lesnik55

Dzierżawa 2021

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lesnik55    0

Panowie tu był taki fajny temat który pokazał kilka możliwości ale dalej nie wiem co jest obecnie bardziej praktykowane.

https://www.agrofoto.pl/forum/topic/287960-ewidencja-opryskow-a-dzierzawa-ustna/

Pytanie - Jak najprościej i w miarę bezproblemowo zrobić teraz dzierżawę pod kątem kontroli i prowadzenia dokumentacji. a w zasadzie co teraz w Polsce jest najczęściej robione?

Opcja 1 - prawidłowa prawnie (wydaje mi się)

Wydzierżawiam pole jak się należy na umowę. W umowie wpisany jest jakiś czynsz powiększony o wielkość dotacji np 1200 zł za hektar. Wtedy wszystko jest legalnie. Rolnik dzierżawiący występuje o dotacje. Niby fajnie ale jest ten niepotrzebny transfer kasy, dotacja najpierw dla rolnika a potem rolnik płaci większą sumę jako czynsz do mnie. No i właściciel musi czekać na ten większy przelew od dzierżawcy. Na marginesie - mój rolnik za bardzo nie chce bawić się w składanie dotacji i robienie przelewów.

Opcja 2 - umowa dzierżawy z rolnikiem a dotacje dla właściciela.

Ta opcja jest super ale nie do końca poprawna prawnie. Podpisać dzierżawę z rolnikiem czynsz np 400 zł za hektar a samemu występować o dotację. W razie kontroli PIORIN pokazać tą umowę że rolnik dzierżawi i on ma ewidencję. Wiem że formalnie dotację ma mieć rolnik bo to on uprawia ale z lektury internetu wyglądałoby, że to jest na razie  powszechne w Polsce. Czy kontrola PIORIN się tego czepi?

Opcja 3.

Udawać że się rolnikuje samemu a opryski są wykonywane jako usługa i płacę rolnikowi za środki i i oprysk? Ja prowadzę ewidencje i podaje pozwolenia tego co pryska.

Co jest powszechne w waszej okolicy?

P.S. Głupie prawo (moim zdaniem) i takie kombinowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj