Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Agrest    25635

Nie próbowałem czego raczej żałuję.  W okolicy wygląda pięknie w żniwa.

Miałem nabyć w tym roku ale zrezygnowałem z siewu. Po czym któregoś dnia obudziłem się z pomysłem siewu po Efa14a.  No i na szybko odczyściłem i zaprawiłem swojego probusa. Dałem mu szansę na kolejny rok. Plon był dobry, wygląd za***isty ale grubość ziarna porażka.  Choć po odczyszczeniu mtz 39 nie jest jakąś tragedią. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k16mk    94

Pszenżyto Belcanto najwcześniej siane ok19 wrzesień w ilości 110 kg/h już 5 liść a trafi się i 6 🙂

IMG_20201011_143552.jpg

IMG_20201011_143450.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k16mk    94
6 godzin temu, MalyRolnik18 napisał:

Proszę o poradę, siać pszenżyto ozime jeszcze około 15 października ? Czy raczej za późno ? Ziemia V klasa, południowy-wschód. ?

w zeszłym roku siałem 6 listopada i było niższe krótsze kłosy ale że zasiane 200kg to różnica w plonie niewielka

41 minut temu, michal_19 napisał:

Ja tez sialem jedno pole 19 września, ale dopiero 3 listki, pewnie dlatego ze za głęboko poszło.

za głęboko to znaczy ile , bo ja właśnie w tym roku po doświadczeniach specjalnie za siałem głębiej na 4cm i widzę że tak najlepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7589

Gleby ciężkie to przede wszystkim gliny i iły, na których rośliny źle rosną z powodu słabego przepuszczania powietrza i wody i  zasiej na 4 cm to zobaczysz  jakie będą wschody jak zabraknie opadów .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_19    181

@k16mkk1 około 4/5 cm. Jakoś nie umiem sobie poradzić z wyplyceniem siewu w swoim poznaniaku, ale nie ma co sie przejmować i tak będzie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pstrąg    15

Tolurex 2l+ Legato 0,12l+Triben Super 20g będzie dobre? I jaka jest najniższa dopuszczalna temp. aby oprysk miał sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k16mk    94
5 minut temu, Pstrąg napisał:

Tolurex 2l+ Legato 0,12l+Triben Super 20g będzie dobre? I jaka jest najniższa dopuszczalna temp. aby oprysk miał sens?

-3c

już chyba wystarczy już tej wody do wiosny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolpol17    1

Pada pada ja  jeszcze nie  posiałem pszenzyta mokro w polu.Jak najpóźniej sialiscie pszenzyto dolnośląskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

Do końca miesiąca pokazują deszcz i w nocy temperatury koło 1st. Ciekawe co z tym opryskiem będzie w tym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1288

w ubiegły piątek i wczoraj posiewałem ręcznie mijaki wysiałem 175 kg i tak mi brakło ale widzę że już pęka tak mi kutnowiak na docisku posiał ale mam nauczkę robiłem lekko na mokro w skrzyni posiane 6 ha pszenżyto piękne poszło 200 kg polidap 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uszek1988    107
rolpol17 napisał:

Pada pada ja  jeszcze nie  posiałem pszenzyta mokro w polu.Jak najpóźniej sialiscie pszenzyto dolnośląskie.

Z jakich okolic jesteś? Ja okolice jelcza. też jeszcze nie posialismy z kolegami A najpóźniej to koniec listopada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dariowola    350
Dnia 11.10.2020 o 23:01, k16mk napisał:

-3c

już chyba wystarczy już tej wody do wiosny

Jak zatrzymasz  wodę na 50 cm ,to starczy i na dwa lata !

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf362    1120
Dnia 13.10.2020 o 16:56, Mariusz2903 napisał:

w ubiegły piątek i wczoraj posiewałem ręcznie mijaki wysiałem 175 kg i tak mi brakło ale widzę że już pęka tak mi kutnowiak na docisku posiał ale mam nauczkę robiłem lekko na mokro w skrzyni posiane 6 ha pszenżyto piękne poszło 200 kg polidap 

To niezłe się nachodziles po tym polu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyRolnik18    71

Siał ktoś pszenżyto jare przewódkowe NAGANO początkiem listopada ? Jak z plonowaniem czy trzeba oprysk na miotłę itp. ? Myślę posiać na próbę 1ha, ziemia V klasa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam taki problem z pszenżytem. Przedsiewnie KornKali ponad 200kg/ha + Kizeryt ~80kg/ha , herbicyd Expert Met + DFF + tribenuron. Zasobności jak na fotce - 2 3 4 5.

To już nie pierwszy raz z takimi objawami. Jakieś mikro pomoże? Myślałem o Yara Zboże 1l + Cyperkill 0.05l + Asahi 0.25l ?

IMG_0683.jpg

IMG_8001.jpg

Zrzut ekranu 2020-10-15 o 11.50.45.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2430
18 minut temu, MalyRolnik18 napisał:

Siał ktoś pszenżyto jare przewódkowe NAGANO początkiem listopada ? Jak z plonowaniem czy trzeba oprysk na miotłę itp. ? Myślę posiać na próbę 1ha, ziemia V klasa.

Nagano nie miałem ale siałem odmianę Sopot. W roku 2019 plonowało ok 5t/ha a w 2020 powyżej 7t/ha. Na wiosnę pryskałem najpierw na dwuliścienne (galaper+tribe), potem na jednoliścienne 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25635
43 minuty temu, wiktorpietruszka napisał:

Cześć, mam taki problem z pszenżytem. Przedsiewnie KornKali ponad 200kg/ha + Kizeryt ~80kg/ha , herbicyd Expert Met + DFF + tribenuron. Zasobności jak na fotce - 2 3 4 5.

To już nie pierwszy raz z takimi objawami. Jakieś mikro pomoże? Myślałem o Yara Zboże 1l + Cyperkill 0.05l + Asahi 0.25l ?

IMG_0683.jpg

IMG_8001.jpg

Zrzut ekranu 2020-10-15 o 11.50.45.png

A jak Ty pomiędzy tymi lasami zdołałeś zrobić tak wysokie ph?

Magnezu bardzo mało to oprysk siarczanem magnezu.

Dodatkowo przy ph obojętnym i zasadowym problemy z poborem żelaza i chyba manganu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariez    16

A kiedy je siałeś.ja nie zdążyłem wsiać ozimego jeszcze i myślę czy je siać czy może przewódkowe w listopadzie. północny wschód.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyRolnik18    71
42 minuty temu, krilan06 napisał:

Nagano nie miałem ale siałem odmianę Sopot. W roku 2019 plonowało ok 5t/ha a w 2020 powyżej 7t/ha. Na wiosnę pryskałem najpierw na dwuliścienne (galaper+tribe), potem na jednoliścienne 

Ok, dzięki, a jeśli chodzi o termin siewu jaki będzie najlepszy ? Początek listopada będzie dobrze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2430

W 2018 r. siałem 2. listopada, a w 2019 r. 27 października. Ale faktem jest że powinno się siać w takim terminie żeby ziarno nie zdążyło powschodzić, tylko przy tak łagodnych zimach ciężko o to. Można sobie zaplanować siew np na koniec listopada tylko co z tego jak nie pójdzie wjechać na pole

11 minut temu, mariez napisał:

A kiedy je siałeś.ja nie zdążyłem wsiać ozimego jeszcze i myślę czy je siać czy może przewódkowe w listopadzie. północny wschód.?

Wg mnie w tym terminie lepiej przewódkowe. Po tych deszczach pewnie przez następne 2 tyg z siewem nie wjedziesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Agrest napisał:

A jak Ty pomiędzy tymi lasami zdołałeś zrobić tak wysokie ph?

Magnezu bardzo mało to oprysk siarczanem magnezu.

Dodatkowo przy ph obojętnym i zasadowym problemy z poborem żelaza i chyba manganu. 

Nie mam pojęcia jak takie ph się trzyma, wapno tylko granulowane z 2 lata temu 300kg na hektar i na części 1 2 3 obornik, te badania akurat z 2019 roku są, ale w załączniku wrzucam z 2017. Gleba IVab,V. Nr 6 to troche gliniasta bardziej.

Jeżeli chodzi o magnez no to dałem ten kizeryt, właśnie przeglądam niedobory i najbardziej mi to wygląda na mangan. Czekam na okienko pogodowe i jadę z opryskiem, nic innego nie wymyślę.

Zrzut ekranu 2020-10-15 o 12.54.06.png

Edytowano przez wiktorpietruszka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25635

Aż nieprawdopodobne że takie ph na lekkiej glebie.  Jest może wapień w podglebiu lub trochę głębiej? Jaki to rejon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj