Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Ta bajka dotyczy inflacji w głównej mierze i głupocie zarazem.

A mam jeszcze pytanie do ekonomistów z tego forum: według was rolnik powinien zapieprzac 36 godzin na dobę żeby większe PKB wypracowywać???

Ceny idą po groszu a minimalna i środki do produkcji i maszyny 100x szybciej. I to wina rolnika.

Bezpieczeństwo też się liczy ale widzę że tu mamy paru tak samo inteligentnych jak rządzących przez ostatnie minimum 20lat 

  • Like 8
Opublikowano
2 godziny temu, kampl napisał(a):

No podał dane wzięte z gusu. O które niedawno się  oburzaliscie że wzięte z kosmosu i gdzie to widzieli zarobić z hektara 6 tysięcy. Jak podliczył że z tych danych wynika że rolnicy posiadają 2% pieniędzy w obiegu to zaraz będzie oburzenie że rolnik przecież jest siła. To że u was stawiają na wsi co rok oborę na 100 djp to nie znaczy że tak cały kraj wygląda i wszystko się kręci wokół rolnika. Niestety ale nie mamy wiele do gadania i albo jesteśmy zbyt mało produktywni że 4 rolnikow znaczy w gospodarce tyle co 1 fryzjer albo nas ładnie okradają 

Ty to chyba nie rozumiesz prostej rzeczy,ze jedne kierunki napedzają inne i jesli tych jednych braknie ,to te inne tez zdechną ! Teraz mi powiedz ile Polska firma sprzedała ciągników rolniczych ,siodłowych czy samochodów osobowych i jeszcze taki tuman jak ty mowi ze za duzo rolników jest 🤦🏻 jesteś przykładem tumana Polskiego!

  • Like 3
  • Thanks 2
Opublikowano
1 godzinę temu, vodz napisał(a):

W tej bajce brak jeszcze smerfa żyda/lichwiarza 

Pytanie za sto punktów ile zarabiała Smerfetka 😂😁🙃?

  • Haha 5
Opublikowano
4 godziny temu, komizmo napisał(a):

6.5 tysiąca zysku z hektara. W gusie pracujesz? 

Nawet jakby człowiek chciał, to jak tutaj można traktować poważnie twoje gadanie?

Nie z gusu tylko zbozowiec ma około 3 4 tys a krowiarz 15 - 20 tys to średnio trzeba przyjąć tak jak napisałem. Pomyśl zanim skomentujesz 

Opublikowano

I to zrobiłem błąd bo średnio trzeba by policzyć z 8 tys jak tak mysle bo chodzi o przychód wszystkie pieniądze które osiągamy i te pieniądze mamy w obrocie a dochód czyt zysk netto jest tu nie ważny 

Opublikowano
53 minuty temu, alfa napisał(a):

I to zrobiłem błąd bo średnio trzeba by policzyć z 8 tys jak tak mysle bo chodzi o przychód wszystkie pieniądze które osiągamy i te pieniądze mamy w obrocie a dochód czyt zysk netto jest tu nie ważny 

Gość gra na giełdzie, mieszkań ma nie wie nawet ile i gdzie na wynajem, na steki lata do Argentyny, a myli dochód z przychodem. 👍

  • Haha 1
Opublikowano (edytowane)
37 minut temu, ChiquitaB napisał(a):

 O to roznica wtedy ale dochod można mieć duzy a zysku prawie wcale

Przychód duży a dochodu prawie wcale ale to i tak też nie ma znaczenia bo obrocilismy kasę duża i państwo coś z nas ma nie ważne że nie mieliśmy dochodu. A nie obrócimy więcej jak mamy przychodu chyba że kredyt ale i tak spłacamy go z późniejszych przychodów to i tak wyjdzie na to samo i większą ilością gotówki nie obrócimy 

6 minut temu, komizmo napisał(a):

Gość gra na giełdzie, mieszkań ma nie wie nawet ile i gdzie na wynajem, na steki lata do Argentyny, a myli dochód z przychodem. 👍

Przejęzyczenie. Jeśli to cos zmieni to dopisz że rozmawia płynnie w 3 językach i 1 w mniejszym stopniu Hehe 

Edytowane przez alfa
Opublikowano

Ja tego nie pisałem z GUS tylko mniej więcej realnie na ile to idzie ocenić. Pozatym GUS liczy hektary przeliczeniowe a jak wiemy może być 5 ha na 1 przeliczeniowy czyli wcale jakoś i nie przesadzają 

Opublikowano
8 godzin temu, radekz200 napisał(a):

 

"W wiosce smerfów mieszkało ich  - wiadomo - setka. Każdy smerf miał inne umiejętności, które codziennie mógł sprzedać za jedną monetę, za którą mógł następnie kupić u innego smerfa to co mu akurat było potrzebne. Np. Łasuch każdego dnia produkował jedno ciastko i sprzedawał je za jedną monetę. Wszystkim oczywiście zarządzał Papa Smerf – on też będąc szefem wioski jako jedyny miał prawo wydawać nowe monety dla wioskowej społeczności, jeśli zaszłaby taka potrzeba. 

Na początku zupełnie wystarczało 100 monet – po jednej dla każdego Smerfa. Pewnego dnia Smerf Malarz zaczął malować dwa obrazy dziennie zamiast jednego – pomyślał, że mógłbym zarabiać dwie monety. W jego ślady poszły jeszcze dwa inne Smerfy. Papa Smerf wyprodukował więc dodatkowe 3 monety i kupił za nie usługi u pracowitych smerfów. Dzięki tej operacji w obrocie były już 103 monety a trzech smerfów pracowało więcej i zarabiało 2 razy więcej od pozostałych – po dwie monety dziennie. 

Inne smerfy też zapragnęły dobrobytu i zaczęły mocniej pracować aby zarabiać więcej monet. Papa Smerf stopniowo produkował nowe monety. Nie minął więcej niż rok i w obrocie było już 150 monet i odpowiednio tyle samo produktów i usług wytwarzanych przez społeczność. Wzbudziło to jednak niepokoje i niezadowolenie. Przykładowo taki Smerf Poeta występował 3 razy dziennie i zarabiał 3 monety, nie wspominając o Pracusiu, który prawie nie sypiał ale zarabiał aż 5 monet. Nadal jednak aż 60 smerfów zarabiało tylko 1 monetę. Bardzo drażniło to szczególnie Smerfa Ciamajdę, który niewiele potrafił zrobić dobrze i nadal sprzedawał swoje usługi za 1 monetę. Wraz z Smerfem Marudą i Lalusiem postanowili bardziej sprawiedliwie podzielić monety. 

Ogłosili, że jeśli Smerf Ciamajda zostanie wybrany na nowego szefa wioski, to natychmiast da po dodatkowej monecie każdemu smerfowi, który dziś zarabia tylko jedną. Smerfy – reformatorzy zwołali zebranie całej społeczności i ogłosili swój program. Spodobał się on oczywiście 60 smerfom zarabiających po jednej monecie – byli oni chętni na głosowania na nowego szefa. Szefem wioski został Ciamajda a Papę Smerfa odsunięto od rządzenia jako niezdolnego do zapewnienia dobrobytu mieszkańcom. 

Nowy szef Ciamajda rozdał więc dodatkowe 60 monet – mieliśmy ich zatem w wiosce już 210. Niestety nadal produkowano łącznie towary i usługi warte jeszcze wczoraj tylko 150 monet. Nowo wzbogacona grupa smerfów posiadająca już do dyspozycji 2 monety ustawiła się w kolejkach na zakupy. Pracuś szybko zorientował się, że nie da rady świadczyć więcej niż 5 usług dziennie a w kolejce stało 10 Smerfów. 

Co więc zrobił? Ogłosił, że od dziś każda jego usług kosztuje 2 monety zamiast jednej. Smerfy z kolejki trochę ponarzekały na drożyznę, ale koniec końców pierwszych pięciu szczęśliwców z kolejki zapłaciło tyle ile oczekiwał Pracuś. Ten zakończył dzień z 10 monetami, nie miał zatem problemu aby zacząć płacić na ciastka Łasucha też 2 monety, bo te oczywiście też zdrożały.

Zwykłe smerfy zaczęły się orientować, że wszystko kosztuje coraz więcej, przyszły więc ze skargą do Ciamajdy. Ten jednak uspokajał ich - to wszystko wina Gargamelflacji a nie jego decyzji o rozdaniu 60 monet. W końcu Papa smerf też rozdał 50 monet przez poprzedni rok i nic się nie działo. Ogłosił też, że Smerfy powinny się cieszyć bo zarabiają teraz 2 monety a nie jak za czasów Papy tylko jedną. Kazał nadawać o tym materiał promocyjny codziennie przez wioskowy radiowęzeł. Dodał też, że chętnie rozda kolejne 100 monet  i teraz to już na pewno Smerfy będzie na wszystko stać. 

Smerfy odeszły szczęśliwe do domu, już myśląc jak to będzie wspaniale zarabiać 3 monety. Pracuś natomiast już drukował nowy cennik za swoje usługi.

Rolnika można porównać do pracusia. Aczkolwiek pracuś sprzedawał bezpośrednio swoje produkty klientom i dlatego w tej opowieści brakuję Żyda/Lichwiarza tj. Pośrednika. 

1 kg twarogu kosztuje w markecie powiedzmy 14 zł.

Wyprodukowanie 1 kg twarogu to 6-6,5L mleka. Około 2-2,5zł kosztów stałych. Za uzyskana śmietankę dostaniemy koło 6,5 zł bo twaróg produkujemy z mleka 0,75-1%

14 zł za twaróg + 6,5 zł śmietanka = Przychód 20,5 zł na 6,5L mleka= 3,16 zł powinien kosztować litr mleka.

A rzeczywistość jest taka że sieci płacą za ten twaróg między 10 a 11 zł za kg czyli przychód jest nie 20,5 zł a max 17,5 zł i wtedy mleko jest po 2,70 zł. To z każdego naszego litra tracimy na handlu 40-50 gr.

Produkując 400 tys. L jestem wydymany przez usługi pośrednictwa sprzedaży sieci handlowych na 150-200 tys. zł.

Dlaczego Żyd nie zostanie rolnikiem? 

Ziemi nie oszuka.

  • Like 3
  • Haha 3
Opublikowano (edytowane)
33 minuty temu, ThePerkins napisał(a):

To jaki Ty @alfa masz powód do dojenia krów ?. Bo jeśli masz tyle biznesów i 3 języki w jednym palcu to nie rozumiem po co się w tym babrać ... 

Po to że mam dzieci a te dzieci trzeba ustawić i z czegoś trzeba było zacząć  a nikt mi nie powie ze z mleka nie ma kasy. Do tego są zobowiązania unijne. Chciałbym też jeszcze ziemi kupić bo jednak ziemia i jej uprawa to moja pasja. Krów nie zamierzam długo doić. Wracając do dzieci mówiąc ustawić mam na myśli jakieś 1.5 - 2 mln na jedno a mam 3.  Dodam że sam nie żyje oszczędnie i rozwalam w cholere kasy. 

A tak ogólnie to Lubię pojeździć po świecie pozwiedzać choć najbardziej uwielbiam moje mazury , pracowałem w Niemczech Szwecji mam dużo fajnych spostrzeżeń o różnych  narodach o nas jako polakach. Dużo rzeczy mi się u nas nie podoba u nas jako o nas rolnikach mówiąc choć i o państwie jako o całości mówiąc też. 

Edytowane przez alfa
  • Like 1
  • Thanks 1
Opublikowano
11 godzin temu, alfa napisał(a):

Krów nie zamierzam długo doić. Wracając do dzieci mówiąc ustawić mam na myśli jakieś 1.5 - 2 mln na jedno a mam 3.  Dodam że sam nie żyje oszczędnie i rozwalam w cholere kasy. 

Przy tej cenie jaką macie i inwestycjach z głową 1 zł z litra odłożysz.

11 godzin temu, alfa napisał(a):

A tak ogólnie to Lubię pojeździć po świecie pozwiedzać choć najbardziej uwielbiam moje mazury , pracowałem w Niemczech Szwecji mam dużo fajnych spostrzeżeń o różnych  narodach o nas jako polakach

Jeśli ktoś narzeka na to jak jest w Polsce to znaczy że nigdzie nie był, jechać na trochę za granice na 2-3 miesiące w kilka miejsc i wystarczy. U nas w narodzie dużo sp***doliła komuna w sensie jaka jest większość ludzi, gdyby nie to to Polska najlepsze miejsce do życia jak masz gospodarstwo 

Opublikowano
W dniu 19.01.2025 o 20:33, Dream1990 napisał(a):

Rolnika można porównać do pracusia. Aczkolwiek pracuś sprzedawał bezpośrednio swoje produkty klientom i dlatego w tej opowieści brakuję Żyda/Lichwiarza tj. Pośrednika. 

1 kg twarogu kosztuje w markecie powiedzmy 14 zł.

Wyprodukowanie 1 kg twarogu to 6-6,5L mleka. Około 2-2,5zł kosztów stałych. Za uzyskana śmietankę dostaniemy koło 6,5 zł bo twaróg produkujemy z mleka 0,75-1%

14 zł za twaróg + 6,5 zł śmietanka = Przychód 20,5 zł na 6,5L mleka= 3,16 zł powinien kosztować litr mleka.

A rzeczywistość jest taka że sieci płacą za ten twaróg między 10 a 11 zł za kg czyli przychód jest nie 20,5 zł a max 17,5 zł i wtedy mleko jest po 2,70 zł. To z każdego naszego litra tracimy na handlu 40-50 gr.

Produkując 400 tys. L jestem wydymany przez usługi pośrednictwa sprzedaży sieci handlowych na 150-200 tys. zł.

Dlaczego Żyd nie zostanie rolnikiem? 

Ziemi nie oszuka.

Z serwatki też da się zarobić co zostanie po zrobieniu twarogu

Opublikowano
W dniu 19.01.2025 o 16:30, alfa napisał(a):

I to zrobiłem błąd bo średnio trzeba by policzyć z 8 tys jak tak mysle bo chodzi o przychód wszystkie pieniądze które osiągamy i te pieniądze mamy w obrocie a dochód czyt zysk netto jest tu nie ważny 

Jaki jest w Polsce średni plon pszenicy? Coś koło 5 ton to masz przychód 4 tys. Żyto ma słabsze średnie plony i ceny.

Opublikowano (edytowane)

Dziękuję bardzo :) Starania i rzetelna praca nie idą na marne :) A poza tym dużo pomagają wyniki mleka które są co odbiór, wtedy nawet najmniejszą zmianę w stadzie da się w dość dobrym momencie wychwycić i odpowiednio zareagować.

Szkoda, że genetyka i obora trochę podcina mi skrzydła w rozwoju bo przy takim dbaniu i trzymaniu stada w ryzach byłbym dużo dalej i wyżej niż jestem ;)

Edytowane przez WitekRolnik
  • Like 4

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Przez DanielFarmer
      Jakie są u was ceny mleka? Jak płacą poszczególne mleczarnie? Podawajcie ceny i parametry w swoich regionach. Uważacie, że nadchodzący rok 2024 będzie dla nas lepszy czy gorszy?
       
      Czas zacząć narzekania w nowym temacie 🙂
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v