karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

tomi382    99

Wystawiasz fakturę RR i odliczasz sobie 7%  od zakupu. Fakturę RR opłacasz przelewem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jumar7    3
Dnia 22.04.2018 o 12:15, jackowski11 napisał:

Jak rozliczacie faktury z płatnością jako kompensata?

Dostałem takową (rozliczenie za pobrane nasiona), i nie wiem czy ją rozliczać teraz czy dopiero finalną fakturę po zakończeniu kampanii?

Chodzi umowę z z cukrownią

Rozliczasz w okresie otrzymania faktury lub dwóch kolejnych. Kompensata nie ma wpływu na termin rozliczenia, jedynie może mieć wpływ na możliwość zwrotu VAT w terminie 25 dni. Różne urzędu różnie interpretują kompensaty odnośnie przyśpieszonego terminu zwrotu VAT - dla niektórych taka faktura jest nieuregulowana, więc nie można skorzystać z przyśpieszonej formy zwrotu, dla innych nie stanowi to przeszkody w szybszym zwrocie VATu.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Ile może trwać kontrola przy zwrocie vat,bo 2 tygodnie temu wzieli dokumenty i cisza. Jak kilka lat temu miałem kontrole to po już 2 dniach był protokuł do podpisania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbigniew3003    18
Dnia 20.04.2018 o 22:56, danielhaker napisał:

Zawsze wpisuję tylko imię, nazwisko i miejscowość, czasem nawet bez numeru domu. Biuro rachunkowe nigdy nie prosiło o więcej informacji

Dokładnie tak , potwierdzone w US. Imię , nazwisko i adres.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

a ja powrócę do sprzedaży stali np na złom lub dla instytucji.
Mam do sprzedania dwuteownik - fajny na nadproża, opyliłbym to w cenie złomu ale kupującemu potrzebny jest kwit na to - rachunek lub faktura. Da się to jakoś zrobić?  Nie są to produkty rolne. Najszybciej to chyba opchać na złom bo oni mogą wystawić chyba fakturę na instytucję?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PaB    0

Mam pytanie czy mogę odliczyć vat od faktury za energię jak nie ma na niej mojego numeru nip?Tak samo mam za telefon i internet.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumcajsm10    4
Mam teoretyczne pytanie, jeśli zdarzyła by mi się kontrola z US to czy mogą się przyczepić tego że nie mam swojego kombajnu i nie mam faktury za usługę koszenia zboża a jednak zboże sprzedaje? Jak w takim przypadku się tłumaczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

a masz obowiązek odliczać VAT od każdej faktury? Ja nie wykazuje wszystkich faktur bo nie mam obowiązku odliczenia VATu bo to moje prawo a nie obowiązek. Dlaczego biorę fakturę zamiast paragonu? Bo jest czytelniejsza, trwalsza-nie bieleje, nie ma moich danych a są dane gospodarstwa.
Ja bym tak zapytał kontrolera z US na początek. Jakby drążył temat to nie wiem czy pomoc międzysąsiedzka nie wystarczy - ty komuś pomagałeś fizycznie przy budowie np płotu, on Ci skosił (a pomagałeś fizycznie bo nie wykorzystałeś do tego sprzętu przy zakupie którego odliczyłeś VAT tylko gołe własne ręce ;) ).

  • Like 1

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rumcajsm10    4
Dobrze że o tym wspomniałeś bo chodziło mi po głowie że np. pomagałem sąsiadowi orać ale rzeczywiście był by to strzał w kolano...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

taa kiedyś byłem na szkoleniu z VAT i była kobieta z US (dość sympatyczna) to wszystko jest opodatkowane , nawet jak jedziesz i kogoś weźmiesz to masz korzyść a już na pewno ten podwożony bo na paliwo czy bilet nie wydaje i powinien się rozliczyć

 

Co do

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19729
Dnia 11.05.2018 o 14:10, Nikita_Bennet napisał:

a ja powrócę do sprzedaży stali np na złom lub dla instytucji.
Mam do sprzedania dwuteownik - fajny na nadproża, opyliłbym to w cenie złomu ale kupującemu potrzebny jest kwit na to - rachunek lub faktura. Da się to jakoś zrobić?  Nie są to produkty rolne. Najszybciej to chyba opchać na złom bo oni mogą wystawić chyba fakturę na instytucję?

Ktoś coś podpowie bo mam podobną sytuację

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie przeszedłem va vat od lutego od tamtej pory tylko kupowalem ale teraz bede sprzedawać bober na zjazdowej nie mam kasy fiskalnej bo mie musze mieć . Jak mam wystawic fakturę ? KaŻdemu kto odemnie kupi nawet jedna paczke? Bedzie to.moja pierwsza sprzedaż. Z góry dziękuję za informacje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27
1 godzinę temu, michal_xs napisał:

Panowie przeszedłem va vat od lutego od tamtej pory tylko kupowalem ale teraz bede sprzedawać bober na zjazdowej nie mam kasy fiskalnej bo mie musze mieć . Jak mam wystawic fakturę ? KaŻdemu kto odemnie kupi nawet jedna paczke? Bedzie to.moja pierwsza sprzedaż. Z góry dziękuję za informacje

Do 20 tys. masz zwolnienie podmiotowe z kasy, prowadzisz tylko ewidencję sprzedaży bez rachunkowej. Limit jest proporcjonalny więc trzeba go sobie obliczyć.  Powyżej 20k instalujesz kasę.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
7 godzin temu, Edin napisał:

Do 20 tys. masz zwolnienie podmiotowe z kasy, prowadzisz tylko ewidencję sprzedaży bez rachunkowej. Limit jest proporcjonalny więc trzeba go sobie obliczyć.  Powyżej 20k instalujesz kasę.

Co to znaczy limit jest proporcjonalny?

8 godzin temu, lukasz7604 napisał:

Kupujesz bloczek paragonów i wypisujesz.

Bloczek paragonow czy faktur? I jak mam to wypisywać? KaŻdemu z osobna? I sobie orginal jemu odbitke?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wyszedł mi limit 11tys. Czyli do.konca tego roku zeby nie instalować kasy fiskalnej moge sprzedać rolniką ryczaltowca badz osoba fizycznym towar do 11-tys zl? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz7604    238

Jak ktoś chce to faktura, a jak ktoś nie che faktury to wypisujesz paragon i kopię zostawiasz sobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No dobra ale to tylko paragon bedzie obnizal mi ten limit? Na fakture koge sprzedać tyle ile chce i bez obawy ze przekrocze limit?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

@michal_xs na dzień dzisiejszy to będzie dokładnie tyle:  
Snipaste_2018-05-29_09-50-09.png.814b4b3e0865cefab78f8502b91edc7d.png

 

Limit jeśli jesteś vatowcem masz netto, liczysz sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. 

Z drugiej strony kasa fiskalna nie jest taka zła :)


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No okej ale np jesli zaczne sprzedaz załóżmy dziś a pozniej bede miec przerwę do września gdy bede sprzedawac cebulę to ten limit juz sie zatrzyma tak jakby? Na 11890?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Limit jest proporcjonalny rocznie od pierwszej sprzedaży. Czyli teoretycznie bardziej Ci się kalkuluje sprzedać coś dzisiaj za 1 zł bo wtedy będziesz miał do wykorzystania do końca roku 11889,41, jeśli pierwszej sprzedaży dokonasz 15 września to wtedy do końca roku będziesz mógł sprzedać tylko za 5917,81 aby nie instalować kasy. 


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Teraz juz rozumiem. A za rok juz bez tego limitu bede mial.do 20tys?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Tak w następny latach liczysz już równe 20k na cały rok od pierwszego stycznia do ostatniego dnia grudnia. Najlepiej przejdź się do US lokalnego, niech Ci wytłumaczą. Powiedzą Ci też jaką dokumentację dodatkową prowadzić aby nie było problemu przy kontroli. US to takie państwo w państwie i każdemu trzeba inne dokumenty przedstawiać. Powiedzą Ci choćby na jakich wzorach dokumentów pracować. 


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , gdzie kupujecie oleje i smary ? Bo przyznam szczerze , że w lokalnym sklepie trochę drogo się teraz zrobiło  Czy oleje firmy Jasol i Orlen są w miarę dobre ? Chodzi mi o takie podstawowe oleje Turdus . Suerpol , Hipol , Lux z tych firm do poczciwych Ursusów  
    • Przez Bozow
      Nie mogę znaleźć odpowiedzi. Może ktoś z Was miał do czynienia z taką sytuacją. Jesteśmy małżeństwem ze wspólnotą majątkowa. Część ziemi jest wspólną a część indywidualną (spadek po rodzicach). Czy jeden z małżonków może być na VAT a drugi ryczałt? Arimr dopuszcza nadanie osobnego numeru producenta małżonkom pod warunkiem udowodnienia prowadzenia samodzielnego gospodarstwa (takie info są na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow-rolnych---najczesciej-zadawane-pytania#:~:text=W przypadku małżonków oraz podmiotów,rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. Piorin także nadaje osobny numer producenta. W bazie GUS też mamy osobne gospodarstwa rolne. W US nie można się niczego dowiedzieć bo nikt nic nie wie i przerzucają od jednego do drugiego urzędnika jak gorący ziemniak. Ktoś zna lub ma taką sytuację?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj