yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

Troker1979    578

WM powiat Kętrzyn. U mnie po ponad 2 miesiącach pierwsze krople ku pokrzepieniu serca spadły i trochę kropi. Czekam na coś więcej. Kałużę by człowiek w końcu zobaczył.

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9024

LRA dziś w dzień trochę popadało i teraz z godzinę już podlewa. To co nie przypalone jeszcze będzie żyć. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2286
8 godzin temu, yacenty napisał:

jutro jadę z robakiem bo az grubo

Jedź, u mnie deszcz przez noc zrzucił 🙂

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    492
7 godzin temu, mysza103 napisał:

Skoro już o mnie wspomniałeś , to dzisiaj z pół godziny temu właśnie zjechałem z pola , pryskałem pszenicę rsm + deko siarczanu magnezu , i to już drugi raz po wykłoszeniu , 1 raz rsm szedł z t3 , a teraz rsm poszedł sam ( z niewielkim dodatkiem siarczanu magnezu ) i tak jak powiedziałem jak warunki będą odpowiednie to pójdzie jeszcze raz takie coś za 7 -10 dni 

 

Na 100 litrów wody to dałeś , czy na ha , bo jak się pszenica wykłosi do stężenie 5 % max powinno iść . Ja daje stężenie 6,5- 7 % tyle ze dodaję rsm 26 (około 100 litrów rsm na beczkę 1500 litrów) on wydaje mi się bezpieczniejszy , bo w większości ma azot amidowy , co zatem idzie nie parzy tak jak np 32 

Na ha . Przy T3 tez dodawałem 10l RSM . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3893
Tomek90 napisał:

8 godzin temu, yacenty napisał:

jutro jadę z robakiem bo az grubo

Jedź, u mnie deszcz przez noc zrzucił 🙂

wstaną i pójdą dalej

  • Confused 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taux    102
13 godzin temu, Szczepek22 napisał:

@taux jeśli azot daje się tylko pod korzeń to wytłumacz mi po co jest 3 dawka azotu na kłos. A i tak na przyszlosc czytaj ze zrozumieniem dopiero odpowiadaj mialem ci wytlumaczc o co chodzi ale szkoda mi czasu na pisanie

......szkoda to by była jakbyś do stu dni wpadł....tylko nie wiem, kto by więcej na tej szkodzie zyskał...świat, wioska, agrofoto.....N3 to też pod korzeń... dałem Tobie info, że @mysza103  robi to dolistnie i pisze, że ma efekty (ja z makro dolistnego się wyleczyłem 15lat temu...- bo ma to wady...- nie mowie o standardowym dodaniu mocznika czy rsm jako surfaktant) , chociaż ja wole 2t więcej z ha niż 20 zł na t za białko......

u mnie dopiero 5-6 dzień wyrzucania tzw pylników(pszenice siane w terminie 25-26.09- później wykłoszone niż pszenice po kuku po sąsiedzku...), T3 zrobione 2-3 dni temu ze względu na mecz na narodowym i przerwę w opadach(uwaga 46l po 14dniach bez opadu )..... także więc 10t po rzepaku pewne...a po pszenicy z tonę mniej... a dziś jak wróciłem kolejne 15l dolało.....aż tyle i niby tyle...ale dla mnie to hobby.....nie biorę tego na poważnie....

@GRZES1545  W czepku urodzeni, h mnie podobnie...jedynie w jarej zrobiłem bo spustoszenie skrzypionki robiły niesamowite.

Mam tak samo jak Ty.., u mnie podobnie lata nie widziałem takiej ilości skrzypionki na ozimej ,po powrocie z USA i CAN  we wtorek do T3 dołożone 10% więcej mocy i upalone.....

Edytowano przez taux

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9024
1 godzinę temu, Tomek90 napisał:

Jedź, u mnie deszcz przez noc zrzucił 🙂

W czepku urodzeni, h mnie podobnie...jedynie w jarej zrobiłem bo spustoszenie skrzypionki robiły niesamowite.

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3
10 godzin temu, Piffpaff napisał:

powiem ci ze jak nie masz gwarancji czy to na papierze czy słowny jest wlasciciel to ciężko jest tanio i szybko doprowadzić pole do normy bo najlepsza była by kreda która szybko podniesie pH i powinna uwolnić czesc fosforu ale to już twoja decyzja i twoja kasa. Przejąłem gospodarstwo po ojcu z podobnymi wynikami i w pierwszym roku wapnowanie magnezowe 4t/ha i kolejne 3 lata po 1t po zniwach i pH wzrosło do ok 5.5 a do tego co roku 300kg polifoski i sloma zostaje na polu to po 5 latach mam pH 5.8-6.1 fosfor średni a potas i magnez wysoki. Tanio nie było ale to moja działka a nie dzierżawa... chyba że masz zamiar kupić...

Weź teraz daj 300kg polifoski przy tych cenach ale masz rację jakoś trzeba to zrobić zamierzam stawiać głównie tam na kukurydzę tylko że była tam już poprzednio ja zasiałem drugi raz więc jeszcze rok i koniec dobrze mówię? Czy może da się to jakoś obejść bo to bardzo mozajkowata gleba trafia się miejscami i 6 klasa a nie chciałbym bym siać tam owsa czy żyta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9024
58 minut temu, taux napisał:

e

@GRZES1545  W czepku urodzeni, h mnie podobnie...jedynie w jarej zrobiłem bo spustoszenie skrzypionki robiły niesamowite.

Mam tak samo jak Ty.., u mnie podobnie lata nie widziałem takiej ilości skrzypionki na ozimej ,po powrocie z USA i CAN  we wtorek do T3 dołożone 10% więcej mocy i upalone.....

W ozimym nie tyle co w jarych, u znajomego zanim się dopatrzył to w jeczmieniu z zielonych flagowych liści to białe stoją. 

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szczepek22    13
1 godzinę temu, taux napisał:

...szkoda to by była jakbyś do stu dni wpadł....tylko nie wiem, kto by więcej na tej szkodzie zyskał...świat, wioska, agrofoto...

Wydaje mi się kolego że szkoda i zysk to się wykluczają nawzajem w tym zdaniu.

N3 pod korzeń oczywiście że ma sens jeśli jest woda... jeśli natomiast spadł deszcz ostatni około 20 kwietnia to po co sypac na sucha ziemię żeby poszło w szpary w ziemi? A reszta w atmosferę? Wyleczyłeś się z makro 15 lat temu? To życzę Ci żebyś się jeszcze wyleczył z cwaniactwa i łażenia sprawdzania co jest u sąsiadów. Co to dni pola sobie u kogoś robisz? A i jeszcze może zmień odbiorcę bo u mnie między konsumpcja a paszowka było troszkę więcej niż 20zl różnicy sporo więcej. U mnie niedaleko jest gospodarstwo 1000ha nigdy nie widziałem żeby pryskali mocznikiem wrogowie jak @taux ale ten rok jest suchy i się zdecydowali na podnoszenie parametrów opryskiwaczem a nie rozsiewaczem stąd moje pytanie czy ktos ma doswiadczenie z takimi praktykami. Trzeba było dać mocznik z inhibitorem w kwietniu i był by spokoj😅

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    44
48 minut temu, Verati napisał:

Weź teraz daj 300kg polifoski przy tych cenach ale masz rację jakoś trzeba to zrobić zamierzam stawiać głównie tam na kukurydzę tylko że była tam już poprzednio ja zasiałem drugi raz więc jeszcze rok i koniec dobrze mówię? Czy może da się to jakoś obejść bo to bardzo mozajkowata gleba trafia się miejscami i 6 klasa a nie chciałbym bym siać tam owsa czy żyta.

Od 2024 liczymy zmianowanie, czyli w 2026 inna uprawa lub w ciągu 3 lat poplon przerywający monokulturę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szczepek22    13
4 minuty temu, ziomal_one napisał:

Od 2024 liczymy zmianowanie, czyli w 2026 inna uprawa lub w ciągu 3 lat poplon przerywający monokulturę. 

A orka na zimę już w tym roku odpada tak? 

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taux    102
54 minuty temu, Szczepek22 napisał:

Wydaje mi się kolego że szkoda i zysk to się wykluczają nawzajem w tym zdaniu.

N3 pod korzeń oczywiście że ma sens jeśli jest woda... jeśli natomiast spadł deszcz ostatni około 20 kwietnia to po co sypac na sucha ziemię żeby poszło w szpary w ziemi? A reszta w atmosferę? Wyleczyłeś się z makro 15 lat temu? To życzę Ci żebyś się jeszcze wyleczył z cwaniactwa i łażenia sprawdzania co jest u sąsiadów. Co to dni pola sobie u kogoś robisz? A i jeszcze może zmień odbiorcę bo u mnie między konsumpcja a paszowka było troszkę więcej niż 20zl różnicy sporo więcej. U mnie niedaleko jest gospodarstwo 1000ha nigdy nie widziałem żeby pryskali mocznikiem wrogowie jak @taux ale ten rok jest suchy i się zdecydowali na podnoszenie parametrów opryskiwaczem a nie rozsiewaczem stąd moje pytanie czy ktos ma doswiadczenie z takimi praktykami. Trzeba było dać mocznik z inhibitorem w kwietniu i był by spokoj😅

Nie rozumny misiu.... ten pierwszy akapit to była przestroga żebyś nie chciał iść tą drogą... jak jedziesz do pola to po prostu widzisz co jest obok....Ty to nazywasz cwaniactwem a ja spostrzegawczością... ten rok nie  jest suchy, jest jak po przedni bardzo dobry jeśli chodzi o rozkład opadów(a nawet bardzo mokry mógłbym powiedzieć)... co do nawożenia.....nie rozumny dałem Tobie przykład @mysza103  bo ostatnie 2-3 strony opisuje co i jak w dolistnym makro na ostatniej prostej.........skąd wiesz jak nawożę--ostatni raz z rozsiewaczem byłem w polu w marcu......sam sobie stawiasz tezy i sam sobie zaprzeczasz....

1 godzinę temu, GRZES1545 napisał:

W ozimym nie tyle co w jarych, u znajomego zanim się dopatrzył to w jeczmieniu z zielonych flagowych liści to białe stoją. 

znam temat..., mam tą niedogodność, że etat w korpo traktuje jako nadrzędny wobec pola i wyjazdy po 2-3 tygodnie po za PL to  norma i tak jakoś się udaje.....

 

Edytowano przez taux
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szczepek22    13

No właśnie nie rozumiesz  @taux misiu. Dobry rozklad wody? Moze i u Ciebie ale wyobraz sobie ze oprócz Ciebie to na świecie  jest dużo więcej ludzi. Dolaczylem Ci zdjęcie żeby zobrazować ten twój dobry rozklad wody. Takie szpary w ziemi nie robią się z jej nadmiaru. Misiu kolorowy. Cwaniactwem nazywam to co piszesz na tym forum nie to jak lazisz komus po polu (czytaj wścibski)

20230611_170530.jpg

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2473

Tu to można powiedzieć że są micro pęknięcia ziemi , ja w tamtym roku wstawiłem zdjęcie chyba w tym temacie , to rękę do łokcia wkładałem w szczeliny , no ale oczywiście jeśli szczeliny się pojawiają to znak ze wody zaczyna brakować 

  • Haha 1
  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taux    102
17 minut temu, Szczepek22 napisał:

No właśnie nie rozumiesz  @taux misiu. Dobry rozklad wody? Moze i u Ciebie ale wyobraz sobie ze oprócz Ciebie to na świecie  jest dużo więcej ludzi. Dolaczylem Ci zdjęcie żeby zobrazować ten twój dobry rozklad wody. Takie szpary w ziemi nie robią się z jej nadmiaru. Misiu kolorowy. Cwaniactwem nazywam to co piszesz na tym forum nie to jak lazisz komus po polu (czytaj wścibski)

20230611_170530.jpg

leszczu..kolorowy czytaj dalej nie rozumny....(Panowie sorry, może to  dotrze....) pisanie na forum... dotąd jak nie  mam info o pozwie od swojego prawnika(drugi związkowy--ten darmowy i do bólu i z tej opcji--pis,z konotacjami)) to mi lotto, miałem i takie szpary...i jaki macho jestem  to na wacka to za dużo, ale i tak 8t/ha  uleciało....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1496

Jak dla mnie mogłoby już przestać padać na jakieś 2-3 tygodnie bo za dużo się robi go. 

  • Thanks 1
  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taux    102

@SawekBraczyk kto w kolejce czeka ten traci zawsze są typy z immunitet-em i pierwszeństwem :)

Edytowano przez taux

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szczepek22    13
18 minut temu, taux napisał:

leszczu..kolorowy czytaj dalej nie rozumny....(Panowie sorry, może to  dotrze....) pisanie na forum... dotąd jak nie  mam info o pozwie od swojego prawnika(drugi związkowy--ten darmowy i do bólu i z tej opcji--pis,z konotacjami)) to mi lotto, miałem i takie szpary...i jaki macho jestem  to na wacka to za dużo, ale i tak 8t/ha  uleciało....

Ale ty masz bujna wyobraźnię za dużo na twojego  pseudo Wacka to i to bedzie. Susza nazywasz lata gdzie nakosiles 8t/ha. Nie masz pozwu bo może ludzie co im po polu latasz sa normalniejsi i poprostu maja ciebie gdzies😉 zresztą ja też 

20230617_113733.jpg

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    492
18 minut temu, taux napisał:

@SawekBraczyk kto w kolejce czeka ten traci zawsze są typy z immunitet-em i pierwszeństwem :)

Tylko ze tydzień temu 15l dostałem . Ale to jeszcze by się przydało trochę . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Skalpel13
      Witam mam takie pytanie opryskalem pszenice jarke huzarem czy coś będzie z tego???
    • Przez Skalpel13
      Witam opryskał ktoś kiedyś pszenice jara huzarem proszę o opinie
    • Przez piotrb14
      Witam. W tym roku 1 raz spotykam się z tym ustrojstwem w okolicy.
       
       
      Tak wyglądała na jesieni po zasiewach.

       
      Tak na jesieni, już z wtedy było widać drobne przebarwienia na koncówkach liści.

       
      a Tak wygląda to teraz: Najmniej porażona bamberka zasiana z własnego zbioru
       

       
      oraz najbardziej porażony julius i ozon ( materiał c1)

       
      Pojedyńcza wyrwana roślina
       

       
      Stanowisko po rzepaku ph uregulowane zasobność składników srednia do wysokiej, materiał kwalifikowany ( julius i ozon) babmerka zasiana z własnego materiału wygląda dużo lepiej niż te pszenice siane z cenrali ( wszystkie są obok siebie) na Agilu sianym tydzien pozniej jest tego ustrojstwa dużo mniej a na pszenicach sianych w buraczysku późną jesienią problem w ogóle nie występuje. Dostała 180N, mikro elementy odżywki itd. Skracana nie była bo bałem sie że dobita zostanie całkowicie. Po 1 zabiegu na grzyba wirtuozem wydawało się że poprawiła się jednak już podczas T2 duet ultra + accanto widać bylo przebarwienia te, fioletowo czerwone które teraz przechodzą w żółty zgnity tj po objawach ataku grzyba. Na wiosnę była pryskana herbicydem lancet plus.

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj