Polecane posty

Gość ozzborn   
Gość ozzborn
8 godzin temu, marekfarmer napisał:

 

Kukurydza  da ok 40t/ha kiszonki  x 8% białka  to masz 3,2t białka z ha 

Łubin  da 2,5t zawiera  ok 35% co daje  nie całą  tonę białka z ha.

 

 

 

to nie tak 

8% białka to masz w ziarnie

a w kiszonce może byc z tym różnie, w zaleznosci od udziału ziarna w kiszonce, czym wiecej ziarna tym wiecej białka i energii

przyjmuje sie 8-10% białka w suchej masie

przyjmujac 30% suchej masy i białko na poziomie 9% wychodzi tak :

40t/ha x 0.3 x 0.09 = 1080 kg białka w 40 tonach masy !

można tez przyjac 2-3% srednio w gotowej kiszoce z pryzmy i tez sie wiele nie pomylimy

40t/ha x srednio 2.5% = 1000kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiuhonda    65

witam hoduje bydło opasowe około 50 sztuk chciał bym się poradzić co im dawać żeby lepiej rosły? na ta chwile duże byczki dostają dzienna porcje tak  12kg kiszonki z kuku, 15kg kiszonki z żyta, 2,5 kg śruty (po1/3 owies jęczmień i pszenżyto) do tego podsuszona sianokiszonkę ile dają rade zjeść , słoma( podściółka) i woda. Moje byczki po 24 miesiącach osiągają wagę od 650 do 800 kg (przeważnie 700kg). Głównie to same hf niekiedy trafi się jakiś mieszaniec jeszcze 2 lata temu było ok bo cielaki szlo kupić po 300-400 pln teraz za takiego 3-4 tyg hf place 900 wiec z opłacalnością gorzej... Co  im zmienić żeby wyszło lepiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9920

Chociażby na mieszance. Ta sama karma a moje mieszance 4 msc mlodsze od hf nie wiele od nich mniejsze. Wazylem jednego bo wskoczyl na wage przy zaladunko to tylko 70 kg różnicy

https://www.olx.pl/oferta/sruta-slonecznikowa-bialko-36-dostawa-w-cenie-caly-kraj-non-gmo-CID757-IDcyhWz.html Co o tym myślicie ? Wychodzi taniej niż soja czy rzepak ale czy w ostatecznym rozrachunku wyjdzie taniej ? Chodzi mi jak to sie trawi.

Edytowano przez szymon09875

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiuhonda    65

 mieszance u nas można kupić tylko od handlarzy są droższe i jak brałem partie 8-10 sztuk to weterynarz zarabiał a często jeszcze coś padło...

Edytowano przez jasiuhonda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

odsadki kupuj ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

sama różnica w cenie + cena cielaka +mleko + cos na sraki+żarcie do wagi 300kg to i prawie tyle co odsadek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

najwiekszy problem to kupic dobrego odsada w cenie do 3 tys

osobiscie jestem w stanie dac 3 tys za odsada ale jak widze odsada 300-350 kg po 14zł to dziekuje bardzo ale chłopie sam go sobie chowaj !!! 

Edytowano przez ozzborn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiuhonda    65

pytanie czy tak karmione mięsne jak moje hfy urosna na tyle ładne żeby dostać ta kasę jaka piszesz... wtedy koszt droższego cielaka by sie kalkulował. nie pozostaje nic innego jak kupić kilka mieszańców i cos mięsnego i porównać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
18 minut temu, ozzborn napisał:

najwiekszy problem to kupic dobrego odsada w cenie do 3 tys

osobiscie jestem w stanie dac 3 tys za odsada ale jak widze odsada 300-350 kg po 14zł to dziekuje bardzo ale chłopie sam go sobie chowaj !!! 

drogie teraz jak skurwesyn,litewskie o wiele tańsze tylko cholera wie co tam za choroby maja na tej litwie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość ozzborn   
Gość ozzborn

po ile za kg ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaguśka    188
@jasiuhonda wgł mnie w swojej dawce pokarmowej dla opasów masz za mało białka. Powinieneś im dodać śruty rzepakowej, sojowej lub mocznika. Mocznik nawozowy najtańszy. Maksymalna jego dawka to 80g na sztukę. Tyle z teorii, póki co boję się go stosować. Są tu na forum odważni co go stosują?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
pewnie że są i stosują. ale paszowy kupuj. 70 zł 25kg. stopniowo dokładaj do dawki patrz czy nie ma biegunek. w razie czego ujmij. a możesz dojsc max do 130g mocznika dziennie na Sztukę. ale więcej broń boże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaguśka    188
Kiedy ja właśnie pytam się o mocznik nawozowy czy ktoś go stosuje, bo paszowy w koncentratach też podaję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Nabyłem paleciak z wagą, która ma zbity wyświetlacz. Powiedzcie, czy wyświetlacz (PLOTECH E169497) który znalazłem w Chinach będzie pasował do mojego? 



      Ewentualnie gdzie mogę taki znaleźć?
       
    • Przez Amigos27
      Witam myślę o budowie obory na rusztach dla 50 byków . I zastanawiam sie jak duzy powinien być zbiornik na gnojowice zeby zbyt czesto nie wywozic.  I jak dużą macie obore zeby spokojnie pomieścić 50 sztuk? 
    • Przez matijas67
      Od ilu kg mogę dawac byczkom kiszonke z traw lub kukurydze ? 100?150?
    • Przez rafnas190
      Witam,
      Zwracam się z pytaniem do użytkowników forum czy w Waszym gospodarstwach jest zapotrzebowanie na takie urządzenie jak waga do ładowacza lub ładowarki aby można było ważyć materiały przewożone ładowaczem/ładowarką, np. pasza dla zwierząt itp. dokładność ważenia +/- 25kg proszę o opinie w tym temacie. Oczywiście cena w okolicach 5-6 tyś zł.  
    • Przez boooolek
      Witam mam pytanie ile kosztuje zbudowanie obory do byków około 100 sztuk 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj