yacenty

Uprawa buraków cukrowych - 2022

Polecane posty

Kordiuszan    7

Dzisiaj posiane , centrum kujaw. Jak nie przyjedzie jakaś ulewa i nie zasklepi i ominą przymrozki na wschody to będzie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2024
Dnia 27.03.2024 o 21:06, ŻakowskiSławomir napisał:

ja część posiałem dzisiaj a część w piątek, chyba że jutro dopada to w sobotę

U mnie w piątek nikt nie sieje ani zbóż ani buraka zabobon jeszcze z czasów pańszczyzny. Ja sieje jutro bo dziś w nocy padało niestety. Ale teraz od rana słońce i wiatr a jutro śliczna pogoda to może uda się skrócić pszenicę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5577
16 godzin temu, Kordiuszan napisał:

Dzisiaj posiane , centrum kujaw. Jak nie przyjedzie jakaś ulewa i nie zasklepi i ominą przymrozki na wschody to będzie dobrze.

No i właśnie o tym pisałem. Po cholerne się wyrywać a potem martwić że się coś spieprzy? 

 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

Też nie jestem zwolennikiem wczesnego siewu ale myślisz że jak zasiejesz około 10 kwietnia to niczym nie ryzykujesz? Ulewa i przymrozki w czasie wschodów w kwietniu nie są wcale takie rzadkie. Ryzyko jest tylko trochę mniejsze. Jak się uda to będzie OK, a jak nie to koszt przesiewu z programem pomocowym nie jest taki wysoki (nigdy nie korzystałem). Najgorsze chyba jest to czekanie i dylematy - już przesiewać czy jeszcze poczekać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5577

Uważasz że ryzyko jest podobne przy siewie 28 marzec i dwa tygodnie później?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

Napisałem że jest trochę mniejsze - no dobra jest znacznie mniejsze, przynajmniej jeśli chodzi o przymrozki, ale nadal jest niemałe. Ja wcześniej niż 10 kwietnia nie siałem i nigdy nie przesiewałem, ale Tata też się nie wyrywał i raz przesiewał. Po prostu czasami może warto zaryzykować - przy sprzyjającej pogodzie jest się na jakimś tam plusie, a w razie porażki strata nie jest wielka - parę litrów paliwa i trochę czasu. Jak nie trafisz w pogodę to zasiejesz w normalnym terminie i też "trzęsiesz portkami", a ten co zasiał wcześniej przesieje buraki tydzień po Twoich siewach i będą one lepiej rosły. Po prostu każdy robi tak jak mu pasuje, raz się uda a raz nie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

Posiane. Niech się dzieje wola nieba. Na stepach Wlkp uważam że większym ryzykiem jest brak opadów jak przymrozki, już kiedyś mieliśmy okres 40 dni bez deszczu od 20 marca. Zgadnij Ulman kto miał dobre wschody ten co wcześnie czy ten co 15 kwietnia siał 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527

Jak bym nie miał pryskania to bym zasiał , warunki idealne , a opady pokazuja cały kwiecień , więc dobrego terminu może nie być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej44    55

mi namarzły buraki 4 mają. Te mniejsze co akurat wschodziły wymarzły,te większe przeżyły(80procent),ale stanęły i odchorowały. Jęczmień jary do przesiewu. I następny rok był podobny. Więc jest róźnie. Ja wczoraj posiałem,ziemia ciepła bo klasowa kiepska i już sucho się robiło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jk1976    67

Pytanie siewnik gamma żeby siać co 18 cm to wystarczy  łańcuch na zębatkach  zmienić czy trzeba tarcze inne?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527

Jęczmień jary ile miał liści jak jeden , dwa , to z węzła by wypuścił kolejne liście , kiedyś siane buraki 21 marca , yły w pierwszym liściu ,  w nocu mróz -5 , jedynie w doku niektóre zmarzły , sasiada wychodziły , to wszystko do przesiewu

1 minutę temu, Jk1976 napisał:

Pytanie siewnik gamma żeby siać co 18 cm to wystarczy  łańcuch na zębatkach  zmienić czy trzeba tarcze inne?  

Na zębatkach łańcuch zmienić , chyba że masz tarcze te stare 6 i 12 cm

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19718
6 godzin temu, Andrzej44 napisał:

mi namarzły buraki 4 mają. Te mniejsze co akurat wschodziły wymarzły,te większe przeżyły(80procent),ale stanęły i odchorowały. Jęczmień jary do przesiewu. I następny rok był podobny. Więc jest róźnie. Ja wczoraj posiałem,ziemia ciepła bo klasowa kiepska i już sucho się robiło

Jaki to był duży jęczmień?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Jk1976 napisał:

Pytanie siewnik gamma żeby siać co 18 cm to wystarczy  łańcuch na zębatkach  zmienić czy trzeba tarcze inne?  

jak masz tarcze starego typu to tarcze, ale ogólnie to łańcuch na zębatkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jk1976    67
1 minutę temu, ŻakowskiSławomir napisał:

jak masz tarcze starego typu to tarcze, ale ogólnie to łańcuch na zębatka

Tarcze chyba nowego typu bo sieje co 21 cm 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no to przestawiasz na zębatkach, ja mam jakąś wersję export chyba bo mam skrzynię od 1-5 i po prostu przestawiam dźwignią z obu stron.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej44    55
soltys48 napisał:

6 godzin temu, Andrzej44 napisał:

mi namarzły buraki 4 mają. Te mniejsze co akurat wschodziły wymarzły,te większe przeżyły(80procent),ale stanęły i odchorowały. Jęczmień jary do przesiewu. I następny rok był podobny. Więc jest róźnie. Ja wczoraj posiałem,ziemia ciepła bo klasowa kiepska i już sucho się robiło

Jaki to był duży jęczmień?

to było z 15 lat temu ,dokładnie nie pamiętam ile miał liści ...ale był dość wyrośnięty. Sąsiedzi też przesiewali jęczmień jary Ale sobie uświadomiłem teraz jakie były to czasy,ludzie jęczmień siali i świnie były. Teraz tylko oziminy,kukurydza i buraki co niektórzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj dokończone siewy, na wtorek 11l, część posiana w bryłę to może nie zaklepie a chociaż skiełkują te nieprzykryte

1 minutę temu, Andrzej44 napisał:

to było z 15 lat temu ,dokładnie nie pamiętam ile miał liści ...ale był dość wyrośnięty. Sąsiedzi też przesiewali jęczmień jary Ale sobie uświadomiłem teraz jakie były to czasy,ludzie jęczmień siali i świnie były. Teraz tylko oziminy,kukurydza i buraki co niektórzy

spokojnie, z kukurydzy bardzo bardzo duża część zeszła, a buraki opłacają się ostatni rok. no chyba że zdarzy się cud z ceną cukru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2096
Dnia 28.03.2024 o 21:26, ŻakowskiSławomir napisał:

ja jutro kończę, dzisiaj miałem uprawiać ale agregat się poddał i jutro leci talerzówka. 

Ile siejesz ha buraka? Bo walczysz na forum już kilka dni z nim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, przemek28_28 napisał:

Ile siejesz ha buraka? Bo walczysz na forum już kilka dni z nim

4 ha z górką. Jakbyś siał gammą z trybami na skrzyni też byś walczył. Chciałem zwiększyć ale inspektor nawet limitu podnieść nie chcę 😛

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527
Napisano (edytowany)

Gamą hektar sieje 1 do 1,1 godziny , więc do 12 ha idzie zasiać  dziennie

A co te tryby sie rozłączają ?

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to przestawianie w skrzyni 5 trybów i nie idzie dopasować gęstości siewu. W tym roku lekką gafe zrobiłem, zobaczymy co z tego wyjdzie. Ja sieje 1 ha  ok. 1,20 h.  Tylko w bryłę gorzej. Ale już posiane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skowron16    17
Napisano (edytowany)

ja "gammą 4" na długim kawałku hektar 35-40min. C-330 5 bieg 1400obr i idzie jak złoto, sieje co 21 cm

Edytowano przez Skowron16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj