yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
metrax12    143
1 godzinę temu, magtom36 napisał:

Już wiem że to septorioza, kto miał z nią do czynienia co najlepiej pomaga???

 Zamierzam dać protio nie wiem czy 125 czy 150 i do tego coś dodać??? Strobuline czy sdhi czy jakiś adiuwant?

Żeby zaczynać tą septoriozę!!!! Jakich strat mogę się spodziewac?, może ktoś miał w innych latach septoriozę i zatrzymał ją na etapie pierwszego kolanka.

Dodatek strobiluryny nic nie da, jaki SDHI chciałbyś dodać? Tydzień temu było lepiej (rośliny były bardziej zielone)? Wygląda na to, że tebukonazol nie za bardzo (wcale) zadziałał. W normalnym roku, przy 1-kolanku spokojnie, każdy co najmniej średni fungicyd sobie lepiej lub gorzej poradzi. Teraz było kilka tygodni (przeplatanych) ciepła więc i patogeny się rozwijają. Spokojnie, nie panikuj, nie ma konieczności dodawania karboksyamidu (jak co niektórzy piszą) do triazolu. Możesz dać 150-180 protioko solo-zwalczy choroby źdźbła jeśli jest taka potrzeba, a jeśli nie i boisz się że ten triazol sobie nie poradzi, daj 80 g revysolu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurde. T1 trzeba czekać. Spadło 18.5 litra i mokro fest ale może gdzieś w piątek uderze. Poprzypalałem lekko pszenice rsm. Niby fajny kolorek ale nie wiem czemu mam place jasne na polu. Czego może brakować? Ph? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2296
19 godzin temu, metrax12 napisał:

Może metsulfuron?

A weźmie? Rumany już dzisiaj rano zwiędniete z ciągnika widziałem. Trzeba będzie pojechać na bodziszkowe pole zobaczyć jak z nim. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michcio123    2
Napisano (edytowany)

Witam

Czy to może być septorioza?

Pszenica Kilimanjaro przedplon rzepak. Miesiąc temu poszło 70N w formie rsm i nic więcej nie było robione. T1 pójdzie  jak tylko pogoda się poprawi planuję 75g metrafenon + 150 protiokonazolu.

IMG_20240402_105657.jpg

IMG_20240402_105701.jpg

Edytowano przez michcio123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    320
2 godziny temu, ervyn napisał:

Uważaj żeby nie zastosować go później niż 2 kolanko, bo można narobić sobie bałaganu 

wiem o tym dobrze ale thx.
Ma szersze spektrum działania i parę razy go już stosowaliśmy.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    320
3 godziny temu, Fugeo napisał:

W jakiej dawce mustang 0,8 l/ha czy 1 l/ha?

my w zależności w czym i w jakiej fazie ale w ozimych z reguły 1 litr, 0,8 to chyba w jarych było. Jak nie dostaniesz mustanga to lancet chyba też fajny jest na poprawki z tego co pamiętam.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    143
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Tomek90 napisał:

A weźmie? Rumany już dzisiaj rano zwiędniete z ciągnika widziałem. Trzeba będzie pojechać na bodziszkowe pole zobaczyć jak z nim. 

Mam takie informacje że w jakimś stopniu powinien. Bezpieczny też będzie. Jeśli bodziszek nie będzie trochę pokręcony (o ile morfologia liścia na to pozwoli), to trzeba chwytać za....no właśnie.

image.png

 

image.png

Edytowano przez metrax12
  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19861
16 minut temu, marcianjargit napisał:

Ma ktoś wiedzę czy chwastox extra spali lucernę ?

Może ją potargac 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19861
8 minut temu, marcianjargit napisał:

Odbije czy spali ?

Na pewno będzie chorowała 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
onion29    0

Witam, niestety przez wiatry kolanko w pszenicy ozime uciekło na około 5 cm (zdaża się i 7 cm). zawsze skracalem dawka 0.3 moddus + 0.5 CCC. Czy w fazie gdzie kolanko jest nawet i 7 cm nad węzłem krzewienia bezpiecznie dalej jest stosować CCC? Czy lepiej użyć tylko samego moddusa nawet w większej dawce (0.4l) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9287
24 minuty temu, soltys48 napisał:

Na pewno będzie chorowała 

raczej większość spali, zalezy, który chwastox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2296
48 minut temu, metrax12 napisał:

Mam takie informacje że w jakimś stopniu powinien. Bezpieczny też będzie. Jeśli bodziszek nie będzie trochę pokręcony (o ile morfologia liścia na to pozwoli), to trzeba chwytać za....no właśnie.

image.png

 

image.png

Opcji jest na tego chwasta, fajna tabela. Jest szansa ze fluroksypyr drapnie go przy tej dawce do dałem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9287
3 minuty temu, marcianjargit napisał:

Extra

kiedyś pryskaliśmy pszenicę jarą czy owies z wsiewką od chwastu w taki sposób, aby wsiewka koniczyny była max tydzień po siewie i tylko środki kontaktowe, bez działających doglebowo, czyli chwastox extra, starane, jednocześnie zaś pszenica bya na tyle wysoka, że zakrywała glebę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    143
8 godzin temu, Fugeo napisał:

Jakieś pomysły co się dzieje? Opoka i Foxx. Na chwilę obecną 70 N/ha i w następnym tygodniu dostanie też jakieś 70 N/ha

Duet na start da radę czy w okolicach 130 zł/ha znajdzie się lepsze rozwiązanie?

Druga sprawa. Na mak polny i samosiewy rzepaku wystarczy 40 g/ha granstaru ultra czy dać mustang forte 195 SE 1 l/ha?

 

 

 

 

 
  •  

IMG20240402082016.jpg

IMG20240402083707.jpg

Co było stosowane w tej drugiej? Bo wygląda to albo na fito albo mocne niedobory.

Tifensulfuron z Granstaru Ultra nie pomoże w walce z makiem. Albo sam tribenuron w wyższej dawce (jak nie ma innych chwastów) albo może Mustang nawet zwykły. Na jesieni było coś stosowane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19861
25 minut temu, marcianjargit napisał:

Ja posiałem w czystym siewie na jesień i tydzień temu opryskalem

Sierpien

Siew

Posiejesz jeszcze raz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
anja79    22
1 godzinę temu, MARIO1996 napisał:

Co polecacie na T1 w pszenicy ozimeej po rzepaku ?

 

Duet na Start wystarczy - ale w zwiększonej dawce tj. ok. 120%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    143
Przed chwilą, anja79 napisał:

Duet na Start wystarczy - ale w zwiększonej dawce tj. ok. 120%

Tzn 1l Empartis 0,33l Flexity.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2479
36 minut temu, marcianjargit napisał:

Ja posiałem w czystym siewie na jesień i tydzień temu opryskalem

Sierpien

Siew

Jeśli opryskałeś tydzień temu to chyba wiesz co się z nią dzieję , więc po co pytać jak już opryskane , a swoją drogą to co się z nią stało po tym oprysku , (czy nie stało się nic ?)  Swego czasu pryskało się chwastoxem extra , tyle że zawsze była jako wsiewka w jęczmień i czekało się jak jęczmień już był duży żeby zakrył lucernę , a w czystym siewie chwastoxem chyba bym raczej nie pryskał tylko poszedł w basagram czy coś w tym stylu . No i jeszcze zależy na co ta lucerka było siana , bo jak dla bydła to nim ruszy na całego to ściąć te chwasty , a potem już zadusi je lucerna , ja siałem na nasiona 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnikon1989    161
Napisano (edytowany)
20 godzin temu, Siedzacybyk napisał:

nie wiem w jakich dawkach, ale czy nie lepiej pelna protiokonazolu, chocby 180 g, a tebu na t2?

Po 100 g protio i tebu a spiroksaminy 250. Protiokonazol i tebukonazol bardzo fajnie się uzupełniają 

Edytowano przez rolnikon1989

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcianjargit    157
21 minut temu, mysza103 napisał:

Jeśli opryskałeś tydzień temu to chyba wiesz co się z nią dzieję , więc po co pytać jak już opryskane , a swoją drogą to co się z nią stało po tym oprysku , (czy nie stało się nic ?)  Swego czasu pryskało się chwastoxem extra , tyle że zawsze była jako wsiewka w jęczmień i czekało się jak jęczmień już był duży żeby zakrył lucernę , a w czystym siewie chwastoxem chyba bym raczej nie pryskał tylko poszedł w basagram czy coś w tym stylu . No i jeszcze zależy na co ta lucerka było siana , bo jak dla bydła to nim ruszy na całego to ściąć te chwasty , a potem już zadusi je lucerna , ja siałem na nasiona 

W cholerę ostu było oset skoszony odbija

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez patryk170
      Witam, dzisiaj oglądałem  pszenice jarą na polu i widać już niedobory wody. Pole to ma 500 metrów długości i jest to mozaika i z jednej strony od lasu zaczyna się na 6/5 klasie i przechodzi w 4b/a z drugiej i co mnie dziwi to to że na tych piachach jest ładna ciemnozielona a na lepszej ziemi zrobiła się jasnozielona. A  na wszystkich sąsiednich polach jest na odwrót i  na tych piachach ludziom już powypalało zboża. Czym może być to spowodowane ?
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Skalpel13
      Witam mam takie pytanie opryskalem pszenice jarke huzarem czy coś będzie z tego???
    • Przez Skalpel13
      Witam opryskał ktoś kiedyś pszenice jara huzarem proszę o opinie
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj