dariusz86

Mikroelementy - okres karencji

Polecane posty

dariusz86    16

Cześć,

Czy jest ktoś mi w stanie powiedzieć, czy stosując mikroelementy w ziemniakach (dolistnie) jest jakiś okres karencji? Chcę po najbliższym deszczu dać miedź, mangan, cynk oraz bor z tym że w drugiej połowie lipca, planuję pierwsze zbiory a w związku z tym, że nie mam doświadczenia w nawożeniu dolistnym, nie wiem czy jest to bezpieczne czy nie. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W jakim celu chcesz to dawać.To pierwiastki śladowe w uprawie ziemniaków i tyle ile ziemniak ich potrzebuje to sobie w ziemi znajdzie bez łaski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dariusz86    16

Zgadza się, dlatego też na ten deszcz czekam. A czemu chcę dawać? Powiem tak, zostało mi jeszcze z innych upraw. Za rok się to już przeterminuje a ziemniaki te mikroelementy lubią. Czy znajdzie sobie w ziemii? Pewnie tak tylko u mnie jest ten problem że ziemia jeśli chodzi o kategorie agronomiczną jest średnia. W dodatku mam bardzo niskie ph, na poziomie 4.5 a działek pod ziemniaki celowo już na 2 lata przed sadzeniem, nie wapnuję intensywnie więc ta odbudowa ph jest nico dłuższa a jak wiadomo niskie ph, nie jest sprzyjające dla roślin aby te mogły sobie same te składniki z gleby pobierać. Nie robiłem niestety aż tak szczegółowych badań gleby natomiast w tych które robiłem, był między innymi magnez i u mnie zasobność jest bardzo niska. Dlatego chcę zrobić taki jednorazowy zabieg dolistny. Zaszkodzić na pewno nie zaszkodzi. Pomóc możliwe że trochę pomoże tym bardziej że tydzień temu miałem przymrozki i część redlin mi niestety liznęło także rośliny miały mały stres. 

Natomiast to czy są to śladowe pierwiastki to bym nie powiedział. O ile jeszcze dobrze pamiętam ze studiów, to akurat ziemniak mangan i cynk bardzo lubi. Któryś nawet chroni ziemniaka przed parchem ale już nie pamiętam który :). Poza tym w dokarmianiu dolistnym mikroelementami, działa się raczej profilaktycznie, nie interwencyjnie. Takie ilości jak 1l/ha bo tyle mi mniej więcej zostało każdego tych mikroelementów, zaszkodzić wydaje mi się że nie zaszkodzą. W najgorszym wypadku nic nie dadzą i tyle. 

Ale wracając do temu, rozumiem że po zastosowaniu takiej mikstury (oczywiście po deszczu) nie ma przeciwwskazań aby ziemniaka za ten miesiąc z hakiem powoli kopać? 

 

Edytowano przez dariusz86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5607

Na mikroelementy nie ma żadnej karencji ;) Wieczorem pryskam truskawki a rano można zbierać ...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dariusz86    16

Tak też myślałem. Ja do tej pory mikroelementy stosowałem w zbożach. W ziemniakach nigdy tego nie robiłem. Będzie to pierwszy raz a robię to tylko dlatego, że jak napisałem, zostało mi ich trochę a za rok je wyrzucę bo są ważne do grudnia więc szkoda a ziemniaki może skorzystają, tym bardziej że je lekko podmroziło, zwłaszcza kilka redlin. Siarczan magnezu to raczej na pewno wykorzystają z korzyścią bo moje gleby w magnez są bardzo ubogie niestety.

Edytowano przez dariusz86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pasio
      Witam!!
       
      Jeśli to nie tajemnica, to chciałby się dowiedzieć jakie stosujecie nawozy przed sadzeniem ziemniaków? jakie dawki? Ja stosuję Fosforan oraz sól potasową.
    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj