Polecane posty

markendmark    1

Witam. Zastanawiam się nad uprawą łubinu na poplon. Do tej pory siałem gorczycę, ale ona dużo wyciąga z ziemi azotu, i u mnie wchodzi rzepak co 3 lata i to też nie zbyt dobrze, bo gorczyca ma te same choroby co rzepak. A więc wiosną chciałbym go zasiać na 3 ha a później jako poplon. Więc mam kilka pytań, a mianowicie. 1. jest to prawda że na poplon wysiewa się ok 250kg/ha? 2. Więc ile kg wysiać wiosną? , 3. kiedy się go młóci, jakieś problemy w czasie młócenia? 4. łubin chyba nie choruje na te same choroby co rzepak? 5. dopłaty to są takie jak do pszenicy, jeśli zasieje go na ziarno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2255

Z tego co przeczytałem w tym temacie to najlepszy będzie łubin, trzeba się nad nim zastanowić. Poplony u nas to chyba najlepsze rozwiązanie bo nie ma wcale płodozmianu-tzn. zboże po zbożu to może po poplonach będą lepsze plony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Ale wez ten lubin np. z zytem posiej wtedy zobaczysz efekt poplonu.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Terror    0

A co sądzicie na temat bobiku. Ja meałem w zeszłym roku na kawałku pod tego roczne ziemniaki i wyrósł całkiem nieźle dostał tylko troche prochu co z wiosny zostało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Toz pisze ze wtedy juz te poplony nie rozna a szaleja doslownie.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jackassiu    50

Panowie chciałem odświeżyć temat. Ktoś kiedyś powiedział, że robi wsiewki roślin motylkowych do zbóż. Uzyskana masa zielona miała by zostać skarmiona przez bydło, miało by to być coś co bedzie chetnie przez nie pobierane. Wiec mam następujące pytania:

~co polecacie, jakie rośliny

~kiedy je wsiać

~ile kg/h


Człowiek to nie maszyna - nie dostaniesz części zamiennych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pol210569    0

Nie wiem jak z innymi poplonami ale sianie gorczycy na poplon to najlepszy sposób na obniżenie plonu wiem z własnego doświadczenia i nie tylko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

W tym roku będę prawdopodobnie siał polon po zbożach i mam takie pytanie co najlepiej posiać. Chciałbym pozyskać z niego jak najwięcej azotu <_< Tutaj rodzi się jeszcze jedno pytanie w jakiej ilości go wysiać i czym mam do dyspozycji siewnik zbożowy i rozsiewacz do nawozów.




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Jak azot cho chyba najlepszy jest łubin. Posiejesz normalnym siewnikiem zbożowym. Nie wiem tylko ile tego na ha posiać bo nie siałem.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Policz koszt zasiania trawy na poplon.A przedewszyskim w poplonach chodzi o zatrzymanie skladnikow,zwiększenie ilośći próchnicy,i zatrzymywanie wody,oraz działanie przeciwerozyjne-trawa nawet chyba nie występuje wg.arimr jako roślina na poplon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prorok    2081

Witam Panowie mam mały dylemat. Otóż posiałem rzepak zimowy na poplon(robiłem to pierwszy raz i brak jakiegokolwiek doświadczenia dał się od razu we znaki).Posiałem go na 100% za gęsto i trochę za późno.Teraz jest strasznie lichy i gesty(przez zimę pewnie wszystek wymarznie). W związku z zaistniałymi okolicznościami zastanawiam się czy zostawić go czy zaorać a na wiosnę jeszcze raz posiać(pole chce zostawić żeby sobie odpoczęło).Zostało mi jeszcze trochę tego zimowego rzepaku i nie wiem czy mógłbym go posiac na wiosnę na poplon?Czy na wiosnę zimowy urośnie? zaznaczam chodzi mi tylko o masę zieloną.Jeśli można go wysiac na wiosnę to ile go dać?


Ci Prorocy co chleb jedzą g**no wiedzą!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Sprzedam GORCZYCĘ każda ilośc, cena 3zl/kg. Kontakt na PW, lub gadu.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelo1414    5

@prorok wg mnie jeśli bardzo nie wymarznie to go zostaw szkoda paliwa :) Ale jeśli będziesz orał to jak najbardziej możesz posiać rzepak jeśli ma być na masę zieloną to zejdzie :) U nas raz gościu siał kukurydzę posiał w maju i przyorał w sierpniu ale bliższych efektów nie znam.


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pysa    0

witam siwje poplony w programie rolnośrodowiskowym od 5 lat i nie narzekam jwdynie rzepak jary w słabe żimy lubił pszeżyć ,ktoś wcześniej pisał że 500 zł na ha to mało a ile jest zysku daimy nato z ha pszenicy ja myśle że programy unijne trzeba wykorzystywać w 100% to jedyny pewny pieniądz w rolnictfie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielr    0

Witam mam pytanie. Chciałbym zasiac łubin zolty na poplon zaraz po zniwach i odrazu go przyorac przed siewem zboz ozimych. Moj dylemat jest taki ze nie wiem czy zdarzy on urusnac siew odbyl by sie pod koniec lipca a orka w polowie wrzesnia a wiec na wegetacje mialby 1,5 miesiaca. doradzcie mi jakos. z gory dzieki :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
morowa91    6

Panowie mam mały problem, ponieważ muszę posiecz 2 hektary żyta i nie wiem co mam po tym zasiać, ziemia słaba 6 klasa a chciałbym otrzymać z poplonu paszę do bydła i takie pytanie czy gorczyca nadaje się na kiszonkę???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Gryke posiej tylko daj ze 120kg na Ha. i z 3 razy skosisz ją gwarantuje Ci to bo odrasta. Krowy wcinaja z tego sianokiszonke jak szalone.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

danielr nie wiem jak żółty ale niebieski tj. wąskolistny nie zdąży urosnąć do siewu ozimin. Z tego co wiem żółty ma dłuższy okres wegetacji.

Łubin wąskolistny sieje jak najszybciej po żniwach. Daje mu troche PK i orze na zime. Znosi przymrozki do -8stC a najlepiej orać gdy zawiąże strąki bo ma wtedy najwięcej azotu i w następnym roku wychodzi piękny jęczmień. Dobry poplon z łubiny wnosi tyle N co pełna dawka obornika

 

 

Nigdy nie słyszałem żeby skoszona gryka odratała... ale też nigdy nie siałem gryki ;) Słyszałem że nadmiar gryki w paszy dla bydła powoduje jakieś problemy skórne.

Może lepsza byłaby jakaś roślina motylkowa? Lucerna jest dobrą paszą ale to wieloletnie. Może esparceta, koniczyna szwedzka albo perska? Wyka jest dobra dla bydła a rośliną podtrzymującą może być żyto albo owies.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Siema chcę w tym roku po żniwach zasiać trochę poplonu, i potem pod koniec września przyorać go i posiać zboże ozime. I nie wiem czy rzepak byłby dobrym poplonem, co w ogóle myślicie o siewie rzepaku na poplon? Dodam że na tych polach od kąt pamiętam to uprawiam tylko zboże. Ile bym musiał go posiać, i czy zdąży wyrosnąć, jak go posieję na początku sierpnia, ewentualnie koniec lipca. Byłaby jeszcze możliwość gorczycy, ale rzepak mi się wydaje że by był tańszym rozwiązaniem, tylko czy lepszym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Gorczyca albo gryka tylko to tak szybko nabierze masy/


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj