Gość

Jakie lampy na oborę

Polecane posty

Gość   
Gość

Mam pytanie jakie lampy byście polecili na oborę z bydłem? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2020

Najlepiej po kosztach zwykły przezroczysty klosz i żarówki LED z Castoramy, gwarancja na 5 lat. Nigdy tyle nie wytrzymują więc wymieniają bez problemu za ok 16 zł masz 6 lat z głowy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylip    44
Napisano (edytowany)

Zależy czy ma to cokolwiek świecić czy masz mieć widno w oborze. Jak to pierwsze to wystarczy co przedmówca poleca, jak ma być dobrze to oprawy pyłoszczelne i tuby LED 120 cm. W jednej oprawie są 2 takie po 18 W i jest na prawdę widno, oraz odpowiednie rozproszenie światła. Oczywiście w budynkach inwentarskich należy pamiętać o odpowiedniej barwie światła - najlepiej 3800 K, ale w praktyce najłatwiej dostać 4000 K i też jest dobrze. Taki zestaw zakładał mój kolega co wcześniej miał właśnie zwykłe żarówki w małych oprawach. Dopiero teraz dój i obrządki robi w odpowiednich warunkach. Ja już na etapie przebudowy obory to zakładałem i nie żal żadnej złotówki choć wtedy kosztowało kilka razy drożej niż teraz, a kupowałem to w czasach gdy dopiero pojawiały się na rynku. Minęło kilka lat a wymieniłem może ze 2 tuby i to tylko dlatego, że jedna obudowa była źle złożona i nie trzymała szczelności i zaszła wodą. 

Edytowano przez sylip

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alchemik    441

Źródło światła i rozmieszczenie to kwestia zasobności portfela/ wymagań itp.

 W sam osprzęt  poniżej IP 65 to szkoda montować ze względu na trwałość i bezpieczeństwo. 

Kiedyś były darmowe programiki gdzie można sobie zmieniać zadane natężenie światła, rodzaj źródła światła wielkość prostego pomieszczenia i program zwracał ile opraw i gdzie potrzebujemy punktów oświetlenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja mam tuby led, ale barwa 6000 K. Zimne światło ponoć jest lepsze dla bydła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratrolnika    28740

mamy oborę z niskim stropem, ok 2,5m od posadzki, przewiew raczej słaby, więc dosyć wilgotno, dostałem kiedyś z odzysku lampy 2x58W odkryte, chyba IP20, zamontowałem w oborze, świecą już jakieś 8 lat, nic w środku nie padło, nic się nie upaliło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek99    16
20 minut temu, bratrolnika napisał:

mamy oborę z niskim stropem, ok 2,5m od posadzki, przewiew raczej słaby, więc dosyć wilgotno, dostałem kiedyś z odzysku lampy 2x58W odkryte, chyba IP20, zamontowałem w oborze, świecą już jakieś 8 lat, nic w środku nie padło, nic się nie upaliło

Jeśli 8 lat to powinieneś mieć co najmniej jeden pięcioletni przegląd instalacji elektrycznej ( reguluje to Prawo Budowlane i wymogi Ubepieczycieli). Zastanawiające kto taką instalację dopuścił do eksploatacji i pod tym się podpisał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8046
2 minuty temu, bratrolnika napisał:

kto ci w oborach robi przeglądy elektryczne???

Jak to kto?🤔 myszy szczury i pajury. 🤭

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratrolnika    28740

no chyba własnie

na dużych obiektach przemysłowych jest to wymagane, ale w oborze???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pWnedMTZ    68

U siebie mam założone philips TCW060 2x18 W. W hurtowni, w której robi moja narzeczona zmieniali oświetlenie na inne, kupiłem 50 takich lamp po dyszce za sztukę, fajnie świecą. Mam założone 6 sztuk w oborze 16x10 bez stropowej i jest widno jak w dzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj