sylip

Members
 • Ilość treści

  189
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez sylip

 1. Widziałem tutaj na forum procedurę kalibracji rewersu, ale jest z tym trochę zachodu. warto byłoby skorzystać z pomocy albo doświadczonego mechanika, albo chociaż osoby, która to robiła. Półbiegów się nie kalibruje, a za ich płynne działanie odpowiada akumulator hydrauliczny obok filtrów oleju. Trzeba go zdemontować i oddać do sprawdzenia w zakładach robiących hydraulikę siłową i ewentualnie naprawić/wymienić na zgodny ze specyfikacją producenta.
 2. U mnie też znowu mam problem z kontrolką nr 7. Zrobiłem cały serwis (oleje, filtry i jeszcze kilka innych rzeczy) i dalej się paliła - nieważne, zimny, ciepły nie miało to znaczenia. Wymieniłem czujnik i wszystko było OK, do dzisiaj - robiłem serwis akumulatora i wypiąłem go. Po podłączeniu wszystkiego odpaliłem ciągnik, aby sprawdzić czy jest w porządku. wszystko działa normalnie, tylko znowu zaczęła się ta kontrolka świecić - czujnik był oryginał od Claasa. No przynajmniej w oryginalnym opakowaniu, bo taki sam widziałem w necie jako zamiennik, w każdym razie produkt europejski, a nie chińszczyzna. Nie sprawdzałem po zagrzaniu oleju, bo na razie nie mam roboty na ten traktor. Ma ktoś pomysł o co chodzi, albo jest jakieś zwarcie i uszkadza czujnik, albo mam pecha i trafiłem na bubel, albo jest jeszcze inna przyczyna tylko jaka? Jakieś pomysły? Edit. Posprawdzałem czujnik i wygląda na to, że jest OK. W takim razie co? Nowy olej (dobrany wg specyfikacji), nowe filtry Classa nie powinno się świecić. Ktoś, coś?
 3. Wygląda na to, że synchronizator od 2 biegu się skończył - w tych skrzyniach on pada pierwszy (często jest 2 używana). Trzeba rozbierać skrzynię i wymienić. Pewnie jeszcze jakieś łożysko do wymiany będzie. Zostawić tego tak nie można, bo zużywające się elementy będą produkowały opiłki, a to zabójstwo dla całej skrzyni. Koszt nie wiem, jeszcze tego u siebie nie robiłem, a też mnie to czeka - tyle tylko, że na razie zgrzyta, ale nie wyskakuje.
 4. Ciekawa teoria, może by miała zastosowanie w Masseyu w którym lewarek zmiany biegów ma bezpośrednie połączenie z wybierakiem w skrzyni, ale nie w Aresie - tutaj są linki od dźwigni zmiany biegów do wybieraka.
 5. Zwraca się uwagę na to co w innych zachodnich ciągnikach. Po pierwsze sprawdź wycieki zwłaszcza w okolicach filtrów hydrauliki oraz rozdzielacza hydraulicznego z tyłu kabiny. Wiadomo im więcej wycieków tym większe koszta doprowadzenia tego do ładu. Kolejnie luzy w podnośniku - jak bardzo wyrobione są wszystkie sworznie oraz luz ramion w korpusie podnośnika - tego nie powinno być, aby EHR działał prawidłowo, sprawdź koniecznie sworznie dolnych belek podnośnika te przy skrzyni czy nie są oberwane od nich przewody - są one dość drogie. Posprawdzaj przynajmniej wizualnie instalację elektryczną - nie może być łatana lub tym bardziej robione jakieś obejścia, dobrze obejrzyj wiązki przed kabiną z prawej i lewej strony - lubią się przecierać o maskę. Dobrze jak byś miał miernik ciśnienia oleju do złącza euro. Sprawdzisz w ten sposób stan pompy. Na zagrzanym oleju na wolnych obrotach po podaniu oleju na złącze powinno być conajmniej160 bar i na wszystkich kolejno też. Po przekręceniu kluczyka, a przed odpaleniem sprawdź czy wszystkie kontrolki i wskaźniki się zaświecaj, po odpaleniu żadna nie powinna się świecić. Sam silnik powinien się dać szybko uruchomić i ładnie pracować nawet zimny. Obroty nie powinny falować. Biegi główne dość twardo wchodzą, ale powinny się zmieniać bez zgrzytów, duży luz dźwigni zmiany biegów likwiduje się dokręcając śrubę na wodziku przy skrzyni, półbiegi pracują troszkę twardo, ale nie powinien szarpać. Rewers jeżeli jest EH to powinien płynnie zmieniać kierunek jazdy bez szarpnięć. Sprawdź to zwłaszcza po zagrzaniu oleju - wtedy lubi sobie szarpnąć przy ruszaniu lub zmianie kierunku jazdy. Wtedy wymagana jest jego kalibracja lub zmiana elektrozaworu. Niedopuszczalne jest ślizganie się sprzęgieł od półbiegów lub rewersu dłużej niż 3 sek. - wtedy już rozpoławianie. Sprawdź wszystkie funkcje w EHR czy działają i dają się wyregulować. Silnik powinien mieć dobrą kulturę pracy, nie kopcić ani z wydechu, ani z odmy - oczywiście zagrzany. Sprawdź luzy na zwrotnicach oraz sworzniach drążków kierowniczych. Warto szukać lepiej wyposażonych wersji czyli z amortyzowaną kabiną (oznaczenie RZ), a rewersem EH, klimatyzacją oraz 3 parami wyjść hydraulicznych. Amortyzowaną os odpuść - ma masę smarowniczek, a i tak się z czasem wyrabia i trudniej kierować ciągnikiem. Ciekawostka - skrzynie biegów są takie jak w MF serii 62xx - 64xx, ale ceny części zamiennych istotnie się różnią pomiędzy serwisem Classa a MFa o jakieś 20 % na korzyść Classa.
 6. Szukaj właśnie w tej okolicy pod schodkami.
 7. W przepisach jest coś jeszcze o transporcie materiałów o rażącym czy jakoś tak wyglądzie, kształcie i zapachu pod co właśnie podpada obornik, tak więc wypadałoby go przykryć.
 8. sylip

  Langren rs800

  U mnie tabela niewiele mija się z prawdą, tak ok 10 % zawyża przy 15 m szerokości.
 9. Ostatnio płacił tyle samo co za byki. Czysty LM ok 9 zł/kg brutto, mieszańce taniej, ale nie znam stawek.
 10. http://fuchs-eu.lubricantadvisor.com/advice.aspx?lang=pol&country=pl&type=76818bd6558259b0e7c8b2b8ce66e9a7 Wystarczy chwilę poszukać. Mogą być zamienniki innych producentów byleby wlać oleje zalecanego typu.
 11. Ja to widzę obniżki, a nie podwyżki. Od roku cały czas cena systematycznie spada. Raz w górę, a potem jeszcze więcej w dół. Ciekawe kiedy się na dobre ustabilizuje, albo nawet odbije w górę?
 12. Dlaczego 15W50? Teraz zapewne masz 15W40. 15W50 będzie trochę gęstszy wyższych temperaturach, ale jeżeli silnik jest w dobrej kondycji to wcale nie jest takie dobre. Sam producent oczywiście bardzo dobry, ale i polskie oleje zwłaszcza wyższych klas jakości też są całkiem dobre.
 13. Ciut?! Przepaść w mojej ocenie. Zeżrą praktycznie to co byk, a o wiele wolniej rosną i bardziej się otłuszczają. Miałem właśnie na ostatniej partii porównanie. Pierwsza grupa w wieku 21 -23 miesiące byki średnio 740 kg, jałówki 620; druga grupa wiek 17 - 19 miesięcy byki średnio 620 kg, jałówki 540 kg. Dzienne pobranie paszy na sztukę niewiele mniejsze, ale w przeliczeniu na kg przyrostu znacząco większe. Co do spokoju to faktycznie spokojniejsze przynajmniej do momentu wystąpienia rui- wtedy niekoniecznie.
 14. Agrostar, ale ogólnie jest słabo w handlu zagranicznym teraz. Z pośrednikiem przyjeżdżało 2 kupców w odstępach 2-u tygodniowych, obaj chwalili bydło, ale z pierwszym się nie dogadali (pewnie za niska cena), drugi wziął, ale też nie wszystko - 2 jałówki pójdą gdzie indziej.
 15. U nas dla małego dostawcy ledwo można ponad 9 zł brutto dostać. Ogólnie jest problem ze sprzedażą. Czekałem na odbiór półtora miesiąca. Byk i jałówka w jednej cenie.
 16. A jak Gramar teraz płaci za mięsne jałówki, byki?
 17. Piszę z pamięci to mogę sie troszkę pomylić. Panel dźwigni po lewej stronie siedzenia patrząc od strony drzwi: 1. Regulacja prędkości obrotowej bębna młócącego. Przesuwasz tę dźwignie w górę skokowo - jest tam mechanizm zapadkowy i trzeba tak kilka razy nią poprzesuwać i obroty rosną lub w dół po obróceniu gałki będzie wtedy regulacja w dół i zmniejszenie obrotów. 2. Wielkość szczeliny wylotowej pomiędzy klepiskiem a bębnem młócącym 3. Wielkość szczeliny wlotowej pomiędzy klepiskiem a bębnem młócącym 4 i 5. tu nie jestem pewien bo jedna dźwignia służy do włączenia młocarni, a druga do wysypu ziarna. 6. Korba po lewej stronie kolumny kierownicy jest od regulacji prędkości motowidła 7. po lewej stronie na panelem tych dźwigni jest dźwignia do regulacji obrotów silnika - w kierunku drzwi gaszenie, na środku obroty średnie , w stronę operatora obroty robocze. Panel dźwigni po prawej stronie na konsoli licząc od operatora: 1. Prędkość jazdy w przód i tył - to hydrostat więc kierunek jazdy też zmienia się tą dźwignią. 2. Podnoszenie/opuszczanie hedera 3. Podnoszenie/opuszczanie motowidła 4. Wysuwanie motowidła do przodu i do tyłu 5. Otwierani hydrauliczne rury wysypowej 6. Ta korba służy do regulacji ilości wiatru w młocarni Pedały w podłodze: 1. Ten z lewej gdzie normalnie jest sprzęgło to pedał do włączania hederu 2. Ten mały okrągły za nim pod pietą to wyłączanie hederu 3. Z prawej strony ten podwójny to hamulec w zasadzie postojowy a dźwignia pod piętą służy do jego zwalniania. Nie widzę czy masz też manualną skrzynię biegów, jeżeli tak to biegi zmienia się tylko na postoju i na płaskiej powierzchni żeby kombajnu nie ciągnęło ani do przodu ani do tyłu. Schemat masz na konsoli na zielonej nalepce, biegi zmienia się w poprzek a luz jest wzdłuż - jak w Władimircu.
 18. Co prawda nie w ciągniku, ale w aucie miałem taki przypadek, że w nowej pompie odleciał mi właśnie wirnik. Też był plastikowy. Po za tym kilka razy się zdarzyło, ze po wymianie płynu zacinał się termostat i wymagał wymiany. U siebie w silniku MWM wymieniałem jednocześnie pompę i termostat na oryginał Claasa i problemu żadnego z działaniem i odpowietrzeniem nie było.
 19. Podatek katastralny z tego co się orientuję ma dotyczyć zabudowy w gospodarstwach, a nie gruntów.
 20. Dzięki za odpowiedzi. Piszecie to samo co przypuszczałem, że jednak gumowy nie sprawdzi się przy kruszeniu brył. W takim razie mam nadzieję, że konstrukcja agregatu wytrzyma masę wału żeliwnego, który chyba nie będzie znacząco cięższy od packera.
 21. Jak w temacie. Potrzebuję wału typu crosskill, ale wybór materiału z jakiego będzie wykonany nie jest jednoznaczny. Za gumowym przemawia zdecydowanie niższa masa własna (to dla mnie ważne) i w niewielkim stopniu cena (jest o ok 30% tańszy), natomiast nie wiem czy dobrze poradzi sobie z bryłami - czy guma w zbliżonym stopniu będzie je kruszyła, czy jednak żeliwne odpowiedniki są w tym przypadku zdecydowanie lepsze i trwalsze i nie warto bawić się w gumę; gleby różne, kamieni niewiele.
 22. Mniej więcej i to na wolnych obrotach na zagrzanym oleju. Jeżeli spada poniżej 150 to pompa słaba.
 23. sylip

  Klucze z Biedronki

  Mam ze 3 lata, mało intensywnie używane, nigdy do zrywania śrub a i tak grzechotki już 2 przepuszczają, a w jednej wypadł bolec mocujący przegub. Klucze tanie, ale jakość wykonania raczej słaba. Dla odmiany kiedyś kupiłem inne grzechotki oczkowe, tylko bez przegubu i z zewnętrznymi zapadkami o zmiennym kierunku i kosztowały nawet mniej a są na prawdę mocne.
 24. Kolega pracuje w serwisie aut ciężarowych, przyjechał do nich kiedyś handlarz z zabudowa i wagą. Na pytanie kolegi czy to opłacalny biznes handlarzyna wyjmuje pilota z kieszeni i mówi na ile ustawić wagę aby zarobić. Chłop się zważy prawidłowo a byk za 30 sek już będzie na minusie kilkadziesiąt kg. Niestety to właśnie waga elektroniczna.
 25. Nie jest tak łatwo jak się wydaje. Mam i byki i jałówki w opasie - w zasadzie czysty LM. Byki w 20 m-cy łapią po ok 700 kg, jałówki ledwo 600 i to po 24 miesiącach. Żywienie zbilansowane na przyrost 1,5kg/dobę. Robiłem obliczenia kosztów żywienia bydła i wychodzi mi to co większość powtarza. Najbardziej opłacalne jest żywienie intensywne. Koszt jednostkowy paszy wyższy, ale czas opasu zasadniczo krótszy i ilość oraz wartość (w zł) zjedzonej paszy jest niższa. Jak ktoś uważa, że tanimi paszami żywiąc opasa 30 m-cy zaoszczędzi w stosunku do dobrego żywienia przez 20 m-cy to niestety jest w błędzie. Bydło szybko rośnie do wieku 2 lat, potem tylko się otłuszcza.
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj