Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Rusek90    0

Cześć mam małe stado bydła opasowego i mam problem bo chciałbym robić sianokiszonki ale nie mam prasy a także nie mam narazie możliwości zakupienia wącham się nad orkanem żeby ściąć trawę czy tam zboża podsuszyć i zapakować w pryzmę zdania co do orkanu są bardzo rozbieżne nie chciałbym wydawać jakieś sporej kwoty na jakieś maszyny bo wiemy jak wygląda nasz rynek w Polsce 

 

Z góry dziękuję bardzo za pomoc 

Pozdrawiam 😉

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZetorMisio    427

Orkanem to mordega a nie robota. Tam szerokość robocza to jak dobrze pamiętam 125 cm, robić trzeba na polowych biegach ( łursusem c360) , jak masz mało tych łąk to dasz radę jak więcej to nie nadąrzysz kosić . Z pokosów też kiedyś zbierałem trawę ale to chyba 3 pokos , idzie bo idzie ale muszą być cienkie walki ograbione .  Orkana mam a od 10 lat stoi nie używany 🤷 jego jedyny plus to taki że materiał jest pocięty, a największy - to albo kosisz wyżej i zostanie na polu sporo masy,albo opuścisz niżej i co raz złapiesz piachu.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rusek90    0
Napisano (edytowany)

Patrząc na YouTube jak działają orkanem to w miarę spawanie to idzie ale wiadomo ładnie wygląda na filmiku. Mam też przyczepę samozbierająca "musiałbym zajrzeć do podbieraka" starszego typu ale niestety bez noży i to może też być jakaś opcją

 

Edytowano przez Rusek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZetorMisio    427

Sprawnie idzie jak jest trawa nie za duża i łąka długa. Jak jakiś kwadrat czy trójkąt to już tak ładnie nie idzie. I tam fabrycznie jest wałek bez żadnego sprzęgła trzeba do delikatnie włączać i jeszcze delikatniej wyłączać bo w siątce puszczają nity na tarczy sprzęgłowej i po dniu koszenia możesz rozjeżdżać ciągnik do wymiany tarcz. Kiedyś miałem poplon , miał z 1,5 metra wysokości to siatka nie dawała rady to kosiłem Zetorem 7245. Ale też polowe biegi gaz w podłogę i hektar pół dnia.

Jaka masz tą przyczepę zbierająca?

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rusek90    0
Napisano (edytowany)

Trawy czy poplonu nie będę miała jakieś mega  wysokiej muszę ziemię do ładu doprowadzić jest strasznie wyjałowiona coś podobnego do T010

A też rok temu dzwoniłem po rolnikach i prosiłem żeby mi siano spresowali i jeden się zlitował  jak przez tydzień napadało w to deszczu

Edytowano przez Rusek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rusek90    0

Tam patrzę na przyczepy samozbierająca z nożami i tak chodzą około 6 tyś a na orkan około 4 tyś też muszę mieć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZetorMisio    427

Z kąd jesteś? I ile masz tych łąk? Może dobra opcja było by zamówienie usługi konkretna nowa, duża przyczepa zbierająca? I jakim ciągnikiem dysponujesz? Przyczepy poszukaj może u mnie mówili na nie "jugosłowianka" tam można założyć 4 albo 6 noży . Zawsze to trochę coś tam potnie. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratrolnika    28816
7 godzin temu, Rusek90 napisał:

Patrząc na YouTube jak działają orkanem to w miarę spawanie to idzie ale wiadomo ładnie wygląda na filmiku. Mam też przyczepę samozbierająca "musiałbym zajrzeć do podbieraka" starszego typu ale niestety bez noży i to może też być jakaś opcją

 

Robiliśmy tak kiedyś w pryzmę poplony, taką przyczepą, zrobić się zrobiło, ładna kiszonka z tego wychodziła, ale wycinać to to była mordega, siekierą trzeba było rąbać kawałki 

2 godziny temu, ZetorMisio napisał:

Z kąd jesteś? I ile masz tych łąk? Może dobra opcja było by zamówienie usługi konkretna nowa, duża przyczepa zbierająca? I jakim ciągnikiem dysponujesz? Przyczepy poszukaj może u mnie mówili na nie "jugosłowianka" tam można założyć 4 albo 6 noży . Zawsze to trochę coś tam potnie. 

Jak ma mały areał to mu to wszystko zbierze na raz, i wywali na jedną kupę, i weź to potem ugniec...

  • Like 2
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZetorMisio    427

Zależy jakim ciągnikiem. 

Aaaaaa....już doczytałem siątką i Ruskiem nie da rady. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1kris1    37

zrób baloty. są usługi co zrobią w komplecie. nie jest tanio ale wygoda.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PolandOnion    159

Chujowa okolica, u mnie w wiosce 4 prasy zniennokomorowe, jedna walcowa, dwie sieczkarnie, przyczepa samozbierająca. Jak areał nie duży to próbuj dogadać się z tym co rok temu ci prasował, orkanem to 3-4 ha i będziesz miał dość.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratrolnika    28816

No i dodam jeszcze że ciężko było to ugnieść jak było zebrane przyczepą bez noży, trzeba było dużo ziemi na wierzch nasypać, dopiero konkretnie to siadało 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rusek90    0
Napisano (edytowany)
15 godzin temu, 1kris1 napisał:

zrób baloty. są usługi co zrobią w komplecie. nie jest tanio ale wygoda.

Za mały areał i nie chcą przyjechać

 

13 godzin temu, bratrolnika napisał:

No i dodam jeszcze że ciężko było to ugnieść jak było zebrane przyczepą bez noży, trzeba było dużo ziemi na wierzch nasypać, dopiero konkretnie to siadało 

Bylem gotowy na to że nie będzie łatwo myślę że na pocztek mogę to przeboleć 

16 godzin temu, bratrolnika napisał:

Robiliśmy tak kiedyś w pryzmę poplony, taką przyczepą, zrobić się zrobiło, ładna kiszonka z tego wychodziła, ale wycinać to to była mordega, siekierą trzeba było rąbać kawałki 

Jak ma mały areał to mu to wszystko zbierze na raz, i wywali na jedną kupę, i weź to potem ugniec...

Na początku mogę zgryźć zęby i to przeboleć 

 

16 godzin temu, ZetorMisio napisał:

Zależy jakim ciągnikiem. 

Aaaaaa....już doczytałem siątką i Ruskiem nie da rady. 

Czemu?

Edytowano przez Rusek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratrolnika    28816
Napisano (edytowany)

Tak się w sumie zastanawiam czy w takiej technologii do dziś brat nie robi poplonów jesiennych... Bardzo pewne że tak 

Na wybieranie pewnie pomógłby wycinak do kiszonek

Edytowano przez bratrolnika
  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZetorMisio    427
35 minut temu, Rusek90 napisał:

Za mały areał i nie chcą przyjechać

 

Bylem gotowy na to że nie będzie łatwo myślę że na pocztek mogę to przeboleć 

Na początku mogę zgryźć zęby i to przeboleć 

 

Czemu?

Bo im większa przyczepa,tym więcej trawy na raz wysypanej i małym ciągnikiem nie ugnieciesz wystarczająco i będzie się psuć,a chyba nie o to chodzi???

  • Thanks 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rusek90    0
Napisano (edytowany)
46 minut temu, bratrolnika napisał:

Tak się w sumie zastanawiam czy w takiej technologii do dziś brat nie robi poplonów jesiennych... Bardzo pewne że tak 

Na wybieranie pewnie pomógłby wycinak do kiszonek

Też mysłem nad tym, nie jest to spory koszt myślę że z czasem można by było nabyć taķa maszynę 

 

Faktycznie, masz racje z tego co się orietuje nie mam w okolicy takowej uslugi

Edytowano przez Rusek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8093

Rozważałeś zakup przyczepy koszącozbierającej?

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rusek90    0
16 minut temu, PRIMO napisał:

Rozważałeś zakup przyczepy koszącozbierającej?

Z tego co patrzałem to też mają swoją cenę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
superfarmer02    3705
Dnia 7.05.2024 o 10:04, Rusek90 napisał:

Trawy czy poplonu nie będę miała jakieś mega  wysokiej muszę ziemię do ładu doprowadzić jest strasznie wyjałowiona coś podobnego do T010

A też rok temu dzwoniłem po rolnikach i prosiłem żeby mi siano spresowali i jeden się zlitował  jak przez tydzień napadało w to deszczu

Taka przyczepą robiłem pierwsze sianokiszonki. Ugniatanie c330, kisiło się nawet dobrze ale i tak przeszedłem na bele. Samo w sobie było to dobre ale do wybierania przydał by się wycinak 

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rusek90    0
17 godzin temu, superfarmer02 napisał:

Taka przyczepą robiłem pierwsze sianokiszonki. Ugniatanie c330, kisiło się nawet dobrze ale i tak przeszedłem na bele. Samo w sobie było to dobre ale do wybierania przydał by się wycinak 

Z czasem też myślę żeby dokupić  wycinak a w dalszej przyszłość też napewno przede na prasę jednaj jest to wygoda 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Gość peres100
      Przez Gość peres100
      jak żywicie swoje cieleta. jakich pasz uzywacie i w jakich ilosciach od 2 tygodnia zycia cielaka?
    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj