yacenty

Uprawa buraków cukrowych - 2022

Polecane posty

Napisano (edytowany)

Tutaj jakby ktoś chciał załączam tegoroczne omówienie problemu chwastów, mam nadzieję że zamknę się w 2 dawkach a nie 3, jednak chwasty już są sporawe a zabieg dopiero w czwartek :/  idzie goltix+ powertwin+atpolan+safari+ trend. nie wiem czy nie dodam lewar ph-fungi premium, ale chyba zostawie na chwościka jako adiuwant.

CCI14052023.jpg

CCI14052023_0001.jpg

Edytowano przez ŻakowskiSławomir
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

czy po rzepaku siejecie buraki ? bo tak by mi pole pasowało , 

i 2 pytanie jak siejecie buraki na polu ktore bezposrednio nie jest przy drodze to odbior buraka co ciezarowki wciagacie ciagnikiem na pole czy jakie rozwiazanie stosujecie  ?

14 godzin temu, Kordiuszan napisał:

4 lata czyli od 2019 jechałem spyrale na pierwszy zabieg i azoksy+difekonazol na drugi. Ogólnie źle to nie wyglądało na tle okolicznych plantacji.Ja sieje co 5lat na tym samym polu. W ostatnim sezonie w okolicy większość plantacji była mocno uszkodzona przez chwoscika a co najlepsze kopane były na koniec września i nie było przekropne lato . W tym roku udało się nabyć odmianę CR+, i dodatkowo Belanty z Basf mnie zaciekawił na zabieg.Zobaczymy czy to takie ,,cuda" jak opowiadają ich producenci.

co 5 lat buraki siejesz a jaki plodozmian stosujesz tzn co siejesz w ciaga nastepnych lat , rzepak tez  w tym ? czy co ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, warchest napisał:

czy po rzepaku siejecie buraki ? bo tak by mi pole pasowało , 

i 2 pytanie jak siejecie buraki na polu ktore bezposrednio nie jest przy drodze to odbior buraka co ciezarowki wciagacie ciagnikiem na pole czy jakie rozwiazanie stosujecie  ?

tak, już któryś rok tak przypada

Można wciągać, z reguły lepiej przewieźć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3532

Zaryazykować to można we wrześniu że sie wyciągnie, spadnie 20-30 mm i nie wyciągniesz pustego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommmek    162
warchest napisał:

czy po rzepaku siejecie buraki ? bo tak by mi pole pasowało , 

i 2 pytanie jak siejecie buraki na polu ktore bezposrednio nie jest przy drodze to odbior buraka co ciezarowki wciagacie ciagnikiem na pole czy jakie rozwiazanie stosujecie  ?

14 godzin temu, Kordiuszan napisał:

4 lata czyli od 2019 jechałem spyrale na pierwszy zabieg i azoksy+difekonazol na drugi. Ogólnie źle to nie wyglądało na tle okolicznych plantacji.Ja sieje co 5lat na tym samym polu. W ostatnim sezonie w okolicy większość plantacji była mocno uszkodzona przez chwoscika a co najlepsze kopane były na koniec września i nie było przekropne lato . W tym roku udało się nabyć odmianę CR+, i dodatkowo Belanty z Basf mnie zaciekawił na zabieg.Zobaczymy czy to takie ,,cuda" jak opowiadają ich producenci.

co 5 lat buraki siejesz a jaki plodozmian stosujesz tzn co siejesz w ciaga nastepnych lat , rzepak tez  w tym ? czy co ?

Po rzepaku to można robić ale drożej ochrona bo rzepak rośnie ostro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3532
Napisano (edytowany)

2-3 razy płytka uprawa i skiełkuje ,może  być mniej samosiewów niż by zasiał pszenice po rzepaku a następnie buraki, 

Edytowano przez miwigos
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    858
44 minuty temu, tommmek napisał:

Po rzepaku to można robić ale drożej ochrona bo rzepak rośnie ostro.

Jest wręcz odwrotnie po rzepaku robisz orkę i nasiona rzepaku idą głęboko, bo po pszenicy która była po rzepaku nasiona wyciągasz na wierzch i jest wtedy więcej rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3532

Nie każdy zaoruje nasiona, tak sie robiło kiedyś , jak się nie miało wiedzy i tylko pług do podorywki był, obecnie rzepak nie stanowi problemu w roślinie nastepczej, jest go bardzo mało

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommmek    162

U mnie jest poplon po rzepaku nasiona są wymieszane na różnej głębokości i później orka i mamy dużo rzepaku w wierzchniej warstwie. Kto ma rzepak więcej jak 10 lat na polu to wie że nie uniknie dodatkowego zachwaszczenia w buraku. U mnie musi iść 10g safari dodatkowo do każdego zabiegu myślę że 30-40g idzie w sezonie na ha a w zamian można zmniejszyć inne substancje. Sąsiad nie sieje rzepaku i nie używa Safari.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, miwigos napisał:

Zaryazykować to można we wrześniu że sie wyciągnie, spadnie 20-30 mm i nie wyciągniesz pustego

zależy jakim koniem, przewożenie większej ilości też jest cięzkim tematem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommmek    162

Właśnie do jakiej odległości dowozi u Was kombajn z dalszych pól. Załóżmy że masz bardzo długie pole lub 300m od drogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, tommmek napisał:

Właśnie do jakiej odległości dowozi u Was kombajn z dalszych pól. Załóżmy że masz bardzo długie pole lub 300m od drogi.

przeważnie to leży na głowię rolnika załatwić transport, ale można się fajnie dogadać z gościem od przyczepy, nie wiem jaka stawka bo nigdy nie przewoziłem, ale jeśli nie masz utwardzonej drogi a odbiór późny to tylko przewożenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

U mnie (KSC Dobrzelin) ta sama cena z odwozem jak i bez - odwóz bodajże do 1,5 km. Kombajn organizuje cukrownia i jej się płaci za usługę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3532
5 godzin temu, ŻakowskiSławomir napisał:

zależy jakim koniem, przewożenie większej ilości też jest cięzkim tematem

Na moich ziemiach 300 konny nie wyciągnie pustego

5 godzin temu, tommmek napisał:

U mnie jest poplon po rzepaku nasiona są wymieszane na różnej głębokości i później orka i mamy dużo rzepaku w wierzchniej warstwie. Kto ma rzepak więcej jak 10 lat na polu to wie że nie uniknie dodatkowego zachwaszczenia w buraku. U mnie musi iść 10g safari dodatkowo do każdego zabiegu myślę że 30-40g idzie w sezonie na ha a w zamian można zmniejszyć inne substancje. Sąsiad nie sieje rzepaku i nie używa Safari.

Mylisz się rzepak u mnie co drugi rok, jak są buraki raz na 6 lat to wchodzą za rzepak i problemu z samosiewami nie ma , trzeba sprzątnąć rzepak , poczekać za deszczem zkielkują nasiona , płytkie talerzowanie ,następne kiełkuja , znów talerzowanie i nastepnie bezorkowa uprawa na 23-25 cm i siew

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommmek    162

Wiem że tak jest prawidłowo jak piszesz ale ja zrezygnowałem z niszczenia samosiewów i zyskuje minimum 3 tygodnie wegetacji i w zamian za to mam poplon po pas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3532

Rzepak to nie poplon to chwast, żródło chorób i szkodników, w moim rejonie byś nie zasiał zboża tak wyciągnie wode

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommmek    162

Na poplon mam inne rośliny. Po kombajnie idzie talerzówka czekam 3-5dni na kiełkowanie rzepaku, płytka orka i siew poplonu porządnie zestawem upr-siewnym. Orka po to by reszte rzepaku pochować by nie dusił innych roślin

Poplon to inne rośliny dlatego robię płytką orkę by rzepak pochować a kiełkuje tylko 4 dni po talerzówce.


Coś nie poszło to wysyłanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek424517    36
1 godzinę temu, tommmek napisał:

Na poplon mam inne rośliny. Po kombajnie idzie talerzówka czekam 3-5dni na kiełkowanie rzepaku, płytka orka i siew poplonu porządnie zestawem upr-siewnym. Orka po to by reszte rzepaku pochować by nie dusił innych roślin

Poplon to inne rośliny dlatego robię płytką orkę by rzepak pochować a kiełkuje tylko 4 dni po talerzówce.

 

Coś nie poszło to wysyłanie

 

Jaki poplon po rzepaku ?

W tym tygodniu będzie trochę wilgoci to można myśleć o drugim wjeździe w buraki. Jak u Was z chwastami? Ktoś pryskał w tą suszę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, wojtek424517 napisał:

Jaki poplon po rzepaku ?

W tym tygodniu będzie trochę wilgoci to można myśleć o drugim wjeździe w buraki. Jak u Was z chwastami? Ktoś pryskał w tą suszę? 

ja w czwartek robię pierwszy 😮 wczoraj był wiatr, dzisiaj lało od rana i w kółko to samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommmek    162

Jest

wojtek424517 napisał:

1 godzinę temu, tommmek napisał:

Na poplon mam inne rośliny. Po kombajnie idzie talerzówka czekam 3-5dni na kiełkowanie rzepaku, płytka orka i siew poplonu porządnie zestawem upr-siewnym. Orka po to by reszte rzepaku pochować by nie dusił innych roślin

Poplon to inne rośliny dlatego robię płytką orkę by rzepak pochować a kiełkuje tylko 4 dni po talerzówce.

 

Coś nie poszło to wysyłanie

 

Jaki poplon po rzepaku ?

W tym tygodniu będzie trochę wilgoci to można myśleć o drugim wjeździe w buraki. Jak u Was z chwastami? Ktoś pryskał w tą suszę? 

Jest u mnie w Galerii facelia, rzodkiew, wyka, trochę owsa. Orka na wiosnę, buraki też na foto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek424517    36
4 godziny temu, tommmek napisał:

Jest

Jest u mnie w Galerii facelia, rzodkiew, wyka, trochę owsa. Orka na wiosnę, buraki też na foto.

Rzodkiew to ta sama rodzina kapustowatych co rzepak, chyba nie bardzo siać ją jeszcze po nim 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonidas9    38

Co byście dołożyli, do poplonu z grochu, co ładnie zdrenuje pole, ale nie będzie z rodziny kapustowatych? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    232
Napisano (edytowany)

Słonecznik , facelia 

Edytowano przez Pajej

Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonidas9    38

Sialem słonecznik w uprawie głównej i szczerze powiedziawszy mam, wrażenie że korzen to on ma wiazkowy a nie palowy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj