yacenty

Uprawa buraków cukrowych - 2022

Polecane posty

Ulman    5579

Przed chwilą  pisałeś że trzeba kuku siać a teraz ci się odmieniło na buraka? Ki czort ??? 🤔😳


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    836

Bo widzę, że buraki przy 220kg saletry mogą oddać 60+, a w  kuku chyba nie bardzo przy takim nawożeniu można marzyć o 10+. Może kwestia zasiewow się wyjaśni w ciągu tygodnia jak zabiorą i wyjdzie 12% zanieczyszczeń i 16% cukier to podziękuje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dantur96    330

Co z tego że burak mało potrzebuje azotu jak za to musisz mu nawalić składników u mnie ludzie co jada bez obornika jesienią minimum 500 Poli 6 dają 😀 znaczy w tym roku Dali bo zapasy mieli po starych cenach 😀

Edytowano przez dantur96

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5579
1 godzinę temu, skywalker89 napisał:

Bo widzę, że buraki przy 220kg saletry mogą oddać 60+, a w  kuku chyba nie bardzo przy takim nawożeniu można marzyć o 10+. Może kwestia zasiewow się wyjaśni w ciągu tygodnia jak zabiorą i wyjdzie 12% zanieczyszczeń i 16% cukier to podziękuje 

Cały azot jaki dajesz pod buraki to 220 kg saletry?


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2031
Dnia 19.10.2022 o 12:36, skywalker89 napisał:

Mysle, że ta sól zbędna byla przy takim nawozeniu obornikiem, chybaze piochy jakieś i słabe zawartości to nie wiem 

Klasa II-IV na jednym polu. Jak były robione próby to zawsze miałem za mało potasu w glebie mimo że dawało się na pszenicę 150 kg soli i 100 polodapu a pod burak rodzice dawali 150 polodapu i 250 kg soli. 

I po prostu już mi tak zostało że sól dajemy zawsze. Zresztą burak on potrzebuje dużo potasu i myślę że 350 kg soli w żadnym wypadku by mu nie zaszkodziło . W jakimś piśmie o buraki pisali że 210 -250 kg czystego składnika potasu powinno się podać na hektar najmniej. 

Dnia 20.10.2022 o 09:55, robert9988 napisał:

Po ile są wysłodki mokre.

2,5- od rolnika 

2,7-2,9 poprzez inspektora 

Podobno cukrownia kupowała po 2,3 od plantatora a jak przebierzesz swoje to liczą ci po 2,5 

1 godzinę temu, Ulman napisał:

Cały azot jaki dajesz pod buraki to 220 kg saletry?

Zależy kto jeszcze ile dał azotu na poprzednią uprawę . Mi przy 150 kg saletrzaku dały 74 netto ale na pszenicę dałem rok wcześniej 300 kg saletry i 100 kg mocznika i nie wierzę że wszystko zjadła 

A poza tym zauważyłem dziwna sytuację, bo robiłem 3 razy od grzyba ale dwa zabiegi pierwsze to koszt 130 zł i ostatni 170 zł i nie miałem problemu z chwoscikiem.

Sąsiad znów dał 300 kg saletry 150 saletrzaku i 500 kg polifoski i nie mógł opanować go. I u siebie zauważyłem w ubiegłym roku przy tej samej odmianie że przy zbyt dużym azocie jest problem z choroba.

3 godziny temu, dantur96 napisał:

Co z tego że burak mało potrzebuje azotu jak za to musisz mu nawalić składników u mnie ludzie co jada bez obornika jesienią minimum 500 Poli 6 dają 😀 znaczy w tym roku Dali bo zapasy mieli po starych cenach 😀

Ja trochę zwalilem w tym roku bo dałem pod pług 150 polifoski 6 i obornik a resztę na wiosnę. Można było tylko azot zostawić bo jest ryzyko że nie będą pchać się w głąb jak będą miały co jeść pod wierzchem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Jakbym dał jesienią 300kg PK 20-30

Wiosną 300kg soli potasowej i w Rsm 120kg czystego N

Będzie dobre nawożenie?

 

 


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    836

Przy dobrych zasobnosciach powinno być git, mowie zwłaszcza o fosforze. 

Ulman, w tym roku experymemtalnie tak dalem +15kg  z polifoski. W zeszłym roku dalem więcej niż zawsze i efektu żadnego. Więc lepiej dawac w zależności ile z npk ale w granicach 200-300kg widzę że jest git i jak kolega pisał na chwoscika tylko raz opryskalem o presji nie bylo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jano7711    65

Sporo potasu na wiosnę, obawiałbym się zasolenia. Mi się sprawdza 2/3 jesienią 1/3 wiosną, albo pół na pół wiosna jesień.

51 minut temu, Pajej napisał:

Jakbym dał jesienią 300kg PK 20-30

Wiosną 300kg soli potasowej i w Rsm 120kg czystego N

Będzie dobre nawożenie?

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3531
2 godziny temu, Pajej napisał:

Jakbym dał jesienią 300kg PK 20-30

Wiosną 300kg soli potasowej i w Rsm 120kg czystego N

Będzie dobre nawożenie?

 

 

270 K , to za dużo, 60 P , to za mało przy średnich zawartościach, przy plonowaniu średnim powyżej 75 ton

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
1 godzinę temu, miwigos napisał:

270 K , to za dużo, 60 P , to za mało przy średnich zawartościach, przy plonowaniu średnim powyżej 75 ton

Więc jak radzisz? 400 PK jesień i 200 soli wiosną?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1975

Jak masz mocną ziemię, to sypnij jesienią 400 PK i 100 soli, a na wiosnę zostaw tylko 100 kg soli. Wiosną często jest sucho i po co wierzchnia warstwa ma być mocno zasolona. Teoria mówi, że dawka przedsiewna azotu i potasu nie powinna przekraczać 160 kg w czystym składniku.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186
3 godziny temu, JanKrzysztof napisał:

Jak masz mocną ziemię, to sypnij jesienią 400 PK i 100 soli, a na wiosnę zostaw tylko 100 kg soli. Wiosną często jest sucho i po co wierzchnia warstwa ma być mocno zasolona. Teoria mówi, że dawka przedsiewna azotu i potasu nie powinna przekraczać 160 kg w czystym składniku.

Ja całe PK daję na jesieni. Co przemawia za tym żeby dzielić dawkę potasu na jesień i wiosnę. Może uciec?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1975

Jest wymywany w głębsze warstwy gleby przy intensywnych opadach deszczu, dotyczy to przede wszystkim gleb piaszczystych i torfowych.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mario81    121

Po jakim czasie w KSC  od zakonczenia dostaw pojawia sie rozliczenie z buraków na stronie e plantator?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

Czyli chyba tak jak zwykle - cena sklepowa, brutto to chyba nawet trochę drożej, ale za to chyba więcej cukru w cukrze niż w tym marketowym...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

Parę lat temu (wtedy dawało się jeszcze kartkę z zamówieniem ilości cukru kierowcy, który zabierał ostatni transport buraku) pojechałem po cukier w listopadzie a burak miałem zabrany w końcówce października. Cena listopadowa cukru była niższa niż październikowa a ja musiałem kupić w październikowej. Różnica była znaczna bo na 300kg jakieś 100 zł. Delikatnie mówiąc nie byłem wtedy zadowolony - raz: że różnica w cenie, dwa: nierówne traktowanie plantatorów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Jakby był limit jakiś załóżmy 50kg dla jednego plantatora to mogli by dać po kosztach bez marzy. A tak nabierali po 300, 400 kg bimbrowniki 😀 to nie dziwię się że nie ma żadnej zniżki dla plantatorów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj