yacenty

Uprawa buraków cukrowych - 2022

Polecane posty

Ulman    5584
2 godziny temu, skywalker89 napisał:

11% białko, biorą do 12,5%, w momencie podpisania klepiesz cenę na 25% zakładanego tonazu, resztę możesz dopisać w dowolonym momencie do końca maja, co tydzień przysyłają oferty. Odbiór po zniwach w lipcu. 

Jasne, za dużo to by było jakbym ładował po 500kg soli i fosforanu, a w najlepszych latach dawałem po 300kg soli i superfosfatu potrójnego przy wysokich zawartościach i plony zawsze 50-60t. Jak to mówią, może i ziemie wyburaczone, ale dziwne ze jak na dziewiczych działkach się posieje to też nie ma rekordów. 

Wspominałem chyba na wakacjach że jeden większy gospodarz z okolicy dolhobyczowa - czyli ziemie bdb, lepsze od moich, narzekał czy kopac czy ściąć Orkanem, no i coz, już mu zabrali i plon i cukier bardzo mizerny, wynik najgorszy odkąd buraki uprawiają, a zbierali zazwyczaj 70-80t...

Czyli w tym kontrakcie nie masz żadnej pewności że te 1400 dostaniesz. No i założe się że musisz od nich kupić kwalifikat do siewu.

Skad ty takie durne dawki wziąłeś?  Specjalnie takie od czapy podajesz żeby wyszło że burak się nie opłaca? Jak ci wychodzi po 50 ton to znaczy że nie umiesz buraka uprawiać i stąd ta twoja buraczana obsesja. A ten gospodarz spod Dołhobyczowa to pewnie coś spieprzył skoro zawsze miał dobre plony a teraz dziadostwo.

Edytowano przez Ulman
  • Like 1

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    839

Wierzę, bo raz jeden jedyny przy takim samym nawozeniu jak na innych polach na jednym oddały 88t na czysto. 

Jeśli chcesz mieć pewność 1400 to możesz w tym momencie podpisać bo taka jest stawka, ja tam wolę poczekać do maja. 

Ten gospodarz nic nie spiepzyl, brak deszczu w odpowiednim czasie swoje zrobiło i ot pewna uprawa. No ale może ja tego nie czaje że trzeba się cieszyć jak na polu uda się zarobic raz na kilka lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5584

O czym ty chłopie piszesz? Mam znajomych w Poturzynie, Gołębiu, Żabczu czy Mirczu i nikt takiej lipy nie ma . Musiał coś spieprzyć albo go wymyśliłeś na potrzeby swoich pokrętnych teorii.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    839

Kto Ci się tak na prawdę przyzna na wsi do takich rzeczy, żeby go później pod kościołem palcami wytykali ? Jakbym chciał wymyślać to pisałbym paski dla tvp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5584

Na wsi to może taka mentalność jest. Ja mam kontakt z poważnymi ludźmi i nie ma sensu ściemniać bo każdy w miarę bystry oceni burak na pryzmie jej długość i zbliżona ilość ton a o polaryzacji się dowiesz jak umiejętnie inspektora podpytasz. Po prostu daj spokój w tworzeniem bajek na poparcie twojej buraczanej fobii i bedzie ok. Czas spoważnieć wszak 33 lata to wiek chrystusowy. 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    839

Pamiętaj, prawda jest tylko jedna i nikomu nie wmówisz, że białe jest białe a czarne jest czarne.

Po za tym to, że u mnie czy u kogokolwiek buraki nie wychodzą to wina tuska.... 🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mohyl    49
2 godziny temu, skywalker89 napisał:

Pamiętaj, prawda jest tylko jedna i nikomu nie wmówisz, że białe jest białe a czarne jest czarne.

Po za tym to, że u mnie czy u kogokolwiek buraki nie wychodzą to wina tuska.... 🤣

Nie prawda to wina putainflacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    839

Mówiąc wyraźniej, chodzi Ci o zrobienie agregatem po orce zimowej?

Zaczynam myśleć, że na glebach uboższych w prochnice siew w beton na wiosnę to niekoniecznie dobre rozwiązanie. Pomijając już sam fakt orki, bo to sprawa indywidualna. Jak dla mnie więcej szkody niż pożytku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nobeq    6

Dokładnie o to mi chodzi. Pole na wiosnę byłoby już wyrównane i wtedy tylko raz płyciutko agregatem przed siewem. Ostatnie wiosny są bardzo suche i robiąc głębiej żeby wyrównać, pole strasznie się przesusza.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    839

Praktykowałem różne rzeczy, m.in takie jak wyżej opisujesz i myślę, że nie ma reguły. Czasami szybką wiosna myk cyk przerabiasz siejesz. A czasami przychodzi suchota koniec lutego/początek marca, zimno, brak deszczu. A ziemie zruszyc pasuje, żeby wilgoć nie uciekała. Niektórzy w takich sytuacjach widzę że wyrabiają od razu pod siew tak jak mówisz i sieją w to za kilka tygodni/jak oczywiście jednak jakis deszcz nie zaleje w stopniu uniemożliwiającym siew po obeschnieciu. 

Przy tym co sie dzieje z wodą, że mamy jej tyle co z nieba, to zaczynam uważać że oranie na zime i zostawianie gołej ziemi do wiosny jest coraz gorszym rozwiązaniem.. 

Osobiście jeszcze nie odważyłem się posiac buraka bezorkowo bez odpowiedniego sprzętu tzn chociażby podania nawozu za łapą agregatu na 20-30cm, ale wydaje mi się że lepiej teraz pole zostawić z jakimikolwiek resztkami na wierzchu z ewentualnie wymieszanym nawozem i nie dysponując ww. Sprzętem na wiosnę tuż przed siewem zrobić płytką orkę żeby ten nawóz jednak wrzucić na 15-20cm.. zrobiłem coś podobnego w tym roku, jeden kawalek rokuje fajnie, zobaczymy jak wyjdzie drugi gorszy..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

Nie, ale za rok jak Ci zapłacą zgodnie z umową (na następną kampanię cena 45 euro) a Ty się zaczniesz "burzyć" to powiedzą: "Czego chcesz, przecież w ubiegłym roku było 37 euro"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek37    37
39 minut temu, hardkor113 napisał:

KGS 50 euro netto za kontraktowe. Nadwyzka 120zl

Cukrownią Krasnystaw  nadwyzka po normalnej cenie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

"W kampanii 2022/2023 obowiązywał będzie mechanizm reklasyfikacji buraków nadwyżkowych, co pozwoli na rozliczenie części dostarczonych nadwyżek w cenie buraków kontraktowanych." Cytat z Farmera i według niego nie wszystkie buraki nadwyżkowe będą w cenie kontraktowanych. Poza tym te 120 zł za nadwyżkowe może wzrosnąć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2038

Dziś burak odebrany. 

Powierzchnia 1 ha ilość 74 t netto cukier 17,3 zanieczyszczenia 7,4 proc.

Nawożenie 70 t obornika i 150 kg soli jesień 300 kg polifoski 6 wiosna 100 kg soli 150 saletrzak z borem. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5584

Conviso nie ma tu nic do rzeczy. Ile chlomazonu poszło i jaka ziemia?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj