patryk170

Żyto hybrydowe

Polecane posty

patryk170    1

Witam, mój pierwszy siew żyta jak coś

Chciałem opryskać żyto hybrydowe na chwasty 2 tygodnie temu, a zamówiony oprysk przyjechał dopiero dzisiaj bo mieli jakieś problemy na magazynie. Niestety było kilka ciepłych dni i żyto na ten moment ma 40-50 cm wysokości a na polu nie mam ścieżek. Na jesień nie pryskałem i teraz na polu jest bardzo dużo wielkich chwastów. I stąd kilka pytań:

1.Czy jest jeszcze sens pryskać te chwasty gdy są już tak duże i nie wiadomo czy środek zadziała i gnieść to żyto bo raczej już się nie podniesie po kołach, czy już za późno i zostawić nie pryskane a żyto je przerośnie i jakoś sobie poradzi.

2. Jak co roku mam na polu pasy od nakładek nawozu (siałem 200 kg/ha saletrzaku) i tam gdzie poleciała podwójna dawka jest ładne i ciemne zielone a tam gdzie pojedyncza jest blade i słabsze. Czy jak bym opryskał je mocznikiem + jakieś nawóz dolistny to jest jeszcze szansa żeby nadgoniło w tych słabych pasach czy już za późno.

3. Ile żyto hybrydowe musiało by dostać azotu w czystym składniku na ha żeby się położyło z nadmiaru.

4. Czy w życie jest miotła zbożowa czy nie bo ostatnio gadałem z wujkiem i o ten twierdził że w życie nigdy nie ma miotły zbożowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2186

Jest dedykowany temat o uprawie żyta.

1. NA CHWASTY ZBOŻA OZIME PRYSKA SIĘ JESIENIĄ! Jakie chwasty masz na polu? Ja to bym chyba już zostawił bez pryskania

2. Pryskanie jakimikolwiek odżywkami pomoże jak umarłemu kadzidło. Chwasty zżarły część azotu które powinno zjeść zboże, temu wygląda jak wygląda. Na nakładkach starczyło i dla zboża i dla chwastów dlatego jest ładne.

3. W zeszłym roku nie skracałem i mimo siewu 170 szt/m^2, 85kg azotu w czystym składniku wystarczyło do położenia się żyta.

4. Rośnie. Na stanowisku z dużą ilością wilgoci jak najbardziej się pojawi. 


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patryk170    1

Dzięki za odpowiedzi, to faktycznie już sobie odpuszczę te opryski, a od tego roku pryskam na jesień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gimmeshelter    90

Jak nie opryskasz to powodzenia potem z przytulia chabrami itp miotła jak słabsze żyto też wyskoczy i zagłuszy. Są środki które można stosować i w późnej fazie a jeszcze nie jest niewiadomo jak późno... 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PTrend    4
Napisano (edytowany)

Ja bym powiedział ze przynajmniej te dwuliścienne powinieneś czymś zrobić, miotłe sobie odpuść. Chyba ze nie sprzedajesz ziarna na młyn i chcesz się z tym potem bujać.

Edytowano przez PTrend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Młody1997    50
17 godzin temu, patryk170 napisał:

Witam, mój pierwszy siew żyta jak coś

Chciałem opryskać żyto hybrydowe na chwasty 2 tygodnie temu, a zamówiony oprysk przyjechał dopiero dzisiaj bo mieli jakieś problemy na magazynie. Niestety było kilka ciepłych dni i żyto na ten moment ma 40-50 cm wysokości a na polu nie mam ścieżek. Na jesień nie pryskałem i teraz na polu jest bardzo dużo wielkich chwastów. I stąd kilka pytań:

1.Czy jest jeszcze sens pryskać te chwasty gdy są już tak duże i nie wiadomo czy środek zadziała i gnieść to żyto bo raczej już się nie podniesie po kołach, czy już za późno i zostawić nie pryskane a żyto je przerośnie i jakoś sobie poradzi.

2. Jak co roku mam na polu pasy od nakładek nawozu (siałem 200 kg/ha saletrzaku) i tam gdzie poleciała podwójna dawka jest ładne i ciemne zielone a tam gdzie pojedyncza jest blade i słabsze. Czy jak bym opryskał je mocznikiem + jakieś nawóz dolistny to jest jeszcze szansa żeby nadgoniło w tych słabych pasach czy już za późno.

3. Ile żyto hybrydowe musiało by dostać azotu w czystym składniku na ha żeby się położyło z nadmiaru.

4. Czy w życie jest miotła zbożowa czy nie bo ostatnio gadałem z wujkiem i o ten twierdził że w życie nigdy nie ma miotły zbożowej.

Zależy jaki oprysk masz na to żyto. Może się okazać że już jest zbyt późna faza na jego zastosowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lobudek    105
Napisano (edytowany)

Według mnie zbyt późno na odchwaszczanie

Edytowano przez lobudek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1kris1    38

można byłoby Huzarem lecz trochę późno. warto mieć wąskie koła do oprysków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez bartus16
      koledzy pomozcie bo cos nie tak jest z moim z żytem <_< bo zaczyna żołknoc i to co raz gesciej pojawiaja sie zżolkniete listki co to moze oznaczac???????????? :rolleyes:
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj