piotreksz231

Dokumenty potrzebne do dziedziczenia gospodarstwa

Polecane posty

Witam może się ktoś orientuje jakie są potrzebne dokumenty do sprawy spadkowej gospodarstwa u notariusza oprócz aktów urodzenia spadkobierców i małżeństwa, aktu zgonu, ? i jakie orientacyjnie są stawki notariuszy za tego typu sprawę (pow. gospodarstwa ponad 8 ha i budynki) i ile czasu może im to zająć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Sprawę spadkową załatwiasz w sądzie a nie u notariusza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Ale w sądzie napewno dużo taniej


Skoro chcesz notariusza to idź do niego on ci wszystko powie o cenie i dokumentach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
4 minuty temu, piotreksz231 napisał:

jasne można w sądzie ale u notariusza szybciej z tego o wiem

Notariusz robi sprawy spadkowe ? Poważnie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Buszmen11    268

Notariusz robi akt poświadczenia dziedziczenia. Jest szybciej niż w sądzie ale za to drożej. Co do potrzebnych dokumentów pytaj notariusza. Każdy przypadek jest inny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKAS11    0

Wszystko da się załatwić u notariusza za jednym podejściem koszt max 500 zł. A jeżeli chodzi o dokumenty to wszystko zależy po kim spadek. Każda sprawa jest indywidualna więc trzeba na wycieczkę do notariusza. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, LUKAS11 napisał:

Wszystko da się załatwić u notariusza za jednym podejściem koszt max 500 zł. A jeżeli chodzi o dokumenty to wszystko zależy po kim spadek. Każda sprawa jest indywidualna więc trzeba na wycieczkę do notariusza. 

Kolego obyś miał rację z tymi kosztami bo jakoś nie uśmiecha mi się wydać u notariusza kilka tys. jak mnie kilka osób straszyło, wolał bym te pieniądze przeznaczyć na coś innego no ale cóż poradzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kowalsky30    463
Napisano (edytowany)

Sądownie taniej i też prosto, tylko dłużej trzeba czekać. Musisz pamiętać, że nie jest to szczegółowy podział spadku. Jeśli jesteś jedynym spadkobiercą to no problem, ale jeśli jest was więcej to lepiej uzgodnić co komu i z tym udać się do notariusza, a wtedy koszty liczone są w tysiącach. Taki dział,  1/2, czy 1/3 choć tani nic nie daje, bo to są tylko udziały.

Edytowano przez Kowalsky30

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKAS11    0

Tak było przerabiałam ten temat w tamtym tygodniu. Jeden akt dziedziczenia + dwa dokumenty zrzekające się że spadku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, LUKAS11 napisał:

Tak było przerabiałam ten temat w tamtym tygodniu. Jeden akt dziedziczenia + dwa dokumenty zrzekające się że spadku. 

to super, a tak z ciekawości to ile kolego zajęło ci załatwianie całej sprawy ? mi w jednym miejscu notariusz powiedział 2-3 tyg. ale to podejrzewam że z racji tego że ma dużo pracy a 2 nic nie mówił o terminach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKAS11    0

W moim przypadku z racji tego że dziedziczyłem po zmarłym bracie a rodzice zarzekali się spadku to potrzebny był mój akt urodzenia, akt małżeństwa rodziców oraz ważne dowody osobiste. Akty dostałem od ręki w gminie a u notariusza  to 1,5 godziny i po sprawie. Tylko u mnie to była prosta sprawa. Pamiętaj że notariusz nie wyszczególnia co wchodzi w skład spadku pole maszyny czy inne, tylko ja mam zapis że spadek dziedziczę w całości. Chyba że jest testament i jest w nim opisane co dla kogo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, LUKAS11 napisał:

W moim przypadku z racji tego że dziedziczyłem po zmarłym bracie a rodzice zarzekali się spadku to potrzebny był mój akt urodzenia, akt małżeństwa rodziców oraz ważne dowody osobiste. Akty dostałem od ręki w gminie a u notariusza  to 1,5 godziny i po sprawie. Tylko u mnie to była prosta sprawa. Pamiętaj że notariusz nie wyszczególnia co wchodzi w skład spadku pole maszyny czy inne, tylko ja mam zapis że spadek dziedziczę w całości. Chyba że jest testament i jest w nim opisane co dla kogo. 

Ja dowiadywałem się tylko wstępnie u notariusza co jest potrzebne jakie dokumenty i brat czeka na brakujący akt z gminy i można już się udać na dobre do notariusza tylko że my z bratem umówiliśmy się że chcemy podzielić gospodarstwo (nie po równo) odrazu z myślą o dotacjach tak żeby można było coś wziąć na dwóch tylko teraz to nie wiem jak to zrobić skoro mówisz że notariusz nie wyszczególni co dla kogo która działka, (a sprawa dziedziczenia jest po ojcu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKAS11    0

To w takim razie trzeba przedstawić wasz "plan" Notariuszowi i was poinformuje co i jak. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, LUKAS11 napisał:

To w takim razie trzeba przedstawić wasz "plan" Notariuszowi i was poinformuje co i jak. 

ok dzięki kolego po niedzieli pogadamy z notariuszem co i jak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj