Skocz do zawartości

Polecane posty

jankris    10

Vat odliczasz od wszystkiego co jest Ci potrzebne do prowadzenia gospodarstwa i co zużywasz w gospodarstwie (internet, itd). W przypadkach dyskusyjnych US zechce abyś to udowodnił.

yacenty    565

poczytaj sobie własnie ten temat, informacje te przewijają się w kółko - generalnie możesz wliczyć wszystko co służy ci do produkcji.

maszyny, paliwo, nasiona, pasze, śory, odżywki, części, usługi, prąd, wode, telefon - słowem wszystko

martinezo    16

Mam pytanie. Bede kupował od rolnika ryczałtowego ziemniaka sadzeniaka kwalifikat CB, jaki podatek obowiązuje jako materiał nasienny 5% czy jako sprzedający RR 8%? I pytanie drugie ja musze mu wystawic fakture na zakup tego sadzeniaka, jak to robie? Czy moge mu wystawić fakture w programie że on jako sprzedajacy a ja jako kupujacy czy do tego są jakieś specjalne druczki.

Kupując towar od rolnika ryczałtowego (RR) VAT-owiec wystawia fakturę VAT RR i przyjmuje stawkę 7% (ponieważ tyle zryczałtowanego zwrotu otrzymują rolnicy ryczałtowi). Oryginał faktury w tym przypadku otrzymuje sprzedający rolnik ryczałtowy a kopia pozostaje u kupującego VAT-owca ;)

Wiadomość z agroFakt.pl

aadams7    0

ja mam dość banalne pytanie z kategorii podchwytliwych: Na fakturze widnieje okienko "podpis osoby upoważnionej do odbioru faktury" kto może być tą osobą upoważnioną?? czy sąsiad może pod moją nieobecność odebrać fakturę?? (oczywiście podpisują się swoim nazwiskiem, bo nic innego nie wchodzi w grę) czy upoważnienie może być na "gębę" czy na "papierze" oraz drugie pytanie w podobnej materii: istnieje okienko "podpis osoby upoważnionej do wystawienia faktury" i znowu to samo, kto może być tą osobą upoważnioną?? czy ja mogę wystawiać faktury w imieniu sąsiada (tzw. nip, nazwa wszystko na np. jana kowalskiego, a podpis mój czyli pana iksińskiego?) czy upoważnienie może być na "gębę" czy na "papierze"??

Jerry28    4

Już nie ma obowiązku podpisywania faktur.

Edytowano przez Jerry28

pio46    0

Witam. Mam zamiar kupić siano od rolnika ryczałtowego. Wystawiam mu fakture vat RR na 7%. Jaki mam wpisać termin płatności?. Czy może to być np: 14 dni, bo słyszałem , że przelew powinien iść tego samego dnia co wystawienie faktury?

kazik125    0

Witam.Mam zamiar przejśc na VAT.Uprawiam tytoń,więc sprzedaż prowadzę od września do lutego,resztę miesięcy nic nie sprzedaję.Czy w tych miesiącach gdzie nie prowadzę sprzedaży kupię nowy ciągnik bez problemu odzyskam pełny VAT

Jerry28    4

Możesz zrobić przelew później pod warunkiem, że spiszesz umowę o przedłużeniu tego terminu np do 90 dni z rolnikiem u którego dokonałeś zakupu.

Witam.Mam zamiar przejśc na VAT.Uprawiam tytoń,więc sprzedaż prowadzę od września do lutego,resztę miesięcy nic nie sprzedaję.Czy w tych miesiącach gdzie nie prowadzę sprzedaży kupię nowy ciągnik bez problemu odzyskam pełny VAT

Odzyskiwać VAT możesz tylko w tych miesiącach, w których prowadzisz sprzedaż natomiast odliczać we wszystkich miesiącach.

Edytowano przez Jerry28

ENDURAK91    1

trzeba mieć te 20 tys. obrotu żeby przejść na VAT, bo coś miało sie zmienić po 2011r?

ENDURAK91    1

dobra już przeglądam! a za tego lenia to się obrażąm :lol: :lol:

Edytowano przez ENDURAK91

ejczbio    24

Panowie i Panie mam takie może trochę głupie pytanko. Pisano tutaj, że można zrezygnować z vatu po 5 latach od ostatniego zwrotu. Czy gdy kupię np. filtr do ciągnika za np. 30zł albo jakąś tańszą pierdółkę i odliczę od niej vat, to od tego zwrotu też obowiązuje okres 5 lat? Orientuje się ktoś?

qazi    57

5 lat to jest od otrzymania zwrotu od środka trwałego, czyli takiego którego wartość przekracza 3500zł a okres użytkowania 1 rok

fezoi    47

Moim zdaniem można zrezygnować wcześniej, tzn. po 3 latach bycia na zasadach ogólnych .Jeżeli korzystało się ze zwrotu za środki trwałe ( o których pisał Kolega qazi), a nie minęło 5 lat od ostatniego zwrotu to trzeba ten zwrot rozliczyć (oddać do US część otrzymanego zwrotu ,proporcjonalnie do okresu jaki minął z tych 5 lat).Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić.Pozdrawiam! :)

Edytowano przez fezoi

Jerry28    4

Jeszcze inaczej sprawa wygląda jeśli rozliczało się VAT na budowę.

Od 1 stycznia zmieniły się przepisy dotyczące VAT i rezygnacji z VAT, można zrezygnować po roku. Jeszcze nie wgryzłem się w nie, więc nic więcej na ten temat nie napiszę. Nie wiem tez czy one dotyczą nowych VAT-owców, czy również tych którzy przeszli wcześniej.

Arek    113

5 lat to jest od otrzymania zwrotu od środka trwałego, czyli takiego którego wartość przekracza 3500zł a okres użytkowania 1 rok

A czy część zamienna o wartości 5000zł będzie środkiem trwałym z racji przekroczenia ceny 3500zł?

qazi    57

dobre pytanie, nie wiem jak to zinterpretować w tej chwili

fezoi    47

W definicji środka trwałego mówi się o maszynach i urządzeniach kompletnych .Moim zdaniem części zamienne nie spełniają cech środka trwałego mimo przekroczenia ceny 3500zł/szt.

ejczbio    24

Jeszcze inaczej sprawa wygląda jeśli rozliczało się VAT na budowę.

Od 1 stycznia zmieniły się przepisy dotyczące VAT i rezygnacji z VAT, można zrezygnować po roku. Jeszcze nie wgryzłem się w nie, więc nic więcej na ten temat nie napiszę. Nie wiem tez czy one dotyczą nowych VAT-owców, czy również tych którzy przeszli wcześniej.

Na budowę chyba są dłuższe okresy 7-8 lat? Mówisz, że po roku można zrezygnować, ale wtedy zapewne oddajesz część vat'u... mnie interesowało zrezygnowanie z vat'u bez jego zwracania.

Jerry28    4

strzymek    15

witam po długiej nie obecności :) znalazłem fakturę z sierpnia poprzedniego roku mogę ją rozliczyć w tym roku czy już przepadło wiem że sprzed 2-3 miesięcy to można ale ta to już się chyba przeterminowała?

Servio    2

Witam, odnośnie obrotu owymi 20tys na dzień dzisiejszy jest to przepis który trzeba spełnić. Jednak w moim przypadku jak i w wielu innych jest to niedorzeczne dokładnie jeśli chodzi o ,,młodego rolnika" byliśmy z rodzicami u naczelnika US, gdyż prosty pracownik instytucji po prostu z miejsca zapowiedział ze nie ma możliwości przejścia na Vat od tzw jutra. Przedstawiłem decyzje o przyznaniu premii oraz o przejęciu zobowiązań po ojcu gdyż wcześniej brał udział w PROW także konkluzja jest taka nie ma możliwości abym nie dostał Vatu gdyż po prostu mając roczny staż rozliczenia z US nie miałbym prawa startować na MR, to tak na nasze rozumowanie jednak w poniedziałek dostanę ostateczna odpowiedz gdyż naczelnik US musi to przekonsultować z radcą prawnym po czym zdam relacje. Jestem dobrej myśli gdyż brat yacentego ma to już za sobą.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez celeronik
      Zastanawiam się nad kupnem używanej prasy rolującej do mojego ursuska. Z kasą cienko, 12-14tys. zł, myślałem nad jakąś zachodnia zmiennokomorową riviere cassalis lub stałokomorową welgera. Prasy używana by była wyłącznie do słomy (no chyba, ze na usługach do siana), baloty chciałbym robić 120x120, a moze nawet i mniejsze jakby była zmiennokomorowa. Wiem że 3512 to nie ciągnik do prasy, no ale co zrobic.
    • Przez Arek3125
      Witam wszystkich AgroFotowiczów.

Przenoszę do "Zielonkowe"
    • Przez Biahu
      Witam. Od pewnego czasu bardzo nie pokoi mnie pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.
      Choćbym nie wiadomo jak miał się rozpisywać, postanowiłem, że przejdę do konkretów.

Czy Nowoczesny Ciągnik ( załóżmy np. że jakiś ursus z 2015) może obsługiwać stare maszyny? Rotacyjną, przyczepy, zbierającą... itd. ?
      Te maszyny, którymi teraz operuję są obsługiwane przez ursus c 360. I na odwrót. Czy nowoczesna prasa rolująca, może być obsługiwana przez moją c 360?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
    • Przez mrc1005
      Witam,

Miał ktoś z was styczność z "Zakładem Mechanicznym Jan Bareła" mieszczącym się w Woli Przerębskiej koło Przedborza pow. radomszczański woj. łódzkie? 
      Użytkujecie maszyny wyprodukowane przez ww firmę. Jak wygląda sprawa jakości i trwałości wykonania maszyn? Przymierzam się do zakupu pługa 3x35 do mojego ciągnika 62km i chciałbym poznać wasze opinie.

Dziękuję za odpowiedzi. 

Pozdrawiam
    • Przez RolPro10
      Znacie jakieś Bardzo dobre technikum mechanizacji rolnictwa w Małopolsce?