te 200kg  saletry starczy a 200kg na 2 dawkę to było za mało przy fest obsadzie. Co wyjdzie z tego, zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7985

u mnie najlepiej Tadeus sypał, Orinoko też dobrze l, belcanto bez szału ale ono i jakoś takie słabe było wg innych odmian , meloman w tym roku lepiej jak rok temu ale też do 7 ton zabrakło

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belaruss820    1560

@Uziu92 ktos pisal ze dajesz podklad pieczarkowy? Jezeli tak to jak wygląda sprawa z legalnością?mozna to bez problemu stosowac w rolnictwie jako nawoz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Strongman    3248

Wiadomo ze tak ja tez daje, te co mają pieczarki to milionery i nikt im nie podskoczy prawo zrobią pod siebie, wtyki w rządzie i takie tam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    58

U nas najlepiej sypało w tym roku grenado 6 ton i Probus 5,5 tony średnio. Avokado słabo bo ok 4-4,5 tony, wszystko dostało 140 N, dwie grzybowki z przyzwoitej półki. Mam pytanie do was, słoma pocięta i dobrze rozprowadzona i muszę zasiac poplon, jak najlepiej to zrobić - rozsiać rozsiewczem i talerzówka czy inne macie sposoby? Na jesieni będzie dany tam obornik to raczej azotu nie dawać na słomę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9015
17 minut temu, EmilPlayP napisał:

U nas najlepiej sypało w tym roku grenado 6 ton i Probus 5,5 tony średnio. Avokado słabo bo ok 4-4,5 tony, wszystko dostało 140 N, dwie grzybowki z przyzwoitej półki. Mam pytanie do was, słoma pocięta i dobrze rozprowadzona i muszę zasiac poplon, jak najlepiej to zrobić - rozsiać rozsiewczem i talerzówka czy inne macie sposoby? Na jesieni będzie dany tam obornik to raczej azotu nie dawać na słomę?

Ja robilem mieszankę poplonową rzodkiew łubin gryka w siewnik na grubera i uprawa jednym przejazdem zrobione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    58

Dzięki za odpowiedzi, też tak zrobię, rozsieje i talerzówka na to. Dajecie jakieś specyfiki na rozkład słomy, azot czy tam gnojowka, gnojowica? Ja chce dać sam obornik w listopadzie i nie wiem czy to wystarczy bo pierwszy rok zostawiamy na 70% polach zbożowych słomę i na połowę idzie wapno, a na drugiej części chce dać obornik jesienią. Ceny nawozów szaleją i jakoś trzeba szukać oszczędności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agros99    11

Witam, mam pytanko czy siał ktoś z was pszenżyto po pszenżycie?. bo jedno pole pasowało by mi zasiać drugi raz pszenżyto, tylko nie wiem czy nie będzie dużego spadku plonu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj