sumek666

Ochrona i nawożenie pszenicy 2022

Polecane posty

metrax12    134

boogie7

Masz rację, najlepiej dać na T1 Ascra 1,5 l + 15 g cyflufenamidu. Czy ktoś mnie przebije?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cheesburger    80
3 godziny temu, odrion napisał:

 

Zamiast tebu dorzucić 250g prochlorazu i naprawde robi się ciekawe budżetowe rozwiązanie. Z tebu też podziała, ale samo tebu w T2 to przede wszystkim na rdze, a prochloraz ma jednak trochę większe spektrum. 

Ja dawalem sam priaxor 0,8 i tez bylo ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    461
41 minut temu, boogie7 napisał:

No już bez przesady z tymi zachwytami nad krezoksymem metylu. Jedna z "najsłabszych" strobiluryn. 200 g boskalidu na ha. też z butów nie wyrywa..

I wtedy dopiero wygląda to przyzwoicie 😎

Jesteś pewny że to napewno fuzaryjna zgorzel ?  a może jednak "zwykła" zgorzel, powodowana przez grzyb geaumanomyces graminis ???

Chodzi ci o zgorzel siewek ? Wiem trochę popłynąłem w komentarzu powyżej 😅 Ja u siebie pak z Duet na Start będzie na 6ha . T2 Priaxor z Protio i T3 Tebu z Metko . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2262

150g protiokonazol po rapsie, mono 200g

0.8 priaxor

170g tebukonazol

Na 7t starczy i dzięgów dużo nie będzie kosztować 

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
odrion    197
2 godziny temu, Tomek90 napisał:

Przecież protiokonazol działa na maczniaka 😑😑

Wiem, że są opracowania gdzie podają, że priotio działa na mączniaka, ale są i takie gdzie podowana skuteczność jest mizerna. Tutaj jedna z takich tabelek:

 

Pszenica mączniak.jpg

1 godzinę temu, boogie7 napisał:

No już bez przesady z tymi zachwytami nad krezoksymem metylu. Jedna z "najsłabszych" strobiluryn. 200 g boskalidu na ha. też z butów nie wyrywa..

A gdzie ja się zachwycam tą substancją? To prawda, że są lepsze strobiluryny, ale generalnie ta grupa to ogólnie średni wybór, bo w większości działa na rdze i dtr. Gdybym ja był chemikiem basfu, to zamiast krezoksymu byłaby dodana fluksastrobina.  Co do boskalidu, to nie mówimy o boskalidzie solo tylko z metrafenonem. Poza tym chcesz powiedzieć, że 150g priotio wyrywa z butów? Tutaj nie ma wyrywać tylko dać sensowną ochronę za określoną stawkę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2262

Screenshot_20210111_224938.jpg

Screenshot_20210111_224041_com.google.android.apps.docs.jpg

Od dawna niemam problemu z maczniakiem a nie stosuje morfoliny czy cyflufenamidu, jedynie proquinazid w pszenżycie czy życie jak się zapowiada dobrze. 

Gdzie haczyk? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
odrion    197
2 godziny temu, Szu15000 napisał:

Lukasz20 a co ma Ci w duecie wziąć fuzaryjna zgorzel? tak naprawdę na to działa tylko protio w dawce minimum 180gr, także tego...

Jeżeli to avenaceum i culomorum, to poza priotio, również tebu czy metko dają sobie z tym radę. Nie mówiąc o prochlorazie. Więc Priotio mimo że zadziała, to nie jest kosztowo optymalnym dodatkiem żeby sobie z tym poradzić. Na pewno dodawanie priotio to Duetu mija się z celem. Jeżeli już to przejście z Duetu na inny zestaw gdzie jest priotio. 

23 minuty temu, Tomek90 napisał:

Od dawna niemam problemu z maczniakiem a nie stosuje morfoliny czy cyflufenamidu, jedynie proquinazid w pszenżycie czy życie jak się zapowiada dobrze. 

Gdzie haczyk?

Wg moich obserwacji mączniak wcale nie jest tak powszechny jak się wydaje. Może u Ciebie nie było warunków do presji (np masz dobre zmianowanie, dobrze zaprawiasz, nie siejesz za gęsto, nie masz wczesnego siewu). Priotio coś działa. W tej tabelce co wstawiłeś zobacz o ile Tern jest lepszy od Proline, a przecież fepropidyna to też nie jest poziom proquinazidu czy cyfulufenamidu. Jak nie ma presji mączniaka to pewnie o priotio da z tym radę, chciaż pewnie tutaj dużo zależy od wielu czynników...

mildew.JPG

59 minut temu, Cheesburger napisał:
4 godziny temu, odrion napisał:

 

Zamiast tebu dorzucić 250g prochlorazu i naprawde robi się ciekawe budżetowe rozwiązanie. Z tebu też podziała, ale samo tebu w T2 to przede wszystkim na rdze, a prochloraz ma jednak trochę większe spektrum. 

Ja dawalem sam priaxor 0,8 i tez bylo ok.

Oczywiście, nie mówię, że nie. Wszystko zależy od presji chorób. Mi się bardzo podoba priaxor, ale wg mnie 0.8l to za mała dawka. Pytanie czego kto oczekuje.

57 minut temu, Tomek90 napisał:

150g protiokonazol po rapsie, mono 200g

0.8 priaxor

170g tebukonazol

Na 7t starczy i dzięgów dużo nie będzie kosztować

Nie powiem, że mi się nie podoba taka totalnie budżetowa wersja. Na szybko taki wariant to koszt 380 zł, jeżeli porównamy z Duetem *130%, Elatusem Erą 1l/ha, Tebu 250g, to koszt tego drugiego wyjdzie 150 zł drożej, tj 125kg pszenicy (przy cenie 1200 zł/t). Każdy może sobie sam ocenić, czy ta inwestycja ekstra 150zł/ha ma sens, czy nie i czy np zachwalany solatenol na tyle ochroni liście, żeby przełożyło się na taką zwyżkę plonu. W rolnictwie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Będzie normalny rok i nie będzie różnicy, a trafi się rok z bardzo silną presją fuzarium i te 170g tebu nie poradzi sobie i wygeneruje stratę większą niż te 125kg na ha.

Edytowano przez odrion

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
odrion    197
1 godzinę temu, SawekBraczyk napisał:

Ja u siebie pak z Duet na Start będzie na 6ha . T2 Priaxor z Protio i T3 Tebu z Metko

Ile wyjdzie T2 w podanym wariancie? Jeżeli 150g Priotio to koszt pewnie wyjdzie pod 300 zł? Za te pieniądze nie lepszy Elatus, Ascra xpro albo Revysky w dawce 1.5l?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1490

Jeżeli idą 2 dobre pierwsze zabiegi to tebu na t3 sobie spokojnie solo poradzi

Ja myślę duet na start/elatus era i ew tebu na t3

Nawożenie pewnie pójdzie 2x 250 kg saletry

Edytowano przez Tigon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    461
8 godzin temu, odrion napisał:

Ile wyjdzie T2 w podanym wariancie? Jeżeli 150g Priotio to koszt pewnie wyjdzie pod 300 zł? Za te pieniądze nie lepszy Elatus, Ascra xpro albo Revysky w dawce 1.5l?

0,75 Priaxor + 125g Protio jest w planie . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3883

Zapraszamy do kontynuacji dyskusji na temat uprawy pszenicy ozimej i jarej.
https://www.agrofoto.pl/forum/topic/297753-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2023/

 


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj