yacenty

Uprawa buraków cukrowych - 2022

Polecane posty

przemek28_28    2139
2 godziny temu, Norman napisał:

@przemek28_28 Wręcz można by odczuć to jak delikatna groźba w stronę plantatorów, dodać trzeba jeszcze informację o dużo niższej cenie za ponadplanowe. Ogólnie jakie % azotu w wynikach w twoich stronach u mnie i okolicznych poniżej 14 N  mmol/1000g miazgi nikt od 4 lat nie miał z reguły 16-20 - świadectwo jakości wszystko podane, według ich zaleceń wskazane 10. W moim regionie aktualnie doradca sprawdza lokalizację plantacji, stan, jak i dokładny areał (to wcześniej ich nie interesowało), lokalizacja pryzmy. Cena na przyszły sezon spadnie a może to sposób na pozbycie się tzw. małych plantatorów. O dobrej polaryzacji można zapomnieć w tym sezonie, o ilości zakupionych j.s. z cukrowni też się czepiali jak ktoś mniej jak 1 j.s./ha zamówił, trzeba było wyjaśnić. Pożyjemy zobaczymy co dalej będzie.

@skywalker89 u nas na koniec lancy wieszają dyktę lub blachę, można by było też pewnie opryskać szerzej kilka rzędów, opryskiem od zwykłych, tym conviso nic by nie było. Różnica widoczna, w moim regionie widać też w zwykłych kto trochę wcześniej zasiał i mniej chemi dał, tylko widzę że to strzał w pielenie, ja swoje na grubo potraktowałem, jak doradca był to dzwonił że kiepsko wyglądają, roześmiałem się że jak wrócę to 200kg/ha saletry pójdzie a azot do 50 dobije.

W moich stronach 20-30 ostanie lata. Według ich zaleceń nikt nie powinien dawać azotu na wiosnę żeby dobić 10

Napisali wyraźnie że według ich badań 10 jest najlepsza do produkcji cukru, więc jak ktoś będzie przekraczał to nie będą podpisywać umów z producentami którzy obciążają środowisko naturalne😂😂😂😂😂😂😂

Poprzez zbyt duże zużycie azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1699
4 godziny temu, ŻakowskiSławomir napisał:

A jaka dawka skutecznie wyczyści fiołka? Wie ktoś? Jedyny Chwast z którym jest problem, 0,5l venzaru i za tydzień poprawka?

 

IMG_20240507_160818.jpg

Bez urazy, ale podobno do 20maja kończysz odchwaszczanie. No nie wiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman    138
Napisano (edytowany)

@przemek28_28 Zgadza się, jeszcze te ich dbanie o środowisko, A my mamy po 35-50 T/ha zbierać i z motyką za.... po polu. Chociaż widzę że @ŻakowskiSławomir już robi przygotowania do activ sammer, jak to mówią cały plan odchwaszczania poszedł w piz...

Edytowano przez Norman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, jacek1296 napisał:

Bez urazy, ale podobno do 20maja kończysz odchwaszczanie. No nie wiem...

90% chwastów poszło spać,  duże dawki goltix i safari posprzątały. Więc owszem kończę, jutro drugi, za tydzień ostatni zabieg 😁

5 minut temu, Norman napisał:

@przemek28_28 Zgadza się, jeszcze te ich dbanie o środowisko, A my mamy po 35-50 T/ha zbierać i z motyką za.... po polu. Chociaż widzę że @ŻakowskiSławomir już robi przygotowania do activ sammer, jak to mówią cały plan odchwaszczania poszedł w piz...

Czemu cały plan? To dopiero pierwszy zabieg był,  który swoją robotę zrobił w 100%,  jak na spóźniony zabieg to jestem aż nadto zadowolony, jedynie fiołka opanować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2139
3 godziny temu, ŻakowskiSławomir napisał:

Goltix w dawce 1,75 nawet tego nie ruszył. Venzar niby fiołka kasuje.

Goltix też ma fiołka we wrażliwych, chyba że faza ucieknie….

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, przemek28_28 napisał:

Goltix też ma fiołka we wrażliwych, chyba że faza ucieknie….

Oczywiście że masz rację, faza uciekła. Nie ma nad czym płakać. W rzepaku też bardzo uciekła a wzięło tego największego aż miło 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wolę nawet ręcznie usuwać tego fiołka niż rzepak. Jak do lipca rzepak zbuduję system korzeniowy to nie dość że nawóz podawany wciąga to jeszcze go wyrwać ciężko. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a ja o zachwaszczeniu, nawet gdybym musiał przejść jak mnie tutaj straszycie to najważniejszy wróg czyli rzepak i komosa poszły spać :D fiołek w porównaniu z nimi nie jest wielkim problemem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    857
2 godziny temu, Norman napisał:

@przemek28_28 Zgadza się, jeszcze te ich dbanie o środowisko, A my mamy po 35-50 T/ha zbierać i z motyką za.... po polu. Chociaż widzę że @ŻakowskiSławomir już robi przygotowania do activ sammer, jak to mówią cały plan odchwaszczania poszedł w piz...

Można zbierać 35-50t jako norma, ale ceny wówczas to chyba min 300zl za tonę buraka 

W ksc chyba tak każdego nie badają i nic nie słychać było żeby mieli badać 

Słyszałem za to niby plotkę której jako tako jeszcze nie zweryfikowałem u inspektora bo zapomniałem, że kto podpisze umowe na przyszły sezon do końca czerwca to będzie miał cene jak na ten sezon  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
notkiz    40
21 godzin temu, Korbol napisał:

wiosenna orka to zabójstwo dla buraków, chyba że na piachach uprawiasz.

W sumie to najchętniej bym wcale nie orał, a można w ogóle w burakach? bezorkowiec, brona talerzowa jak w innych uprawach?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Korbol    84
2 godziny temu, notkiz napisał:

 

jest taka opcja bezorkowej uprawy, niektórzy chwalą, ja osobiście tradycyjnie uprawiam, poplon ścierniskowy (łubin) po zbożu, orka w listopadzie i leżą czarne skiby czekając na wiosenny zasiew. Niektórzy orzą jesienią ściernisko, sieją poplon zimowy i wiosną bezorkowo w mulcz po poplonie sieją buraki. Całkowicie bezorkowo prosto w mulcz ze ścierniska sieją też, ale to mają te siewniki do strip-tillu specjalne, Pfeifer oferuje siewy tym, ale to drogo wychodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman    138

@ŻakowskiSławomir Nikt nie straszy, praktycznie każdy coś musi opielić jak chce mieć ładne pole (chyba, że warunki b. dobre i trafione z opryskiem to już mniej prawdopodobne) jak nie to nie musi. Piszesz że komosa śpi i to jest dobre określenie, u mnie skubana często wychodzi po 2-3 zabiegu i jest problem, co do rzepaku to znów musi być mały bo jak większy to też niby liść spalony a latem odbija.

@skywalker89 KSC to jednak nie to samo podejście co P&L, można by rzec że dzięki podejściu KSC, plantatorzy P&L też zyskali ostatnio.

Ogólnie to deszcz potrzebny w moim regionie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    127
Napisano (edytowany)
30 minut temu, Norman napisał:

Piszesz że komosa śpi i to jest dobre określenie, u mnie skubana często wychodzi po 2-3 zabiegu i jest problem, co do rzepaku to znów musi być mały bo jak większy to też niby liść spalony a latem odbija.

No ja z rzepakiem tak często mam, po zabiegach safari popalone liście praktycznie w całości. Buraki zakrywają glebę, a on i tak jeszcze później potrafił przebić się ponad jego liście. Aż strach pomyśleć jak to będzie wyglądało bez wycofywanego safari w przyszłości 😮 

Edytowano przez Roxer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Norman napisał:

@ŻakowskiSławomir Nikt nie straszy, praktycznie każdy coś musi opielić jak chce mieć ładne pole (chyba, że warunki b. dobre i trafione z opryskiem to już mniej prawdopodobne) jak nie to nie musi. Piszesz że komosa śpi i to jest dobre określenie, u mnie skubana często wychodzi po 2-3 zabiegu i jest problem, co do rzepaku to znów musi być mały bo jak większy to też niby liść spalony a latem odbija.

@skywalker89 KSC to jednak nie to samo podejście co P&L, można by rzec że dzięki podejściu KSC, plantatorzy P&L też zyskali ostatnio.

Ogólnie to deszcz potrzebny w moim regionie.

Oczywiście, zaopatrzyłem się dzisiaj w beetup fluo. W połączenie z goltix i safari wyczyści fiołka aż miło 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2139
Napisano (edytowany)

Co polecacie na mszyce? 

Edytowano przez przemek28_28

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, przemek28_28 napisał:

Co polecacie na mszyce? 

jak zależy ci tylko na zwalczeniu tych co są to cyperkill, a jak na dłuższym efekcie to mospilan i pochodne

 

Zabiegi herbicydowe zakończyliście? u mnie miał dzisiaj iść 2, ale 3 stopnie w nocy nie pozwalają wjechać, trzeba czekać do piątku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    127

No ja też ze względu na temperatury się wstrzymałem. Ale jutro w nocy min. 8 C to będę za dnia próbował 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pjpejot    0

witam. buraki conviso. siane 20 marca woj. dolnoslaskie pierwszy zabieg convisio one 0.5l 10 kwietnia. buraki liscienie komosa 90 procent w fazie liscieni a 10 procent w fazie 2 lisci wlasciwych drugi zabieg 17 kwietnia 1l power twin trzeci zabieg po przymrozkach 29 kwietnia 1l power twim ogolnie buraki czyszciutkie. mam je na polu co 4 lata temu mialem tyle komosy ze miala wysokosc 1.5metra. nie umiem tu zdjec dodac bo bym pokazal. ogolnie od siewu to do 05.05.24 nie padalo. totalna susza i dlatego do zwalczania komosy wybralem power twim i fajnie sobie poradzil. 05.05.24 wkoncu przyszla burza i ladnie polalo moje pytanko jest takie bo zostal mi oprysk na drugi zabieg convisio one 0.5l/ha i na polu czysto tylko sporadycznie rzepak i fiołek ale conviosie to wezmie. Ale pozostalo troche komosy. sa takie nieduze place i ta komosa jest przytlumiona i ma od 4 do 8 lisci. wyglada marnie i boje sie ze odbije. czy jest jakis srodek aby ja dobic w ostatnim pryskaniu. do kazdego oprysku dawalem adiuwat do sklejania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogerr33    0

Może ktoś podpowie co to za chwast i czym go w buraku zwalczyć? 

IMG_20240507_124332.jpg

IMG_20240507_124214.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

,,Jak skutecznie zwalczać poziewnika szorstkiego? Przede wszystkim herbicydami, takimi jak np.: amidosulfuron, chlomazon, dikamba, diflufenikan, metrybuzyna, MCPA, mekoprop-P, flufenacet i tienkarbazon metylu.,,

30 minut temu, rogerr33 napisał:

Może ktoś podpowie co to za chwast i czym go w buraku zwalczyć? 

IMG_20240507_124332.jpg

IMG_20240507_124214.jpg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj