Polecane posty

Potwierdzam, że rodzaj gleby pod pryzmą ma znaczenie. U mnie jest zawsze w tym samym miejscu pryzma a ziemia pod nią twarda jak kamień-tak zbita- ale jest to piasek czyli ziemia bardziej przepuszczalna, więc wilgoć podciąga od dołu. Zawsze na spód idzie folia-ale jak pryzma się troche rozjedzie poza folię, to tyle co leży na ziemi jest do wyrzucenia. zacznie się folia i już pionowo do góry dobra kiszonka. Nawet jak w folii jest większa dziura to już w tym miejscu sie zepsuje;/

Niektórzy robią na ziemi i mają lux kiszonkę i mówią mi, żebym nie kładł folii na spód, ale jakbym nie położył to nie miał bym co dawać krowom:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

kłade słome pod pryzme QQ na piasku gleba 6 klasa piasek dosłowny i nie zauważam pleśni w kiszońce. tylko pryzma znajduje się zawsze na ściernisku więc gleba troche zbita też jest. ilość słomy to 2 baloty na pryzme o wymiarach 20x6 podstawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
herbi2501    2

 

koledzy siał ktoś na kiszonkie  KOSMO jak to rośnie jaka kolba 

co myślicie o Vitras?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paaatryk    5

Mam takie pytanko, z góry dziękuje za każda odpowiedz ;-) Postanowiłem hodować teraz tylko bydło opasowe no i chyba bez kukurydzy się nie obejdzie, żeby dobrze rosły.... Moje pytanie jest następujące czy opłaca się zasiać hektar kukurydzy na kiszonkę, bo słyszałem różne zdania an ten temat : że to za mało i będa duże straty, znowu inny znajomy powiedział że to wszytko kwestia dobrego ubicia i przykrycia i straty będa wtedy znikome. a wy co sądzicie na ten temat :) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

my rozpoczynaliśmy 10 lat temu od 0,5h QQ i się nie popsuła co prawda były lata kiedy większe ilości po bokach pleśniały ale to u wszystkich w okolicy zazwyczaj. Z dośw. wiem że będzie dobrze a za rok pewnie zasiejesz więcej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Wszyscy tutaj piszą nad wyższością zachodnich odmian nad polskimi na kiszonkę, ale nikt nie przedstawia konkretnych wyników, jak ktoś ma to proszę wrzucać, chciałbym zobaczyć jak to się przedstawia, Dla porównania wrzucam tutaj Czysty ułan fao 270, siany na granicy mazowieckiego z podlaskim(jeszcze rejon 2 uprawy ale brakuje z 5 km do 3 rejonu uprawy kukurydzy w polsce), kl. gleby od 3a do 4b, najczęściej glina.

 

Sucha masa jest trafiona idealnie, skrobia mogła by być większa ale niej jest też mała, wyrosła duża, ale na kolbę tęż nie było co narzekać, koszona na standardową wysokość

 

22m6tg.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

i taka właśnie jest róznica skrobia tylko 33:/

ja z glejta krasowiaka miałem też 33,57 a w tym roku z mieszanki silvestre filippo i mas 10f miałem skrobię 37,2 - i to są jedne z najtańszych kukurydz zachodnich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    520

I taka analiza mi się podoba, podana strawność  poszczególnych składników pokarmowych a nie ogólna. Jaki koszt takiej analizy ?

Skrobia wg mnie na dobrym poziomie, zresztą nie ma co się aż tak bardzo rzucać na tą skrobię bo nie tylko od niej zależy zawarta w kiszonce energia, co z tego, że ktoś ma wysoką zawartość skrobi a strawność włókna leży, no i jeszcze często problemy z przechowywaniem przez zgrzybiałe części roślin i zbyt wysoką suchą masę.

Edytowano przez lamboEVO100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

i taka właśnie jest róznica skrobia tylko 33:/

ja z glejta krasowiaka miałem też 33,57 a w tym roku z mieszanki silvestre filippo i mas 10f miałem skrobię 37,2 - i to są jedne z najtańszych kukurydz zachodnich

 

A energia jak? tutaj mam 6,49 MJ czyli około 941 VEM, zalecany zakres to 940-1075 VEM, więc jest na dolnej granicy, niestety fao 270 robi swoje. Dlatego najlepiej gdyby każdy kto pisze jaka mu tam urosła i ile ziarna to podawał konkretne wyniki. Co do ceny, w de heus taka próbka kosztuje 100 zł, rozszerzona 140 lecz ta odpowiada podstawowej, ja miałem za darmo, natomiast w federacji jest 35 zł jak jesteś pod oceną lub 50 zł jak nie jesteś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

6,49 MJ to jest 928 VEM (6,49 x 143)

 

U mnie sudor, sunmark i pallazo: such masa - 37,4 NEL - 6,65 mj, włókno - 17,5, białko - 8,6, skrobia - 37,6

Edytowano przez royal261

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
r10tomek    0

ja głównie sieje pioneera takie odmiany jak A79, F58 9400 moim zdaniem nie ma lepszej od A79

a oto wyniki badania

Skrobia 40.8

białko 6.6

sucha masa 39.6

włókno 14,8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie dokupujecie obcej kiszonki do swych gospodarstw? Jeśli tak, to w jakich ilościach? Chodzi mi ogólnie, bez szczegółowych parametrów etc... Ile kosztuje was średnio produkcja tony tej masy? Jaka cena byłaby dla was optimum, aby zakupić obcą kiszonkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Panowie dokupujecie obcej kiszonki do swych gospodarstw? Jeśli tak, to w jakich ilościach? Chodzi mi ogólnie, bez szczegółowych parametrów etc... Ile kosztuje was średnio produkcja tony tej masy? Jaka cena byłaby dla was optimum, aby zakupić obcą kiszonkę?

Nigdy nie kupowałem kiszonki z kukurydzy. Gdybym miał sprzedawać swoją to cena przy której coś by mi z tego interesu zostało to 80 - 90 zł/t. Poniżej na pewno bym nie sprzedał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robson79    1

Witam! Sieje w tym roku 4 odmiany REDUTE cena za jednostkę 50000tyś 145brutto, GITAGO  80000tyś 445brutto, WERENA 80000tyś 519brutto i DRIM 50000tyś 209brutto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krecio123    0

Nigdy nie kupowałem kiszonki z kukurydzy. Gdybym miał sprzedawać swoją to cena przy której coś by mi z tego interesu zostało to 80 - 90 zł/t. Poniżej na pewno bym nie sprzedał.

 

w tej cenie to biore 500 ton... masz?

jakbym miał kupować w tej cenie to zastanawiałbym sie czy wartosiac samemu... w zeszłym roku zapłaciłem sasiadowi 130 zl za tone.... no ale niestety.... było to tansze rozwiazanie niz jakby dac same trawy :)

takze jak masz areał to ja nie sieje na wiosne i wezme nawet 1800 ton na cały rok :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Z tego co dowiadywałem się w tamtym roku, większość liczyła sobie od 4,5 tys. do 5,5 za hektar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
royal261    10

Moje nakłady na 1ha kukurydzy to 3400zł. Z jednego ha mam ok 5 przyczep veenhuis 36 m3.5 x 36 x 0,36t daje 64,8 t z 1 ha. Po zaokrągleniu załóżmy 60 t. 3400 / 60 = 56,6 zł/t. Wszystko zależy ile tej kukurydzy zbierzemy z 1 ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Widziałeś taką QQ? Myślę ogólnikowo że nie :lol:

Edytowano przez Piotrek1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

sial ktoś odmiane subito na słabej glebie? interesuje mnie termin koszenia na kiszonke w przypadku gdy siew jest wykonany ok 20 kwietnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nightmare    81

poleci mi ktoś jakas dobra odmiane na lekka glebe. taka co da jak najwięcej masy. dwie odmiany już mam wybrane, drim, w tamtym roku się sprawdzila, i vitras, pierwszy rok będzie, szukam trzeciej która nie będzie slabsza od tych wyżej wymienionych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widziałeś taką QQ? Myślę ogólnikowo że nie :lol:

 

Widziałem :) Czyżby kukurydza w puszkach wyrastała na drzewach? Myślę, że nie i również myślę że w puszcze nie ma kolby i zmielonych liści....  :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gelo400    32

u mnie w tym roku Touran i Silvestre z KWS i 22.44 i  30.260 LG ta ostatnia bede sial pierwszy raz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

u mnie w tym roku Touran i Silvestre z KWS i 22.44 i  30.260 LG ta ostatnia bede sial pierwszy raz

 

u mnie bardzo podobnie. tylko zamiast 22.44 będzie dynamite

 

i dodatkowo 2 ha jakiejś polskiej na słabą głebę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj