yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

isentor    81

Nie widzisz roznic.  Nie chodzi o korzeń a ilość rozkrzewień. Pszenica bez agravity 2 rozkrzewienia, z agravitą 5 rozkrzewień. Jaką agravitę stosowałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3886
1 godzinę temu, isentor napisał:

A próbowaliście nawozy dolistne z caldeny - Agravitę?

@ravoj widać efekty nie tylko w portfelu. 

20201107_165158.jpg

 

czym jest kontrola?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

Kontrola po lewej stronie od białej linii. Jedno pole, jedna odmiana pszenicy i jeden termin siewu. Brak nawożenia przedsiewnego. Pszenica po lewej stronie nie dostala odżywki a ta po prawej tak

 

Edytowano przez isentor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3886

Nie zrozumiałeś, ja widze na obrazku gdzie jest obiekt oznaczony jako kontrola. Chciałbym poznać dokładną różnicę między kontrolą a nawożeniem.
Bo już widziałem kontrole gdzie było gołe ziarno - prosto z kombajnu, bez jakiejkolwiek zaprawy a obok ziarno zaprawione topowymi zaprawami z jakimś dobrym nawozem.

Takie doświadczenia też sam robiłem. Pszenica prosto z kombajnu - tylko puszczona przez wialnie, a obok ta sama pszenica z zaprawą kinto plus + systiva + nawóz donasienny.

Na polu różnica taka, ze pszenica zaprawiana z nawozem wzeszła 4 dni wcześniej. A po 2 miesiącach miała 2 rozkrzewienia więcej. Nawóz kosztował około 5-6 zł na hektar przy założeniu że siejesz 150 kg nasion na 1 ha.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad_Duda    83

Napisał, jedyna różnica to nawóz "odżywka" dolistnie.

Edytowano przez Konrad_Duda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1290
1 godzinę temu, isentor napisał:

A próbowaliście nawozy dolistne z caldeny - Agravitę?

@ravoj widać efekty nie tylko w portfelu. 

20201107_165158.jpg

Weź mnie człowieku nie osłabiaj proszę z tymi bzdurami. 

Ja prdle jeden oprysk odżywką i pszenica o 10 w górę w skali BBCH . Myślisz, że tego nie testowaliśmy??? 

Troliku internetowy, pojawi się taki znikąd i kup pan nawozy!!! 

Cudowne, nie trzeba nawozów przedsiewnie, pH też nic nie znaczy, deszcz może nie padać i temperatura nieważna, tylko pryskać agravitą!!!!

Leszcza na to złapiesz!!! Tu są ludzie którzy już swoje przetestowali, ale żółtodziobów nie brakuje, sam jeszcze niedawno w to wierzyłem i teraz wiem jakim byłem głupcem i ciemniakiem. 

Jacek jeszcze Ty temat złapałeś, taki rolnik, można powiedzieć autorytet. Nigdy nawóz nie przyspieszy wschodów!!!! Tylko wilgoć i temperatura. 

Z mojej obserwacji wynika wręcz odwrotnie, zdrowe ziarno, niezaprawione wschodzi szybciej a każda zaprawa w tym triazole i neonikotynoidy a nawet nawozy opóźniają nieco wschody, ale chronią i dają gwarancję że będą równe i satysfakcjonujące. Bez zaprawy zakażone ziarno nie wzejdzie albo obumrze niedługo po skiełkowaniu. 

Idę wyrwać coś od siebie i coś od sąsiada i pokaże Wam co dają nawozy firmy Krzak! 

  • Like 2
  • Thanks 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

Panie Gburze Ravoj. Do trolika internetowego mi daleko. Wrzuciłem zdjęcie tego co się u mnie na polu wydarzyło po zastosowaniu nawożenia dolistnego. Nie chcesz mi wierzyć to nie musisz. Nie zależy mi na Tobie. Chamów bliskich Tobie musisz szukać gdzie indziej.

Tutaj różnica jest w skali bbch jest 3 poziomów średnio nie 10 żółtodziobku.

Nie odniosłem się w swoich postach ani do pH, ani do temperatury, ani do wilgotności gleby.

Pszenica była tak samo zaprawiona. Jedyna różnica to zastosowana odżywka. To są moje spostrzeżenia i doświadczenie, a nie mam powodu żeby tutaj kłamać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lassie    127

5 rozkrzewień dobre to jaką chcecie mieć obsadę kłosów , mi wystarcza 2 rozkrzewienia tak żeby przy wysiewie 350szt/m2 było docelowo 700 kłosów to jest już szał.Policzcie obsadę kłosów po kwitnieniu albo do zbioru .jest prosty wzór na plon -liczba kłosów x liczba ziaren x masa tysiąca nasion.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3886

Panowie @ravoj i @isentor przywołuje do porządku - jeden wasz wyskok i z miejsca ban na tydzien. Nie możecie prowadzić kulturalnej wymiany zdań? Tylko od razu epitety?

Spokój ma byc!!!

  • Like 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

Jeśli ktoś lubi inwestować w odżywki , to jego sprawa. Ja zrezygnowałem z dawania siarczanu magnezu w oprysku plus mocznik na rzecz siarczanu posypowo wiosną. Nie stosuję mocznika w opryskach, bo u mnie zauważyłem negatywne skutki.

Za to zainwestuję kolejny rok w lepszą ochronę fungicydową. Proszę nie brac tego jako reklamy, ale testy Elatusa u mnie wypadły pozytywnie i w tym roku pójdzie na cały areał pszenicy.

W tym roku też pierwszy raz opryski jesienne od chwastu. Ziarno z dodatkiem nawozu Primus z Intermagu. Może szału nie ma, ale dzisiejsza ocena stanu plantacji jest pozytywna.

Nie zauważyłem, aby zaprawianie ziarna i dodatek nawozu donasiennego powodował wcześniejsze wschody względem zboża nie zaprawianego. Zaprawianie natomiast, z moich obserwacji, powoduje, że ziarna porażone grzybem nie kiełkują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

Przypominam że to nie ja wyskoczyłem pierwszy. Jeżeli ktoś podchodzi do tematu"moja racja najmojsza" to cóż począć...

Ja u siebie zastosowałem wyjątkowo odżywki i jestem zadowolony.

Jeżeli chodzi o ochronę fungicydową to fakt. W tym roku nie poszedł zabieg na kłos i myślę że startą w płonie min. 15% była niestety

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1290

Pierwszy Ban :) - od samego admina!!, tydzień izolatki, masakra, może wytrzymam (ale czytać będę mógł?)  Sorry za wulgary, zboczenie zawodowe. (nie banuj Jacek, przepraszam) 

Ale to naciąganie aż w oczy raziło. No cud po prostu, jeszcze w azot bym uwierzył, ale to przecież dwie różne odmiany albo z innych terminów, gołym okiem widać,  taka różnica w okresie dwóch - trzech tygodni jest nieosiągalna opryskiem dolistnym. Dobra koniec tematu. Jeszcze raz przepraszam. 

Elatus - potwierdzam - zieloną pszenicę miałem do połowy sierpnia, aż mnie to drażniło. Ale dorzuciłem do niego Strobi to efekt był skomulowany. Gdyby nie lega miałbym przyzwoity plon. 

  • Like 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Isentor

Nie rozumię, to nawóz donasiaenny czy zabieg dolistny? Jesli dolistmy to w jakiej fazie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1290

@masa24 żadne jak w miarę suchy czerwiec. W tym roku T3 niewiele pomógł, o ile w ogóle - mimo tebu i tiofanatu. Dałem zapobiegawczo, a trzeba było interwencyjnie, ale nie chciałem iść w koszty  i miałem rację. Wszystko legło w lipcu, więc pszenica wyszła jak Zabłockiemu mydło.  

@Zapracowany pomyśl: pszenica ma 3 małe liście, które niewiele przyjmą, bo więcej spadnie na glebę ale - dajesz cudowny środek i nagle ma 5 rozkrzewień. Albo inaczej - pszenica ma dwa rozkrzewienia, kilka liści większych, więc więcej nawozu z oprysku dostanie - dajesz cudowny środek i w tydzień ma 5. Niemożliwe ?? a jednak kolega zdjęciem udowadnia, że tak.  Przyswajalność nawozów przez liście to zaledwie od kilku - kilkudziesięciu procent w przypadku najlepszych chelatów. Z tego obecnie 70% spada na glebę, więc roślina niech pobierze 10% tego co na worku napisane - 1g /ha - myślcie, liczcie - matematyka, fizyka, biologia - podstawy! 

Różnica, którą wykazał Insentor na zdjęciu i w treści posta jest bujdą wedle wszelakich badań, doświadczeń, logiki itp. 

Poszedł wybrał 5 roślin rozkrzewionych obok położył 5 mniejszych, gorzej rozkrzewionych i napisał co napisał. Dajecie sobą manipulować jak fani TVP i TVN - te same metody. 

Jacek starałem się kulturalnie - nie banuj prosze. :$

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

Chłopie jakie naciąganie? Czy ja Ci każe to kupować? Napisałem Ci co zastosowałem (Agravita 48 0,5kg/ha i Agravita micro 2l/ha) i jakie były tego efekty.

Pszenica jest z jednego pola i jest to jedna odmiana i tak samo traktowana (z wyjątkiem odżywki)  Zapraszam na pole, chętnie pokażę.

Nawóz dolistny stosowany mniej więcej na 3 liść. Nie pamiętam dokładnie fazy.

Edytowano przez isentor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

Tak, jest za gęsta. Wysiew był 190kg/ha. Teraz zrobiłabym 150kg. Niestety nie mogę namówić taty żeby zmniejszył normę wysiewu

1 minutę temu, miwigos napisał:

 

 

Edytowano przez isentor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, ravoj napisał:

@masa24 żadne jak w miarę suchy czerwiec. W tym roku T3 niewiele pomógł, o ile w ogóle - mimo tebu i tiofanatu. Dałem zapobiegawczo, a trzeba było interwencyjnie, ale nie chciałem iść w koszty  i miałem rację. Wszystko legło w lipcu, więc pszenica wyszła jak Zabłockiemu mydło.  

@Zapracowany pomyśl: pszenica ma 3 małe liście, które niewiele przyjmą, bo więcej spadnie na glebę ale - dajesz cudowny środek i nagle ma 5 rozkrzewień. Albo inaczej - pszenica ma dwa rozkrzewienia, kilka liści większych, więc więcej nawozu z oprysku dostanie - dajesz cudowny środek i w tydzień ma 5. Niemożliwe ?? a jednak kolega zdjęciem udowadnia, że tak.  Przyswajalność nawozów przez liście to zaledwie od kilku - kilkudziesięciu procent w przypadku najlepszych chelatów. Z tego obecnie 70% spada na glebę, więc roślina niech pobierze 10% tego co na worku napisane - 1g /ha - myślcie, liczcie - matematyka, fizyka, biologia - podstawy! 

Różnica, którą wykazał Insentor na zdjęciu i w treści posta jest bujdą wedle wszelakich badań, doświadczeń, logiki itp. 

Poszedł wybrał 5 roślin rozkrzewionych obok położył 5 mniejszych, gorzej rozkrzewionych i napisał co napisał. Dajecie sobą manipulować jak fani TVP i TVN - te same metody. 

Jacek starałem się kulturalnie - nie banuj prosze. :$

Ravoj podobnie myślę, dlatego  dopytuje. Nawet jak by pobrała to mikro w fazie 3 liści to za krótki czas żeby się tak robujała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2263

Mikro wskazane na jesień, to samo fosfor, ale drogie i tak to wychodzi że mało kto stosuje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

Panowie, bez sensu jest ciągnięcie dalej tej dyskusji. Nie chcecie nie wierzcie. Porównanie było robione według mnie rzetelnie, a wy sobie dopowiadajcie i snujcie własne prawdy. Pewnie wiecie lepiej co było u mnie siane, w jakich warunkach, terminie i fazie

Edytowano przez isentor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Spokojnie, bez nerwów. Nie masz czasem zdięcia z pola kontrola ws pryskane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj