michalsoft

Dzierżawa pod wiatrak

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
michalsoft    22

Witam,

w sąsiedztwie mojej działki powstać ma turbina wiatrowa. Dziś był przedstawiciel firmy z zapytaniem o zgodę i propozycja dzierżawy  na to żeby nad moimi działkami kręciło się śmigło z wiatraka , ewentualnie może być na tej działce kawałek fundamentu. Ma być ro wiatrak o mocy około 3MW

Na jakie zapisy w umowie dzierżawy zwrócić uwagę ? CO jest ważne w tym aspekcie ? 

Czy macie jakieś doświadczenie z tego typu sprawami ?

Jaki może być ewentualny czynsz dzierżawny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalsoft    22

też o tym myślałem,  żeby wziąć umowę przed podpisem i pójść do prawnika/radcy prawnego na konsultacje .  A ty miałeś do czynienia z czymś takim?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770

Tak jak wyżej konsultacja z prawnikiem i to dobrym. Jak u Ciebie ma być kawałek fundamentu to tak jakby ten wiatrak stał na Twojej działce. Wtedy grube negocjacje i wysoki czynsz. Umowy są mocno jednostronne. Pamiętaj że będziesz miał wpis w księdze wieczystej, a to w pr,yszlosci stwarza różne problemy. 

Zależy jakie położenie działki, jakie plany itd czy jest możliwość działki budowlanej etc. W przyszłości wiatrak zablokuje wszelkie inne możliwości budowy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471
michalsoft napisał:

też o tym myślałem,  żeby wziąć umowę przed podpisem i pójść do prawnika/radcy prawnego na konsultacje .  A ty miałeś do czynienia z czymś takim?

 

mnie takie rzeczy nie kręcą ale pomagałem kuzynce się wykręcić z takiej umowy napewno będzie problem ze zbyciem tej działki czy dziedziczeniem dodatkowo wchodzą kwestie podatkowe i wiele innych aspektów tak ze zastanów się dobrze często przedstawiciele tych firm nie chcą dawać draftów umowy żeby się nie kontaktować z prawinikami


tak jak kolega wyżej pisze


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalsoft    22

działka daleko w polu , typowo rolna . Na 99 % będzie jedynie nad nią jedynie kręcić się skrzydło wiatraka . Pole planuje używać  cały czas , jedyne co to kwestia przepisania poźniej działki przez rodziców na mnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770

Dokładnie.Jest dużo istotnych czynników przy tych umowach. Nawet jak zrobią drogę dojazdowa to będzie podatek od działalności gospodarczej od m2 i wiele innych. Osobiście nie podpisałbym umowy pod wiatrak i starał się żeby nie powstał na działce sąsiedniej. Jak na Twoja działkę będą wchodzić łopaty to bez problemu zablokujesz budowę. Chyba, że Ci nie zależy to wyciągnąć gruby hajs od nich. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuna9977    70

Jak już chcą budować coś na twojej działce a ty chcesz się na to zgodzić to sprzedaj im ten kawałek ziemi za odpowiednio wysoką cenę. Wydzierżawisz a może za parę lat firma padnie przejmie ją inna i przestaną płacić. Tusk już chciał wprowadzić ustawę że będą wywłaszczać ziemię teraz im się nie udało ale zawsze może im się udać i wtedy tam gdzie będą dzierżawy wywłaszczą. Ja bym był ostrożny w mojej wiosce dużo osób podpisało umowy a dzierżawę pod farmy fotowoltaicznej. Ciekawe co im wyjdzie po 15 tyś za ha podpisali umowy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4136
2 minuty temu, driver24 napisał:

Chyba, że Ci nie zależy to wyciągnąć gruby hajs od nich. 

Taaaa, za skrzydła wiatraka w powietrzu wyciągnie gruby hajs.   xD

  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770
1 minutę temu, Desperado napisał:

Taaaa, za skrzydła wiatraka w powietrzu wyciągnie gruby hajs.   xD

Zdziwilbys się. Jest napisane że ma być prawdopodobnie cześć fundamentu. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4136
Napisano (edytowany)

Chcą zgody i cię mamią kokosami, zresztą jeszcze zanim to postawią to sprzedadzą po drodze wszelkie zgody jeszcze ze trzy razy innej firmie. U mnie są takie farmy wiatrowe 2 i 3 MW i wiem co odpier*alali.

Edytowano przez Desperado

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2096

Firma z którą podpiszesz sprzeda się komuś i padnie…. Ciekawe od kogo będziesz wtedy żądał kasy

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalsoft    22
5 minut temu, driver24 napisał:

Zdziwilbys się. Jest napisane że ma być prawdopodobnie cześć fundamentu. 

 

Jak się coś dowiadywałem to jedynie mają być łopaty nad moją działka a fundament u sąsiada . Z tego co wiem to bez problemu dają wcześniej umowę do konsultacji. Tak było z sąsiadami że dał im umowę do analizy i czas do zastanowienia się . Firma to Green Power Development 

4 minuty temu, Desperado napisał:

Chcą zgody i cię mamią kokosami, zresztą jeszcze zanim to postawią to sprzedadzą po drodze wszelkie zgody jeszcze ze trzy razy innej firmie. U mnie są takie farmy wiatrowe 2 i 3 MW i wiem co odpier*alali.

Możesz coś powiedzieć na ten temat więcej ? Jaka to firma była 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770

To nie ważne jaka firma. Tak jak kolega wyżej mówi. Na 99% jedna firma podpisze umowę inna będzie budować, kolejna będzie użytkować, sprzeda udziały innej itd. Rolnik podpisze im pełnomocnictwa. Nawet jak tylko będziesz sąsiadował z wiatrakiem to jest koszt utraconych korzyści i spadek wartości nieruchomości. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalsoft    22
1 minutę temu, driver24 napisał:

To nie ważne jaka firma. Tak jak kolega wyżej mówi. Na 99% jedna firma podpisze umowę inna będzie budować, kolejna będzie użytkować, sprzeda udziały innej itd. Rolnik podpisze im pełnomocnictwa. Nawet jak tylko będziesz sąsiadował z wiatrakiem to jest koszt utraconych korzyści i spadek wartości nieruchomości. 

 

Dokładnie tak jak mówisz jest to koszt utraconych możliwości , to jest działka jedynie rolna daleko w polu o słabej klasie ciężka do uprawy. Zostałem jedynie ja do zgody bo reszta już podpisała . Ja che jak najwięcej informacji zebrać i skonsultować z dobrym radca prawnym 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2096

W mojej gminie ludzie podpisali umowy na foto na 600-700ha….. firma ma kapitał 5000…. Sprzeda te umowy komuś bo nie znam banku który da im kredyt na tyle ha foto przy kapitale 1.5 tony polifoski🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770

Jak tylko Ty zostałeś do zgody to wszystko od Ciebie zależy, czyli możesz wywalczyć najwyższe odszkodowanie.

Ta działka będzie już zawsze tylko rolna, albo  w teorii pod wiatrak. Ale pewnie będzie jeden za blisko drugiego i na Twojej działce już nie powstanie i tym samym nie zarobisz za dzierżawie pod wiatrak - taki argument pod wyższe odszkodowanie.

6 minut temu, przemek28_28 napisał:

W mojej gminie ludzie podpisali umowy na foto na 600-700ha….. firma ma kapitał 5000…. Sprzeda te umowy komuś bo nie znam banku który da im kredyt na tyle ha foto przy kapitale 1.5 tony polifoski🤣🤣🤣🤣🤣🤣

U mnie też takie asy były. Po dłuższej rozmowie gość sam się wygadał, że oni tylko podpiszą umowy i sprzedają wszystko innej firmie, bo nie są w stanie nawet pozwoleń pozałatwiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalsoft    22

Tak to jest argument dobry . Działka i tak nigdy by nie była inna jak rolna ale odszkodowanie się należy tak jak mówisz. Jeszcze jest jedna sąsiadka za mną której kawałek może łapać skrzydła ale mówił że jak się nie zgodzi to mogą się przesunąć i moja będzie ostatnia . 

Najpierw niech szkic umowy poda i warunki a potem trzeba negocjować 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

@michalsoft jaki powait pod te wiatraki?

nikt nie kupi ziemi rolnej, bo odrazu masz zapis w AN, ze przez 5 lat musisz prowadzic na niej produkcje rolna, dopiero pozniej mozesz myslec o foto/wiatrakach, wiec czas sie strasznie wydluza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3526

Wiecie ile jest kasy za wiatrak na rok , od razu bym podpisał, oczywiście po konsultacji z prawnikiem , można działke podzielić i wydzielić 25 arów pod wiatrak, w umowie jest zapis że podatek od nieruchomości płaci firma która dzierżawi, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

W gminie stoi ok. 40 wiatraków 2MW i drugie tyle mniejszych. Znam tylko jeden przypadek, w którym inwestor zgodził się na wydzielenie małej działki do dzierżawy. Reszta to dzierżawy całych działek, nie ważne 1 czy 10ha. Wszystko wpisane w kw. Umowy na 29lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177
3 godziny temu, miwigos napisał:

Wiecie ile jest kasy za wiatrak na rok , od razu bym podpisał, oczywiście po konsultacji z prawnikiem , można działke podzielić i wydzielić 25 arów pod wiatrak, w umowie jest zapis że podatek od nieruchomości płaci firma która dzierżawi, 

Tobie nie dadza, bo musi to byc minimum 4 klasa a nie 2 i 3:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Rafał2222
      Witam. Jestem ciekawy czy da się zrobić swapa do Zetora 5011 a silnik z Zetora 5211, silnik 3 lub 4 cylindrowy bez kombinacji. W przyszłości gdybym musiał robić remont to poszedł bym w mocniejszy silnik o ile jeszcze będzie sens. 
    • Przez kuna9977
      witam chcę kupić folie ensinbal tylko teraz jest ona w innym opakowaniu jak kiedyś czy to jesty tylko zmiana opakowania czy jakaś podrób już ponad 10 lat jej nie używam tylko terza znalazłem ofertę 420 zł za 750 więc cena dobra tylko cy to ta sama co kiedyś  pierwsze zdjęcie w jakim jest teraz drugie zdjęcie w jakiej była kiedyś i w internecie na aukcjach występują w różnych opakowaniach więc czy to to samo 


    • Przez Anastasia09
      Warsaw Dental Center do miejsca, gdzie pasja i profesjonalne połączenie jest w trosce o naszych pacjentów. Nasza misja obejmuje zapewnienie komfortu, bezpieczeństwa oraz jakości usług stomatologicznych.
      Nasze kliniki, placówki na terenie warszawskim Powiślu, zachwycają nie tylko swoim designem, ale również wykwalifikowaną kadrą, która sprawia, że wizyta u stomatologa staje się doświadczeniem.
      Zapewniamy możliwość tworzenia kameralnej, przyjaznej i dyskiretnej zawartości, gdzie każdy pacjent jest dostępny indywidualnie oraz zapewnia zakres usług. Nasze zaangażowanie w pracę z pacjentami stawia ich w centrum naszego zainteresowania. Dokładne zastosowanie, aby zapewnić im pełen komfort, który jest w pełni funkcjonalny.
      Kontakt z Warszawskie Centrum Stomatologiczne

      Możesz zalogować się z nami w dowolny dogodny dla Ciebie sposób.
      Godziny pracy
      Pon. —Pt. 9.00 – 21.00
      Klinika e-mailowa
      kontakt@warsawdentalcenter.pl
      Numer telefonu do odbioru
      +48 22 542 18 04
      Adres naszej kliniki
      Topiel 11, 00-342 Warszawa
    • Przez Waga
      Witam ! jestem całkowicie nowy w temacie, odziedziczyłem gospodarstwo po rodzicach - nie całe 5 ha. Dogadałem się z sąsiadem, że będzie sobie to użytkował. Dopłaty wziołem na siebie. Jednak nadal nie jesteśmy dogadani co do kasy za to użytkowanie. Sąsiad mówi, że okoliczni rolnicy są tak dogadani, że dopłaty ze ziemię bierze ten co użytkuje. i co dalej ? co z podatkiem ? ziemia to piasek i glina mniej więcej po połowie, wielkopolska. Poradzicie coś ?
    • Przez eryktzr
      witam mam taki problem a mianowicie wziąłem 1ha ugoru i do połowy jest łąka i teraz pytanie jak to orać dodam że sąsiad z jednej i drugiej strony wyorał bruzdy 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj